• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Porlex vs Hario vs Gaggia MM ..care sa fie prima ?

Mi-am cumparat espressorul Lelit pl41em, si nu am rasnita Sad, cu care sa incep? ... nu veniti cu variante mai scumpe si asa am depasit toate bugetele imaginabile doar cu espressorul cumparat SH.
Eu din ce am citit in zbor pe aici eram hotarat la un porlex tall, acum ca o fi mai ok un gaggia mm incerc sa mai fac un ultim efort sa o iau....
exita alte variante sh in gama asta de pret?

multumesc

Reply
Porlex. Nu exista comparatie intre Porlex si Gagia MM. Am ambele modele.
Lelit PL41TEM + Mazzer SJ + Porlex Hall + Lelit Tamper Inox PL100 + Tamper Dinamometric Concept Art 57,5 mm

Reply
Daca to mergi pe cele manuale, ai putea incerca si Hario Skerton, este echivalentul Porlex Tall. Si pretul sensibil mai jos, dar nu are corpul metalic.
Pentru casa zic ca este OK.
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
@Kum , multumesc pt comparatia directa si sfat!

(01-05-2014, 23:58)Mihai L Wrote: Daca to mergi pe cele manuale, ai putea incerca si Hario Skerton, este echivalentul Porlex Tall. Si pretul sensibil mai jos, dar nu are corpul metalic.
Pentru casa zic ca este OK.

Nu am vazut nimic despre sketron, doar am citit ca hario are probleme cu axul, e valabil si pt. acest model ? sau doar mini mill are problema?

Reply
Salut si bun venit.
Ca fost posesor de Hario Mini mill pot doar sa iti recomand atat firma cat si rasnita anterior mentionata cu incredere, fiind ceva bun si low cost.
Insa, dupa ce am dat la manivela muuuult de tot, am luat decizia finala...iau una electrica si crede-ma, dupa achizitie mi-am zis clar ca au meritat toti banii.
Rasnitele manuale sunt bune, indiferent ca sunt Hario sau Porlex.
Porlex are totusi cateva plusuri, printre care materialele mai serioase folosite la fabricare.
In cazul ambilor producatori, exista modele in care intra cafea mai putina sau mai multa.
Repet, cu un Hario Mini mill m-am descurcat bine mersi, dar ma omora invartitul ala, mai ales cand aveam musafiri si doream sa ma laud si eu cu espressor-ul si cafeaua proaspat prajita.
Deci, sa te astepti la o puternica dorinta de upgrade nu dupa mult ce vei achizitiona o rasnita manuala. In rest numai extractii reusite sa ai !

PS cine te a pus sa sari direct la un Lelit Smile
ECM Giotto HX/Expobar Office Pulser, Quamar M80 Electronic/Mahlkoning Vario Home I, tamper dinamometric Concept Art, La Marzocco Strada 18g

Reply
Mai bine folosesti cafea macinata (Dodgy) pana te obisnuiesti cu expressoul si incepi sa pui bani pentru o rasnita electrica.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Mi-am cumparat deja un porlex, sunt multumit ... am cumparat un lelit sh (cumparat initial in decembrie 2013..de la un user care vrea sa isi faca upgrade la ceva mai bun) la un pret OK

@amarok, am incercat cu 3 modele de cafea macinata si au iesit numai ciorbe, odata cu porlexu a inceput sa curga cum trebuie.
[align=left]Lelit PL41TEM , Lelit PL43MMI[/align]

Reply
Atunci spor la macinat. Asa economisesti din banii de sala... Big Grin
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Rasnita manuala e o solutie rezonabila pentru o persoana, chiar doua.
Singura problema este intr-adevar cand ai cativa prieteni si faci mai multe preparate...
PL043MMI, M38, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Faci team building:
Cat cureti filtrul "echipa" macina cafeaua. Big Grin

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)