Hello There, Guest! Login Register


Prăjitor homemade, cu pat de aer cald

#91
(24-04-2015, 13:11)renatoa Wrote: Da, 40 grade arata cumplit... ciudat, amicul meu Serban de pe acest forum care are Gene nu mi-a zis de astfel de detalii... incomode.
Poate pentru ca el preajeste foarte light, se opreste imediat dupa primul crack, si nu ajunge sa intre in oscilatia aia...  Confused

Eu am prieteni care prajesc pe Gene nemodificat, si sint fericiti. Dar nu am masurat niciodata ce se intimpla de fapt in interior, si nu stiu ce ar iesi daca prajitorul ar merge cum trebuie. Si tot netul vuieste de deficientele Gene-ului la capitolul temperatura....deci, in principiu "OK", dar trebuie modificat!  Wink 
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#92
Nu e mai bine sa nu stii ce Maillard neterminat colcaie in ceasca ? Smile
 
Reply
#93
(24-04-2015, 14:41)renatoa Wrote: Nu e mai bine sa nu stii ce Maillard neterminat colcaie in ceasca ? Smile

Ha, ha! Cred ca da, dar noi sintem nerds! Coffee-nerds!  Angel
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#94
Am dat de niste aparate casnice interesante care par sa aiba potential nebanuit... nu poseda nimeni o friteuza cu aer cald (hot air fry) sa incercam o prajire de cafea ?

http://www.hotairfrying.com/what-is-hot-air-frying
http://airfryerreviews.com/oil-less-fryer/
http://www.metro.ro/shop/ro/office/product/673905001002
 
Reply
#95
Interesant, dar trebuie ceva sa dea in cafea si nu stiu daca e careva curios sa o gaureasca pentru teste.
Eu ma gandeam cum ar alerga boabele asta:
[Image: 113376_03_f.jpg]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#96
Am o nelamurire dupa o discutie cu un prajitor cunoscut pe aici...

Am pe de o parte profilul generic schulman, care vad ca urca pana la 238 grade. si plaseaza FC peste 200 grade, Celsius, si pe de alta parte am afirmatiile prajitorului, confirmate de experienta mea, cu un FC un pic sub 200 grade si cafeaua un pic cam arsa fiindca am scos-o la 216 grade.
Arsa nu ca in city+, nici o picatura de ulei, arsa, asa cam dupa standardele mele, de cat mai light posibil...

Care ar fi explicatia acestei nepotriviri ? Dupa schulman, daca finalizez la 238 grade ar trebui sa iasa taciuni...  Huh  Confused

Citez din discutia cu prajitorul:

Eu: "Profilul de prajirea a fost aproximativ: 4 min crestere pana la 150C, apoi 10gr/min pana pe la minutul 9, la putin sub 200 grade inceput FC, scos la minutul 11, cand am avut un salt la 216 gr care nu mi-l explic, cu 15 secunde inainte eram sub 210 grade."

El: "Indiferent de masina, 216 grade ar trebui sa fie tot 216 grade. Muult prea mult ptr o asa cafea. Nici Brazilia nu o scot in 216 Tongue. 210..211 este suficient. A acumulat prea multa caldura. Foc putin mai mic dupa minutul 4, si mareste aerul dupa FC. FC apare la 194-196 de grade."

Cum s-ar traduce la o masina popcorn partea "Foc putin mai mic dupa minutul 4, si mareste aerul dupa FC. "
"Foc putin mai mic" = putere mai mica, inteleg, ca sa scada ROR
"mareste aerul dupa FC" = asta ma incurca... noi de regula micsoram ventilatia, ca sa nu sara boabele afara din masina... probabil manevra e specifica la masinile cu gaz, si pana la urma de fapt nu se traduce tot in scaderea temperaturii ?
 
Reply
#97
Ok, merci, probabil iar am intrebat ceva ce se poate gasi raspunsul pe google.

Liviu, te rog sa stergi postarea, si cea anterioara, nu are rost sa ramana intrebari fara raspunsuri.
 
Reply
#98
Revin doar cu cateva poze despre varianta finala ("prajitor portabil").
Motorasul dupa aprox. 2.5 ani (si aprox. 38kg cafea verde (verificand contorul, minus cateva zeci de teste la inceput), prajiri de cate 15 minute fiecare [cu racire inclusa], cu sarje de obicei 250g[iarna] 300g[vara] cafea verde) inca mai functioneaza. 
Face mai mult zgomot, dar inca rezista, am cumparat de la lidl inca 2 pompe de rezerva [Image: smile.gif] .
Alte componente nu dau semne de uzura, inclusiv banda Kapton sta bine mersi.


Attached Files Thumbnail(s)
           
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
#99
eu ma chinui acu sa fac roastuino-ul tau, am ars o placuta arduino [Image: sad.gif] pana acu, am reusit sa o pun in functiune aproape in totalitate pana acu (inafara de comanda puterii ventilatorului, din lipsa de timp), astept acu sa-mi soseasca MAX31855 de la adafruit fiindca eu comandasem de la sparkfun si am descoperit ca folosesc alte librarii si nu ma pricep sa modific softul sa foloseasca alte librarii. in varianta cu termistori imi functioneaza totul inafara de ventilator la care nu am ajuns. si cu roastlogger trebuie sa ma mai joc sa-i dau de capat. e primul meu contact cu arduino. Smile

tin sa-ti multumesc pt ca ai dezvoltat proiectul si l-ai pus pe net in detaliu astfel incat sa se poata apuca de el si cei cu mai putine cunostinte de electronica.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
de la dedeman am cumparat asta, vreo 50 ron, aveau multe modele si alta marca, si mai slabe, si la 220V.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(31-10-2016, 12:53)Fane Wrote: eu ma chinui acu sa fac roastuino-ul tau, am ars o placuta arduino [Image: sad.gif] pana acu, am reusit sa o pun in functiune aproape in totalitate pana acu (inafara de comanda puterii ventilatorului, din lipsa de timp), astept acu sa-mi soseasca MAX31855 de la adafruit fiindca eu comandasem de la sparkfun si am descoperit ca folosesc alte librarii si nu ma pricep sa modific softul sa foloseasca alte librarii. in varianta cu termistori imi functioneaza totul inafara de ventilator la care nu am ajuns. si cu roastlogger trebuie sa ma mai joc sa-i dau de capat. e primul meu contact cu arduino. [Image: smile.gif]

tin sa-ti multumesc pt ca ai dezvoltat proiectul si l-ai pus pe net in detaliu astfel incat sa se poata apuca de el si cei cu mai putine cunostinte de electronica.

Fane, daca ai probleme de ce nu-mi trimiti un PM sau mai bine direct un mail pe gmail?
Varianta cu termistorul cu capsula de sticla eu zic ca e mai ok (simplu), fara MAX si alte minuni.

Cu placere [Image: smile.gif] , dar nu trebuie multumit, eu ma bucur ca suntem tot mai multi care prajesc acasa.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
(31-10-2016, 12:53)Fane Wrote: , astept acu sa-mi soseasca MAX31855 de la adafruit fiindca eu comandasem de la sparkfun si am descoperit ca folosesc alte librarii si nu ma pricep sa modific softul sa foloseasca alte librarii.  si cu roastlogger trebuie sa ma mai joc sa-i dau de capat. e primul meu contact cu arduino. [Image: smile.gif]

https://www.optimusdigital.ro/senzori-se...x6675.html
nu trebuie decat sa incarci libraria corespunzatoare in ide
roastlogger e simplu. Ii pui informatia pe serial cu ce frecventa vrei tu (o data pe secunda de ex) intr-un format "t1 = 198" (sau ceva de gebnul, vezi in exemplu) si isi ia el de acolo cand ii trebuie
artisan merge pe interogari si raspunsuri, deci e mai complicat un pic protocolul (dar si arata mai bine interfata)
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
csabitec, multumesc frumos pt oferta. daca nu ma descurc am sa te deranjez cu un mail sau un pm. incerc totusi sa ma descurc singur pe cat posibil. 

Liviu.Mihu, asa simplu e? am sa incerc sa fac asta cu MAX31855-urile de la sparkfun. am si un max6675. cei de la adelaida mi-au dat ca termen de livrare a MAX31855-urilor de la adafruit data de 10/11, asa ca am timp de joaca.

am adunat piese cred ca de doua electronici de roastuino Smile, dar nu-i problema asa mare, m-am apucat de proiectul asta in mare masura pt placerea constructiei, fiindca prajitor am, gene-ul nu-i un prajitor chiar foarte rau.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
incet, incet, dar ma misc si eu. [Image: smile.gif]

Csabi, T2-ul ce masoara, eu aveam senzatia ca temperatura aerului cald si de asta am pus sonda acolo. gresesc?

[Image: c5JvZmm.jpg]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
OT . Complimentele mele,Fane ! Acum cateva luni te minunai de prajitul acasa si te intrebai cum ai putut trai fara . Si toate astea cu chr 101. Si acomoda construiesti DIY -uri . Pe de alta parte cam asta ar trebui sa fie "normalitatea" intr-o comunitate de espresomani cu ADEVARAT pasionati Cool Smile
 
Reply
intr-o comunitate se aduna tot felul de oameni care au un numitor comun. unii carora le place si se pricep sa bricoleze, altora care nu le place / nu se pricep. unii cu posibilitati / dispusi sa cheltuie, alti cu mai putine posibilitati sau mai putin dispusi sa cheltuie. sunt unii pretentiosi, altii mai putin pretentiosi. pe aria prajire acasa si in general pe forum sunt toti bineveniti, atata timp cat vor sa bea o cafea buna si se integreaza cumva in comunitate.

aria prajire acasa e un pic mai speciala, multi useri care vin pe aici cocheteaza cu ideia ca pe viitor sa faca o afacere din prajitul cafelei, asa ca vor mai mult sa adune informatie si sa nu o puna la share. se schimba multa informatie pe privat, ca pe forumurile de pedofili... Sad n-ai ce le face, nu poti sa-i obligi. dar usor - usor informatia devine publica si progresam.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Fane, vezi daca gasesti o solutie ca aerul cald sa cuprinda toate boabele in acelasi timp...gen camera de prajire a unui aparat de popcorn. Eu m-am indepartat de prajitorul meu, care acum someaza, deoarece nu-mi place ca exista o coloana de aer supraincazit care antreneaza boabele iar cand ies din coloana si coboara pe exteriorul camerei se racesc. Sau poate mi se pare mie ca e o problema...nu stiu sigur...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(21-11-2016, 13:50)Fane Wrote: ... multi useri care vin pe aici cocheteaza cu ideia ca pe viitor sa faca o afacere din prajitul cafelei, asa ca vor mai mult sa adune informatie si sa nu o puna la share. se schimba multa informatie pe privat, ca pe forumurile de pedofili...

jalnic ce spui! bietii romanasi care ajung sa bea pe bani, cafea prajita cu un DIY din asta!
primitivismul, lipsa de civilizatie a unei asemenea mentalitati de a castiga din prostia celorlalti!
altfel, nu cred ca sunt tare multi prajitori imbogatiti asa, mai degraba, tare multi imbogatiti, care s-au apucat de prajit [Image: smile.gif]


insfarsit... please consider, mentiunile mele de mai jos - ceea ce am facut eu seamana 'topologic' foarte mult cu ceea ce arati tu in poza de mai sus, doar ca eu am ajuns la un... mark II si in general finisajul meu, e cel putin la fel de robust, dar e mult mai neglijent...

- am folosit senzori T/C tip K cu sudura izolata, dar deschisa (!)
ref la proba BT: am inceput si eu cu acel model cu niplu, dar la scurt timp teaca aceea cu proba a inceput sa se miste in niplu, m-am suparat si am pus o alta teaca, de cupru, mai lunga si am scos prin ea varful termocuplului dezgolit, dar izolat de sasiu; asta pentru ca (1) varful termocuplului in teaca scurta din niplu masoara in majoritate temperatura cupei de inox si mai putin a boabelor! (2) cu datalogger-ul meu (mypclab) am probleme de ground loop-uri, (3) raspunsul unei asemenea probe e mai rapid, evident - lucrez de ani de zile asa cu probele de temperatura si n-am avut probleme de degradare, desi e vorba de componente ieftine, sub 10 lei/buc...
ref la proba ET, plasarea ei la iesirea aerului cald din elementul de incalzire mi se pare singurul loc rezonabil si vad ca asa ai facut si tu; este important ca aici, inainte ca aerul sa intre peste boabe, sa nu se atinga temperaturi peste 270C; dar asta daca ai plasata proba pentru a capta temperatura prin convectie, nu prin radiatie;
- tot controlul procesului il am rezolvat (si la aceasta a doua versiune) numai cu cate un dimmer pe pompa de aer si unul (cu triacul schimbat si pus pe radiator) pe elementul de incalzire;
- sigur, pentru placerea bricolajului, e mai frumos sa ai totul automatizat, dar - cum spuneai - asta e pentru placerea unora; placerea mea este sa invart de butoane, adica sa incerc eu sa controlez procesul;
Artisan-ul ma ajuta 100%, in sensul ca vad totul, in timp real, pe ecranul laptop-ului: ambele ROR-uri, panta de profile anticipata si sigur, tot felul de timpi si temperaturi...
dar traiesc cu iluzia ca eu sunt cel ce prajesc boabele, nu mai stiu eu ce ruda indepartata de la arduino [Image: smile.gif]
- nu stiu ce solutii ai ales pentru golire boabe si colectare chaff, dar in ce ma priveste, am mentinut ideile de la prima varianta:
deasupra camerei de prajire intru cu un tub de aluminiu gofrat (amovibil prin rotire laterala, ca un capac) si mai departe intr-o galeata de inox printr-un capac al ei facut din sita; tot o portiune de sita am si pe tub, in curbura sa, pentru a permite unei fractiuni insemnate din aer sa iasa afara, doar chaff-ul sa fie impins in galeata:
   
in ce priveste golirea boabelor, partea de prajitor e montata pe un al doilea blat prins cu balamale de primul blat, cel care e suport pentru galeata cu chaff si tubulatura de iesire:
   
 
nickso: Wrote:"nu-mi place ca exista o coloana de aer supraincazit care antreneaza boabele iar cand ies din coloana si coboara pe exteriorul camerei se racesc. Sau poate mi se pare mie ca e o problema...nu stiu sigur... "

ei, fiecare cu problemele lui... in ce ma priveste nu mi-am facut niciodata probleme din asta si am mai zis si eu din teoriile mele si ale altora; e o teorie mecanicista, zic eu;
boabele sunt in primul rand foarte inerte termic, deci 'excursia' de temperatura intre centrul 'artezienei' si margine, cu un ciclu de ordinul catorva secunde, nu se reflecta in centrul bobului; mai mult, (1) eu am izolat termic partea metalica, inclusiv tubul elementului de incalzire; ceea ce a ramas vizibil este strict sticla de felinar si, desi subtire, are si ea inertia ei termica; si (2) plec mereu intr-o sesiune de prajire, cu circuitul de aer al prajitorului incalzit la peste 150C (functie de tipul de prelucrare boabe verzi) si apoi fac drop-ul...
ceea ce ramane inca de argumentat ca procedura cu efecte pozitive;

nu mai insist, dar recomand si eu, ca si altii, sa nu se incerce imitarea profilelor de la alte tipuri de masini, pe propria masina!
singurul criteriu, pentru noi cei de casa - fara ambitii de lansare comerciala - este gustul extractiei espresso, pe varia mostre etc.
 
fenomenele dintr-un prajitor pe pat de aer fierbinte nu trebuiesc analizate cu argumente specifice prajitoarelor cu tambur!
da, exista dezavantaje mari ale prajirii cu aer in conditii de casa (2-300g), dar ele tin de felul cum trebuie sa se controleze profilul, neavand in ajutor masa termica a unui tambur, ci strict, temperatura usor de schimbat a fluxului de aer;
funny, dar eu chiar cred ca forma de tulipan a sticlei de felinar ajuta mult la un efect hibrid in prajire, prin faptul ca boabele nu cad, ci aluneca pe panta de sticla...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
cam asa am pozitionat sonda pt aer cald. nu vede direct rezistentele, asa ca ar trebui sa ia temperatura aerului cald.

[Image: 7ma13Uf.jpg]

pt golirea boabelor, daca ai observat, nu este nimic lipit. eu intentionez cam asa: scot partea metalica de deasupra cilindrului de sticla, scot cilindrul cu partea metalica de jos (toate astea se scot si se pun inapoi usor la mine) si vars pur si simplu boabele intr-un borcan.

colectarea chaf-ului intentionez sa o fac cu doua site puse gura la gura si prinse cu cleme de papetarie, cea de jos avand o gaura sa o pot pune pe evacuare. am totul, vreau sa fac un soi de intaritura sa nu se destrame sita cand tai gaura. cand e gata postez aici.

(21-11-2016, 15:03)nickso Wrote: Fane, vezi daca gasesti o solutie ca aerul cald sa cuprinda toate boabele in acelasi timp...gen camera de prajire a unui aparat de popcorn. Eu m-am indepartat de prajitorul meu, care acum someaza, deoarece nu-mi place ca exista o coloana de aer supraincazit care antreneaza boabele iar cand ies din coloana si coboara pe exteriorul camerei se racesc. Sau poate mi se pare mie ca e o problema...nu stiu sigur...

daca ai problema asta trebuie sa cauti un popcorn maker de la lidl. era un filmulet in care un user facea o demonstratie cu 200gr cafea verde. am incercat sa-l caut, dar nu reusesc sa-l gasesc. am eu unul si am si alimentator de 24v, daca te intereseaza ceva experimente pot incerca sa te ajut.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Radu, ce folosesti pt a citi temperatura pt artisan? ai aparat de masura cu interfata usb din lista celor care le stie artisan-ul?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(21-11-2016, 16:12)Fane Wrote: cam asa am pozitionat sonda pt aer cald. nu vede direct rezistentele, asa ca ar trebui sa ia temperatura aerului cald.

In acea pozitie intre centru si exterior este o diferenta de temperatura. Eu am ales sa folosesc un tub de inox de cca. 20cm pentru a amesteca aerul cald inainte sa intre in camera de prajire.
Radu foloseste https://www.novusautomation.co.uk/mypclab care este scos din productie.
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
Scuze, doar acum am observat ca sunt posturi noi pe acest thread (n-am primit notificare.)

Asa cum a zis si Radudani, cam pe acolo ar trebui pus T2 (sau mai sus daca s-ar putea, eu nu am instalat T2).

Vezi sa nu patesti cum am patit si eu. Verifica ca metalul sa nu apasa pe sticla din interior, altfel risti sa crape la dilatare (poate la mine a fost crapat un pic sticla, nu stiu). Eu am taiat niste urechiuse in inox care au rolul de a tine sticla, la fel am procedat si cu capacul, dupa care am izolat cu banda kapton.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
am vazut filmuletul cu patania ta si in alt filmulet de al tau am vazut si solutia gasita de tine. am facut si eu aceleasi urechiuse arcuite care tin din interior cilindrul de sticla. are unde sa se dilate metalul in voie. am cautat sa imbunatatesc proiectul la partea de bricolaj, dar constructia ta mi s-a parut simpla si eficienta si n-am avut ce face decat sa o copii in cea mai mare parte.

T2 e luat in calcul de PID sau e doar informativ?
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(22-11-2016, 15:31)Fane Wrote: am vazut filmuletul cu patania ta si in alt filmulet de al tau am vazut si solutia gasita de tine. am facut si eu aceleasi urechiuse arcuite care tin din interior cilindrul de sticla. are unde sa se dilate metalul in voie. am cautat sa imbunatatesc proiectul la partea de bricolaj, dar constructia ta mi s-a parut simpla si eficienta si n-am avut ce face decat sa o copii in cea mai mare parte.

T2 e luat in calcul de PID sau e doar informativ?

Doar informativ.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
[Image: Mv9bdjD.jpg]
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(vin aici ca sa nu fiu off-topic in thread-ul cu prajitorul DIY al lui AdrianT)
(03-12-2016, 13:52)Gheorghe Wrote: ... nu mai ramane decat se ne organizam  la infinit in grupuri de cumparare si sa ne interbam unul pe altul cu ce carpa stergem expresoru' [Image: cool.gif]

Intrebare da ignorant : o cana de felul asta poate fi folosita ca si camera de prajire intr-o instalatie fluid bed ?
... Sunt mereu interesat de prajiri intre 500-800 g

cu motivatie si rabdare se poate face orice...

csabitec descria odinioara cum a taiat fundul unui pahar Berzelius sau cam asa ceva...
eu am folosit de la inceput sticla de felinar... una mare pe care am spart-o, dar nu de caldura ci de izbit in podea...
apoi altele, mai mici, tot de felinar, sticla subtire fara vreun marcaj gen pyrex sau similare...
mi s-a parut interesanta si o sticla de lampa petromax diam 80mm
asa arata initial al meu (cu capacul de shaker, pe care l-am mai ciuruit cu niste gauri suplimentare):
   
si asa arata cea actuala:
   
problema pe care mi-as pune-o eu in cautarea unei (alte) solutii de prajitor home, ar fi cat de fezabila e alegerea pentru a o adapta unei monitorizari eficiente a parametrilor de proces!
o vad ca singura cale realista spre o dorita calitate a rezultatului, compensand prin ea handicapul major pe care-l are orice prajitor de casa (nu de cartier...): prajesti cca. 2-5 Kg pe luna, cu care nu vei reusi sa egalezi experienta unui prajitor profesionist!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
Multam' Radu ! Am vazut  camera de prajire in sticla mereu ovala sau cel putin cilindrica .Cana aia de blend e cam evazata sus [Image: blush.gif] . M-ar bate gandul sa caut o unealata de taiat sticle ( ca cele de vin ) pt a face o camera de prajire dintr-un material mai gros decat sticla de felinar . La cat sunt de impiedicat ...n-ar dura prea mult [Image: biggrin.gif] . Acum am vazut si postarea lui Fane ( cea desupra ) iar solutia lui pt partea de desupra ,pt evacuare  mi se pare geniala pt simplitate si sper sa fie si eficace ( cel putin asa pare ). Solutie de monitorare a temperaturii ? Daca la modelul meu de prajitor ( coretto ) imi da mai multa incredere ( foto ) sonda pusa in mijlocul vortexului ,intre boabe oare imi da temperatura boabelor ori e alterata de fluxul de aer care urca ? [Image: 3yvEfH7.jpg][Image: G3th1wZ.jpg]
 
Reply
sticla de lampa cu profil gen lalea are un avantaj in accceptia mea: drumul de reintoarcere al boabelor din arteziana nu e in cadere libera, ci in alunecare pe pereti, boabele se si freaca intre ele;
efectul acesta de 'tobogan' e completat de forma semisferica a cupei capac de shaker ce inchide partea inferioara a camerei de prajire;
contactul cu peretii fierbinti adauga un efect de conductie la cel preponderent de convectie;

nu am nici o experienta in lucrul cu sticla groasa la temperaturi mari (cel putin 230C); cel mult pe vremuri, vreo doua recipiente din sticla Jena exploadate cu mancare cu tot in cuptor; iar cu sticla subtire, eram copil cand incalzeam lichide in eprubete la un 'bec' teclu...
pe de alta parte, o sticla groasa cu baza bombata ar ajuta la ideea de prajitor hibrid conductie/convectie;
sau, cine-stie, o camera cilindrica, dar inclinata (rotitoare?...ha!); in fond, imi place mult ideea cu rasnita KafaTek Monolith cu dantura plana si ax inclinat, gen turn din Pisa!

apropo de ideea cu colectorul de chaff... e poate prea simplu si trebuie curatat destul de des (?);
in utilizare de anduranta, prefer solutia mea care e preluata din ideea de capac de popper (#108 mai sus): un tub flexibil de aluminiu, cu o decupare acoperita cu plasa, in curbura si care sa arunce chaff-ul intr-o galeata metalica printr-un capac tot de plasa metalica;
decuparea aceea in curbura ma ajuta sa aud pocniturile si elibereaza din fluxul de aer;
(pentru fixare mecanica si etansare am folosit din belsug banda adeziva de aluminiu; rezultate estetice mediocre cel mult, dar eficienta remarcabila; in rest, o foarfeca si plasa tot de aluminiu, parca, luata de la un shop pentru plasticieni)

altfel, prajitorul tau are destula monitorizare, nu?
oricum, amplasarea probei chiar in mijlocul vortexului (cum aveam si eu la popcorn roaster) e evident mai eficienta decat lateral, la baza artezienei, pentru boabele in alunecare pe pereti, cum am acum; problema e a indicatiei cat mai apropiate de temperatura reala a boabelor, ori centrul vortexului are minim de curent de aer, in timp ce la prajitorul cu pat de aer cald, senzorul are de impartit intre temperatura boabelor cu care intra in contact si curentul de aer ce se strecoara printre boabe; dar, cum spuneam si-n alte parti, nu temperatura absoluta conteaza ci consistenta rezultatelor, ceea ce se realizeaza si la prajitorul cu pat de aer cald; restul se rezolva cu setarea unui offset;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
(04-12-2016, 00:21)radudani Wrote: sau, cine-stie, o camera cilindrica, dar inclinata (rotitoare?...ha!);

te apropii ca solutie constructiva de Gene si ai sa te lovesti de aceiasi problema ca si el: nu prea poti amplasa sonda de temperatura in boabe.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
(04-12-2016, 01:03)Fane Wrote:
(04-12-2016, 00:21)radudani Wrote: sau, cine-stie, o camera cilindrica, dar inclinata (rotitoare?...ha!);
te apropii ca solutie constructiva de Gene...

ei, nu le lua si tu pe toate asa in serios Smile
vorbim de un prajitor pe pat fluid de aer cald... rotirea cilindrului de sticla-camera de prajire nu prea are rol functional, doar... estetic (combinat cu ceva radiatoare IR), si eventual, pentru uniformizarea temperaturii in sticla daca-i groasa; cred ca de-asta am si amintit ideea cu rotirea;
dar inca ma-ntreb, dece e nevoie de sticla groasa?

in schimb, partea cu inclinatul axului sistemului e usor mai interesanta, dar in cazul sticlei cilindrice; 
in cazul sticlei cu profil bombat in partea de jos, inclinarea nu mi se pare justificata;
altfel, as putea sa fac asta cu usurinta pentru ca, asa cum se vede in poza din postarea #108, blatul superior pe care e montat fluxul de prajire, e rabatabil;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)