Hello There, Guest! Login Register


Prajitor Comercial Cafea

#1
Laichici Samuel Wrote:Salut espressomani, am niste semne de intrebare si as vrea sa ma ajutati, planuiesc sa achizitionez un roaster intre 2-5 kg/batch, am vizualizat piata de cateva luni si am catevan dubii in privinta prajitoarelor turcesti, am gasit un Ozturk la un pret foarte bun, doar ca nu stiu cat e de bun si cat de calitativ poate fi..
  in comparatie cu Diedrich IR-2,5 mi se pare ieftin, sau cu un Joper de aceeasi gama, inca nu am aflat preturile la celelalte marci turcesti dar banuiesc ca tot prin zona in care e si Ozturk sunt, banuiesc...
    As vrea sa imi dati niste sfaturi in privinta asta, daca se merita sa cumpar unul turcesc sau nu, si daca face treaba buna...
Multumesc.
 
Reply
#2
chestia e ca noi, amatorii, nu ne-am jucat cu asemenea masini iar cei care probabil au avut acces la ele sunt prajitorii comerciali, care in mod natural nu prea sunt darnici cu informatii de genul asta. Sad
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#3
Am eu prajitor Ozturkbay insa, nu stiu cum sa-l compar, dincolo de pret, cu prajitoarele mentionate mai sus..
E ok, exista, prajeste si face cam tot ce te-ai astepta sa faca.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#4
Incearca sa cuantifici in bani ce face Diedrich mai mult sau mai bine.
Adica calcule de TOC si ROI.
 
Reply
#5
(24-03-2017, 09:38)renatoa Wrote: Incearca sa cuantifici in bani ce face Diedrich mai mult sau mai bine.
Adica calcule de TOC si ROI.

TCO si ROI Smile
 
Reply
#6
Ca sa verificam teoria asta, ia sa vedem daca ne mai povestesti cum e ca prajitor pro, dupa ce dai drumul la pravalie Big Grin

(23-03-2017, 17:02)Fane Wrote: chestia e ca noi, amatorii, nu ne-am jucat cu asemenea masini iar cei care probabil au avut acces la ele sunt prajitorii comerciali, care in mod natural nu prea sunt darnici cu informatii de genul asta. Sad
 
Reply
#7
de mine e vorba cu pravalia?

nu stiam ca bubucalu are asemenea jucarii.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#8
Nu de tine, ci de autorul topicului
 
Reply
#9
acu am inteles. scuze.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
(28-03-2017, 09:08)renatoa Wrote: Ca sa verificam teoria asta, ia sa vedem daca ne mai povestesti cum e ca prajitor pro, dupa ce dai drumul la pravalie [Image: biggrin.gif]
(23-03-2017, 17:02)Fane Wrote: chestia e ca noi, amatorii, nu ne-am jucat cu asemenea masini iar cei care probabil au avut acces la ele sunt prajitorii comerciali, care in mod natural nu prea sunt darnici cu informatii de genul asta. [Image: sad.gif]
Da, si sper sa fie numai de bine...desi mai dureaza vreo cateva luni, sistemu e de vina Big Grin

(24-03-2017, 09:38)renatoa Wrote: Incearca sa cuantifici in bani ce face Diedrich mai mult sau mai bine.
Adica calcule de TOC si ROI.

M-ai bagat in ceata, poti sa imi explici te rog ce inseamna TCO si ROI?
 
Reply
#11
Doua analize fundamentale care se fac cand te apuci de o afacere:
https://en.wikipedia.org/wiki/Total_cost_of_ownership
https://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_investment

Probabil ca nu ai ajuns la banca pentru imprumut, daca nu stii de ele Wink
 
Reply
#12
(31-03-2017, 10:50)renatoa Wrote: Doua analize fundamentale care se fac cand te apuci de o afacere:
https://en.wikipedia.org/wiki/Total_cost_of_ownership
https://en.wikipedia.org/wiki/Return_on_investment

Probabil ca nu ai ajuns la banca pentru imprumut, daca nu stii de ele [Image: wink.gif]

Multumesc, dar nu e o investitie cu ajutorul bancii, e un fond nerambursabil Smile
 
Reply
#13
Si banii tai nu trebuie cheltuiti cu chibzuinta ?

E afacere, nu hobby, nu pasiune, nu obsesie sa dormi cu el in pat.
Nu trebuie sa placa, ci sa faca treaba bine !
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)