Hello There, Guest! Login Register


Pareri pentru prima sarja pe Gene

#1
[Image: 6df65d5ff66452cc67851c1212e907fe.jpg]
În stânga yrga prajita de ecuator, în dreapta de mine. Păreri?
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#2
E fix aceeași cafea? Adică ai cumpărat verde tot de la ei? Pare ceva mai uniformă cea din stânga?. Poate si lumina e de vina?
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#3
Cea verde e de la Cortina.
Poza e făcută cu telefonul.
Cred ca am lăsat-o cam mult.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#4
(25-05-2016, 19:27)gicugg Wrote: [Image: 6df65d5ff66452cc67851c1212e907fe.jpg]
În stânga yrga prajita de ecuator, în dreapta de mine. Păreri?

Pune o poza doar cu cafeaua ta . Aseaza o mana de boabe pe o coala alba, luminează-le bine si nu misca telefonul.
Mie mi se pare ca vad niste boabe supuse unui regim termic prea agresiv . Doar mi se pare, poza fiind neclara.
Nu are rost o comparatie cu cea de la Ecuator. Cel mai bine vezi tu diferentele.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#5
[Image: 2a70b5f2c2365b22e4064843f22d6a05.jpg]
[Image: 655f34e4953ab5075e09a450f735bf5c.jpg]
7 min la 150 grade
Am crescut temperatura la 247
Am avut FC la min 15
Am mai lăsat cca 1 min la 247
Am scăzut temperatura la 237 cca 2,30 min
Am răcit extern cu 2 site de paste
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#6

Ce se vede in poza:
-linia din mijloc la unele boabe are nuante de la cafeniu deschis la altele la maro inchis
-boabe la care abia se vede vreo crapatura dar si boabe despicate tare
-boabe deschise la culoare alaturi de altele foarte inchise
-arsura la capatul boabelor si crapaturi adânci (scorching)
-pete arse pe suprafata (tipping) , cred ca apar si cratere mici pe ici pe colo.
-15 minute pana la FC pentru o Yrga este mult. 9-11 minute sunt OK.
-in timpul prajirii NU TREBUIE SCAZUTA TEMPERATURA IN CUPTOR CI TREBUIE DOAR MICȘORATĂ VITEZA DE CRESTERE A ACESTEIA prin scaderea puterii rezistentei sau a flăcării. Temperatura in boabe TREBUIE SA CREASCA PERMANENT.
Daca pana la FC este OK o ROR de 12 gc/min in perioada de FC ROR se scade la 4-5 gc/min.
In aceasta faza procesul este exoterm si trebuie avut in vedere si acest lucru .
Pozele arata o prajire neuniforma si cam toate defectele care pot sa apara in timpul unei prajiri.
Toate acestea se asociază unui regim termic neadecvat, a contactului boabelor cu suprafete prea fierbinti, dar si a lipsei unui control asupra prajirii datorat fie posibilităților tehnice limitate (termometru, variator pentru caldura aplicata boabelor) si, de ce nu si a lipsei unei documentări referitoare la prajire in ansamblu.

Dar, cum am mai scris, unora le place friptura mediu facuta, altora mai rear, sau poate pătrunsă tare.
La fel si cu cafeaua.
Daca gustul in ceasca iti place prajirea este ok ( bănuiesc ca ai prajit pentru tine nu pentru altii!).
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#7
Salut Radu,
Merci pentru feedback. Ai dreptate.
Este prima prajire. Practic am scos gene-ul din cutie și l-am băgat în priza. A ieșit ce-a ieșit. Știu ca am mult de experimentat, dar am răbdare și voința.
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#8
(25-05-2016, 21:54)gicugg Wrote: Salut Radu,
Merci pentru feedback. Ai dreptate.
Este prima prajire. Practic am scos gene-ul din cutie și l-am băgat în priza. A ieșit ce-a ieșit. Știu ca am mult de experimentat, dar am răbdare și voința.

Felicitări pentru achizitie !
Indiferent ce iti va sune oricine, daca ceea ce prajesti te multumeste atunci totul este ok.
Doua idei usor de aplicat se refera la faptul ca, pentru espresso, trebuie sa prajesti mai light daca iti place aciditatea sau mai profund daca preferi echilibrul ( nu te du in SC decat daca vrei sa vezi ce iese) iar pentru cappuccino mai profunda doar ( pentru a nu avea o bautura spălăcite in care laptele sa faca regula gustului) .

Prajeli reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#9
@Radu: tippingul se refera la "tip of the beans" deci e legat de capetele/varfurile bobului, acolo unde are loc cel mai mare transfer de energie in timpul prajirii. Nu are legatura cu suprafetele flat ale bobului, acela e scorchingul.
@gicugg: cunoscand bine Genu-ul, 15 minute pana in FC cu temperatura 247 mi se pare foarte mult. Cred ca ai o tensiune scazuta sau ca ai prajit cu o temperatura ambientala joasa. Eu nu trec niciodata de 240 de grade. In cazul prajirilor cu Gene a boabelor dense, la 7 minute de "uscare" cu 150 de grade ar trebui sa ai un rezultat uniform. Cum nu vad diferente substantiale de screen intre boabe, pe mine ma duce cu gandul si la un "blend" de densitati / umiditati in cafeaua verde.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#10
(25-05-2016, 23:36)ovisod Wrote: @Radu: tippingul se refera la "tip of the beans" deci e legat de capetele/varfurile bobului, acolo unde are loc cel mai mare transfer de energie in timpul prajirii. Nu are legatura cu suprafetele flat ale bobului, acela e scorchingul.

Multumesc pentru corectura!
Ai dreptate, celor doua defecte,descrise corect de mine, le-am inversat denumirile in limba engleza!
Mare bataie de cap cu englezismele astea ! Wall
Daca arătam intr-un mod simplu ca am vazut in poza boabe cu:
-arsuri la capete, provocate de prea multa caldura aplicata boabelor dupa faza de uscare
-arsuri de suprafata, provocate la contactul boabelor cu suprafete prea fierbinti (conductie) sau datorita aerului prea fierbinte (convecție)
-linia de mijloc, cea cu pleava, arsa din cauza temperaturii prea mari, aplicata boabelor, in faza de uscare
-mici cratere cauzate de tensiunile prea mari din interiorul boabelor,
cred ca nu pricepea nimeni la ce ma refer. Confused
Dar daca scriam ca am observat in poze boabe cu:
-scorching
-tipping
-quaker
-crater
cu siguranta toata lumea ar fi stiut exact despre ce vorbesc ! Rolleyes

Prajeli reusite tuturor !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#11
In sarja din pozele de mai sus lipsesc cu desavarsire petele de ulei. Deci, se poate si mai rau.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#12
Retea mea pentru cafeaua respectiva: preincalzit+6min la 160 min. urcare la 250, FC la minutul 11, ER la 13 30.
Nu e litera de lege dar mie mi-au iesit cele mai uniforme rezultate asa. Atasez poze mai tarziu.
Bafta multa!
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#13
Eu ma feresc sa judec fotografiile cu boabe. Am mai facut-o si am gresit.
Lasa ceasca sa vorbeasca.
Rasneste-le si fa un espresso. Gustul iti va spune mai multe.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#14
Clar nu a fost bine. Nici de mirosit cafeaua nu miroase cum trebuie. Diseară mai fac o sarja. Sau sa încerc altceva mai simplu de prajit? Santos poate?
Am urmatoarele cafele, toate de la Cortina :
[Image: 5b718736932aa40a62fde43569ac24d9.jpg]

Făcând un debriefing cred ca, la momentul FC nu am ținut temperatura constanta la valoarea de FC, ci am tot crescut-o spre 247 timp de încă vreun minut, apoi am scazut-spre 237.
Vorba lui Tito "ca la fete", eu mai știu ce-am făcut?!
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#15
Next time will be better.
Prăjește sarje mici până te obișnuiești. Asa vor fi șanse mai mari sa le prăjești uniform.
Un prăjitor cu memorie ar fi fost de ajutor la manipularea parametrilor, dar nu poți pretinde sa fie și ieftin. Asa ca din păcate memoria va fi cronometru, pix, hârtie și atenție la parametrii afișați.
Baftă în continuare
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#16
Si eu cred ca prea tarziu apare FC min 15 si durata totala de 18,5 min e mult. Ai incalzit inainte de introducerea boabelor, aparatul?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#17
(26-05-2016, 08:18)gicugg Wrote: Clar nu a fost bine. Nici de mirosit cafeaua nu miroase cum trebuie. Diseară mai fac o sarja. Sau sa încerc altceva mai simplu de prajit? Santos poate?
Am urmatoarele cafele, toate de la Cortina :
 


Cred ca din ce ai tu cel mai simplu iti e cu acea columbia. Chiar aseara am prajit o sarja din ea si inputul e foarte uniform ca urmare si outputul are sanse mari. Din pacate e si cea mai scumpa de experimentat. Dar macar nu poti da vina pe cafea.
Mie personal Brazilia nu mi se pare usor de prajit, se comporta ciudatel fata de astea mai dense, ca urmare pentru mine este "exceptia" si nu profilul uzual.
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#18
(26-05-2016, 07:59)stefandinescu Wrote: Eu ma feresc sa judec fotografiile cu boabe. Am mai facut-o si am gresit.
Lasa ceasca sa vorbeasca.
Rasneste-le si fa un espresso. Gustul iti va spune mai multe.

Si eu sunt de acord, de multe ori o cafea care vizual arata rau poate avea arome interesante.
Dar totusi... cu un mic amendament: unele defecte de prajire sunt cateodata mult prea evidente si lasa o amprenta caracteristica de gust si arome cafelei extrase.
Daca o sa faci cupping din boabe care prezinta scorching, cu siguranta o sa gasesti gust de arsura si arome de fum.
Pe de alta parte, facand cupping cu boabe care prezinta tipping o sa regasesti de exemplu si gust de cereale.
Cum nu toate boabele au aceste defecte, desigur ca poate cafeaua nu e deloc rea. Daca prin analogie ne gandim la carne pe gratar, putin tipping chiar ne place. [Image: smile.gif]
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#19
Întreb. O data găsit un profil. Orice pentru o sarja de 100 g, pentru 250 g acesta nu se modifica?

Reformulez. Am scris de pe telefon și nu s-a înțeles nimic 😀.
Întrebarea mea era: daca reușesc un profil pentru o sarja de 100 g, acesta se aplica și pentru una de 250 g?
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#20
Fireste ca nu se aplica. Cuptorul urca mai greu temperatura unei cantitati mai mari de boabe, este mai greu sa controlezi curba din cauza inertiei boabelor, trebuie sa anticipezi fiecare manevra cu cateva minute inainte de a vedea efectele acesteia in temperatura din boabe.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#21
(26-05-2016, 07:31)bubucalu Wrote: Retea mea pentru cafeaua respectiva: preincalzit+6min la 160 min. urcare la 250, FC la minutul 11, ER la 13 30.
Nu e litera de lege dar mie mi-au iesit cele mai uniforme rezultate asa. Atasez poze mai tarziu.
Bafta multa!
Pentru ce cantitate de boabe?
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#22
(26-05-2016, 14:27)gicugg Wrote: Întreb. O data găsit un profil. Orice pentru o sarja de 100 g, pentru 250 g acesta nu se modifica?

Reformulez. Am scris de pe telefon și nu s-a înțeles nimic 😀.
Întrebarea mea era: daca reușesc un profil pentru o sarja de 100 g, acesta se aplica și pentru una de 250 g?

Referitor la intrebarea ta legata de profilare, sfatul meu pentru perioada de initiere in prajire si cunoastere/acomodare cu un prajitor este sa prajesti la 100% din capacitate. Dupa asta te poti gandi la scalari de profil in functie de cantitate. Oricum, de la 100g la 250g nu e o diferenta enorma din punct de vedere cantitativ sau al costurilor. Pe de alta parte, cu o minima documentare legata de un soi anume de cafea, cu un profil generic gen cum gasesti in acest forum si atentie la prajire, cu Gene vei avea rezultate cel putin decente.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#23
250 g dintr-o cafea cu multa pleava duc la infundarea canalului de ventilatie lucru care duce la prajirea neuniforma si extrem de mult fum in FC. Fum ce se va regasi si in gustul cafelei. Eu nu am mers pe mai mult de 220g/ sarja nici cu cele mai curate cafele. Din respect pentru cafea, in primii pasi pentru a ne cunoaste, fizic nu din texte, prajesc cate 100 de g incarcand o a 2a sarja pentru a corecta eventualele inconveniente. La 200g/sarja ajung doar dupa cuppingul celorlate 2.
E mult spus ca ai gasit un profil la Gene. Adica aceeasi cafea cu aceeasi cantitate va reactiona diferit la fiecare prajire. Niste idei generale iti poti face prin practica dar nu recomand abandonarea simturilor(vaz/auz/miros) in favoarea profilelor pre-stabilite.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#24
@bubucalu: in cazul cafelelor spalate, foarte rar mi s-a intamplat ca 250 de grame sa produca infundarea grilei. In peste doi ani de cand prajesc cu Gene-ul nu mi s-a intamplat la mai mult de 2-3 cafele spalate, dar la modul la care a mai ramas ceva chaff strans pe grila, nu sa se infunde total.
Ce spui tu legat de sarjele de 100 g+cupping e valabil pentru un utilizator care cunoaste deja procesul de prajire, pentru un incepator e totusi diferit. Pentru a cunoaste o cafea ca incepator ai nevoie de texte, pe baza simturilor e putin mai dificil pana nu intelegi pe deplin procesul de prajire. Ca incepator nu e chiar imediat sa recunosti o altitudine mare din cum arata boabele sa ca e vorba de o procesare honey de exemplu.
La modul general, pentru a cunoaste un prajitor nou se recomanda utilizarea unor sarje maxime recomandate de catre producator, pentru a intelege capacitatile prajitorului.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#25
Am ars multe sarje pana sa decid coborarea cantitatii. Iar din experienta proprie am avut 2 sortimente care mi-au infundat gratarul aproape complet. Gustul de afumat s-a transferat si in bautura.
@ovisod Nu incerc sa te corectez, chiar din contra, sunt si eu un incepator caruia ii pica bine informatiile din partea utilizatorilor cu vechime ai acestei "jucari'.
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#26
(27-05-2016, 12:51)bubucalu Wrote: Am ars multe sarje pana sa decid coborarea cantitatii. Iar din experienta proprie am avut 2 sortimente care mi-au infundat gratarul aproape complet. Gustul de afumat s-a transferat si in bautura.
@ovisod Nu incerc sa te corectez, chiar din contra, sunt si eu un incepator caruia ii pica bine informatiile din partea utilizatorilor cu vechime ai acestei "jucari'.
Eu chiar sunt curios, sub 150 nu am coborât (200 mi se părea ideal). Voi încerca desigur și eu 100, deși am impresia că, așa cum spunea Ovisod, mai mult e mai bun. Și profilele, dupa ce am dat din butoane ca un DJ, am ajuns la ce scrie în user manual.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#27
(27-05-2016, 12:51)bubucalu Wrote: Am ars multe sarje pana sa decid coborarea cantitatii. Iar din experienta proprie am avut 2 sortimente care mi-au infundat gratarul aproape complet. Gustul de afumat s-a transferat si in bautura.
@ovisod Nu incerc sa te corectez, chiar din contra, sunt si eu un incepator caruia ii pica bine informatiile din partea utilizatorilor cu vechime ai acestei "jucari'.

@bucucalu: chiar nu e nicio problema daca ma corectezi, dimpotriva, pana la urma ca home roasteri toti suntem intr-o anumita masura incepatori. Daca am praji zilnic ar fi altceva...
Cele doua cafele de care amintesti erau spalate?
Din ce am prajit eu ca si cafele spalate si mai chaffy imi amintesc doar un El Salvador unde am mers pe 230g.
Din cele procesate natural, imi amintesc de o Ethiopia Sidamo unde am mers pe 225g pentru ca era foarte foarte chaffy dar si de o Brazilia Bourbon (nu mai retin ferma) unde am mers pe 230g.
Dar generic, daca e vorba de procesare naturala nu trebuie mers peste 230 de grame, cel putin eu asa fac. Unii recomanda chiar 200g in cazul procesarilor naturale pentru a fi safe, dar desigur, asta se poate regla la sarja a doua de prajire in functie de cum se comporta cafeaua.
Desigur ca la modul general se pote merge 230g cum zici tu, si e mai safe asa, cel putin la inceput reduci surprizele neplacute, iar pana la urma e doar cafeaua pentru un espresso dublu ca diferenta [Image: smile.gif].

Later edit: Legat de chaff, desi e destul de incapator, eu curat recipientul de chaff dupa fiecare prajire, nu las niciodata chaff de la o prajire la alta chiar daca fac mai multe prajiri in aceasi zi. Sigur chaff-ul ramas aduce fum suplimentar si face mai dificila curatarea grilei din recipientul de chaff.
Expobar Brewtus IV | Honne
 
Reply
#28
@baloozzy experienta dj m-a daramat si pe mine, mai ales in combinatie cu scrisul in log.
E dificil cu explozia de oferte la cafea verde, am incercat sa reduc cantitatea la 100 de grame tocmai pentru a putea testa cat mai bine cate un sortiment din care am cate 1kg. Nu am observat sa fie afectat intr-un mod negativ prajitul. Din cele aprox 80 g ramase reusesc sa fac cupping, espresso si cu putin noroc si un v60 si nu din economie ci din stima pentru origini.
@ovisod una dintre cele cu multa pleva adusa direct de la plantatie (proaspat garantat) semi spalata insa de gradul 5 probabil, cea de a 2a achizitionata local fara nici un detaliu despre procesare. Procesate natural inca n-am avut privilegiul sa prajesc insa sunt pe drum catre mine 2 origini. Sper sa ma mai dumiresc si eu maine la intalnirea cu espressomanii si sa prind curaj.
[Image: yiC0x30.jpg]
sarje de 100 g
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#29
[Image: 3e4b2753404d42783f801e2cf4f609db.jpg]
[Image: 291997c4533091e0d9d6f5f8d1ed32be.jpg]
Columbia finca hebron
[Image: b47f58c2d0898b6f09a9dd516d3eaff6.jpg]
Și o poza cu răcitorul meu.

[Image: 7fae40cc024ef4a1e0debcff1f67c3c9.jpg]
[Image: 2e91144452c8f5b2659a79e475da8844.jpg]
Sarja 2, aceeași cafea.

[Image: 3904b3163d3d79fd5fa9fb3cbd588e32.jpg]

În partea de sus sarja 1, jos sarja 2.
Pareri?
Expobar Brewtus IV Rotary Pump, Fiorenzato F4E Nano
 
Reply
#30
@gicugg    Intors din "vacanta " iti zic si eu parerea mea daca te intereseaza. Cu yrga de la Cortina am aceasi problema : e cafeaua cea mai chaffy ce am prajit pana acum . Eu prajesc pana aud primele sunete SC si dau eject si racesc extern intr-un tambur de prajit castane cu un ventilator care arunca aer in el in timp ce-l rotesc. Modul asta de racire imi da posibilitatea sa elimin chafful ramas pe boabe. Am aceasi problema cu timpul lung al prajirii ( 18-19 min ) si cred ca  am inteles de ce : prajesc DOAR pe balcon si trebuie sa folosesc un prelungitor destul de lung si cred ca de asta am timpii astia. Fii atent la ce temperatura ai FC ( eu la 235 -236 grade ) si cobori temperatura la FC +2 grade ( deci in cazul meu 237-238 ) si de acolo decizi tu timpul cand dai eject. Cat despre aspect...acum o saptamana am prajit Ethiopia Djimmah grade 5 . Cu siguranta cea mai urata cafea care am avut-o pana acum dar..dupa prajire ..o consider una din cele mai bune ce am baut [Image: smile.gif] .PS .Ca si tine , yrga a fost prima cafea ce am prajit. Conform trendului am prajit ( cum am inteles eu din ce-am citit ) 2 min dupa FC . A iesit o " ciorba acra " pt gusturile mele. Tu cum ai simtit yrga pe care ai prajit-o prima data ?
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)