Hello There, Guest! Login Register


Portafiltrul fara fund si utilitatea sa

#1
Sunt curios ce spun detinatorii si sunt curios de ce nu si-ar cumpara cei care nu au (in afara de vreun motiv financiar) ?

De asemenea, puteti pune link-uri spre locurile unde se gasesc asemenea accesorii compatibile cu modelul vostru.

Ca detinator de ambele modele, as putea spune clar ca este un element de invatare! Mai exact iti vezi greselile in oglinda si iti dai seama de calitatea si prospetimea cafelei!

De exemplu, pana la un moment dat, obisnuiam sa lovesc portafiltrul de suportul acestuia de pe rasnita, ca sa se imprastie "motul" de cafea format la macinare. Consecinta nu as fi observat-o fara sa am acest accesoriul, caci in interior se formau fisuri, chiar daca tampam puternic, si la curgere ma pomeneam cu tasnituri pe gresie, pe ochi, pe espressor Smile Ceva de genul sau chiar mai rau! Astfel am reusit sa corectez tehnica.

Alt exemplu - corectitudinea tamparii - daca aveti greseli in distributia fortei de tampare pe puc, veti observa imediat ca lichidul nu curge/curge greu din anumite zone ale sitei.

Tot astfel se vede si channeling-ul, un fenomen foarte des intalnit atunci cand nu se respecta anumite reguli si cand se bruscheaza portafiltrul, eventual prin lovirea cu tamperul.

Partea proasta, in opinia mea, este ca la inceput va face multa mizerie in jur, in functie de experienta fiecaruia luandu-va ceva timp sa va corectati toate greselile de tehnica, greseli ce duc la improscarea espressorului si ambientului cu picaturi mici, dese si maronii, de cafea Smile Trebuie sa aveti si suportul moral al partenerei aici Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Poate mi se pare mie dar, am constatat ca atunci cand folosesc Pf Naked cafeaua are un gust ""after taste"" amar ca de pelin .
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#3
Eu nu-mi cumpar pentru ca de obicei(90 % din cazuri) fac doua cafele. Sa fac un doppio iar apoi sa-l impart in 2 nu prea imi place.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#4
Same as me. In plus nu as lua un accesoriu doar pentru latura "artistica" a problemei. In mod clar in 80 la suta din cazuri nu as sta cu ochiul sub sita sa vad cum curge fiind o pozitie usor incomoda data fiind inaltime lui Classic.
Partea de invatare isi are un rost in achizitia unui bottomless insa practic considerand ca fac doua cesti nu ar fi necesar nici macar unul cu un singur picurator.
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#5
Eu zic ca merita pt doar 100 lei am primit gratuit si o sita tripla "copie fidela "la VST, am ramas uimit.

Se vede foarte bine sita la G classic, de ex spatiul intre PF si ceasca la R Silvia este mult mai mic.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#6
Nici eu nu il folosesc foarte des desi aproape mereu fac 2 doppio.
Il consider , insa , un must have deoarece utilizarea lui macar atunci cand se schimba lotul de boabe , dupa terminarea unuia anterior , ne arata exact care este comportamentul acestora in timpul pregatirii shotului si ce reglaje trebuiesc executate ( asupra rasnitei , dozajului , distributiei , fortei de tampare si chiar asupra temperaturii apei ) pentru a avea convingerea ca obtinem maximul de rezultat in ceasca .

Ne-am convins , cred cu totii , ca gustul cafelei este determinat de finetea rasnirii , de cantitatea de macinatura folosita , de forta de tampare , de temperatura apei dar foarte important de exactitatea manoperei . Nu ne putem da seama de calitatea acestui ultim element si ce avem de facut in directia imbunatatirii acesteia ( manoperei ) fara utilizarea portfiltrului fara fund.

Cand ma uit la curgerea din sita , in timpul extragerii , nu o fac cu scopul de a ma minuna de frumusetea procesului ci o fac pentru a analiza niste elemente care pot fi reglate din manopera . Daca picaturile ciocolatii nu apar uniform pe fundul sitei e clar ca distributia nu este corect iar pucul are defecte , daca nu se formeaza 3-4 miniconuri la inceputul curgerii insamna ca pucul nu este destul de dens , daca se formeaza conul final prea gros voi avea o curgere prea rapida , daca nu am aspect tigrat nu am macinat suficient de fin sau nu am o temperatura corespunzatoare , daca blondirea este prea timpurie nu am finete in macinare sau temperatura apei este prea mica etc...

Toate aceste observatii genereaza corectii de manopera care odate efectuate imi dau convingerea ca in ceasca am maximul ce se poate obtine din boabele pe care le am la acel moment .

Dupa aceste incercari trec la portfiltrul obisnuit dar stiu ca eventualele reglaje ce trebuie facute ulterior sunt minore si nu influenteaza determinant gustul extractiei .

Salut tuturor si extractii reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
O ideie, pentru cei ce au acces la scule profesionale de gaurit/slefuit, modificarea portafiltrului contra cost. Pe alte meleaguri se practica.

La mine a fost relativ simplu, materialul portafiltrului vechi mi-a permis prelucrarea cu ce scule aveam prin casa.
[attachment=114][attachment=115]
 
Reply
#8
A iesit foarte fain PF, felicitari.
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#9
Buna tuturor iubitorilor de expresso perfect !

vreau sa achizitionez un Expresor Gaggia Classic si portafiltru fara fund pentru acesta
Ma poate ajuta cineva cu ceva dimenisuni

am gasit portafiltru fara fund aici :http://www.mag-pro.ro/index.php/romanian/525912.html dar nu stiu daca este compatibil cu gaggia classic !

Poate un posesor de gaggia classic sa masoare interiorul portafiltrului si exteriorul lui (cu tot cu urechi ) ?

multumesc
 
Reply
#10
Salut!

Am avut un gaggia classic pana in urma cu o saptamana cu acelasi portafiltru ca cel din linkul tau. Nu mai am cum sa masor dimensiunile cerute de tine dar te asigur ca este compatibil cu gaggia classic; si eu am luat exact acelasi produs de la ei, 525912, si s-a potrivit perfect.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#11
(06-12-2012, 01:06)zuluafonu Wrote: Salut!

Am avut un gaggia classic pana in urma cu o saptamana cu acelasi portafiltru ca cel din linkul tau. Nu mai am cum sa masor dimensiunile cerute de tine dar te asigur ca este compatibil cu gaggia classic; si eu am luat exact acelasi produs de la ei, 525912, si s-a potrivit perfect.

Multumesc de ajutor ,

sunt curios de ce l-ai dat pe classic , ai facut upgrade sau probleme cu el ?
 
Reply
#12
(06-12-2012, 10:46)catabej Wrote: [quote='zuluafonu' pid='2567' dateline='1354745204']
sunt curios de ce l-ai dat pe classic , ai facut upgrade sau probleme cu el ?
Vezi la semnatura, acu are numere de Buzau Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
(06-12-2012, 13:32)baloozzy Wrote:
(06-12-2012, 10:46)catabej Wrote: [quote='zuluafonu' pid='2567' dateline='1354745204']
sunt curios de ce l-ai dat pe classic , ai facut upgrade sau probleme cu el ?
Vezi la semnatura, acu are numere de Buzau Tongue

DA DA Big Grin BZ10ERA Big Grin

(06-12-2012, 13:32)baloozzy Wrote:
(06-12-2012, 10:46)catabej Wrote: [quote='zuluafonu' pid='2567' dateline='1354745204']
sunt curios de ce l-ai dat pe classic , ai facut upgrade sau probleme cu el ?
Vezi la semnatura, acu are numere de Buzau Tongue

Oricum eram curios ,poate classciul era o masina de "rezerva" sau "portabila" ...si eram curios de ce a dat-o !


asteptam ...
 
Reply
#14
Am dat classicul pentru ca am facut upgrade. Nu cred ca va fi nevoie de un espressor de rezerva langa BZ10, daca totusi va trebui vreodata trimis in service, voi rezista si fara cafea Smile
Daca nu mi-as fi luat alt espressor, as fi fost in continuare fericit cu el Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#15
(05-12-2012, 18:15)catabej Wrote: vreau sa achizitionez un Expresor Gaggia Classic si portafiltru fara fund pentru acesta
Ma poate ajuta cineva cu ceva dimenisuni

Pentru cei cu portafiltru Gaggia: http://www.youtube.com/watch?v=W5UzLSo6WEE
 
Reply
#16
(06-12-2012, 20:52)astinga Wrote:
(05-12-2012, 18:15)catabej Wrote: vreau sa achizitionez un Expresor Gaggia Classic si portafiltru fara fund pentru acesta
Ma poate ajuta cineva cu ceva dimenisuni

Pentru cei cu portafiltru Gaggia: http://www.youtube.com/watch?v=W5UzLSo6WEE

da vad ca sunt exact la fel pt toate tipurile de gaggia -probabil diferenta de cod pe care am gasit-o e in maner ....
mulutmesc
 
Reply
#17
Salutare,

In cautarea expressou-lui perfect, tocmai am achizitionat de cateva zile un portafiltru fara fund pentru Gaggia Clasic si m-am apucat de treaba.
Primele doua expresso au fost un fel de ceai apa curgea prea repede si nu se forma nici un fel de crema. Am constatat ca utlizam prea putina cafea. Am mai studiat pe you tube cum se umple porta filtrul si cum se niveleaza cafeaua si cum se tampeaza. Am observat ca la filtrele nepresurizate se foloseste o forta mai mare la tampare decat la cele presurizate. Am tampat mult mai puternic si in final am obtinut acel con de crema dar mie mi s-a parut ca acesta curge mult prea repede fata de ce am vazut pe you tube.
Ce ar trebui sa fac ca extractia sa fie mai lenta?
Gaggia nu are nici o modificare facuta deocamdata si inca nu am rasnita cafeaua o macin la magazinul de cafea.
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#18
Clar - iti trebuie o rasnita. Tamparea nu trebuie fortata ci e bine sa fie o constanta. Rasnita si prospetimea cafelei vor da cremozitatea espresso-ului, nu vreo modificare adusa espressorului sau upgrade-ul la unul mai bun. Poti sa-ti cumperi si unul de bar, caci fara rasnita vei obtine acelasi rezultat si nu vei avea niciun minim control asupra extractiei.

Practic portafiltrul fara fund este o unealta de invatare. Insa ca sa poti invata trebuie sa ai toate cartile la dispozitie, iar tie iti lipseste cartea cea mai importanta (rasnita) Smile In mod normal, ar fi trebuit sa pastrezi banii care i-ai dat pe portafiltru si sa te indrepti catre o rasnita de minim 700 de lei. Banuiesc ca ai o sita nepresurizata de 14g, venita cu portafiltrul fara fund, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(25-01-2013, 16:55)Lyvyoo Wrote: Clar - iti trebuie o rasnita. Tamparea nu trebuie fortata ci e bine sa fie o constanta. Rasnita si prospetimea cafelei vor da cremozitatea espresso-ului, nu vreo modificare adusa espressorului sau upgrade-ul la unul mai bun. Poti sa-ti cumperi si unul de bar, caci fara rasnita vei obtine acelasi rezultat si nu vei avea niciun minim control asupra extractiei.

Practic portafiltrul fara fund este o unealta de invatare. Insa ca sa poti invata trebuie sa ai toate cartile la dispozitie, iar tie iti lipseste cartea cea mai importanta (rasnita) Smile In mod normal, ar fi trebuit sa pastrezi banii care i-ai dat pe portafiltru si sa te indrepti catre o rasnita de minim 700 de lei. Banuiesc ca ai o sita nepresurizata de 14g, venita cu portafiltrul fara fund, nu?

Cred ca este de 14 g pare mare. Este cumparata de la Mag Pro.
Ma gandeam ca reducerea presiuni expressorului la 9 bari ar mai reduce viteza de curgere.
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#20
Volumul de apa care curge in cesca reprezinta cantitatea de apa care trece prin pucul de cafea si este determinat de densitatea acestuia .
Densitatea pucului , in cazul de fata , determina rezistenta pe care acesta o opune apei care il strabate . Cu cat densitatea este mai mare cu atat rezistenta pe care o opune apei este mai mare si invers . Volumul de apa care curge in unitatea de timp variaza in functie de aceasta densitate .
Densitatea pucului rezulta din finetea si uniformitatea macinaturii , cantitatea folosita , forta de presare si din prospetimea babelor .
Trebuie sa macini atat de fin incat din 7-14 g de macinatura sa obtii 30-60 ml de cafea in 25 de secunde la o presiune de 9 bari .
Presiunea espresorului , reglata la 9 bari , trebuie sa fie o constanta alaturi de cantitatea de macinatura , de forta se tampare si de temperatura . Pentru usurarea manoperei de pregatire a shotului , se va modifica doar gradul de rasnire astfel incat sa obtii rezultatul din conditia de mai sus..
Dupa cum vezi , oricum o sucim , de rasnita tot nu scapam . Asta e , la espresso nu se poate fara o rasnita performanta .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#21
Salutare,

Revin cu un up date, pana o sa am fonduri pentru achizitionarea rasnitei am modificat valva OPV conform youtube (gratis), in blind ca sa zic asa pana fac rost de manometru prin desurubare la 90 de grade. Nu stiu exact ce presiune am dar cred ca a mai scazut.
Am facut un test cu sita presurizata de 14 gr din setul standard gaggia clasic si am observat ca se obtine o crema mult mai pufoasa ca sa zic asa si un gust mai putin amarui. Dar curgerea chiar si cu aceasta sita in 16 secunde am obtinut 60 ml de cafea.
Dupa care am facut un test cu porta filtru fara fund cu sita lui nepresurizata presupun ca tot de 14 g desi mi se pare mai mare ca cea de 14 grame presurizat. Curgerea este la fel de rapida 60 ml in 14 secunde dar pare sa fie o inbunatatire la crema care totusi nu se formeaza.
Deci sa intaleg ca pana la urma asa cum a explicat raducaru trebuie macinata cafeau atat de fin incat sa prelungim durata de curgere.
Sitele presurizate ne ajuta sa trisam ca sa nu ne mai complicam cu tot felu de detalii.
Gaggia Classic, OPV, Mahlkonig Vario, PID, VST 15g ridgeless, Micro Sieve Reneka 16g
 
Reply
#22
Exact, din rasnire se face totul, insa acel "trisat" al sitelor presurizate este insotit si de o degradare a gustului. Crema de calitate vei obtine doar cu o rasnita buna si cu o cafea proaspat prajita. Abia atunci si curgerea prin portafiltrul fara fund va fi un adevarat spectacol.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
Inca o sursa de portafiltru fara fund pentru Gaggia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#24
A mai observat cineva o diferenta de culoare intre extractiile facute cu pf naked si cel normal? In sensul de blondire mai rapida la vreunul din ele...?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#25
nu, nici nu trebuie sa fie vreo diferenta!
daca se lucreaza cu doza/distributie egale, in aceeasi sita?!
de altfel, nici nu se poate face o comparatie vizuala corecta - jeturile sunt diferite, nu?
sub rezerva ca nu ma pricep la Gaggia si daca mi s-ar intampla asa ceva, m-as gandi imediat la distributie diferita in cele 2 cazuri: de ex., pentru un PF cu 2 jgheaburi folosesc un suport de tampare, sau pun coarnele pe mat-ul de silicon; oricum, in acest caz, trebuie sa aplic un efort axial cu o miscare fortata, mai greu controlabila (clasica miscare cu cotul in sus etc.), cu care pot sa stric pucul; in cazul naked PF, rezemat inclinat de marginea mesei, pe mat-ul de silicon, efortul de tampare, tot axial, e mai natural, folosind usor si greutatea corpului, cu sanse mai mari sa nu dezvolt crapaturi in puc;

blondirea timpurie poate fi si o problema de sortiment cafea, dar de cele mai multe ori e rezultatul unei distributii/doze/macinatura/presiune proaste;
apa sub presiune si-a gasit ceva canale de fuga, cafeaua ramane subextrasa...

si inca ceva - pentru mine, naked PF este cel...normal Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#26
In ultima vreme si pt mine pf naked este cel normal...doar seara, cand beau un cappuccino cu partenera, folosesc pf dublu...

Singura variabila este pf...si poate modul de tampare, desi nu mi se pare ca sunt diferente...problema e ca mereu se intampla asa...nu e doar o intamplare. Cafeaua kenia aa top, tamper dinamometric, hx cu e61, sita reneka, cantitatea de cafea masurata la marginea sitei...

Maine o sa fac niste teste si o sa filmez...cu pf naked, pd dublu expobar si pf dublu no name...(pe ultimul nu l.am mai folosit de mult si nu stiu daca face la fel).

Tamparea la pf dublu o fac direct pe blat tinand pf cat mai orizontal...si pucul pare ok de fiecare data...de aceea imi da si mie cu virgula...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#27
Am filmat de dimineata...se pare ca problema tine de modalitatea de curgere si de ceasca..eu comparam curgerea din pf naked in ceasca de espresso cu cea din pf dublu in cesti de cappuccino. In ceasca de espresso aveam culoare inchisa iar in cele de cappuccino aveam dungi blonde. O sa pun si filmarea cand voi reusi sa fac un colaj cu cele 3 extractii in acelasi timp. Kenia pe care o am acum nu pare sa favorizeze curgerea cremoasa...iar rezultatele in cesti de cappuccino sunt similare.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#28
blondirea este un fenomen subiectiv, mai ales cand e vorba de foto/video, unde temperatura de culoare si eventual, balansul de alb, pot denatura rezultatele; care rezultate, nici pe viu nu sunt clare: da, la un moment dat (daca-l astepti) vezi ca scurgerea e apoasa si alburie, dar cand e momentul inceperii blondirii etc.

blondirea apare cand apa de extractie a epuizat in majoritate materia solida ce o poate dizolva in zonele de contact cu granulele de cafea macinata; o masura obiectiva a terminarii extractiei ar fi atunci, TDS (total dissoved solids), sau, suficient de buna, rata de extractie;
este ceea ce vreau sa spun: pentru conditii identice de pregatire a extractiei, raportul de greutati macinatura (solide) / espresso (lichid) este constant;
(oricat am vrea sa spunem conditii identice, in practica intelegem ca nu se poate realiza asa ceva - vorbim insa de praguri de sensibilitate, de tolerante, de distributii statistice etc.);
e ceea ce-ti recomand: unii lucreaza chiar cu cantarul pus pe tava si urmaresc atingerea unei anumite greutati a lichidului ce curge;
eu prefer sa cronometrez, dupa ce m-am asigurat ca toate setarile sunt in limite;
asa s-ar putea compara cele 2 shot-uri, unul cu PF-ul fara fund si altul cu PF-ul cu jgheaburi; cu aceeasi sita, doza etc.; sa vezi daca exista vreo diferenta de rata de extractie intre cele 2, cand intrerupi extractia exact la cele 25s, sau cat ai gasit optim la PF-ul la care nu vezi blondire timpurie;
normal, o blondire timpurie inseamna flux mai mare, temperatura mai mare (in puc), presiune (ceva) mai mica; si rata de extractie mai mica;
raman insa la parerea mea: la preparari 'identice', daca exista vreo diferenta semnificativa in rata de extractie, espresso-ul mai 'lung' a avut ceva crapaturi in puc...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#29
(29-12-2013, 16:40)nickso Wrote: Am filmat de dimineata...se pare ca problema tine de modalitatea de curgere si de ceasca..eu comparam curgerea din pf naked in ceasca de espresso cu cea din pf dublu in cesti de cappuccino. In ceasca de espresso aveam culoare inchisa iar in cele de cappuccino aveam dungi blonde. O sa pun si filmarea cand voi reusi sa fac un colaj cu cele 3 extractii in acelasi timp. Kenia pe care o am acum nu pare sa favorizeze curgerea cremoasa...iar rezultatele in cesti de cappuccino sunt similare.
Exact la fel am observat si eu in cestile de cappucino am dungi blonde si in ceasca de esspreso o culoare inchisa cu aceeasi cantitate de cafea .
 HX,F6.
 
Reply
#30
Salut, cine poata sa-mi spuna de ce cand fac cafea cu port filtru fara fund, cafeaua tasneste in toate partile?
Folosesc cafea Bolivia Dec.
Filtrul are gaurile de 0,3
GAGGIA CLASSIC +ASCASO i2 mini Polish
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)