Hello There, Guest! Login Register


Prajitor ucrainean 150g

#1
Plecand de la o secventa din video-ul postat de cponofrei, in topicul WoC Budapesta, caruia ii multumesc pe aceasta cale, am descoperit un prajitor ucrainean, despre care deschid acest topic, poate inspira pe cineva.

Este o firma din Harkov/Ukraina, numita rnow.coffee, "Right Now Coffee", prajitorul seamana a ceva destul de electrocasnic Smile are din pacate doar 150 grame capacitate, si un pret de 24500 грн (Ukrainian Hryvnia) = 859 Euro.

Traducere "forjata" din pagina produsului.

"Mini-roster belongs to the class of electrical household appliances.
The device is intended for roasting green coffee.
The device is intended for home use only and has several pre-installed roasting profiles..."

[Image: IMG_8706-1000x667.jpg]

Putem doar ghici ce e in interior, un tambur cu o suflanta de aer cald.
 
Reply
#2
Și eu l-am remarcat in clip. Bv mr. Google!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Renatoa tu ce faci acu? Iti tatonezi terenul? E prea scump si prea prost, de ce i ai face reclama? Antireclama.
 
Reply
#4
Eu zic ca l-am prezentat destul de neutru... Confused Huh

Oricine ar vrea sa iasa cu ceva casnic are Gene drept concurenta, nu asta...
 
Reply
#5
Ca veni vorba de Ucraina si cafeaua lor, uite cam ce fac ei acolo, in asociere cu austriecii.
http://www.wiener-kaffee.eu/index-en.php
Cumpar de regula de la ei, unele sortimente sunt absolut divine.
Nu stiu daca avem asa tehnologie la noi.
 
Reply
#6
Ce tehnologie ? Confused
In oferta vad numai generice, nimic de specialitate. Huh
 
Reply
#7
(18-06-2017, 22:48)renatoa Wrote: Ce tehnologie ? [Image: confused.gif]
In oferta vad numai generice, nimic de specialitate. [Image: huh.gif]

http://www.wiener-kaffee.eu/manufacture-en.php
 
Reply
#8
La votca sigur se pricep Smile .
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#9
Pai producatorii nostrii de cafea crezi ca prajesc la tigaie ?

Asa ceva exista si in tara, DonCafe, Elita si altii care importa cu vaporul.
Wiener Caffee mie imi spune Alvorada, suprema la care puteam spera inainte de 89, cand nu stiam ce e aia cafea... si cu asta am zis tot.
Hedone cred ca produce ceva mai bun ca ucrainienii astia, asta ca sa zic numai de ce e la mine in oras si stiu... iar cuptorul lor de 60kg cred ca este peste ce vezi acolo.

Uite si de la Cluj imagini de instalatii prajire en gross...
http://www.cortinacafe.ro/despre-noi.html
 
Reply
#10
renatoa Wrote:...Uite si de la Cluj...

sorry, nimic personal!
dar tocmai CORTINA!?
adica asta-i dat cu exemplu' sau cu bata, ca te-au inselat - sugerai - cu niste grame acolo... sau erau de impus alte surse... verzi?
(as fi inclus niste citate intru argumentare, dar oribil si dicretionar, zic eu, thread-ul lui Cortina a fost sters!
la cererea d-lui Ienei; dar nu trebuia: tot ce era scris acolo a fost odata faptuit si apartine unei realitati etc.)

da, stiu, dl. Ienei n-a plecat din cauza ta, ci din cauza forumului...
iar eu am ramas, destul de catranit, undeva pe camp, in cautarea de noi surse, cu caracteristici asemanatoare (sursele, nu boabele)...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#11
Poate daca prajitorii nostrii ar posta pe site-urile proprii mai multe imagini cu capacitatile de productie, am avea de unde alege.

Poate de asta li se pare unora extraterestra tehnologia de la wiener, ca ai nostri sunt inca in stadiul in care se tem sa nu li se fure sufletul prin fotografiere, ca indienilor...
 
Reply
#12
mai pune si ca la aducerea in tara, o sa trebuiasca sa treci cu el prin vama...

a trecut destul timp de cand au avut loc divergentele intre voi si poate restabiliti ambasadele, in numele unei cafele bune. [Image: smile.gif]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
si s-a lasat linistea...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#14
normal ca s-a lasat linistea, ce poti sa mai spui, dupa ce unii compara firme vechi cu traditie in cafea, cu doncafe...
Hai sa inchidem subiectul, chiar nu are sens.
 
Reply
#15
Ce treaba are traditia, cand mare parte din esenta acestui forum este sa demonstreze ca abordarea traditionala este gresita ?

Pentru multi dintre noi Viena roast este o barbarie.

Cat despre liniste... topicul a fost deschis doar pentru a semnala un nou prajitor, doar ca sa se stie ca exista.
Personal, nu stiu ce m-ar putea atrage la el, la caracteristile prezentate.
 
Reply
#16
daca vreiti prajitor mai ieftin, uite unul cu ROR manual Smile
[Image: 1c0f56ef99f9fe8eff3b94e9085e2727.jpg]
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)