Hello There, Guest! Login Register


Portafiltru fara fund

#1
Salut,
Caut de cateva zile un portafiltru fara fund pt setupul meu.
Pe caffea.ro vad ca sunt mai multe insa nu imi dau seama daca este vreo diferenta intre el sau le diferentiaza brandul.
Multumesc anticipat
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#2
Uite aici
http://www.kfea.ro/aparate-de-cafea/alte...und-lelit/
Lelit 41 TEM, Mahlkönig Vario, Tamper Concept art dinamometric
 
Reply
#3
Ms pt reply. Ma uitam la celelalte pt diferenta de preț. Dacă nu sunt compatibile voi lua Lelit.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#4
Daca stii bine sa flexuiesti, prinde-l bine intr-o menghina si taie-l cu flexu'. Big Grin
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
#5
TongueBig GrinBig Grin
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#6
So? Are cineva idee daca merg si alte portafiltre inafara de lelit?
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#7
(21-12-2014, 13:16)Mihai.B Wrote: Salut,
Caut de cateva zile un portafiltru fara fund pt setupul meu.
Pe caffea.ro vad ca sunt mai multe insa nu imi dau seama daca este vreo diferenta intre el sau le diferentiaza brandul.
Multumesc anticipat

Mergi la cei de caffea.ro cu portafitru tau si eventual cu un subler si vezi care se potriveste.
 
Reply
#8
Asta voi face
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#9
Mihai, ai aflat cumva daca se potrivesc si alte portafiltre pe lelit? De exemplu asa ceva ar fi compatibil? Vad ca tot pe 57mm e.
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#10
@andra nope. Sincer nu m-am preocupat foarte mult perioada asta insa de luni reîncep căutările. La ce de 57 este posibil ca tocmai diametrul mai mic sa fie problema și sa nu facă priza în espresor.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#11
Cu flexul ar fi delicata treaba si oricum muncesti mult pe urma la finisat. Dar orice atelier auto mai mare, care are un strung plus un om care stie sa-l foloseasca, ti-l poate face bottomless la mare arta, in schimbul unei sume modeste.

Sigur insa ca nu-i rau nici sa ai inca un portafiltru :-)
 
Reply
#12
As prefera sa cumpăr unul gata făcut. Nu stiu daca se merita sa tai unul nou pt asta
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#13
Depinde cate ai deja si daca vrei sau nu sa-l folosesti zi cu zi pe cel bottomless. Astea tu le stii. :-)
 
Reply
#14
Gata facut gasesti, teoretic la kfea.ro la 249 lei, pret apropiat de portafiltrul standard. Cat e aparatul in garantie nu-ti recomand sa modifici nimic la el. Probabil Liviu iti poate spune daca ai reducere forumistica si la ce procent.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#15
Cati dintre voi folositi in majoritatea timpului portafiltru fara fund ? Ma gandeam sa-mi iau unul pentru sita vst, ar fi mai usor de modificat la strung decat unul normal. Dar presupun ca asta inseamna manopera aproape perfecta pentru fiecare extractie, lucru destul de complicat ...
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM
 
Reply
#16
Eu il folosesc rar si doar cu sita dubla sau cea tripla. La single stropeste in toate partile.
E l-am facut dintr-un portafiltru sh in care am dat gauri cu un spiral de 5mm pe circumferinta. Fiind bronz (material moale) am inclinat bormasina ca sa iau si materialul dintre gauri dupa care am finisat cu pila. 10 minute a durat de cand am bagat spiralul in portafiltru pana cand am stropit prima pereche de pantaloni.....(cu 15 bari)
Asa arata cand imi iese
http://youtu.be/g1eD4mJlipw
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#17
(03-01-2015, 03:08)amarok Wrote:  Probabil Liviu iti poate spune daca ai reducere forumistica si la ce procent.
Reducerea este aceeasi, de 5% ca la orice de la Lelit, dar nu este oferita de magazine ci de importatorul Lelit (cremaperfecta.ro, au si site separat de Gaggia  acum  Smile ). La un portafiltru de 250 de lei nu prea se simte, dar la un espressor sau o rasnita, da.  
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
(03-01-2015, 09:54)Razvan Wrote: Cati dintre voi folositi in majoritatea timpului portafiltru fara fund ? Ma gandeam sa-mi iau unul pentru sita vst, ar fi mai usor de modificat la strung decat unul normal. Dar presupun ca asta inseamna manopera aproape perfecta pentru fiecare extractie, lucru destul de complicat ...

Eu il folosesc totdeauna...diagnoza partiala la fiecare extractie; PF-ul si sita raman perfect curate la sfarsitul zilei - de picurator nu e cazul sa pomenesc.

E un must have daca vrei sa-ti faci o idee despre calitatea prepararii pucului si a extractiei.Ar trebui sa faca parte din trusa standard a oricarui espressoman Smile

Pentru grup E61 am luat cu ~110 lei cu tot cu transport prin curier de aici
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#19
Eu nu folosesc si nici nu voi folosi pentru ca nu va aduce o crestere semnificativa a calitatii cafelei facute (de care sunt multumit la ora actuala". Pragmatismul meu nu-mi da voie, deocamdat...  Big Grin
Dar pentru proprietarul unui es(x)pressor in garantie ii recomand sa nu mestereasca la portafiltrul original. Orice importator abia asteapta un motiv pentru a nu acorda o garantie.  Cool
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#20
(04-01-2015, 14:20)amarok Wrote: Eu nu folosesc si nici nu voi folosi pentru ca nu va aduce o crestere semnificativa a calitatii cafelei facute (de care sunt multumit la ora actuala". Pragmatismul meu nu-mi da voie, deocamdat...  Big Grin
Dar pentru proprietarul unui es(x)pressor in garantie ii recomand sa nu mestereasca la portafiltrul original. Orice importator abia asteapta un motiv pentru a nu acorda o garantie.  Cool

De fapt PF-ul naked nu aduce nici un plus in calitatea cafelei, daca e sa comparam doua extractii reusite din pucuri corect preparate, unul in PF normal si unul cu naked-ul.Din contra, naked-ul poate duce la o scadere a calitatii vizuale, generadu-se bule in crema espresso-ului datorita , sa zicem, curgerii si caderii lichidului de la o inaltime mai mare, diferenta fiind data de lungimea picuratorului.Bulele sunt date de o mica incorporare de aer la impact.Daca vorbim de picurator dublu e chiar mai bine, debitul, respectiv greutatea fiind divizate in 2, dislocarea in ceasca fiind si mai mica. Totusi, se poate compensa ridicand ceasca Smile

Naked-ul este un tool foarte util si ieftin (in raport cu beneficiile) de diagnoza si nu vad nici un motiv, in afara de pecuniar, in a-l achizitiona si a-l folosi , si doar pentru dial-up-ul extractiei, mai ales cand schimbi sortimentele.Este un mijloc de perfectare a extractiei; de diagnoza a problemelor acolo unde sunt, si totdeauna sunt; de constientizare a viciilor de prepare puc si de inlaturare a lor; lista poate continua... 

Cand tintesc bine temperatura pe HX-ul meu, se vede si pe conul de curgere, acest fiind mai puternic vargat. Acesta e un beneficiu secundar, calitatea extractiei regasindu-se si in culoarea si aspectul cremei espresso-ului si last but not least in gust.



 
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ
 
Reply
#21
Adica la un setup de entry level e un moft. Mai bine pui banii deoparte pentru un viitor upgrade. Si cum un portafiltru nou e cat 3 kile de cafa am cam tras linie. Acum is la inceput si intr-adevar am 5 tipuri de cafele si setup-ul rasnitei nu e o placere. Dar dupa ce raman la un soi va fi mai simplu.
Cea ce incerc eu sa subliniez, pentru membrii noi ai comunitatii e ca nu ar trebui sa fie pe lista de prioritati in achizitii (asta exceptand cand n-ai ce face cu banii).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#22
adi84_g are perfecta dreptate , 100% de acord

C.
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
Reply
#23
@amarok un punct de vedere foarte pertinent
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#24
(04-01-2015, 12:47)adi84_g Wrote:
(03-01-2015, 09:54)Razvan Wrote: Cati dintre voi folositi in majoritatea timpului portafiltru fara fund ? Ma gandeam sa-mi iau unul pentru sita vst, ar fi mai usor de modificat la strung decat unul normal. Dar presupun ca asta inseamna manopera aproape perfecta pentru fiecare extractie, lucru destul de complicat ...

Eu il folosesc totdeauna...diagnoza partiala la fiecare extractie; PF-ul si sita raman perfect curate la sfarsitul zilei - de picurator nu e cazul sa pomenesc.

E un must have daca vrei sa-ti faci o idee despre calitatea prepararii pucului si a extractiei.Ar trebui sa faca parte din trusa standard a oricarui espressoman Smile

Pentru grup E61 am luat cu ~110 lei cu tot cu transport prin curier de aici

Frumoase preturi ce sa spun...

Insa nu cred ca se potriveste vreunul la Lelitul meu
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM
 
Reply
#25
eu cred ca tocmai incepatorilor le este util. Nu-l vad drept fiță.
Te ajuta mult, ghideaza de fapt spre o extractie corecta. iti spune cand e nevoie sa schimbi macinatura ori sa dozezi in plus/minus.Te indeamna sa experimentezi. Este exasperant si enervant, genereaza frustrari cand procedura are vreo hibă, iti vine sa-l pozezi/filmezi cand iti produce conul perfect. 
Eu il folosesc mai mereu, m-am obisnuit cu el.
Gaggia Classic, Macap M42M, Ridgeless VST 18g, Hario Mini
 
Reply
#26
De fapt adi84_g a zis-o foarte bine, naked-ul este extrem de util pentru ajustarile pe care trebuie sa le faci cand schimbi sortimentele. Daca ai un naked o nimeresti mult mai repede de fiecare data, iar pentru cei care schimba des sortimentele as zice ca este un must-have.

Pentru cei care isi aleg un soi de cafea favorit cu care merg ani de zile, cumparandu-l de la un prajitor bun, un naked ar fi probabil inutil. Dar nu stiu cati asemenea espressomani exista pe-aici.

Ideea ca un naked ar fi doar o fita la un setup entry-level este absurda. As zice ca la o asemenea masina este chiar mai important, mai ales cand si utilizatorul nu este foarte experimentat.
 
Reply
#27
E clar ca si incepatorii ar trebui sa ia in considerare un portafiltru naked, dar eu spun ca nu neaparat din primele zile. Cam dupa o luna / doua cand inteleg mai bine procesele, setarile, cafelele. Altfel e posibil sa se sperie prematur de anumite dezastre provocate chiar de o cafea buna, caci tasnituri mai poti avea, fara ca in ceasca sa ai un gust afectat, mai ales pe cafelele prajite mai light (city sa zicem). Plus ca sunt espressomani care fac grabiti rutina dimineata (eventual deja imbracati de plecare), iar altii care petrec macar 5 minute in jurul "altarului" pentru pregatiri temeinice si rezultate bine analizate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#28
La incepatori ma incadrez (in continuare) pe mine si din aceasta perspectiva am vorbit, vorbesc acum si voi vorbi intotdeauna. Incepatorul intra timid pe forum cerand sfaturi in privinta unei masini cafeigistice la care s-a gandit. Invariabil urmeaza intrebarea de buget, care e in jurul a 1500 (ca medie). Sfaturile-l indruma spre un Gaggia Classic sau Lelit nu inainte de a fi bombardat cu o gramada de informatii pe care (inca) nu le intelege, dar care puse in practica i-ar depasi bugetul.
Asa ca se decide la un expressor si-l comanda.
Etapa 2: Si inainte auzise multe soapte referitoare la rasnita, acum cu o bruma de experienta incepe sa inteleaga utilitatea uneia. Adaos la buget intre 7 si 17 mii lei...
Urmeaza site nepresurizate, tamper daca nu o fo' la pachet si te mai miri ce.
Si uite asa bugetul nostru mediu de 1500 lei se dubleaza.
Si acum ajungem la portafiltrul fara fund. Cum bugetul unora nu e "fara fund" incepi sa te gandesti la investitiile facute. Aici nu mai e neaparat vorba de mine (ar fi aiurea sa sustin asta), dar pragmatismul meu merge pe aceeasi directie in a economisi la maxim o investitie. Acum ce sa-i faci nu toti suntem pasionati de expresso, pentru mine nu-i decat un viciu de dimineata, am alte pasiuni care sa-mi pape banii.
So, din aceasta perspectiva am zis ce am zis cu utilitatea obiectului in cauza la un incepator.
Ne tot conversam "delicat" pe forum si tot la bani ajungem...  Dodgy

PS Scuze pentru eventualele greseli, dar la ora asta (...) Autocenzura sa nu "deranjez" noii veniti pe forum  Big Grin
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#29
Eu tot imi yau unul...doar si de amorul artei...desi cred ca imi va delecta ochii
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#30
Pana la delectat ochii, iti papa putin ficatii, dar merita.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)