Hello There, Guest! Login Register


Prajire prin convectie in curent de aer cald turbo oven

#1
moderator edit: topic rezultat prin mutarea discutiilor despre acest tip de prajitor de pe alte topice.

prezentare facuta de Renatoa:
Este cea mai putin DIY metoda dintre metodele DIY [Image: smile.gif] elementul de incalzire, incluzand ventilarea si controlul se cumpara ca atare, tot ce mai este de facut este agitarea.



@renatoa Parca si acum , aproximativ 1 an , ai mai promis un prajitor low cost . Dupa aia si o rasnita low cost. Esti o ETERNA SPERANȚA pt noi săracii !! [Image: smile.gif]). Păcat că nu se concretizează nimic [Image: smile.gif]
 
Reply
#2
Rasnita am postat deja, nu ai vazut ?
Mai capabila decat cutite de 47 conice, si mai low cost de atat, sub un Porlex luat de nou, cat vrei ?
Daca ar fi existat interes, ma apucam sa fac serie mica, dar Che a contracarat cu promisiunea 38 low cost, care pot zice si eu la fel de bine pana nu o vad, ca pare o cacealma ca sa blocheze pe cei atrasi de succesul Kinu, sa treaca la treaba sa scoata si ei modele competitive.

Cu prajitorul promis... ai dreptate, si situatia e trista... pur si simplu in tara asta nu se mai poate manufactura nimic...
Pe un cuptor similar unuia din turcia de 250 lei , ca sa fie facut aici serie mica mi se cere 800... voiai sa postez asta ? sau toate incercarile care nu mi-au reusit, ca sa cer pareri cum s-ar putea face mai bine ?
Asa ca m-am reorientat catre explorarea solutiilor existente casnice cu maxim de rezultate si minim de efort de modare.

De exemplu abordarea sub forma unui cuptorul gen behmor a cazut, prea multe dezavantaje.

Daca esti curios sa explorezi pe cont propriu, pot sa iti zic de acum la ce concluzie am ajuns, ce ma mira este ca solutia este deja exploatata din plin pe dincolo, in timp ce la noi nu se atinge nimeni de ea, desi e pe toate drumurile, se prefera variantele imprecise de hot gun cu masina de facut paine sau bol de inox.

E vorba de cuptorul circular cu aer cald zis turbo, metoda 3 din articolul la care am postat link mai sus, postul #24
Practic e un popcorn mai mare, cu multe plusuri:
- capacitate de 200-500 grame le-jer !
- o mai buna circulatie a aerului si temperatura mai uniforma, la popcorn variatia pe inaltime a temperaturii este substantiala, chiar 50 grade !
- care poate rezolva si problema plevei cu o mica mestereala folosind o sita de faina
- care are din start fara nici o modare ventilatie separata de incalzire, si o incalzire cu termostat rezonabil de precisa, deci pot face "profile" din mana, si racirea la sfarsit in acelasi aparat Wink

si un singur minus deocamdata identificat si in curs de rezolvare... lipsa oricarui mijloc de agitare boabe...

Altii l-au rezolvat, e plin net-ul de solutii, eu caut ceva si mai simplu decat s-a facut...

Dar... daca alegi un astfel de prajitor care are din start in dotare o tavitza parca facuta anume pentru prajit cafea Wink... si te multumesti cu "doar" 250 grame, care inseamna un strat uniform de boabe cu grosimea unui singur bob, fara sa se suprapuna, atunci nu mai ai nevoie de agitare, rezultatele sunt incredibil de egale... de fapt asta testez acum si nu ma grabesc sa postez ca pe urma sa fiu injurat... Smile

Asa ca nu va grabiti la cumparat imediat un astfel de cuptor, nu toate aceste cuptoare au din start dotarea necesara, adica o tavitza ca aceasta Wink

Cam asta ar fi cu sperantele Smile
 
Reply
#3
Poate va ajuta cu idei si acest model:

http://kostverlorenvaart.blogspot.nl/201...-tije.html
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
Banuiesc ca uzina aia nu este o replica la ce am postat eu mai sus Smile

Dar daca tot ai postat-o... aprecierea mea este ca un cuptor de aer cald prajeste mai bine o cantitate dubla, ma refer strict la prajire, nu la automatizari, se poate pune arduino chiar usor si la cuptor.
Patul de aer fierbinte pur, adica tip fantana, este supraapreciat parerea mea, pune 3 termocuple pe verticala sa vezi ce diferenta de temperatura este intre straturi... la baza aerul intra cu 270 grade si sus iese cu mai putin de 200... pai mai vorbim de ROR-uri la un asemenea aparat ? Chiar poate rezolva agitarea permanenta asemenea gradiente de temperatura ?

La cuptorul turbo nu sunt diferente mai mari de 10 grade oriunde pe suprafata platanului, de la centru pana la margini.
Aerul cald vine de sus, se prelinge, mai bine zis i se schimba fortat directia la imbinarea capacului cu peretele, o ia in jos pe perete si apoi incalzeste platanul pe toata suprafata, sub platan sunt niste vartejuri de toata frumsetea, se vede dupa cum danseaza pleava, trece prin toate acele gaurele din platan si este absorbit in centru de turbina, ca sa fie apoi refulat radial pe toata circumferinta si sa reia ciclul.
Imi e greu sa imi imaginez o distributie mai perfecta a incalzirii in alta forma, si mai ales cu un dispozitiv care se poate cumpara de-a gata si costa nici 200 lei...
 
Reply
#5
(07-10-2016, 11:35)renatoa Wrote: Banuiesc ca uzina aia nu este o replica la ce am postat eu mai sus Smile

Dar daca tot ai postat-o... aprecierea mea este ca un cuptor de aer cald prajeste mai bine o cantitate dubla, ma refer strict la prajire, nu la automatizari, se poate pune arduino chiar usor si la cuptor.
Patul de aer fierbinte pur, adica tip fantana, este supraapreciat parerea mea, pune 3 termocuple pe verticala sa vezi ce diferenta de temperatura este intre straturi... la baza aerul intra cu 270 grade si sus iese cu mai putin de 200... pai mai vorbim de ROR-uri la un asemenea aparat ? Chiar poate rezolva agitarea permanenta asemenea gradiente de temperatura ?

La cuptorul turbo nu sunt diferente mai mari de 10 grade oriunde pe suprafata platanului, de la centru pana la margini.
Aerul cald vine de sus, se prelinge, mai bine zis i se schimba fortat directia la imbinarea capacului cu peretele, o ia in jos pe perete si apoi incalzeste platanul pe toata suprafata, sub platan sunt niste vartejuri de toata frumsetea, se vede dupa cum danseaza pleava, trece prin toate acele gaurele din platan si este absorbit in centru de turbina, ca sa fie apoi refulat radial pe toata circumferinta si sa reia ciclul.
Imi e greu sa imi imaginez o distributie mai perfecta a incalzirii in alta forma, si mai ales cu un dispozitiv care se poate cumpara de-a gata si costa nici 200 lei...


https://www.pretulverde.ro/capac-univers...1000w.html


Sent from my iPad using Tapatalk
Kinu M47, Expobar Brewtus IV, IMS Precision filter 12/18 g, IMS Precision shower screen coated, Espro calibrated tamper.
 
Reply
#6
E ceva de vis... mai bun decat ce am luat eu, care credeam ca e cel mai bun Smile
O pui pe orice oala care o ai prin casa, inox sau ceramica de preferinta, emailul nu stiu daca rezista la 200 grade pe uscat... Confused... oricum nu mai stai cu frica in san ca se sparge vasul de sticla dedicat.

Inca nu am gata niste concluzii, pentru ca din pacate nu pot praji cand si cum imi place si apoi sa o arunc, ce prajesc trebuie baut Smile
Dar este promitor... putin zis, este cea mai perfect uniforma metoda de incalzire care se poate imagina, la cantitati mici nici nu mai necesita agitare !
Plus reglajul si ventilarea de la mama lui...

Vorba lui Fane, multumesc din partea comunitatii pentru aceasta "gaselnita" Smile
 
Reply
#7
Cred ca e prea dimineata iar creierul meu refuza sa gandeasca. Cum se foloseste mai exact dracovenia aia de capac ? renatoa te referi la capacul universal ? sau la alt device? ceva poze? impresii?
 
Reply
#8
Interesant capac ! Abia astept sa cumpăr si eu unul dupa video demonstratia de premier a lui renaro Smile
 
Reply
#9
Capacul universal este elementul de incalzire din ceeace cunoastem din reclamele TV sub diverse denumiri: turbo oven, cuptor aer cald, convectie, etc...
https://en.wikipedia.org/wiki/Convection_oven

In interiorul lui aerul cald circula in cel mai perfect mod pentru a praji cafeaua care se poate gasi intr-un dispozitiv de uz casnic luat de-a gata.
Tot ce avem de facut este sa gasim o tava perforata sau din sita, cum am indicat mai sus, care sa permita circulatia aerului cat mai liber printre boabele de cafea, sa o asezam pe suportul cu care vine un astfel de cuptor de regula, undeva cam la mijlocul vasului pe care se aseaza capacul, si sa trecem la prajit... Smile

Ulterior, daca vrem cantitati mai mari atunci trebuie adaugat: 1 - o metoda de agitare, si 2 - automatizata curba de incalzire incat sa corespunda unui profil dorit, pentru spiritele nelinistite cu detinerea controlului Smile
Dar acesti pasi de upgrade nu sunt necesari sau obligatorii pentru cantitati mai mult decat suficiente pentru consum casnic familial, adica prajit un sfert pe saptamana.

Gheorghe, nu mai astepta de la mine, e deja netu plin de success stories.
Uite unul aici, cum se prajeste la doua "platane"... https://sites.google.com/site/peter4jc/
"These two units have been in use for ~3 years, averaging 15+ pounds per week, with no breakdowns whatsoever. Some sessions, i.e. holiday roasting, have gone 5 hours non-stop."
As vrea sa pot bea mai mult ca sa pot face teste mai des... cica se poate simula cafeaua rezonabil cu naut, care e doar 8 lei kg, chiar asa o fi.... Confused are si ala first crack ? Big Grin
 
Reply
#10
Dar totusi nu inteleg diferența între metoda asta oala/capac si o tava cu un strat unic de boabe intr-un cuptor ventilat ? Ca la plăcintă !Smile. Si problema cu pleava cum se rezolva ?!
 
Reply
#11
Cuptorul nu ventileaza dupa un circuit asa de precis ca intr-o oala, daca incerci poti vedea cat de haotic zboara pleava, la capac face circuit perfect turbionar pe toata circumferinta.
Si nici temperatura nu o reglezi asa precis la unul cu gaza fata de electric Wink
Plus ca, poate argumentul cel mai important, nu avem toti cuptoare cu convectie la aragaz Smile

Ar mai fi si alte diferente subtile, la cuptorul de aragaz ventilatorul sufla din spate, aerul circuland pe deasupra boabelor si a tavii, incalzind in mod diferit cele doua jumatati ale bobului, cea de sus mai mult prin convectie, cea de jos mai mult prin conductie, de la tava.
Apoi, temperatura nu va fi asa de uniforma ca la cel circular, va fi mai mare in spate, sau unde e plasat elementul de incalzire, si mai mica in capatul opus al tavii.
Si diferenta de volum ar trebui sa aiba un cuvant de spus...

Pleava la oala asta o rezolvi cu o capcana de plasa (sita de faina), orice care sa lase sa treaca aerul, dar nu si pleava, in momentul desprinderii de pe boabe. Sau o lasi sa se arda, cand ajunge pe elementul de incalzire face o flama scurta, ca gazele atrase de bec Smile si aia a fost, pica cenusa jos in oala Smile Nu este acelasi lucru ca la alte metode, cum ar fi arderea plevei in tambur, care iti afuma cafeaua !
Fie ca in link-ul de ti-l dadui mai sus, cu o deschidere laterala pe unde periodic individul lasa sa mai intre aer rece si sa iasa pleava, el zice ca iese destul de ordonat... dar vad ca sta cu aspiratorul langa etajera aia Smile
 
Reply
#12
Uite altul: http://convenabil.allshops.ro/produs/161...CO900.html.
Si mai ieftin [Image: smile.gif]
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#13
(12-10-2016, 12:14)teabe Wrote: Uite altul: http://convenabil.allshops.ro/produs/161...CO900.html.
Si mai ieftin [Image: smile.gif]


Si tava pentru soluția prezentată mai sus, 32 cm diametru. Se poate găurii in centru si adapta o paleta mobila acționată de un motoraș.

http://www.emag.ro/tava-de-copt-luigi-fe...DQ0B22BBM/

Sau așa, perforata:

http://www.emag.ro/tava-cuptor-30-cm-kit...DTTMR3BBM/


Sent from my iPad using Tapatalk
Kinu M47, Expobar Brewtus IV, IMS Precision filter 12/18 g, IMS Precision shower screen coated, Espro calibrated tamper.
 
Reply
#14
Prima nu are gauri... ceeace strica fluxul de aer turbionar... Sad
A doua e prea scumpa Smile

...sau pur si simplu o sita gen faina, cu ochiuri mai mari
 
Reply
#15
[Image: IMG_0167.jpg]

Noul meu setup [Image: biggrin.gif]
O sa incerc un pic mai tarziu o noua sarja. Prima a fost promitatoare, poate un pic dezvoltata mai tare, dar aromele au fost acolo.
Si maine imi da colegul de birou cuptorul lui cu halogen ca cele prezentate mai sus, pe care l-a folosit o singura data si cica e o porcarie (cel putin pt mancare[Image: smile.gif]).
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#16
Bravo,Teabe !!!! [Image: biggrin.gif]  . Dar fa-ma sa inteleg:  tu ai o sonda de temperatura in mijlocul sitei pt temperatura ???? Hahahah super misto ideea !!! Trebuie neaparat sa pazez fotografia asta unui prieten care prajeste ca tine ( dar fara sonda ) .
 
Reply
#17
Asa mi-a trecut prin cap, ca oricum nu tin pistolul in acelas loc, dar boabele o sa treaca pe toata suprafata sitei. Daca aveti vreo sugestie, e binevenita.
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#18
Daca nu dai cu aer cald direct in senzor, este ok.
Sa ia cat mai mult din temperatura boabelor, inoxul va fi si el pe aproape, si cat mai putin din aerul cald.
Pentru asta ar trebui sa tii pistolul sa bata tangential, cat mai la margine, si cu lingura sa plimbi boabele pe sub el... sau sa rotesti cratita.
 
Reply
#19
Hai sa ne mobilizam, cine se incumeta sa cumpere capacul de oala si sa posteze 1-2 opinii dupa 1-2 prajiri?

As vrea sa-l iau dar sunt total pe dinafara si ar fi prima prajire, prea multe variabile in joc.

Cele necesare:

capacul
1 recipient de iena ca sa poti observa prajirea/ sau o oala de inox.
1 sita cu gauri de preferat plana ca sa se prajeasca uniform boabele, si neaparat gaurita.


Cam care ar fi cantitatea optima pt o astfel de prajire? 100-200grame? 500 grame cred ca e mult prea mult, eu as fi multumit cu 150-200grame prajita saptamanal.
 
Reply
#20
Credeam ca am fost clar ca am deja o oala din asta completa si fac teste cu ea...
Nu ma deranjeaza sa va mobilizati, nu cred ca e vorba sa ne intrecem aici care e priimul, dar ziceam sa nu va umpleti casa de prostii...

Nu trebuie recipient de jena, capacul este de sticla si se vede prea clar ce se intampla... e chiar fascinant sa le vezi cu ochiul liber cum se umfla si crapa si se elibereaza pielita de pleava...

       

Numai ca ce se povesteste pe net nu prea bate cu real life... un strat uniform de un singur bob inseamna prea putin... 120-130 grame... ce vedeti in imagini este 250 grame de robusta, asta folosesc la teste pentru ca este ieftina... si a iesit neuniform prajita fara agitare.

Asa ca va trebui sa abordam un sistem de agitare, ca sa prajim cel putin un sfert.
Ceeace intarzie concluziile, cel putin din partea mea, daca are altcineva disponibil acum un sistem de agitare gata de atasat la un asemenea capac, sa ii dea bataie, eu nu il retin !
 
Reply
#21
120 grame ar fi suficient daca prajirea dureaza 12-15 minute (cu tot cu pregatiri 20 minute) asta inseamna ca pt consumul meu de 500 -700 grame pe luna (depinde cate delegatii am si suntem doar 2) 4-6 prajiri lunar, adica un fleac ca si timp.

Cred ca e o solutie de luat in considerare, e atractiva. Eu chiar vreau sa o incerc.
 
Reply
#22
In cazul asta, go !

La cele 250 grame pomenite mai sus, FC a fost pe la 10 minute, deci da, dureaza sub 15 minute la cantitati mici.

Cu siguranta este mai ready decat un popcorn, pentru ca ai termostatul si ventilatia deja cum trebuie fara nici o modare ! Wink
 
Reply
#23
(13-10-2016, 12:02)renatoa Wrote: In cazul asta, go !

La cele 250 grame pomenite mai sus, FC a fost pe la 10 minute, deci da, dureaza sub 15 minute la cantitati mici.

Cu siguranta este mai ready decat un popcorn, pentru ca ai termostatul si ventilatia deja cum trebuie fara nici o modare ! [Image: wink.gif]

Al tau ce putere are ca am vazut pe youtube ca aia se cam chinuiau sa scoata un timp decent de prajire? De obicei dura cam mult. Dar cred ca se aruncasera la cantitati destul de mari.
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#24
Al meu are 1400W, si vasul are 12l, sau 17l cu o extensie, un inel de inox.

Capacul asta care se vinde singur vad ca are 1000W si ar fi cotat pentru vas de 7l, deci atentie sa nu il puneti pe o galeata Smile
 
Reply
#25
(13-10-2016, 14:47)renatoa Wrote: Al meu are 1400W, si vasul are 12l, sau 17l cu o extensie, un inel de inox.
Exact ce are colegul meu[Image: smile.gif]
Acum sa rezolvam miscarea boabelor, ca la noi nu prea exista de vanzare aparate de popcorn din alea gen tigaie cum am pus eu in primul post al topicului astuia si am cerut pareri. 
Si ala e mult prea scump ca sa-l iei doar pentru a-l folosi impreuna cu capacul.
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
Reply
#26
Am văzut aparat popcorn de care ziceti in Auchan lângă Zilan. La aprox 65 roni
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#27
Adica tigaie cu motor care sa invarta o lama ?! :o acum sar in masina si ma duc !!! Big Grin
Are un nume sa vedem ce zice netul ?

Nu cumva zici de asta, fara agitator ? Sad

https://www.produstv.ro/media/catalog/pr.../5/150.jpg
 
Reply
#28
E cu o tija de agitare ce se rotește. Ca si chinezăria din primul post, doar cred că mai puțin adânc. Si cu o "cupolă" de plastic deasupra
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
#29
(13-10-2016, 16:32)FlaviusP Wrote: E cu o tija de agitare ce se rotește. Ca si chinezăria din primul post, doar cred că mai puțin adânc. Si cu o "cupolă" de plastic deasupra

Vreau !!! Nume, poza sau ne exciti degeaba Smile
 
Reply
#30
L-am văzut fizic în magazin acum câteva luni, nu știu marca, era cam la acelasi pret cu Zilan.
Seamănă cu asta: http://i01.i.aliimg.com/img/pb/874/515/8...74_107.jpg
Comparativ cu mașinăria din primul post nu retin să fi avut termostat. Am stat in cumpănă daca sa iau aia sau zilanul. Am luat zilanul cu gând sa îl modez, dar din lipsă cronică de timp am amânat si deocamdată ma joc cu un heatgun si lingura de lemn intr-un bol de inox.
Cunill tauro, Philips Saeco 8323, French press, Aeropress, Hario mini
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)