Hello There, Guest! Login Register


Ofer Hopper

#1
Ofer un hopper ramas de la o rasnita mai veche pe care nu-l mai folosesc. Nu are capac dar se poate adapta ceva.
Singura pretentie pe care o am este sa il dau fara batai de cap (drum la posta, cautat curieri,...etc).
Se poate ridica din Brasov zona Coresi sau trimite-ti curierul la mine si il ridica.


Attached Files Thumbnail(s)
           
 
#2
Ce diametru are? Daca e 67 il vreau eu (pt quamar T80).
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#3
Oare se potriveste la K30? Partea care se ataseaza la rasnita seamana putin. Poate ne dai mai multe detalii.
Acasa: Expobar Brewtus IV,  K30 Vario sh, Duomo Eight, Bravo Distributor & Tamper, Tampercube, Acaia Lunar, site VST, IMS
In deplasare: Kinu M47, filtre Kalita
 
#4
mi-ar prinde bine asa ceva (cel de la rasnita mea e crapat, dupa o cadere de la 2m si nu-l mai pot ajusta pentru single-dose...)
... sunt deci interesat daca nu l-ai promis inca...
sunt din BV si ti-am trimis si un mesaj;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#5
Nu am nici cea mai mica idee de la ce rasnita este, eu l-am primit cu rasnita mea si a trebuit sa-i fac o adaptare pt a-l potrivi.
Tot ce pot sa-ti spun sunt dimensiunile...altceva nu
Pe el nu este inscriptionat nimic.
 
#6
Sa-l incerce radudani. Daca nu se potriveste mai vb
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#7
Hopper-ul a ajuns la radudani, sper sa-l ajute in drumul catre espresso-ul perfect Smile)
 
#8
multumesc mult!
da, am corespuns - in timp si spatiu - adica fara (mari) 'dureri de cap' pentru cel ce l-a oferit!

pare sa fie de la o rasnita gen Graef si culmea, se aseaza bine in 'gatul' macapului meu (diam 68mm);
incap cca. 350g si sus ar putea primi un capac de diam interior cca. 135mm;
tocmai ii adaptez un tub interior care sa preia boabele 'slobozite' din hopper si sa le aduca direct la cutite, fara sa mai umple (boabele, adica) intreaga camera de premacinare (intra 45-46 grame) a rasnitei;

altfel, pentru aceste rasnite mari gen Macap, solutia de adaptare single-dosing este un asemena tub, cu un 'piston' a carui greutate sa apese boabele; si cand spun single-dosing ma refer la modul meu de utilizare, adica toata cantitatea necesara intr-o sesiune: 100g, de ex.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)