Hello There, Guest! Login Register


O noua pasiune

#31
Ultima achizitie: Barista Burr Grinder Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#32
Felicitări pentru achiziție. De unde ai cumpărat rasnita ? Nu prea am văzut baratza la noi
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#33
o am de la un amic, habar am de unde e cumparata
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#34
La starbucks aveau asa ceva la vreo 400 de lei. Nu e baratza ci barista.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#35
Mea culpa. Am citit prin filtrul a ceea de caut Smile
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#36
Nu sunt sigur că ai greșit...am văzut că în unele locuri apare ca baratza barista burr grinder...cum ar fi pe amazon..

http://www.amazon.com/Baratza-Starbucks-...69-1321842
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#37
Interesant. Merci
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#38
(15-07-2013, 16:49)nickso Wrote: Nu sunt sigur că ai greșit...am văzut că în unele locuri apare ca baratza barista burr grinder...cum ar fi pe amazon..

http://www.amazon.com/Baratza-Starbucks-...69-1321842

Dar este cu totul alt model... Smile
Nuova Simonelli Musica, Mythos 1, VST, IMS, V60, Aeropress, Syphon, etc
 
Reply
#39
Huh

Mie mi s-a părut că seamănă...cu barista și cu starbucks în denumire, nu am mai căutat diferențe...Big Grin
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#40
Si mie imi par a fi similare modelele. Scrisul de Barista este identic
Hottop | Baratza Forte | Bosco Sorrento | Hario v60, Syphon, Chemex, Clever, Bonavita Immersion Dripper, Walkure Karlsbad, Aeropress, Frenchpress, Ibric, pahar, ceasca, lingura, apa, cafea...
 
Reply
#41
Barista/Baratza all the same,am incercat azi putin rasnita ,are cam 10 setari in total,insa la setarea cea mai fina tot nu se compara cu Hario mini mill,cu cea din urma am reusit sa blochez pompa..am gasit si ceva pe net pentru a macina mai fin dar momentan nu o modific...poate pe viitor cand voi depresuriza pf ..acum mai am nevoie doar de termometru si un tamper Smile
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#42
Timpul a trecut intre timp si am aflat limitarile aparatului meu, nu am mai facut achizitii noi insa pasiunea este aceeasi ,as avea in plan sa fac un upgrade la Gaggia Classic sau ceva de genu ,insa trebuie sa gasesc buget. Pot spune ca am devenit un mic expert in latte art,chiar daca nu imi ies tot timpul desenele, laptele frotat imi iese foarte bun,mi-am facut un obicei in fiecare dimineata sa-mi fac o cafea cu lapte (flat white) si daca trec peste el parca nu m-a trezesc din somn,poate e doar psihologic ... aveti mai jos cateva poze:


ps: am gresit ca am zis ca nu am mai facut achizitii,mi am cumparat 2 cesti de capucino de la Caffe Vergnano .


Attached Files Thumbnail(s)
                                       
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#43
Felicitari pentru progrese! Banuiesc ca ai depresurizat portafiltrul, nu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#44
Da,este depresurizat, urmeaza tamper si poate o latiera mai buna ..
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#45
prima cafea pe 2014!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#46
(07-12-2013, 23:03)chitsro Wrote: urmeaza tamper
Tamperul ar fi trebuit de mult sa fie o achizitie prioritara...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#47
Am unul de plastic de la espresor,ma descurc cu el momentan.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#48
am avut si eu si diferenta-i mare
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#49
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris aici... dupa aproape de 2 ani cu Philips Saeco am simtit nevoie de un upgrade. Am intrat si eu in familia Gaggia insa la rasnita am facut un downgrade la Hario Mini, cea electrica fiind imprumutata de la un prieten. ( am folosit-o aproape un an)

Aparatul l-am luat chiar in seara aceasta, am incercat si 2 extrageri dar nici una reusita, banuiesc ca o sa mai dureze un pic pana gasesc setarea corecta.

Sa fiu sincerc m-am decis mai mult dintr-o intamplare sa-l cumpar, cautam jante de aliaj pentru masina si foarte suparat ca nu am gasit nimic ok (am vazut mai multe seturi zgariate) am decis sa schimb expresorul ca sa mai imi treaca din "frustrare" Smile

Mai jos cateva poze cu aparatul si cateva accesorii:

[Image: WP_20141029_07_26_11_Pro.jpg] [Image: WP_20150128_19_36_22_Pro.jpg]

[Image: WP_20150214_11_50_53_Pro.jpg] [Image: WP_20150302_08_25_07_Pro.jpg]

[Image: WP_20150302_20_10_18_Pro.jpg] [Image: WP_20150302_20_10_28_Pro.jpg]


Planuri de viitor nu am foarte multe poate o rasnita electrica, site VST, un tamper si sa modific presiunea la 9 bari.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#50
[Image: 58fe5d0c52d142c26bca4e5a4d337557.jpg]
[Image: 4433add78483fa368d82e341580bc19c.jpg]

Mi-a venit tamperul si o sita dubla, am inceput sa ma invat cu el, partea proasta este ca nu prea imi place sa dau la manivela dimineata.
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#51
Big Grin

imi place biscuitele (sau cum se numeste) pe care stau latiera si tamperele. in prima faza am crezut ca e chiar o ceasca de cafea adevarata
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
#52
E un cadou de la colegii de la munca, cafeaua din poza eu am facut-o!



ps: e cam murdar..tot de cafea Smile



[Image: ecf0d8319f5e7f470184f235492162d1.jpg]
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#53
A trecut ceva timp de cand nu am mai scris aici, timp de vreun an am avut un Gaggia Baby Milenium impreuna cu un Hario Manual cu care m-am inteles bine, totusi mirajul upgrade-ului nu mi-a dat pace si am trecut la Vario + Lelit pl91 T.

Mi se pare ca presiunea este mai mare la Lelit, trebuie sa rasnesc mai mic ca sa obtin aceleasi rezultate fata de Gaggia, laptele inca nu-imi iese ok, imi apar cocoloase.. mai invatam..cred ca trebuie sa omogenizez mai bine dupa frotare.  mai jos cateva poze cu extractii cu Gaggia si Lelit.

[Image: 39974472_10156663681154122_3825094193030627328_o.jpg]

[Image: Whats_App_Image_2018-01-26_at_09.42.30.jpg]

[Image: Whats_App_Image_2018-01-26_at_09.42.47.jpg]

+cateva poze? cafeaua folosita este de la Sarkis.[Image: 6ddc61dc21ac3ba2e506e76d8b1ab063.jpg][Image: d69ab64f4b5b2cd05895788c0c6985bd.jpg][Image: 786ee534d42712b456ae0dbf0b5cd9e8.jpg][Image: 76cc0e0df30cbcf2c1de8d4473aa1cae.jpg][Image: 35a39a3234e8c23fbe1c41111294e009.jpg][Image: db677ee91470a96c35808af284314e22.jpg][Image: 9148378d72a128597473c8b4dae154a1.jpg][Image: 86d1973cc1375f5751a9ecd3762542cc.jpg][Image: 8ebfab2bab3f653000d21c04036a7951.jpg]

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Lelit PL91T & MahlkonigVario Grinder.
 
Reply
#54
Felicitări pentru achiziţie!

Precum vezi în semnătură am avut o bună perioadă de timp acelaşi aparat.
A fost primul pentru mine, înainte a(vea)m o cană mokka.

Frotare: ce temperatura ai pe abur? La cantitatea care o făceam eu am ridicat la 140 C. E antrenant să găseşti "sweet spot". În funcţie de temperatură ai o anume presiune şi apoi trebuie să ai o cantitate de lapte care să poată fi "prelucrată" de aburul în cauză. În manual scrie parcă 136 C şi 100 ml. Pleacă de acolo cu experimentele.
Eventual schimba duza... eu eram pe cale să o fac, când am decis upgrade. (bine-înţeles nu pe costul duzei). Ea are o gaură destul de mare aş zice. Cred că una cu două găuri mai mici ar fi mai de ajutor.
Exersează cu apă goala! Am descris asta într-un post. Vei vedea clar cum se mişcă apa, cum se formează curenţii. Joacă-te un pic să-ţi faci o idee care e cea mai bună poziţie pentru a "mişca" laptele. beneficiul cu apa este şi că poţi să te joci mai mult timp... ea nu se spumează Smile, doar arde.
Apoi încearcă cu câte o picătură de detergent de vase. Asta ca să nu arunci laptele Smile
Cât despre lapte: atenţie proteina ajută la spumare, nu grăsimea.
Eu am reuşit la Victoria Smile, şi am avut probleme (mari) după upgrade. Acum m-am obişnuit şi cu Profitec. La un moment l-am deschis hotarât fiind să cresc presiunea pentru boilerul de lapte... dar am renunţat (era sigilat şurubul cu vopsea şi parcă am ezitat), şi bine am făcut. Neîndemânat eram eu, nu aburul. Big Grin
revin: dacă as da timpul înapoi aş încerca cu o altă duză. Am văzut că sunt pentru tot felul de modele de la tidaka şi din discuţii am observat că ar avea calitate. Aş merge pe una cu două găuri pentru început. La Profitec e pe drum cea cu 4, dar momentan am cu 2 şi e perfect. La 4, cred că va trebui sa mă mişc iute.


Presiune: Lelit Victoria vine cu pompa setată pe 12 bari. E cam mult. Nu m-am încumetat să deschid apartul, fiind în garanţie. Sigur se poate regla. E decizia ta. Ce-i drept nici nu ştiu dacă se pierde garanţia. La actualul Profitec am verificat (cu manometru pe portafiltru) şi indică 10 bar. Astfel că probabil are 9 când curge cafeaua.

Ce pot să îţi mai recomand extra faţă de întrebări:
- fiind nou eu am pus deasupra unde pui ceştile un material de plastic sem-transparent. Se găsea sub formă de rolă (ca folia de bucătărie pentru alimente) dar mai lat, grisime de 2-3mm , la Lidl, parcă cu funcţie antiderapantă. (sigur sunt şi la alte magazine) Am tăiat o bucată pe dimensiunea plăcii. Astfel protejezi tăviţa de zgârieturi, efectul încălzirii rămâne la fel şi nici nu sună când pui cănile la încălzit.
- sită IMS (categoric) cea de 14 - 18 g (dacă nu greşesc intervalul). am avut şi mai mare, dar preponderent am foloti cea mai mică. Aceeaşi o folosesc şi acum.
- sita de duş IMS! (categoric)
(Vezi Barshaker cu reducerile de espressoman).
- eu am tot amânat, dar am luat acum un nivelator motta - cel de 58,5 mm. Merge perfect pe IMS şi ajtă sa verifici cu un portafiltru naked. Da! recomand si nivelator, categoric. Te va ajuta să menţii o oarecare repetabilitate mai precisă la preparare. Astea nu le-am folosit pe Lelit, doar acum, dar merită/ajută. CHiar dacă nu ai portafiltru naked, ia nivelatorul şi împrumută de undeva un naked pentru test (cândva).  Cred că merg cele de la grupul E61.
2017.11 Lelit Victoria, Kinu M47  ► 2018.09 Profitec Pro 300, Kinu M47 + Niche  ► 2019.09 Dalla Corte  S + u ⋑ ı o, Niche 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)