Hello There, Guest! Login Register


Otel vs Titan vs Multicoating - ce cuțite sunt mai bune ?

#1
Având in vedere ca au apărut preocupări in aceasta zona, cred ca ar fi bine sa discutam subiectul intr-o zona separată.
De ce unele sau celelalte?
De ce duritățile si greutățile diferite ale celor doua materiale ar aduce diferențe in gustul din ceașca ?
Ce așteptări avem si pe ce se bazează acestea?
Sunt doar câteva aspecte care merita dezbătute pentru a afla cât este mit si cât este realitate in legătura cu superioritatea unuia sau altuia dintre materiale.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#2
As enumera 2 avantaje in favoare cutitelor de titan si anume ca este mult mai usor la aceeasi duritate si e nonmagnetic.
Daca nu ma insel, un mare dezavantaj ar fi ca se incalzesc mai repede. Problema ce poate fi rezolvata cu ventilatie pe ele. Asa cum au cele de la Ceado.
 
Reply
#3
Pentru a înțelege demersul meu, spun ca in aceste zile chiar am discutat in privat, despre achiziția unui astfel de set de cuțite; deci nu sunt "Gigi Contra", dimpotrivă.

Vreau doar sa înțeleg, argumentat ca merita.
Nu am găsit absolut pe nicăieri argumente bazate pe studii, determinări, măsurători, cuantificării .....care sa arate superioritatea unora in fata celorlalte.
Doar aprecieri subiective, bazate pe modul in care unul sau altul percep rezultatele din ceașca.
Dar, dimensiunea, geometria, alinierea, paralelismul, viteza si multe altele pot influența percepțiile noastre înaintea materialului din care sunt construite cuțitele.

gabisandu@
"As enumera 2 avantaje in favoare cutitelor de titan si anume ca este mult mai usor la aceeasi duritate si e nonmagnetic.
Daca nu ma insel, un mare dezavantaj ar fi ca se incalzesc mai repede. Problema ce poate fi rezolvata cu ventilatie pe ele. Asa cum au cele de la Ceado."

Sunt oare acestea avantaje reale?
Un set de cuțite mai ușor sau mai greu poate necesita un motor cu un cuplu puțin mai mic sau mai mare.
Cutite din metal feros-oțel- sau neferos-Titan-; boabele sunt din lemn si electrizarea statica apare ca urmare a fenomenelor care se produc in timpul frecărilor ce apar in urma spargerii si măcinării, indiferent de materialul din care sunt confecționate cuțitele (vezi Monolith).
Si plasticul frecat se încarcă electrostatic!

Repet, eu mi-as dori o dezbatere cu argumente, studii si determinări care au condus la aceast idee de superioritate.

De acord ca Ți este mai dur si rezista mai bine la uzura, ca durata de viața in punctul de randament maxim al cuțitelor din Ti este mai lunga.
Acasa rasnesc puțin însă!

Dar gustul, este acesta mai bun intr-adevăr?
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#4
Avantajul cutitelor acoperite cu nitrura de titan ( TIN ) are doua mari avantaje , anume ca nu oxideaza in conditii grele de folosire si se uzeaza mult mai greu , ( asta insa poate fi un dezavantaj , in cazul rodajului ! )...dar pretul este de obicei de cel putin 2x mai mare , se gasesc greu sau deloc ( mai ales in RO )....se si cam incalzesc dar se si racesc repede ( daca turatia rasnitei nu este mare , cca. 400rpm nu se incalzesc , pentru 2-3 shoturi... [Image: smile.gif] consecutive ) si cred ca pe undeva nu schimba cu nimic gustul cafelei...Oricum constituie o alegere buna , din moment ce firmele de top in materie de rasnite , il au ca ultima solutie si uneori ca flagship , rasnita echipata cu astfel de cutite...reprezinta cum s-ar spune maximul... [Image: smile.gif] ...( depinde de cantitatile de cafea rasnita , pentru ca uneori nu merita pentru 2-3 cafele pe zi , un set normal de cutite dureaza cam 600-650 kg de cafea , pe cand cele ( TIN )   1200 - 1400kg . Asta inseamna cam dublu...avand in vedere ca un calcul simplu arata ca un set de cutite normale dureaza cam 20 ani / 3 - 4 cafele / zi sau ( 100g )...greu de spus care sa fie alegerea optima. - Dar si cei ce aleg cate un Porche Cayenne nu cred ca isi pun vreo problema , cam cat i -ar tine... [Image: biggrin.gif]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#5
O analogie cu lama de ras cred ca ar merge bine aici - cele de titan mentin muchiile ascutite mai mult timp decat cele normale.
Macinatura este mai afanata - curgere buna, reglaj usor la schimbarea cafelei.

Un dezavantaj fata de cele standard(in special la utilizare casnica) - rodajul cutitelor se face mai greu.
Pe o Eureka Olympus 75, am apreciat vreo 6 luni de rodaj la un regim de 4-6 shot-uri pe zi (cu alinierea cutitelor in prealabil).

Evident este o parere subiectiva - dar sunt multumit de rezultat.
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
Reply
#6
(31-01-2017, 11:10)RaduCarutasu Wrote: Pentru a înțelege demersul meu, spun ca in aceste zile chiar am discutat in privat, despre achiziția unui astfel de set de cuțite; deci nu sunt "Gigi Contra", dimpotrivă.

Vreau doar sa înțeleg, argumentat ca merita.
Nu am găsit absolut pe nicăieri argumente bazate pe studii, determinări, măsurători, cuantificării .....care sa arate superioritatea unora in fata celorlalte.
Doar aprecieri subiective, bazate pe modul in care unul sau altul percep rezultatele din ceașca.
Dar, dimensiunea, geometria, alinierea, paralelismul, viteza si multe altele pot influența percepțiile noastre înaintea materialului din care sunt construite cuțitele.

gabisandu@
"As enumera 2 avantaje in favoare cutitelor de titan si anume ca este mult mai usor la aceeasi duritate si e nonmagnetic.
Daca nu ma insel, un mare dezavantaj ar fi ca se incalzesc mai repede. Problema ce poate fi rezolvata cu ventilatie pe ele. Asa cum au cele de la Ceado."

Sunt oare acestea avantaje reale?
Un set de cuțite mai ușor sau mai greu poate necesita un motor cu un cuplu puțin mai mic sau mai mare.
Cutite din metal feros-oțel- sau neferos-Titan-; boabele sunt din lemn si electrizarea statica apare ca urmare a fenomenelor care se produc in timpul frecărilor ce apar in urma spargerii si măcinării, indiferent de materialul din care sunt confecționate cuțitele (vezi Monolith).
Si plasticul frecat se încarcă electrostatic!

Repet, eu mi-as dori o dezbatere cu argumente, studii si determinări care au condus la aceast idee de superioritate.

De acord ca Ți este mai dur si rezista mai bine la uzura, ca durata de viața in punctul de randament maxim al cuțitelor din Ti este mai lunga.
Acasa rasnesc puțin însă!

Dar gustul, este acesta mai bun intr-adevăr?

Incarcarea electrostatica difera in functie de material ca si grad de incarcare. Pentru ca titanul se incarca mai putin decat otelul...in cazul de fata, personal, il consider un avantaj. Cutite mai usoare dar cu duritate egala poate insemna si uzura pe motor mai mica, consum de energie mai mica, etc.

Cat despre gust...pana nu le punem face-to-face...ramane sa ne dam cu parerea. Cel putin constructiv, pare un avantaj.
 
Reply
#7
Legat de greutate, nu cred ca sunt mai usoare decat daca sunt construite doar din titan, iar la prelucrarea asta nu se baga mai nimeni. Da, am scris mai demult ca cei de la Reghin au facut o serie de cutite din titan, nu neaparat pt boabe de cafea, care erau foarte usoare, dar pentru domeniul cafelei trebuie robotica serioasa si infrastructura de testare pt dezvoltarea de profile de cutite, deci nu au continuat.

Cutitele normale din titan sunt de fapt de otel, cu un strat de nitrit de titan aplicat deasupra. Deci mai usoare nu cred ca vor fi, poate mai grele cu greutatea stratului [Image: smile.gif]

Pe de alta parte, cred ca ar trebui largit orizontul topicului si spre alte acoperiri. Daca Radu se refera la conversatia cu mine, scriam aici ca Frank de la Titus grinder a perfectat suflarea unor cutite originale Mahlkonig unimodale, cu doua baitz-uri diferite, zirconiu pe cutitul de sus si  red speed ( Aluminum-titanium nitride, AlTiCN) pe cutitul de jos.

Acoperirile acestea ar fi de mai multe feluri, iar diversi producatori adopta diverse acoperiri, titaniul fiind doar una dintre preferinte. Aici sunt toate tipurile:

[Image: 7rWxJbE.jpg]

sau identic, pdf:
.pdf   hss_saw_surface_treatment1502.pdf (Size: 168,56 KB / Downloads: 10)

Legat de "burr seasoning" , se pare ca problema exista si depinde de producatorul cutitelor cum trateaza aceasta chestiune . Se pare ca nu toti baga un cutit original in solutia de acoperire si gata. Nenea asta pare sa fie un insider, cu niste fotografii interesante pe pagina urmatoare. Pentru cine lucreaza el, procesul suflarii ar fi asa: cnc->cleaning->blushing->sanding->cleaning -> coating.-> (somtimes sanding again for better quality)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
eu mi am pus problema inlocuirii lor dupa ce am vaz ca exista aceasta alternativa si dupa ce am vaz la Liviu ca si el isi pune problema sa ia unele de titan.
cu siguranta nu am date stiintifice despre ce fac unele sau altele si nici nu ma intereseaza durata de viata mai mare (a comentat si Levo mai sus despre cele 600 de kg pe cutite de otel vs. mult mai mult pe titan), oricum home userii o sa vanda rasnita mult inaintea uzarii cutitelor, insa am tot citit si f multi vorbesc despre superioritatea lor in taierea bobului si rezultatul in ceasca.
una peste alta nu sunt convins ca e un must have, mai degraba primeaza dorinta noastra spre mai bine... chiar daca trebuie sa platim iar si iar si iar... Smile

si un link pt ceado e37t:
https://youtu.be/D-1czWBql2g
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#9
Eu nu am zis ca vreau din titan, ci ca as incerca o macinatura unimodala pe k30, mergand pe mana lui Titus, cu bonusul unui "multicoating" zirconiu + red speed. Cred ca ne intereseaza practic, daca la nivel de home barista, exista o acoperire (inclusiv titan) care sa aduca schimbari in ceasca noastra. Eu sunt mai mult curios de rezultatul practic al afirmatiei lui Frank, adica de schimbarea tipului de macinare, suflarea fiind un bonus: "There is something like an "EK43 light" and it is not a big deal. If you own a K30 you can change the burrs and use a more unimodal friendly set." 

Offtopic - exasperat de forumistii internationali si de capriciile lor [Image: smile.gif]  Frank (Titus Grinding) imi spunea recent ca va renunta la celebrele Versalab-uri tunate: "right now we will do another batch of limited 47 grinders and then we are done with the Titus. To much surface work and problems, one micro scratch and all is ruined, the customer expects perfection which is not possible, only at yacht building the standards can be kept but that costs 3 - 5 times the price."

dar ca pregateste ceva frumos: "We are working on a prototype which will be simpler but a revolution, output can be selected between unimodal (EK43 output) or bimodal output like typical espresso grinders.
No retention, volumetric dosing tool and our PF holder system. All for a lower price than the EK43 Barista"
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Pai ... de la zirconiu la diamant n-ar mai fi decat un pas... [Image: biggrin.gif] ...( CZ = 8,5 / Mohs vs. Diamond = 10 ) si macinam si pietre...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)