• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Prajitoria Claro Cafe Bucuresti

O noua aparitie in piata prajitoriilor serioase este Claro Cafe, cu sediul in Buzau dar cu naveta permanenta a lui Andrei (omul din spate) in Bucuresti, de unde si o probabila facilitate de transport / ridicare gratuita pentru cei din capitala. Imbucurator este ca si acea parte de tara incepe sa intre in lumea buna a cafelei dar si mai fericit sunt pentru ce am avut in ceasca dupa doua ture de teste, ca sa ma conving de mai multe sortimente. Mai exact, arome exprimate mai clar, fara influente de fum/cenusa/pamant si fara aciditati care sa piste la limba. Cred ca aici este si arta prajitorilor, in a reusi sa echilibreze cat mai bine aromele, bitter-ul si acidul. Mi-au placut mai ales Sulawesi si Rwanda Kigeyo dar si restul au fost intr-o linie clasica "3rd wave coffee". Si mai adaug un motiv de bucurie - foarte multa cafea verde de specialitate pentru pasionatii "home coffee roasting" de pe forum, mai greu de accesat de obicei...

Detalii vom afla cu siguranta de la Andrei (user: Andrei @ ClaroCafe), prajitorul din spatele Claro, interesandu-ne mai ales partea tehnica a problemei. 

Discount-urile oferite de catre aceasta prajitorie pentru comunitatea Espressoman se gasesc in sectiunea de reduceri.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Azi mi-a sosit si mie prima comanda de la ei - Costa Rica Finca Angelina. Inca n-am incercat-o, insa miroase bine prin supapa Smile.

Am avut asa un feeling ca aduce cu Guido, atat prin sortimente, cat si prin prezentare. Nu stiu de ce, poate gresesc, dar asa am simtit. Spun lucrul asta ca o apreciere.

Singurul lucru care nu mi-a placut e ca am primit pe 14 cafea prajita pe 4, ceea ce e la limita ca vechime, dupa parerea mea.

Voi reveni cu impresii, sa vedem cum ii va placea lui Brewtus
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Oricum, ar fi ajuta o prezentare din partea lui Andrei, sa aflam experienta lui, viziunea si echipamentul folosit.
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Salutari .

Am incercat si eu ieri varianta decofenizata a celor de la Claro Cafe-Columbia Region Select Decaf.

http://www.clarocafe.ro/shop/cafea-praji...mbia-decaf

Impresii foarte pozitive deja de la doua cafele..un gust persistent,placut ,aciditate suportabila ,fara a lasa impresia ca ar fi cu nimic mai prejos de o cafea normala.

Tin sa remarc si aspectul boabelor-o prajire uniforma ,un brun placut fara boabe arse sau neuniform prajite.
O sa ma incerc si alte sortimente ...ca mi-au trezit interesul Smile.

Bonus a fost si 50 de grame de ceai la alegere care dau un plus celor de la Claro Cafe.

Asteptam eventualele facilitati celor de pe forum sau un punct de livrare in Bucuresti .

+1 Claro Cafe
LeLit PL41TEM,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric-57.5 mm,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express

Reply
Daca este corect prajita si chiar ceva mai prospata decat cea cu cofeina. este o super solutie pentru cei care au primit interdictie la cofeina, dar si ceilalti care o pot folosi la ore mai tarzii sau la aprofundarea tehnicii espresso.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Salut dragi espressomani. Ma bucura imens sa vad reviewurile voastre pozitive. Intrarea mea pe site a coincis cu o calatorie. De aici inactivitatea mea de pana acum.
Salutari din Milano (unde cafeaua m a dezamagit imens..Smile))..).
Ne auzim diseara cu mai multe informatii de la si despre mine.
O zi buna tuturor. Andrei
Prajitor Coffeetool R3/4, Espressor Cimbali Casadio Dieci, Mahlkonig MK 43

Reply
Ma bucur ca au aparut si prin asta ne ofera inca o alternativa.ma astept sa gasesc produse noi, diverse si calitative.
Bun venit !
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Daca ati putea lua in considerarea cantitati mai mici si la cafea verde... Smile ce bine ar fi...

Reply
Dintre cei care ati primit deja comanda de la Claro imi poate spune cineva cu ce firma de curierat lucreaza, in special pentru Bucuresti?
Multumesc!
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
Eu am comandat in Bucuresti de la Claro Cafe.Lucreaza cu Fan Courier -taxa transport 14 lei .
LeLit PL41TEM,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric-57.5 mm,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express

Reply
(16-07-2015, 11:39)Stefan25 Wrote: Eu am comandat in Bucuresti de la Claro Cafe.Lucreaza cu Fan Courier -taxa transport 14 lei .

ok, asta daca nu iei mai multa, cum am luat eu 5Kg, verde, si transportul e gratuit (peste 150 lei comanda de prajita sau verde);
BTW, cafeaua este de buna si foarte buna calitate!
nu fac nici o comparatie, dar ma bucur de ceea ce deja am prajit: Yirgacheffe Adado, Guatemala Sierra Madre, Columbia Huila; a mai ramas sa vad Brazilia Mogiana;

comanda online la verde, cafea foarte buna, transport gratuit, indicatii pentru prajire, preturi OK...
Kudos!
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Salut,

Livrarile le facem cu Fan Courier, in tara si bucuresti. Nu sunt cei mai ieftini, dar sunt cei mai buni. Iar un serviciu bun incepe de la boaba de cafea verde si se termina cu livrarea...si produsul finit Smile.

Ptr cei din Bucuresti care vor sa salveze banii de transport, putem stabili la telefon un loc de intalnire. Asta nu va fi deloc o problema.

Sper ca in curand (cam o luna) sa venim cu 2..3 puncte de ridicare: fie un shop, fie un sediu/locatie, fie efectiv ne intalnim in oras.

O zi buna,
Andrei

Reply
Multumim ptr feedback.
Cafeaua este intr-adevar de foarte buna calitate, curata, cumparata de la unul din distribuitorii europeni cunoscuti, si intotdeauna din ultimul crop/recolta. De obicei comanda de cafea o fac din cafeaua ce urmeaza sa vina la distribuitor sau din cea abia sosita, in depozitul lor din Londra.

Reply
Si mai mari , de 1kg , la ce prajita...
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano,Gene Café CBR-101

Reply
Scrie undeva ca la peste 5kg sa dai telefon Wink

Reply
Pungile folosite de Clarocafe sunt ca cele de la Guido, prin urmare nu cred ca vor vinde cafea prajita la 1kg.

In alta ordine de idei, am comandat 3 pungi la 500g; din pacate inainte de discountSmile. Am deschis Rwanda: impecabila.

Fain e ca putem sa ocolim livrarea prin curier.
Rocket Classic, Profitec T64, Mahlkonig Vario, sita VST 18g ridgeless

Reply
Mă bucur să văd orașul natal pe harta Espressoman.ro.
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set

Reply
Poate ii muti si-n ceasca :Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Tocmai incep o sesiune de prajit...acum, pe racoare, daca 30 de grade se poate numi racoare..Smile).

Va astept sa gustati.

Reply
Luni am primit Brazilia prajita sambata, de care sunt foarte incantat, ma bucur in ultimele dimineti de ea.

Cat despre pret, e un raport calitate-pret nemaipomenit: pt. 38 de lei, am primit 580 de gr. (cu discount-ul in cafea pt. espressoman) si o punguta de ceai. Jos palaria si felicitarile mele, Andrei!

Reply
Si eu confirm calitatea celor de la ClaroCafe. Din acelasi lot (prajirea din 18) eu am luat laudata Costa Rica (din care am tras repede 2 single) si Peru. De la primul shot mi-a iesit din 8g, 17g lichid, in 25 sec si volum putin sub 30ml. Mi-a placut.

Reply
Tocmai am comandat și eu 500g de Sulawesi. Să vedem ce-o veni! Big Grin
Expobar Office Leva, Mahlkoning Vario, Tamper Concept Art Dinamometric

Reply
580g de Sulawesi si ceai 50g daca nu gresesc, ca e cam cald afara. Sa ne spui cum este.

Reply
Cred ca ceaiul cadou nu se cumuleaza cu reducerea de 15% acordata forumistilor
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply
Evident
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Ba eu am primit si ceai

Reply
Eu la fel, apare in promotiile active ale site-ului.
Poate a vrut sa intrebe daca se da discount si la ceai, in acest caz nu, e vorba doar de cafea verde si prajita. Poate daca apare ceainoman.ro sa le acorde lor.

Reply
Wink 
(23-07-2015, 13:24)Octy Wrote: Tocmai am comandat și eu 500g de Sulawesi. Să vedem ce-o veni! Big Grin

O surpriza....placuta.
Am comandat si eu acum doua saptamani si am descoperit o cafea cu un gust foarte placut.
Boabele-s mari ca niste gandaci.
Livrare foarte rapida si seriozitate.
... si bonus ceai  Wink 
Acum astept Rwanda Kigeyo.
Vibiemme Domobar Piccolo, Eureka Mignon, Hario Skerton, Reneka 16 g, VST 15 g, Bodum Frenchpress

Reply
Am primit si eu saptamana aceasta Rwanda Kigeyo de care sunt foarte incantat. O cafea delicioasa, dupa gustul meuSmile!
Gaggia Classic, La Cimbali Cadet

Reply
(17-07-2015, 18:19)baloozzy Wrote: Poate ii muti si-n ceasca :
Mâine, la prânz.
Expobar Brewtus IV, Vario, baza de tampare Motta, tamper Motta. V60 Set

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)