Hello There, Guest! Login Register


Parere activitate forum

#1
Prin acest post incerc sa fac apel la cei ce citesc acest forum nu la cei ce posteaza in mod curent.
In ultimul timp si aici ma refer la luni de zile ,au venit la mine in magazin si au cumparat in mod constant din produsele mele mult mai multe persoane decat cele ce posteaza in mod curent. Foarte multi spuneti """vin dupa softpedia dar eu doar citesc nu postez """, parerea mea este ca acest lucru nu face bine comunitatii . Cand cineva ce doreste sa descopere calitatea in acest domeniu si vede ca 5-6 pasionati discutand in mod constant intre ei poate trage concluzia , gresita de altfel , ca este un moft , Dar ce ar spune cand ar vedea 10-20 de persoane ca poarta discutii ?
La ora actuala ,fara modestie, am 30 persoane DIN TARA ce cumpara cafea NUMAI DUPA SOFTPEDIA , nu inteleg de ce nu deveniti ""äctivi "" pe acest forum?
Sunteti un nickname , nu va arata nimeni cu degetul , cereti sfaturi, pareri , nu va rezumati la a citi asa putem dovedi ca suntem o comunitate reala .
Am avantajul ca in mare parte m-am intalnit cu voi, am vorbit la telefon , marea majoritate sunteti persoane tinere , dornice de a descoperi ce inseamna calitatea si sunt convins ca nu numai in acest domeniu , credeti ca aceasta atitudine este benefica?
Am postat aceasta dizertatie si in Softpedia si astept reactii
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#2
In tabloul de reduceri de pe Softpedia, asta era si conditia pentru reduceri la SArkis, sa spui "vin de pe Softpedia" Smile Uite motivul Smile
Eu zic ca usor, usor, multi isi vor invinge timiditatea si atunci cand vor avea intrebari vor intra pe forum. Mai ales ca espressoman.ro este mai mic decat Softpedia si cred ca da o impresie mai profunda de "intimitate" daca imi e permis sa spun asa, decat cel mai mare forum din Romania.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Salut Mihai, i-mi pare rau, dar o sa-ti fac concurenta. O sa cumpar un prajitor de cafea, ajuta-ma sa incep si eu o afacere. Pun foto cu aparatul :
        Big Grin
Isomac Venus+Cunill Tranquilo 2
 
Reply
#4
Nu este nicio problema dar spune-mi unde deschizi magazinul ?
Prajitor Probat, Rasnite Mahlkonig si Bunn
 
Reply
#5
din punctul de vedere al unui novice, este foarte multa informatie pe forum si ma refer doar la acesta ( l-am colindat mai in detaliu ) si trebuie muuult timp pentru a absorbi informatii...
sigur ca poti interveni si pune diverse intrebari pe diverse topicuri dar daca ai ceva timp mai tot timpul vei gasi raspunsurile pe undeva... poate si de aici comoditatea doar de a citi forumurile nu de a si interveni.....
plus ca pentru incepatori mai intervine si un pic de teama de a te expune realizand ca unii useri sunt foarte departe ca performante/scule...
oricum cred ca interactiunea e benefica, dau exemplu personal in sensul ca voi primi un picurator "cado" in urma unui dialog.....Cool
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#6
Sa stii ca prea putin useri sunt "departe". S-ar putea sa fie doar o impresie data de pretul si calitatea sculelor din doatre. Cel mai simplu este sa compari nivelul discutiilor de pe home-barista sau kaffee-netz cu cel de aici.

Suntem majoritatea in plina explorare a fenomenului si mai avem mult pana departe. Dar e o bucurie mare sa vezi atatia oameni la un loc care schimba impresii, rezolva probleme, se ajuta, avand in vedere ca acum doi, trei ani eram cativa "nebuni" pe Softpedia care vorbeam de OZN-uri. Imi amintesc si acum replica unui user de acolo (Drosophila-melanogaster) , vazand ce discutam.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
nu cunosc istoricul forumistic dar apreciez continutul si comunitatea actuala. internetul ne e la indemana si poti rapid sa faci diferente de ordin financiar intre echipamente... oricum asa cum ai mai spus-o si tu ( permite-mi sa-ti spun tu ) cred ca partea mai interesanta este cea legata de trairile si relatiile ce se coaguleaza, impartasirea experientelor cu ceilalti si nu neaparat tehnica sau precizia unei extractii..
pt mine conteaza ca am ales sa beau cafea participand la prepararea ei si nu apasand un buton, s-a schimbat si atmosfera din casa ( in afara de mirosul senzational ) in timpul prepararii si degustarii si in plus incep sa simt ca fac parte dintr-o "gashca ", ceea ce imi da un sentiment placut.
sigur ca dupa ce citesti 2-3 topicuri tentatiile de upgrade sunt mari, dar nu cred ca asta e sensul interactiunii si relationarii in cadrul unui forum specializat... parerea mea
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#8
Liviu, de curiozitate, ai ceva statistici de trafic referitoare la evolutia forumului de la creare pana azi ?
Sunt convins ca eforturile tale dau roade si fac ca bulgarele de zapada sa devina din ce in ce mai mare si tot mai multi oameni descopera prin intermediul forumului o lume care nu o stiau.
Eu banuiesc ca traficul acestui forum este intr-o continua crestere, continuand sa creasca si in 2013.
Expobar Brewtus IV + Eureka Zenith 65 E
 
Reply
#9
Depinde cum privesti statisticile astea. Daca de uiti la blogurile/forumurile generaliste cu vechime in domeniu, traficul espressoman (blog si forum) este o furnicuta Smile In schimb, daca vei pune in balanta nestiinta si dezinteresul romanului fata de ceea ce bea si numarul foarte foarte mic de compatrioti care au habar de acest domeniu, vei fi uimit sa constati in statisticile de trafic ca in 7 luni de la inaugurare aproape 5000 de oameni au rasfoit forumul (deci ma refer doar la forum), vizualizand 133017 de pagini si petrecand aici in medie cam 7 minute, cu o rata de revenire fantastica de 76.8 %.

Daca vorbim de blogul espressoman, acolo au fost aproximativ 20.000 de vizitatori absolut unici, in cele 7 luni desigur, in total vazand 78.000 de pagini, cu o durata medie de 5min./vizita.

Graficul este doar crescator si imi doresc ca aceasta comunitate sa creasca, dar nu neaparat in statistici ci in calitatea informatiei.

Nr. de pagini vizitate (doar forum):


Attached Files Thumbnail(s)
   
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)