• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Pompa Gaggia

Buna seara!

Cer un sfat celor priceputi : espresorul meu Gaggia( cumparat de la reprezentanta de la noi acum 2 ani) are momente cand  se blocheaza in sensul ca jetul de apa si aburi nu reuseste sa treaca prin portafiltru. Presupun ca pompa ar fi de vina...Ce-i de facut ? Sa o inlocuiesc la service cu una noua?

Gaggia Classic , Rasnita Krups, Tamper Lelit( asadar, incepator rau...).

Reply
Bun venit,

Spune-mi te rog un alt nume de user, sa ti-l schimb, ca sa nu se inteleaga de catre cineva pe viitor ca ai avea vreo legatura cu importatorul...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
cred ca merita sa incerci o decalcifiere mai intai. 
si eu m-am gandit la pompa la primul blocaj, dar n-a fost nevoie decat de o decalcifiere si s-a rezolvat. 
prima data am utilizat solutia din clipul de mai jos. apoi, doar sare de lamaie dizolvata in apa. raportul apa/sare de lamaie? nu stiu exact. Dupa ochi, important e ca inainte sa-i dai drumul prin aparat, sa se dizolve sarea in rezervor

https://www.youtube.com/watch?v=4SPkjWJzUJQ
Gaggia Classic, Lelit PL043MM, Ridgeless VST 18g, Hario Mini

Reply
Pentru espressoarele cu boiler din aluminiu cred ca cea mai buna solutie este http://youtu.be/N9i-EH7qXOc
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
(17-09-2015, 22:50)Lyvyoo Wrote: Bun venit,

Spune-mi te rog un alt nume de user, sa ti-l schimb, ca sa nu se inteleaga de catre cineva pe viitor ca ai avea vreo legatura cu importatorul...

Salve!

Imi schimb username-ul in Mihai. Multumesc mult.

(18-09-2015, 08:49)bogy Wrote: Pentru espressoarele cu boiler din aluminiu cred ca cea mai buna solutie este http://youtu.be/N9i-EH7qXOc

Multumesc mult, doar ca boilerul din espresorul meu este din cupru....

(18-09-2015, 01:45)sms Wrote: cred ca merita sa incerci o decalcifiere mai intai. 
si eu m-am gandit la pompa la primul blocaj, dar n-a fost nevoie decat de o decalcifiere si s-a rezolvat. 
prima data am utilizat solutia din clipul de mai jos. apoi, doar sare de lamaie dizolvata in apa. raportul apa/sare de lamaie? nu stiu exact. Dupa ochi, important e ca inainte sa-i dai drumul prin aparat, sa se dizolve sarea in rezervor

https://www.youtube.com/watch?v=4SPkjWJzUJQ

Multumesc . Problema este ca blocajul s-a produs imediat dupa ce l-am adus de la decalcifierea facuta la reprezentanta...M-am intors cu espresorul la ei si , fix atunci, a functionat perfect(conform legilor lui Murphy) si mi-au spus  cu obraznicie ca mi se pare mie...As schimba , totusi, pompa la ei doar ca nu mi se par competenti....

Reply
Am schimbat in MihaiD, Mihai simplu fiind indisponibil.

Din optiunile profilului tau (dreapta sus) pune-ti la semnatura aparatura din dotare ca sa ne fie mai usor tuturor.

Gaggia nu are boiler de cupru pe casnice. Daca este Pure/Dose/Color atunci ai boiler din inox. Daca este Evolution / old Classic / Baby atunci ai boiler din aluminiu.

Urmeaza procedura de aici cu o solutie mai concentrata de sare de lamaie. Poate s-a desprins vreo bucata mai mare si a ramas pe traseu. Altfel, ca sa inlocuiesti pompa si sa descoperi ca nu a fost de acolo problema, nu are rost. Daca nici o decalcifiere mai puternica nu merge, il poti contacta pe Nickso, service man-ul espressomanilor Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
(18-09-2015, 12:08)Lyvyoo Wrote: Am schimbat in MihaiD, Mihai simplu fiind indisponibil.

Din optiunile profilului tau (dreapta sus) pune-ti la semnatura aparatura din dotare ca sa ne fie mai usor tuturor.

Gaggia nu are boiler de cupru pe casnice. Daca este Pure/Dose/Color atunci ai boiler din inox. Daca este Evolution / old Classic / Baby atunci ai boiler din aluminiu.

Urmeaza procedura de aici cu o solutie mai concentrata de sare de lamaie. Poate s-a desprins vreo bucata mai mare si a ramas pe traseu. Altfel, ca sa inlocuiesti pompa si sa descoperi ca nu a fost de acolo problema, nu are rost. Daca nici o decalcifiere mai puternica nu merge, il poti contacta pe Nickso, service man-ul espressomanilor Smile

Multumesc inca o data.

Am un Gaggia Classic , iar cei de la firma pare-se ca m-au pacalit spunandu-mi ca boilerul aparatelor de acest tip din ultimii ani sunt din cupru ( sau alama, nu-mi amintesc exact, insa au negat categoric aluminiul ) .

Voi incerca decalcifierea recomandata de tine si-ti voi da feedback despre rezultat.

Ce espresoare au boielrul din cupru?

Reply
Depinde, zeci de modele....

Reply
(18-09-2015, 17:42)MihaiD Wrote:      Am un Gaggia Classic , iar cei de la firma pare-se ca m-au pacalit spunandu-mi ca boilerul aparatelor de acest tip din ultimii ani sunt din cupru ( sau alama, nu-mi amintesc exact, insa au negat categoric aluminiul ) .

Buna ta credinta la ce ti-a spus vanzatorul te-a tradat.....probabil s-a bazat pe naivitatea ta si te-a facut. Dar nu ar fi asa o mare problema.....gaggia classic chiar este un aparat bun sa te initiezi
Sab Antica Levetta HX (rotary pump and plumbed), Eureka Mignon, La San Marco 92/A, site  IMS

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)