• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Portafiltru fara fund Lelit 58mm

Salutare,

Detin un expresor Lelit PL91T, si deoarece vine craciunul si al 13-lea salar, am decis ca ar fi timpul pentru un mic upgrade.
Pe scurt, as vrea sa achizitionez un portafiltru fara fund si un tamper dinamometric.
Problema suna asa:
1. Portafiltrul fara fund cu ce site vine? Eu deobicei beau singur cafeaua dimineata, si parca as reduce putin doza de cafea. O sa am nevoie si de sita single si de sita double.
1. Sitele ce le am de la achizitia aparatului, se potrivesc?
2. Daca da, poate ma ajutati si pe mine cu un sfat, ca sita mea actuala pentru single shot are o ridicatura, si la tampare, nu pot sa aplic forta pentru ca tamper-ul meu se loveste de marginea de care ziceam. Pun 9g. Oare gresesc cu ceva? Am nevoie de alta dimensiune la tamper pt sita de single shot? Mentionez ca nu patesc la fel in cazul sitei duble.
3. Poate cineva sa imi recomande de unde si ce site sa imi cumpar pentru viitorul portafiltru fara fund? As avea nevoie de o sita pt single si una dubla pt cand am musafiri. Sita/sitele care vin cu portafiltrul fara fund sunt bune pentru 9/18g?
4. Tamper dinamometric: Sugestii pentru un tamper care isi face treaba la un pret decent? Model/distribuitor (link daca se poate)
5. Multumesc frumos!

Reply
S-a mai discutat in ultima luna in topice similare despre utilitatea indoielnica a unui dinamometric, mai ales raportat la costul lui, si destul de multi au fost de acord ca un OCD are utilitate mai mare.
Fa o mica cercetare si poate faci o alegere mai inspirata. Poti incepe sa citesti de aici:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-I...ortafiltru

Reply
Am citit si eu acel articol.
Eu vad ca este despre distributia uniforma a cafelei. Vrei sa spui ca acel OCD inlocuieste complet tamper-ul?
Si in plus, am intrebat si despre ce site as putea achizitiona, de preferat din romania sa nu umblu pe la scarbele de la vama in programul lor de gravide

Reply
din cate citesc, espressorul tau foloseste site de 58mm care este cea mai comuna dimensiune la site.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Vario Home, Gene cafe cbr 101, prajitor DIY fluid bed cu TC4
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply
(03-12-2016, 12:39)tudor0410 Wrote: Am citit si eu acel articol.
Eu vad ca este despre distributia uniforma a cafelei. Vrei sa spui ca acel OCD inlocuieste complet tamper-ul?
Si in plus, am intrebat si despre ce site as putea achizitiona, de preferat din romania sa nu umblu pe la scarbele de la vama in programul lor de gravide

Am raspuns numai despre tamper, la site nu ma pricep...
Nu inlocuieste complet tamper-ul, dar face tamparea mai nepretentioasa decat inainte, poti sta cu cel actual mult si bine.
Poate stii ca de fapt poti apasa oricat, de la 15-20 kg in plus s-a demonstrat ca nu mai conteaza.
Ori, 15 kg poate sa apese si un copil daca se lasa cu totul pe el...

Reply
daca foloseste site de 58 si zici ca vrei sa micsorezi doza poate n-ar fi rau sa iei in considerare asta. portafiltrele fara fund vin de obici fara site, dar nu e o regula in asta.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Vario Home, Gene cafe cbr 101, prajitor DIY fluid bed cu TC4
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)