Hello There, Guest! Login Register


Pareri rasnite manuale HARIO

#31
(06-06-2012, 02:52)astinga Wrote: .......
La 3 click-uri, .....

Pe site scrie ca sunt stepless, o fi o greseala de traducere?

Oricum, manualul de instructiuni in limba engleza gasit pe net este o gluma, parca ar fi tradus cu Google.
Citez:
"Do not use the product under direct sunlight, at humid place, or at the place where is hit by drop of water. Any of these may result in corrosion, rust, or wood crack."

Sa intelegem de aici ca trebuie sa ne tragem la umbra cand rasnim ca altfel se poate crapa lemnul? Smile
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#32
@ondrej: Iti multumesc frumos pentru poze.
Aceste cutite (de altfel foarte curate!) nu au fost folosite pana acum pentru a macina cafea. Ca urmare, "asta se intampla cand pui alaturi doua materiale foarte dure" fara a avea lubrifierea data de uleiurile din cafea.
O uzura de acest fel se poate face numai atunci cand se macina in gol cu surubul de reglare este strans la maxim aspect pe care l-ai fi evitat daca ai fi citit manualul de instructiuni inainte sa folosesti rasnita.

Eu o sa iti tot explic pana cand o sa intelegi: 1. in conditiile date, orice material, inclusiv ceramica se uzeaza foarte repede atunci cand nu este lubrifiat. Uleiurile din cafea au rol de a lubrifia si atenua fortele de frecare dintre cutite. 2. capacul are rol in stabilizarea axului.

Constructie plastic / Lemn masiv de mesteacan: lemnul se deformeaza, usuca sau crapa in timp, lacul se decojeste.
Raportul duritate / casabilitate superioara otelului carbon: ti-am explicat anterior ca ceramica este mai sus ca otelul dpdv al duritatii. Chiar este necesar sa-ti dau definitia casabilitatii ca sa intelegi ca nu are relevanta la discutia referitoare la cutite?
Stabilizarea: capacul de la Mini Mill face parte din mecanismul de stabilizare al rasnitei. Tu ai macinat in gol, fara capac si ai declarat ca nu are stabilizare. Pe ce anume iti bazezi afirmatiile?
Electricitatea statica: Cutitele de ceramica nu produc electricitate statica. Cutitele de metal produc electricitate statica. Probabil ca asta e motivul pentru care se utilizeaza izolatori din ceramica la liniile de curent electric. Astfel la orice rasnita Hario, aderenta macinisului este aproape nula.
Manerul detasabil: Hario Mini este o rasnita foarte compacta si foarte potrivita celor care calatoresc mult. Astfel, acel maner detasabil este un avantaj major pentru oameni care doresc sa-si economiseasca spatiul din bagaj.
Capac din metal nichelat/ capac plastic: avantaj Hario pentru ca lipsa electricitatii statice, greutate redusa etc.
Dezavantaj capac din metal nichelat: Nichelul e toxic (Incidența alergiei la nichel în populația generală este de circa 30 %, cu o netă preponderență la femei. Sursele de expunere sunt: domestice, profesionale, iatrogene, accidentale și alimentare. Sursa: Wikipedia).

Eu cred ca tu esti cam suparat pentru ca prietenul tau a refuzat sa-ti asculte sfatul si contrar indicatiilor tale de a-si cumpara un Zassenhaus, el si-a cumparat un Mini Mill. Acum vrei sa-i demonstrezi cu tot din-adinsul ca a facut o alegere proasta si ai ales sa trollezi acest thread. Ei bine, nu cred ca o sa ai aceasta satisfactie. Eu cred ca el a facut o alegere foarte buna in privinta rasnitei pe care a cumparat-o. Ca tu i-ai stricat rasnita (cu buna stiinta sau nu), asta e cu totul alta poveste.

@Evolution: Daca rasnirea este completa, nici Skerton si nici Mini Mill nu vor pastra nici macar o jumatate de gram de cafea in interiorul cutitelor. Tot ceea ce ramane pe acele cutite este o pelicula fina de uleiuri de cafea care are rol de lubrifiere pentru urmatorul ciclu de rasnire. Daca folosesti zilnic Mini Mill sau Skerton nu o sa rancezeasca nimic in ele pentru ca nu are ce anume sa rancezeasca.
Re-citeste manualul de instructiuni ca sa observi ca Producatorul recomanda ca in cazul neutilizarii pentru o perioada mai indelungata de timp sa se spele cutitele tocmai pentru a se evita chiar si neplacerile care pot si cauzate de acea fina pelicula de uleiuri din cafea, uleiuri care pot rancezi intr-un timp mai indelungat. Una peste alta, cu oricare din rasnitele Hario eviti rancezirea cafelei sau contaminarea dintre diverse tipuri de cafea foarte usor prin simpla dez-asamblare si spalare, operatiuni pe care le poti face in mai putin de 5 minute.
E greu de gasit o rasnita electrica pe care sa o poti dez-asambla si curata intr-un interval de timp comparabil.
 
Reply
#33
(06-06-2012, 08:21)Evolution Wrote:
(06-06-2012, 02:52)astinga Wrote: .......
La 3 click-uri, .....

Pe site scrie ca sunt stepless, o fi o greseala de traducere?

La o revolutie sunt 8 click-uri.
Nu se poate seta 2 click si 1/2 caci prin rotatie ajungi in 2 click-uri.
 
Reply
#34
Pana acuma nu am incercat sa conving pe nimeni sa cumpere Zassenhaus sau alta rasnita doar am relatat experienta pe care o am eu cu aceste rasnite dar de acuma am sa incerc sa conving lume sa nu cumpere Hario.
Raspunsuri:1.detin rasnite si de 50 de ani vechime din lemn masiv nedeformat
2.pozele zic totul,oricum am sa postez si niste poze de la niste cutite de la rasnita veche de 50 de ani
3.sa te uiti in articol ce stabilizare au rasnitele nemtesti si ce are hario,plasticuri ieftine.Legat de stabilizare daca era buna la hario se abrazau cutitele uniform(poza)-in poza se vede cum sunt,si doi:nu am macinat cu,cutitele stranse tare
4.eu vorbeam de electricitatea statica dintre plastic si lemnul bine finisat,dupa mine lemnul se comporta mai bine
5.manerul se poate detasa si rasnitele zassenhaus sa devina mai compacte,la hario nu se poate fixa si e nasol cum sare
6.printre altele sunt si medic si nichelul ca si alte cateva metale dau reactii cand sunt prezente sub forma de vapori si sunt inhalate,intradevar exista persoane care prezinta reactii doar cand ating ceva nichelat(poate vreo 5 oameni in lumea asta)nichelul intra in aliajul puntilor metalice,dcr-urilor si a altor dispozitive protetice in stomatologie dar oricum zassenhaus are capacul de acoperire nichelat rezervorul este din lemn
 
Reply
#35
Eu unul apreciez faptul ca fiecare vine cu argumente tehnice pentru a-si sustine un punct de vedere. Dar nu va infierbantati fratilor Smile Cand s-a spus pe forum ca o teava de evacuare a apei din electrovalva a ruginit pe un Classic sau ca un Ascaso I-mini s-a descentrat ori unui Vario i-a sarit cureaua, nu s-au infierbantat nici importatorii, nici posesorii. Deci nu trebuie sa dam tonul unor campanii negative asupra unui produs si totodata nici sa incingem spriritele cu userii care isi exprima parerea negativa. Eu zic sa lasam timpul sa hotarasca, adica sa vedem daca in urmatoarele luni apar (sau nu) oameni nemultumiti de Hario. Abia atunci vom putea face o centralizare a opiniilor, pe baza diverselor experiente.

Eu unul, intr-un test cu Hario Sketron, am obtinut asa ceva:
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#36
(06-06-2012, 09:51)Papa Jacques Wrote: @Evolution:
Re-citeste manualul de instructiuni ca sa observi ......
In instructiunile gasite de mine pe Internet, pe care le atasez, n-am observat recomandarea respectiva. Oricum mi se pare o regula de bun simt sa cureti cutitele unei rasnite neutilizate o perioada mai mare de timp.

Manual Hario.pdf



Eu am exagerat in postul respectiv dorind sa arat ca orice rasnita functioneaza fara cafea pentru scurte perioade de timp.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#37
@astiga: Ti-am raspuns in mesajul #29 din acest thread.

@ondrej:
Ceea ce conteaza la orice rasnita (manuala sau electrica) este consecventa in timp a granulatiei particulelor de cafea pe care le obtii prin macinare. Tu nu ai la dispozitie mijloacele, procedurile si cunostintele necesare dpdv tribologic pentru a testa uzura acestor cutite si pentru a emite pareri pertinente despre acest lucru. Tu ai "testat" empiric un mecanism nerespectand manualul de instructiuni ca apoi sa-l declari ca ajungi la concluzia ca sunt "plasticuri ieftine".

Referitor la electricitatea statica
"După natura lor chimică, materialele electroizolante se pot clasifica în materiale organice, anorganice și siliconice. Materialele de natură organică prezintă proprietăți electroizolante foarte bune, având însă o rezistență redusă la solicitările termice și mecanice. Materialele de natură anorganică (marmura, azbestul etc.) au o comportare inversă materialelor organice. Materialele de natură siliconică îmbină în mod favorabil cele mai bune proprietăți ale materialelor organice și anorganice." (Sursa Wikipedia).
Lemnul este un material de natura organica. Rezistivitatea electrica a lemnului este intotdeauna mai mica decat a ceramicii din simplul motiv ca lemnul oricat de uscat ar fi tot mai are apa in el.
Electricitatea statica pe care o gasesti (sau nu) la macinatura de cafea este produsa de frecarea dintre cutite si particulele de cafea in procesul de macinare. La Zassenhaus, cutitele sunt din metal si prin urmare macinarea va produce intotdeauna curenti electrostatici. La Hario, cutitele sunt din ceramica si prin urmare macinarea nu va produce curenti electrostatici. Aceeasi problema este si la rasnitele electrice care au cutite metalice dar care nu au impamantare.
O rasnita care produce curenti electrostatici in macinare nu o sa fie niciodata curata pentru ca acele particule de cafea incarcate electrostatic se vor lipi de peretii interiori. Cu timpul rasnita cu cutite metalice va capata un miros specific de cafea ranceda.
Deci pe ce anume te bazezi cand spui "dupa mine lemnul se comporta mai bine" cand te referi la electricitatea statica?

Referitor la nichel
Am sperat ca nu o sa trebuiasca sa-ti dau link-uri catre Jurnale de Medicina cu articole in care se discuta despre efectele cancerigene ale nichelului dar ca sa iti lamuresc iata: http://scholar.google.ro/scholar?q=nickel+carcinogen&btnG=&hl=ro&as_sdt=1%2C5&as_vis=1
Poti sa ti-l alegi pe care il doresti pentru a te informa.

Referitor la epidemiologia alergiilor de contact in populatia generala: 4 doctori din Danemarca te contrazic in urmatorul articol: http://www.laboratoriosilesia.com/upfile...107936.pdf
Iata si un extras din articolul de mai sus: "The median nickel allergy prevalence was 8.6% (range 0.7–27.8%) and demonstrates that nickel was an important cause of contact allergy in the general population and that it was widespread in both men and women.".
8.6% din populatia generala reprezinta ceva mai mult de "5 oameni in lumea asta". O lista foarte lunga de link-uri cu articole care dezbat exact acelasi lucru iti sta la dispozitie la cerere.

Nichelul se vaporizeaza la o temperatura de 2730 grade Celsius. Nu cred ca este cineva capabil sa inhaleze vapori de nichel.

Editat de admin
 
Reply
#38
Eu zic ca rezervorul e din lemn si doar capacul nichelat, tu te apuci sa vb balarii ,mergi intr-o clinica de medicina a muncii si vezi ce iti zic aia.
Vorbim peste ceva timp cu poze,numa bine...rau la nimeniSmile

Editat de admin
 
Reply
#39
(06-06-2012, 13:05)Lyvyoo Wrote: Eu unul apreciez faptul ca fiecare vine cu argumente tehnice pentru a-si sustine un punct de vedere. Dar nu va infierbantati fratilor Smile Cand s-a spus pe forum ca o teava de evacuare a apei din electrovalva a ruginit pe un Classic sau ca un Ascaso I-mini s-a descentrat ori unui Vario i-a sarit cureaua, nu s-au infierbantat nici importatorii, nici posesorii. Deci nu trebuie sa dam tonul unor campanii negative asupra unui produs si totodata nici sa incingem spriritele cu userii care isi exprima parerea negativa. Eu zic sa lasam timpul sa hotarasca, adica sa vedem daca in urmatoarele luni apar (sau nu) oameni nemultumiti de Hario. Abia atunci vom putea face o centralizare a opiniilor, pe baza diverselor experiente.

Eu unul, intr-un test cu Hario Sketron, am obtinut asa ceva:
Multe produse sunt foarte ok la inceput,intradevar cutitele acelea sunt frumoase,si reclama cu campionatul de ibric e buna,insa testul final il da timpul,pentru 150 nu e necesar sa tina 20 de ani,si 5 sunt ok,dupa cum am spus am sa revin cu poze peste ceva timp
 
Reply
#40
Eu le-am lasat baietilor de la Scoala de Barista atat Mini Mill cat si Skerton. Ultima data cand am fost pe acolo, Cristi mi-a spus ca o sa ia cu el Mini Mill-ul la campionatul de ibric pentru ca nici o alta rasnita nu macina atat de fin pe cat vroia el. Nu i-am luat bani pe ea si nu o sa poarte pe tricou reclama de la mine sau de la Hario. Pur si simplu m-am gandit sa fac un foarte mic gest de ajutorare a comunitatii de cafea din Romania dar este foarte greu sa continui sa faci astfel de gesturi atunci cand se arunca in tine cu noroi.

O sa-l rog pe Cristi o sa spuna pe forum parerea lui despre Mini Mill dupa ce se intoarce de la competitie.

Editat de admin
 
Reply
#41
(06-06-2012, 07:40)Papa Jacques Wrote:
(06-06-2012, 02:52)astinga Wrote: Am cumparat Hario Mini de cateva zile pentru espresso, si NU sunt multumit de rezultate.
La 3 click-uri, si conditii asemanatoare (16 grame cafea, tampare, 60 ml produs finit), timp de extractie intre 16 si 30 secunde.

Si la mine cutitele se ating.

O fi proiectata in Japonia, dar a mea este 100% Made in China.

Poti sa ne dai mai multe detalii? Ce espressor, cafea si sita folosesti? Cand a fost prajita cafeaua si cum?

Pe forumurile din afara nimeni nu s-a plans de faptul ca Mini Mill ar macina inconsistent pentru espresso asa ca ne-ar ajuta foarte mult daca ai putea pune un film (sau un link catre un film postat pe youtube/vimeo) care sa includa cat mai multe detalii.
Sunt convins ca espressomanii iti vor da niste indicii care sa-ti imbunatateasca extractia.

Toate produsele Apple (iPhone, iPad etc.) sunt facute in China si totusi n-am auzit pe nimeni sa se planga din cauza asta.

Espresor Saeco Nina cu OPV, cafea Honduras de la Leonard Caffe, sita nepresurizata de la Gaggia Clasic.

De ceva vreme, espresso la mine acasa se face cu cantarire, tampare pe cantar, masurare timp si volum cafea. Dimineata cu Hario pt. inviorare si la pranz cu cea eletrica Krups GVX2.

Momentan, in situatii (tabele xl), Krups bate Hairo Mini. Daca la Mini am diferente de 15 sec., intre extractii la Krups doar 6 sec., pentru 60 ml.

Problema mea cred ca este axul rasnitei, care este sui, stramb, cas...

http://www.youtube.com/watch?v=ku02cbC_fu0&feature=channel&list=UL

Unde gasesc un ax drept...?!

 
Reply
#42
(06-06-2012, 20:57)astinga Wrote: Unde gasesc un ax drept...?!

Normal ar fi sa-l gasesti la cei care asigura garantia dar cred ca ai pierdut-o deoarece ai folosit bormasina Smile

"Situatii care atrag dupa sine scoaterea din garantie a Produsului:
.......
- utilizarea pentru antrenarea axului rasnitei a oricarui alt fel de actionare (electrica, mecanica, etc.) in afara de actionarea manuala;"

Sper sa nu fie considerat "soparla" mesajul meu si sa fie tratat cu umor, nu de alta dar am mai fost banat pe acest topic si mi-e frica (de Askimet)
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#43
Akismet n-are mama, n-are tata! Si cum nu ti-ai facut temele cu articolul ala despre PID...avea tot dreptul Smile)) andrej a facut articolul despre rasnitele manuale si a fost toleratd e akismet Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
eu am reusit intr-un mod asemanator sa stric prima mea rasnita pt espresso, un MM Steel. am incercat sa obtin cafea f. fin macinata si am reusit pana la urma sa ating cutitele. cred ca nu prea se poate sa ai si macinatura fina pt espresso si sa nu existe riscul sa strici cutitele la o folosire inadecvata...
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#45
Felicitarii Fane ca ai revenit printre noi
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#46
mi-ati dus dorul? Smile am avut ceva treaba si am intrat ceva mai rar pe forumuri si cand am intrat mai mult am citit, n-am prea postat.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#47
Am eliminat din topic discutiile tip flame, indiferent de user, lasand partea informativa. Sper sa nu va suprati niciunul!

Ati ramas datori fiecare - ondrej care a spus ca revine cu "poze dupa ceva timp" si Papajacques cu o parere (obiectiva) a lui Cristi Coman dupa folosirea lui Hario la WBC.

Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
Mi-am luat o Hario Mini Mill si am observat ca daca strang mai tare si macina f. fin, se infunda sita presurizata (aia nepresurizata e pe drum)
Daca lasi granulatia putin mai mare e ok.
Oare cand o sa pun sita nepresurizata, tre sa macin putin mai fin, sau la fel ?
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#49
In mod logic, sita nepresurizata va avea mai multe gauri iar la aceeasi granulatie de acum (buna pentu sita presurizata cu o singura gaura), apa va trece foarte lejer prin cafea si va curge o zeama lunga! Ca sa poti opune rezistenta mai mare apei, pe o suprafata plina de gauri, va trebui sa rasnesti mai fin si sa tampezi corespunzator desigur.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#50
(28-08-2012, 17:52)sorin2505 Wrote: Oare cand o sa pun sita nepresurizata, tre sa macin putin mai fin, sau la fel ?
Strangi maxim (fara a rupe rozeta de plastic Tongue ) si dai inapoi 3 click-uri, asta pentru inceput. Apoi vezi tu, dupa tipul de cafea si vechimea ei, ce ai de facut, astfel ca ecuatia sa dea solutia magica: 14-18g, tampate cu 14-20 kgf, in 25-30 sec sa iasa 30 ml magici.
Imi ploua in gura (ma duc sa fac ceva "algebra" Wink ).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#51
(28-08-2012, 18:15)baloozzy Wrote: Strangi maxim (fara a rupe rozeta de plastic Tongue ) si dai inapoi 3 click-uri, asta pentru inceput. Apoi vezi tu, dupa tipul de cafea si vechimea ei, ce ai de facut, astfel ca ecuatia sa dea solutia magica: 14-18g, tampate cu 14-20 kgf, in 25-30 sec sa iasa 30 ml magici.
Imi ploua in gura (ma duc sa fac ceva "algebra" Wink ).

Sar`na boier dvs. Wink
Este exact raspunsul pe care-l asteptam. Cand esti la inceput si n-ai idee ce face "uzina" asta, e mare lucru sa-ti spuna cineva "faci asa", apoi, pe parcurs, incepi sa mai descoperi si singur, dar inceputul e greu.
Fiind din Buc, nu-mi fac probleme cu cafeaua proaspata, Mihai (Sarkis) e aproape de mine si merg la el cu multa placere, mai o barfa, ceva Big Grin
Maine merg sa-mi iau "Cana spuma lapte 600ml" si tre sa ma hotarasc la un tamper, sa-l comand. Iar sita vine pe la sfarsitul saptamanii.
Dupa cate variante de macinatura am testat ieri (ultima pe la ora 21.00) am reusit sa adorm abeea azi dimineata pe la 04.00 Big Grin
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#52
Quote:14-18g, tampate cu 14-20 kgf, in 25-30 sec sa iasa 30 ml magici.

Nu e prea putina zeama pt.14-18 grame?
Tongue
 
Reply
#53
cam da. din 14-18gr trebuie sa-ti iasa un doppio, adica 50-60ml.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#54
Cam asa am facut, ~16 gr si ~55-60 ml
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#55
S-au implinit trei spatamani de cand imi fac inviorarea in fiecare dimineata cu un (o) Hario Skerton. Pe langa faptul ca imi imbogateste ritualul de dimineata imi mai si ofera satisfactii majore resimtite de organele implicate in traducerea senzatiilor olfactivo-gustative. Deocamdata pot spune ca este printre jucariile preferate. Recunosc, mai am cale lunga pana la obtinerea licorii perfecte, dar e clar: sunt pe drumul cel bun. Hario este doar o roata a vehiculului, dar sunt convins ca este o roata care nu ma va lasa in pana prea curand.
Lelit PL41TEM, tamper Lelit, Mahlkonig Vario, Hario Skerton.
 
Reply
#56
(28-08-2012, 23:05)astinga Wrote:
Quote:14-18g, tampate cu 14-20 kgf, in 25-30 sec sa iasa 30 ml magici.

Nu e prea putina zeama pt.14-18 grame?
Tongue

Bineinteles ca 60 ml, un doppio. Deh, nu ne mai saturam.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#57
Am dat comanda si azi am primit o rasnita de cafea HARIO ''SKERTON". Am comandat si o cafea mai buna Brazil Cafe Santos si am trecut repede la treaba. La cea mai fina treapta espressorul curgea greu, picura. La cealalta treapta [de mijloc] a iesit ceva mai bine, espressoul a curs normal si e super pentru un incepator ca mine. Dar exista si un "dar", am observat ca granulatia nu este uniforma si am tras concluzia ca are joc axul cu rotor conic din lagar [partea de fixare care tine axul sa nu balingane] si am zis ca am doua variante de a reduce jocul 1 sa fac o bucsa de teflon sau alama sa introduc in lagar caci este loc sau sa fac o saiba sa fixez intre rotor si corpul principal.

http://www.youtube.com/watch?v=TH2_UEwPnrw

http://www.youtube.com/watch?v=KEah0PP_SWc
 
Reply
#58
(30-08-2012, 20:51)Gigi Wrote: [partea de fixare care tine axul sa nu balingane]

Este motiv pt. care eu personal am mers pe mini. Dupa cum se vede si in video, modarea nu e lucru asa usor. Si omu are ceva de furca.

Kit pt. modare il gasesti aici: http://www.orphanespresso.com/OE-Lower-B..._4066.html
Big Grin
 
Reply
#59
Da, se pare ca Hario mini e mai compacta, o fi putin mai buna decat HARIO ''SKERTON", dar cred ca nici una din ele nu macina pentru espresso. Deja ma gandesc pe viitor sa-mi achizitionez ceva mai serios. Azi din nou am umblat si am pus pe ax, partea filetata, banda teflonata sa-i reduc din jocul care il are in lagar si rezultatul e putin mai bun...
 
Reply
#60
(31-08-2012, 20:11)Gigi Wrote: ...dar cred ca nici una din ele nu macina pentru espresso.
Daca fac un filmulet cum blocheaza pompa, crezi? De cat timp este prajita cafeaua?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)