Hello There, Guest! Login Register


Pareri rasnite manuale HARIO

Cu ce faci separatia "prafului" ?

Si de fapt ce prepari cu aceasta macinatura ? Huh
Nu a fost prea clar ca e pentru espresso, si daca este asa, la espresso praful isi are rostul lui, nu vad logica indepartarea... Confused

(17-03-2016, 11:51)Papa Jacques Wrote: Mai nou, Skerton are capac de silicon pentru cosul de boabe. Un capac se poate confectiona foarte usor dintr-un capac de plastic transparent de la branza Fagaras. Nu e prea trainic dar, daca iti place branza Fagaras, capacul ala nu costa nimic.  Borcanul de sticla se gaseste destul de usor in Carrefour. A fost de vanzare si la Ikea.  

Granulatia se ajusteaza foarte usor cu kit-ul de la Orphan. 

Eu le-am comparat nemodate, cum performeaza gata scoase din cutie.
Nu vad cum aduce kit-ul de la OE ajustare stepless... doar stabilizeaza rotorul, din cate am vazut... Confused Huh
Si decat sa aduci un addon de 100 lei la o rasnita de 200, aveti mai jos o propunere mult mai decenta.

(17-03-2016, 11:51)Papa Jacques Wrote: Rasnitele de la Hario sunt singurele rasnite de cafea care se pot regla si care costa mai putin de 200 lei. 

Asta e o problema nationala, sa aduci cat mai ieftin, si e pacat ca nu va folositi prestigiul si autoritatea personala dobandita, ca sa cresteti acest nivel...
Mai ales in acest domeniu, unde se pare ca nu prea exista zgarciti... Wink
De ce 200, cand la 300 poti avea full metal, ax pe rulmenti, o marca cel putin la fel de ilustra, si nici nu iti mai bati capul cu vama si import extracomunitar ?
Plus ca la rasnitele Porlex exista deja contrafaceri suficient de bine facute ca sa macine ca originalul, la pret de sub 50 lei chiar, incercati sa luptati cu asa ceva daca puteti...
La rasnitele un pic mai sus decat Hario inca nu s-au facut copii, plus ca exista firma inscriptionata clar vizibil, la Hario nu se vede nicaieri ca avem de-a face cu un produs al acelei firme, banuiesc ca stiti ca Skerton are un geaman numit Kyocera, ceeace creeaza o problema de identitate de brand Wink

(17-03-2016, 11:51)Papa Jacques Wrote: Mini Mill nu mai aduc pentru ca au avut probleme la axul metalic.
Pentru Mini Mill-uri cumparate de la mine, eu am schimbat toate axurile care au avut probleme. 

E prima oara cand aud asa ceva, si ma intreb ce fel de manipulare poate duce la indoirea axului... Confused
Pietre in cafea ? Huh
Skerton are axul mai solid ?

(17-03-2016, 11:51)Papa Jacques Wrote: Eu evit sa cumpar lucruri vechi. Skertonul are garantie de 1 an la mine.

Admit ca asta este o preferinta personala foarte puternica, in ambele sensuri Smile
 
Reply
(26-03-2016, 09:56)renatoa Wrote: Cu ce faci separatia "prafului" ?

Daca te uiti la semnatura (ca sa nu cauti mai mult in urma) vei gasi o sita. Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Lol, faina si bronzata Smile

Credeam ca zici ca are ceva marimi indicate, un Tyler, Wentworth, ochiuri pe mm^2, orice ca sa poti face un test relevant...
 
Reply
Problema este sita. Alege, domnu', o sita mai fina si dispar resturile de cafea... Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
La 300 de lei este deja aproape dublu fata de pretul la care eu vand Skerton. Pretul unui Skerton la mine este 160 lei, TVA inclus. Daca esti din Bucuresti, ti-l aduc eu, nu iti iau nici un ban pe transport si de obicei ma opresc sa stau de vorba cu tine cateva minute. Sunt un tip jovial, nu te plictisesti cu mine. 

Am vazut destule copii ca sa stiu ca nu tin la proba timpului. Eu nu mi-as cumpara un Adibas nici daca mi l-ar da cu 10 lei. Ca sa ii port de doua ori si dupa aia ii arunc? Nu, multumesc. 

Eu folosesc acelasi Skerton din februarie 2012. 40 grame zilnic. Faceti voi calculul.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Ati urmarit topicul Che unde lumea se pregateste sa dea nu dublu, ci triplu sau mai mult pe o rasnita manuala ?! Se pregateste la modul ca sta cu chita de bani in mana si tropaie de nerabdare Smile

Mie mi se pare de bun simt ca sa existe un balans investitional intre rasnita si metoda de preparare.
Sa ai o rasnita de 160 lei la un espressor de peste 800 suna cel putin ciudat, dar poate fi absolut normal daca e asociata cu un Aeropress sau V60 avand valoare apropiata cu a rasnitei.
De asta ziceam, stiind ca sunteti jovial, cand cumparatorul va cere parerea, sa aveti pe raft si oferta de nivel superior, daca el intentioneaza sa folosesca rasnita pentru espresso.
Numai si pentru diferenta de la 30 sec la 3 minute si merita Wink
Si s-ar putea sa fiti surprins ca in scurt timp lumea s-ar putea sa o ceara numai pe cea buna si sa lichidati stocurile de skerton Smile
Chiar si pretul poate fi scazut substantial, spre 250 lei... daca eu o iau din Germania cu 60 Euro, hai sa ne gandim un pic cu cat ati putea negocia dv. direct la fabrica la Regin Wink
 
Reply
Eu voi fi mai mult decat bucuros sa folosesc canalele de vanzare pe care le-am construit ca sa vand si rasnite Che. L-am spus asta si celor de la Reghin. Dar pana atunci, astept si eu cum asteapta toti, cu banii in buzunar.
Cine are nevoie de o rasnita, poate sa cumpere un Skerton, astazi.
Prajesc cafea de specialitate din 2011, acum pe un Probatone 5 Typ 2 SSG2 (Baujahr 2014). 
 
Reply
Salut!
Detin Hario Mini... de aprox. 1 an si sunt foarte multumit de ea. De cateva zile o folosesc cu o modificare pe care am facut-o dupa ce am citit acest topic. Am montat o piulita autoblocanta iar acum pot sa reglez stepless. Practic acest lucru te ajuta sa obtii dupa mai multe incercari macinatura ideala pentru cafeaua pe care o folosesti. Cu reglajul vechi ma gandeam mereu ca depinzi de acei pasi (click-uri) pentru macinare.
DeLonghi Dedica EC 680.BK, Graef CM 800, Hario mini.
 
Reply
(12-05-2016, 13:08)sorance2000 Wrote: Salut!
Detin Hario Mini... de aprox. 1 an si sunt foarte multumit de ea. De cateva zile o folosesc cu o modificare pe care am facut-o dupa ce am citit acest topic. Am montat o piulita autoblocanta iar acum pot sa reglez stepless. Practic acest lucru te ajuta sa obtii dupa mai multe incercari macinatura ideala pentru cafeaua pe care o folosesti. Cu reglajul vechi ma gandeam mereu ca depinzi de acei pasi (click-uri) pentru macinare.

ce piulita? sunt undeva poze?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Genul acela de piulite care au in interior un cauciuc care le fac sa se invarta foarte greu pe surub, practic nu mai pleaca din loc. Cam asa ceva:

http://www.dedeman.ro/ro/piulita-autoblo.../p/6015417
 
Reply
ha, prima data vad asa ceva Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Nope. Astea din cate stiu sunt de "unica" folosinta. Daca le desfaci in principiu trebuie schimbate.
(se bazeaza pe faptul ca filetul nu este format si cand strangi piulita se creeaza o forta de apasare mai mare decat in filetul clasic).
Cu siguranta nu sunt destinate reglajelor de acest gen.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Imi place maxim rasnita mea Hario Skerton, mai ales ca acum am transformat-o intr-o rasnita electrica. Merge impecabil iar rasnirea fina a 30 grame de boabe dureaza 20 de secunde. [Image: cool.gif]
 
Reply
(03-10-2016, 10:00)gabisandu Wrote: Imi place maxim rasnita mea Hario Skerton, mai ales ca acum am transformat-o intr-o rasnita electrica. Merge impecabil iar rasnirea fina a 30 grame de boabe dureaza 20 de secunde. [Image: cool.gif]

arati un video ceva? Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
(03-10-2016, 12:33)maki Wrote:
(03-10-2016, 10:00)gabisandu Wrote: Imi place maxim rasnita mea Hario Skerton, mai ales ca acum am transformat-o intr-o rasnita electrica. Merge impecabil iar rasnirea fina a 30 grame de boabe dureaza 20 de secunde. [Image: cool.gif]

arati un video ceva? [Image: smile.gif]

Pun 2 poze sa vedeti cum arata.
Practic am scos manivela, am pus o saiba grover si o piulita de 6mm.
Bormasina pe infiletare...si gata. [Image: smile.gif]
[attachment=4542]
[attachment=4543]
 
Reply
fain Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
am facut azi ceva tuning la Hario Mini Mill: am pus cateva straturi de banda adeviza pe ax, cutite si astfel nu joaca tot ansamblul. chiar e stabil destul de bine. apoi, am mai facut'o si stepless, punand o piulita autoblocanta (se vede pe poza).
am invartit pana la 0, apoi am ajustat cam pe la 7 (citisem undeva ca asta ar fi un reper pentru espresso) si acum abia astept sa ajung acasa si sa incet "fine tuningul", sa primesc din 17g de cafea in 30 secunde cam 45ml de licoare magica  [Image: rolleyes.gif]

[Image: JuiVqBl.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Mi se pare prea grosier 7 click-uri, la a mea espresso era sub 4, intre 4 si 8 era aeropress, ma stabilizasem la 5-6.
Am auzit la altii ca intre 1 si 2 este espresso... Confused Huh
 
Reply
am in vedere ora 7, daca adica e cam asa "/" sa zicem (cam 3 clicuri "vechi" inapoi de la atingerea cutitelor)
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Trebuia sa fi pastrat o mostra de macinatura de Kinu...
 
Reply
nu m-am gândit la asta Sad

însă am facut un test repejor cu modificările actuale si s-a primit destul de omogen!
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Buna seara,

Hario Classic Small este potrivita pentru macinarea cafelei pentru espressor?

Multumesc!
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
eu am, e okay, mai ales daca o faci stepless si ii faci modul pentru stabilitate, DAR 17grame de cafea macini cam 3 minute... te saturi repede, eu imi caut una electrica...
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Raspuns gresit... trece intai prin tot kinu, si uiti de electrica Smile
 
Reply
Pai e perfect, faci si miscare si macinatura  [Image: biggrin.gif] .
Lelit Anita PL042TEMD, tamper Motta 57mm, nivelator Motta 57mm, sita Ascaso 14-20g, portafiltru bottomless PLA570s.
 
Reply
si daca nu-ti iese extractia zici ca faceai sport.... Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
Va prezint modificarea facuta la rasnita manuala Hario Skerton.
Am apelat la strungar care a realizat doua bucsi din bronz, una am introdus-o prin presare in corpul din material plastic, in prealabil am majorat gaura, iar cealalta am fixat-o prin infiletare pe ax. Diametrul exterior al bucsei pe ax este egal cu cel interior al bucsei din corp.

Ulterior am montat kitul pentru stabilizarea axului de la Orphan Espresso.
In final jocul axului s-a micsorat foarte mult si macinatura este mai omogena.[Image: QpWofa1.jpg][Image: xHbUPU1.jpg]
[Image: 0VQYV81.jpg][Image: dI4ymmI.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
Pentru desurubarea piulitei cu autoblocare nu se poate folosi o cheie tubulara obisnuita, nu intra in locasul respectiv. Cel putin eu nu am reusit si am vazut ca nu sunt singurul... Eu am folosit un cleste cu ciocul indoit la care am pilit putin falcile. Trebuie sa precizez ca dupa montarea kitului de la Orphan Espresso reglajul s-a schimbat, pentru espresso rasnesc la pas 4...5 in loc de pas 3 pe care il foloseam inainte.[Image: wjRCz9d.jpg][Image: Dj9Qijj.jpg][Image: M852Sd9.jpg]
Rancilio Silvia E,  PID Toho Electronics Inc., Rancilio naked PF, IMS RA 200 IM Flat Shower Screen, IMS & VST Filter Baskets, motorized Kinu Classic M47 + Pour-Over Burr, motorized Kinu M47 Simplicity, Hario V60, Hario Cold Brew, Bodum French Press.
 
Reply
Salut
Folosesc un Hario Skerton de 3 luni si din pacate in weekend s-a spart sticla unde se depoziteaza cafeaua. Stie cineva de unde pot comanda doar vasul? Am vazut ca pot comanda de pe siteul hario din japonia dar va dura extrem de mult transportul din cauza noilor controale care se fac la vama(pachetele stau si 2 luni)
De 3 zile ma chinui cu un borcan dar este groaznic de greu pt ca trebuie sa tin cu o mana borcanul si rasnita iar cu alta sa dau la manivela
 
Reply
E foarte posibil sa se potriveasca unele borcane din comert. Mergi prin magazine cu capacul de plastic dupa tine si vezi care se potriveste.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)