Hello There, Guest! Login Register


Portafiltru Lilit degradat cu detergentul de decalcifiere

#1
A mai patit cineva asta? Am folosit detergent de decalcifiere Puly, recomandat chiar de producator!


Attached Files Thumbnail(s)
   
ECM Synchronika + IMS Pro Barista Nano Basket & Shower + Baratza Sette 270Wi // Ceado E5P
 
Reply
#2
La fel am avut și eu. Ai grija doar sa nu îți ajungă în cafea.
Ca și rezolvare am tăiat fundul cu o carota și am văzut și cum decurg extractiile, 2in1.
 
 
Reply
#3
Salut,
Am postat in postul cu lelit 41tem, asa arata al meu după 1, 5 ani de folosire
[Image: f557f893d0d884401702e4a76d5cb3e7.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#4
(26-09-2020, 15:42)d2florin Wrote: Salut,
Am postat in postul cu lelit 41tem, asa arata al meu după 1, 5 ani de folosire
[Image: f557f893d0d884401702e4a76d5cb3e7.jpg]

Pare putin diferit al tau. Vad ca are suprafata neteda. La mine are niste mici crestaturi concentrice. Probabil am nimerit un lot in care au nichelat prost partea interioara.
ECM Synchronika + IMS Pro Barista Nano Basket & Shower + Baratza Sette 270Wi // Ceado E5P
 
Reply
#5
(26-09-2020, 15:20)lucimunteanu Wrote: La fel am avut și eu. Ai grija doar sa nu îți ajungă în cafea.
Ca și rezolvare am tăiat fundul cu o carota și am văzut și cum decurg extractiile, 2in1.

Ideal

(26-09-2020, 15:18)dpvue Wrote: A mai patit cineva asta? Am folosit detergent de decalcifiere Puly, recomandat chiar de producator!

iti recomand soltia propusa mai jos de lucimunteanu.
Scapi de griji si de cheltuiala suplimentara.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#6
Eu nu înțeleg de ce trebuie sa îmi tai produsul.. Sa îl pot folosi. Normal trebuie înlocuit. Eu am nevoie de un Pf cu 2 orificii.
Tot observ ca se dau soluții din astea doar doar sa nu deranjam serviceul Sad
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#7
Din moment ce toate pățesc asa, vei ajunge tot aici peste ceva timp.
Nu cred ca a zis cineva "sa nu mergi la service"!
Eu am expus cum am procedat eu, tu alegi ce soluție îți convine.
 
 
Reply
#8
Clar, doar am zis ca poate unii au nevoie de Pf cu 2 ieșiri.. Zic și eu acum cum ai zis , doar ai propus o soluție dar cam trebuie sesizat importatorul parca prea multe cazuri sunt, aici ma aștept ca adminul sa vb cu importatorul ca și feedback despre produs ceea ce sunt sigur ca se și întâmplă Smile.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#9
(26-09-2020, 16:50)d2florin Wrote: Clar, doar am zis ca poate unii au nevoie de Pf cu 2 ieșiri.. Zic și eu acum cum ai zis , doar ai propus o soluție dar cam trebuie sesizat importatorul parca prea multe cazuri sunt, aici ma aștept ca adminul sa vb cu importatorul ca și feedback despre produs ceea ce sunt sigur ca se și întâmplă Smile.

Din pacate, e iesit din garantie! Poate doar sa ia la cunostinta importatorul de problema asta si sa aduca Pf separat. Poate ar trebui sa actualizeze si manualul si sa avertizeze ca poate aparea aceasta problema daca se utilizeaza detergentul Puly.
ECM Synchronika + IMS Pro Barista Nano Basket & Shower + Baratza Sette 270Wi // Ceado E5P
 
Reply
#10
(26-09-2020, 20:31)dpvue Wrote:
(26-09-2020, 16:50)d2florin Wrote: Clar, doar am zis ca poate unii au nevoie de Pf cu 2 ieșiri.. Zic și eu acum cum ai zis , doar ai propus o soluție dar cam trebuie sesizat importatorul parca prea multe cazuri sunt, aici ma aștept ca adminul sa vb cu importatorul ca și feedback despre produs ceea ce sunt sigur ca se și întâmplă Smile.

Din pacate, e iesit din garantie! Poate doar sa ia la cunostinta importatorul de problema asta si sa aduca Pf separat. Poate ar trebui sa actualizeze si manualul si sa avertizeze ca poate aparea aceasta problema daca se utilizeaza detergentul Puly.

Aveți idee de vreo alternativa mai safe la pulycaff pentru portfiltru? Nu ești primul care pățește asta și nu am chef sa o plătesc și eu
Ceva poate mai natural
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#11
Dacă portafiltrul este din alamă cred se poate curăța pe interior de crom, nichel ce o fi. Unele portafiltre nu vin placate pe interior, doar alama curată. Referitor la Puly Caff, e important timpul de imersie. Conține și acid.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#12
Pentru decalcifiere folositi sare de lamaie simpla si urmati tutorialul de decalcifiere din forum. E cea mai ieftina si buna metoda. La decalcifiere nu e nevoie sa mai folositi portafiltrul, curatarea acestuia fiind potrivita cu un detergent de backflush.
Cum fabrica are intentie directa spre comunicare, deschideti un ticket acolo si povestiti direct, cu poze si tot ce trebuie.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#13
(26-09-2020, 23:48)Lyvyoo Wrote: Pentru decalcifiere folositi sare de lamaie simpla si urmati tutorialul de decalcifiere din forum. E cea mai ieftina si buna metoda. La decalcifiere nu e nevoie sa mai folositi portafiltrul, curatarea acestuia fiind potrivita cu un detergent de backflush.
Cum fabrica are intentie directa spre comunicare, deschideti un ticket acolo si povestiti direct, cu poze si tot ce trebuie.

Pai tocmai despre asta e vb in postare, acest detergent de backflush care deși e recomandat de producător, a distrus portafiltrul colegului... poate ca e recomandat sa folosim o concentrație mai mica și sa îl ținem ceva mai puțin la 'marinat'
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#14
Asa ceva am folosit. Nu l-am lasat la "marinat" decat 6-8min. Pe cutie e mentionat 15min si apa fierbinte. Probabil daca as face asa n-ar mai ramane urma de crom pe Pf.

[Image: res_a54eebe171d8b3534974bd6f168e90b4.jpg...1C22738BEB]
ECM Synchronika + IMS Pro Barista Nano Basket & Shower + Baratza Sette 270Wi // Ceado E5P
 
Reply
#15
Atunci mail la producator pe platforma Lelit Care
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(27-09-2020, 00:36)dpvue Wrote: Asa ceva am folosit. Nu l-am lasat la "marinat" decat 6-8min. Pe cutie e mentionat 15min si apa fierbinte. Probabil daca as face asa n-ar mai ramane urma de crom pe Pf.

[Image: res_a54eebe171d8b3534974bd6f168e90b4.jpg...1C22738BEB]

Si ti s-a întâmplat asta din prima? Eu am tot pulycaff, tot Lelit și am lăsat vreo 25min din greșeală,l-am uitat acolo si a fost ok ,o fi alt tip de coating
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#17
Salut,
Am deschis un tk pe lelit care.
Spor.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)