Hello There, Guest! Login Register


Pareri rasnite manuale HARIO

#91
(27-01-2013, 20:03)pseudoxiah Wrote: - Sa macini 15g de cafea dureaza ~4min.

Sa te vedem cand ai musafiri la cafea cate minute dai la manivela?Huh
 
Reply
#92
(27-01-2013, 20:08)astinga Wrote: Sa te vedem cand ai musafiri la cafea cate minute dai la manivela?Huh

O sa pun conditie sa macine ei. Daca nu vor le arat o poza cu ce pierd. Nu vor putea sa refuze oferta.
 
Reply
#93
(27-01-2013, 20:03)pseudoxiah Wrote: - Combinatia matematica de extractie de 60ml in 25s cu tamponare de 13kg nu se poate obtine. Pentru o extractie de 60ml in 25s e nevoie de gasirea unei combinatii intre un pas de rasnire si o forta de tamponare.

Acum joaca-te si cu cantiatea de cafea pana o sa ajungi la extractia pe care o doresti. Pastreaza constanta forta si macinatura si modifica doza in sus sau in jos (in limite rezonabile)
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#94
(27-01-2013, 20:03)pseudoxiah Wrote: - Sa macini 15g de cafea dureaza ~4min.
- Cine are nevoie de aparate de forta cand ai o rasnita manuala?

Cine nu vrea sa dea 4 minute la manivela Smile

Mie mi-a luat totusi 40 sec. pentru 7g. Trezeste-te dimneata mai in forta Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#95
(28-01-2013, 00:35)Lyvyoo Wrote:
(27-01-2013, 20:03)pseudoxiah Wrote: - Sa macini 15g de cafea dureaza ~4min.
- Cine are nevoie de aparate de forta cand ai o rasnita manuala?

Cine nu vrea sa dea 4 minute la manivela Smile

Mie mi-a luat totusi 40 sec. pentru 7g. Trezeste-te dimneata mai in forta Smile


- depinde si de cafea, dar e vorba de ~150 de rasuciri pentru 14g Smile
- daca invarti mai repede cred ca trebuie sa dai cu vreo 10 in plus ca nu prinde bine boabele Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#96
Pentru Skerton am improvizat un capac din cele transparente folosite la recipientele de branza cu smantana (mono* de exemplu Big Grin). Ca ghid se poate folosi elementul de la manivela rasnitei (de care se roteste). Se taie foarte usor cu o forfecuta, iar daca e taiata la acel diametru se poate pune/scoate fara sa demontezi manerul. Prinderea este perfecta pentru ca acest capac are o buza ce se potriveste exact pe rasnita.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#97
Nu stiu de ce. dar nu inteleg Sad , poti fi mai explicit?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#98
Cand te apropii de finalul macinarii, boabele care sunt zdrobite mai sunt aruncate si pe afara. La inceput sunt alte boabe deasupra si nu se simte.
Versiunea Mini are capacel.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#99
(06-02-2013, 22:50)Mihai L Wrote: Versiunea Mini are capacel.
Adevarat, uitasem ca e descoperita.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Va salut,
Am facut greseala sa cumpar un espresso (Saeco HD8425) inainte sa ajung pe acest forum. Citind ulterior informatiile de aici, poate mergeam pe Gaggia ?Pure?, dar sunt multumit si de Saeco, dupa ce am scos presurizarea din portafiltru Smile si am inceput sa folosesc cafea proaspat macinata.

Am cumparat si eu un Hario Mini Mill, fiind un incepator in domeniul cafelei.
Dupa studierea indelungata a diferitelor forumuri pe net, am ajuns la concluzia ca e mai bine sa fac ajustarile necesare pt. o functionare mai buna, direct de la inceput.
Nu mai stiu unde am citit, dar cineva a mentionat ca tija e un pic indoita.
Asa este, imediat dupa filet se poate observa o mica curbura. Folosind 3 piulite de M6 insurubate pe tija, prins in menghina, se poate indrepta foarte usor direct cu mana.
Folosind metoda descrisa si aici pe site (cu banda Scotch) se poate centra frumos partea mobila si cea fixa.
Timpul de macinare pt. 15g intradevar e 3-4 minute.
Se poate face stepless, cum a scris si pseudoxiah, prin filetarea inversa a piulitei, cu precizarea ca putem umple piulita, folosind un pistol cu lipici fierbinte, dupa care imediat scoatem excesul de lipici (din mijloc) inca fierbinte cu o scobitoare, invartind in piulita. Daca desfacem des, metoda asta nu va tine mult.
Cealalta solutie ar fi sa folosim o saiba si o piulita cu autoblocare M6.

Nu am testat rasnita inainte de ajustari, dar dupa, merge perfect.
Inainte am folosit o rasnita cu lame (Bosch MKM6003), care are cutitul montat sub un unghi aprox. 20grade., care ajuta si el in macinarea cafelei, dar e o diferenta enorma intre cele doua. La Hario Mini se obtine foarte putin praf si e consistent. Diferenta se observa si la crema.
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
Bun venit pe forum!
Pentru cine nu se pricepe si vrea totul de-a gata, nu e mai bine sa cumpere direct kit-ul recomandat de Orphan Espresso?!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Salut dragi espressomani, revin cu pareri de inceput pentru rasnita Hario.
Ca prima impresie, rasnita este ok din punct de vedere al materialelor,cat priveste calitatea macinaturii este putin probabil daca nu imposibil sa poata egala una din gama automatelor.
Poti face un espresso decent, dar daca iti doresti mai mult...optezi pentru ceva automat!
Ai avut dreptate Lyvyoo !Wink
Pe viitor am sa iti urmez sfatul, voi inlocui H cu V !Angel
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M
 
Reply
Electrice, nu automate, sa nu se inteleaga altceva.
E clar ca o rasnita electrica buna e peste manuale. Insa pana la limita de Pharos si probabil Lido, unde vorbim de alta clasa.
E oarecum gresit sa le comparam pentru ca si pretul este mult diferit, la fel si functionalitatea, constructia etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Mai are cineva, la hario mini, problema arcului care trebuie sa tina rotorul sub tensiune si care intra, pe jumatate, in piesa de plastic din interiorul rotorului? Fara a modifica arcul prin largirea partii inferioare, astfel incat sa vina peste piesa de plastic direct pe rotor, nu vad alta rezolvare. Si totusi, nu vad pe nimeni sa mai discute problema asta...e arcul meu ....prea mic?Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Le: pe langa niste banda izoliera pusa pe exteriorul statorului si pe piesa de plastic din interiorul rotorului, pentru eliminarea jocurilor, am luat "saiba" de plastic ce sa afla la partea superioara a axului, intre capul patrat si corpul rasnitei, si am pus-o intre arc si rotor (nu ii vad rostul acolo unde era...daca cineva stie ca avea un rost sa imi spuna). Acum arcul nu mai are cum sa isi piarda rolul de tensionare...dar intrebarea ramane. Asadar, daca a mai avut cineva problema asta, sa spuna aici..
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(02-06-2013, 17:08)nickso Wrote: .. nu vad alta rezolvare. Si totusi, nu vad pe nimeni sa mai discute problema asta...e arcul meu ....prea mic?Big Grin

Vezi mesaj #69. Arcul nu calca pe rotorul ceramic, nici la porlex nu calca pe rotor. Dar la porlex carrierul, piesa de plastic din rotor, este ceva mai fixa.
 
Reply
Dap...am vazut si am citit tot topicul (ca am mai pus intrebari care aveau deja raspunsTongue)...cum e pusa saiba aia acolo asa am pus eu piesa (saiba) de plastic de la partea superioara a axului...e rau? E bine? Astept pareri...

Totusi toata lumea vorbeste de joc in mecanism dar nu am vazut pe nimeni sa aiba pb asta...si asta mi s-a parut putin ciudat...

Eu spal rasnita cand schimb cafeaua (o data la 300 g) si de fiecare data cand o desfaceam, rotorul nu se misca, fiind prins de arc. Daca mie mi s-a intamplat de fiecare data, de ce nu i s-a mai intamplat nimanui?
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(02-06-2013, 19:33)nickso Wrote: Dap...am vazut si am citit tot topicul (ca am mai pus intrebari care aveau deja raspunsTongue)...cum e pusa saiba aia acolo asa am pus eu piesa (saiba) de plastic de la partea superioara a axului...e rau? E bine? Astept pareri...

Totusi toata lumea vorbeste de joc in mecanism dar nu am vazut pe nimeni sa aiba pb asta...si asta mi s-a parut putin ciudat...

Eu spal rasnita cand schimb cafeaua (o data la 300 g) si de fiecare data cand o desfaceam, rotorul nu se misca, fiind prins de arc. Daca mie mi s-a intamplat de fiecare data, de ce nu i s-a mai intamplat nimanui?

Probabil, pentru simplul fapt ca...ceilalti nu sunt atenti la detalii !!!Dodgy
Mie, de exemplu, mi se blocheaza manerul pe ax Huh ..., dar incerc sa trec peste acest neajuns si ma motivez ca o sa vina vremuri mai bune...Angel.
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M
 
Reply
Ei...nu se blocheaza...se intepeneste putin...Tongue daca te uiti la capul patrat vei vedea ca muchiile sunt putin rotunjite. Eu vad asta ca pe un lucru bun, atata timp cat nu se vor rotunji...de tot. In paginile anterioare zicea cineva ca e nasol la hario ca iti sare manerul...nu mi.a sarit niciodata, probabil din cauza ca se intepeneste. Daca tii rasnita cu o mana si cu cealalta impingi in sus de capatul manerului iese foarte usor. Daca tragi de el din dreptul axului...nu prea vrea sa iasa...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Blocat sau intepenit...cam acelasi sens!Dodgy
Mie, nu mi se pare ok! De ce sa trag de capac ? Puteau sa faca corp comun pentru capac si manivela ! Eu consider un impediment asta, blocarea manivelei pe ax nu a fost nici accidentala si nici ocazionala!
Ba , chiar a fost ...repetitiva, in ciuda faptului ca e o rasnita simpla si bine cotata!Undecided
Am spus si ma repet, rasnita e ok in ciuda micilor probleme generate de materiale.
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M
 
Reply
(03-06-2013, 15:27)zaharia sorin Wrote: Blocat sau intepenit...cam acelasi sens!Dodgy
Mie, nu mi se pare ok! De ce sa trag de capac ? Puteau sa faca corp comun pentru capac si manivela ! Eu consider un impediment asta, blocarea manivelei pe ax nu a fost nici accidentala si nici ocazionala!
Ba , chiar a fost ...repetitiva, in ciuda faptului ca e o rasnita simpla si bine cotata!Undecided
Am spus si ma repet, rasnita e ok in ciuda micilor probleme generate de materiale.

Nu am patit niciodata sa mi se blocheze manivela pe ax (se poate monta si demonta lejer). Vezi daca nu ai cumva ceva span pe ax sau in manivela (e mai bine sa stea strans).
Am observat ca dupa o folosire "intensiva?" (2 ori pe zi timp de 4 luni), manivela roade un pic axul (material mai moale), in punctul de contact (cu timpul manivela, probabil se va roti in gol, dar gasim o solutie si la asta Smile ).
Gaggia Classic + PID Espressuino + Mazzer Major Doserless Mod + DIY Fluid Bed Roaster + PID Roastuino
 
Reply
Update:

De cand i-am scos saiba de plastic de langa capul axului, si am pus-o intre rotor si arc, manerul nu se mai blocheaza deloc pe ax. Totodata, deoarece arcul nu mai intra in carrier, rotorul este mereu in tensiune iar rasnita a devenit...stepless...Big Grin desi nu i-am intors piulita, deoarece vreau sa imi ramana click-urile pentru a avea puncte de reper, pot sa o reglez intre trepte...carrier-ul aflat in tensiune nu o mai lasa sa se miste.

Nu a devenit super-rasnita Angel insa au mai disparut din micile probleme...are totusi un prag de la care mi se pare ca macina foarte uniform insa...din pacate, e mult prea fin pentru espresso (si dureaza si prea mult Dodgy )...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
(07-06-2013, 19:03)nickso Wrote: Update:

De cand i-am scos saiba de plastic de langa capul axului, si am pus-o intre rotor si arc, manerul nu se mai blocheaza deloc pe ax.
La mine se bloca manerul pe ax (ridicam putin de el si iesea fara probleme) din cauza apasarii in timpul rajnirii pe nipple-ul manerului.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Si la mine la fel...dar acum nu se mai intampla...
Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Problema Hario.
Nu mai mergea rasnita, cafeaua parca vrea sa urce, nu sa coboare. Ma gandesc: o fi montata bine? O desfac, curat, spal si imi dau seama ca nu stiu prea clar sa o montez. Caut pe net si gasesc filmuletul: http://www.youtube.com/watch?v=gIeLgpmvtis . Observ ca eu nu mai am o "saiba", cea dintre teaca ax si arc, ghideaza axul in partea de jos. Ce as putea face? Maine il voi suna si pe Papa Jacques, poate are o solutie eleganta, daca nu va trebui sa confectionez una. Partea delicata este ca rasnita am vandut-o (la o cunostiinta) in ideea de a trece la Porlex, si acea "saiba" puteam sa o pierd numai cand am curatat-o ca sa o dau (inainte fusese in probe la noul proprietar, pe perioada concediului, fara probleme). Greu de dovedit ca nu am fost rau intentionat eu si rasnita cu probleme.
Rog pe Astiga sau alt posesor pasionat, poate ma poate ajuta cu niste cote ale acelui reper cover for shaft din aceasta imagine: http://seattleclouds.com/myapplications/...S-img1.png
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Pune saiba de sus in locul ei, iar de la manivela scoate plasticul "center cap". Cum e la porlex.
Acel "cover for shaft" nu este o simpla saiba, are cleme, canale de pana...cica destul de dificil de realizat.
 
Reply
Thumbs Up 
(24-07-2013, 20:24)astinga Wrote: Pune saiba de sus in locul ei, iar de la manivela scoate plasticul "center cap". Cum e la porlex.
Acel "cover for shaft" nu este o simpla saiba, are cleme, canale de pana...cica destul de dificil de realizat.
Minune, Doamne! Am gasit-o. Cazuse si s-a ascuns bine.
Merci mult de ajutor. Desi ma furnica sa o mai tunez, dupa ce am vazut ce i-ai facut, stau cuminte si astept Porlexul, care maine cred ca apare.
Bafta!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Hai că m-ai făcut curios și am demontat râșnița...până acum nici nu știam de existența acestei piese deoarece niciodată nu a ieșit...acum a trebuit să introduc axul pe jumătate, să îl întorc și să împing ca să iasă piesa...ție ți-a ieșit singură sau ai scos-o intenționat?

Oricum, să îmi spui ce preferi...o schiță cu cote, sau ți-o aduc să îți faci singur desenul și să o vezi de aproape, că până la sfârșitul săptămânii următoare sigur ajung în târgoviște?

Le: off că greu mai scriu pe telefon Big Grin bine că ai gasit-o...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
Cu placere. Eu personal nu cred ca Porlex spala rusinea fata de Hario Mini la calitatea macinaturii. Te asteptam cu impresii.
 
Reply
(24-07-2013, 20:32)nickso Wrote: Hai că m-ai făcut curios și am demontat râșnița...până acum nici nu știam de existența acestei piese deoarece niciodată nu a ieșit...acum a trebuit să introduc axul pe jumătate, să îl întorc și să împing ca să iasă piesa...ție ți-a ieșit singură sau ai scos-o intenționat?

Oricum, să îmi spui ce preferi...o schiță cu cote, sau ți-o aduc să îți faci singur desenul și să o vezi de aproape, că până la sfârșitul săptămânii următoare sigur ajung în târgoviște?

Le: off că greu mai scriu pe telefon Big Grin bine că ai gasit-o...
A cazut, cred. In filmulet am vazut-o prima data. Nu stiam ce scobeste cu filetul axului acolo.
Merci mult, bafta!
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)