Hello There, Guest! Login Register


Noul Proiect al nostru, rasnita manuala "Che" ( Kinu )

#61
N-as fi asa de sigur ca piata pentru o asemenea rasnita este foarte restransa.

Evident ca pentru acasa la espressor o rasnita manuala e o varianta temporara, de avarie. La birou, in concediu, in weekend nu cari espressorul. Dar o punga de cafea, o palnie V60 si o rasnita manuala, buna ... de ce nu?
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
#62
Che ar trebui sa stie bine piata - daca ei sunt de atatia ani in industrie. Presupun ca nu s-au aruncat cu capul inainte fara sa aiba ceva date si numere, inclusiv un pret de vanzare - care evident nu vrea sa-l spuna facand astfel putin teasing cu noi.

Dar nimeni nu va lua in concediu o rasnita voluminoasa - probabil de asta au gandit si o versiune mica (cea imbracata in lemn)
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#63
Ridic si eu doua degete.

Folosesc pt. espresso rasnita manuala.

presupune efort ( pe deplin reconpensat de calitatea macinaturii, de consistenta macinaturii si de lipsa mini bulgarilor de cafea ( mai mult sau mai putini exstenti la o rasnita electrica care face evacuarea cafelei macinate prin forta centrifuga ).

poti astfel avea acasa la un pret mai mic calitate Robur si retentie zero ( cu adevarat zero, nu 1 gr sau 2)

nu se poate compara cu o rasnita electrica de buget mediu.


Am vandut un mazzer mini electronic type A si am cumparat o rasnita manuala... consider ca am facut un upgrade grozav. cred ca aceasta este directia in care vrea Che sa mearga.

Daca pot sa ajut cu teste , comparatii sau opinii personale stau la dispozitie cu drag.

C.

admin edit
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
#64
(17-06-2015, 15:59)coffeesnob Wrote: Legat de lemn folosit in mediul cafenelolor, sa nu uitam ca lemnul se poate trata/lamina in asa fel incat sa reziste fara probleme. Exista cutite cu manere de lemn care sunt folosite de bucatari in medii mult mai umede si mai calde, si tin o viata.
Corect. Dar daca lemnul este laminat si il zgarii sau il ciobesti incep problemele. Si rasnita lor cea mica, imbracata in lemn, pare sa fie destinata pentru cei care vor sa o care cu ei in rucsac sau in portbagaj, fiind predispusa anumitor bruscari mecanice.
Dar de ce nu, am vazut ca exista si manere de portafiltre si tampere imbracate in piele.
Este adevarat ca lemnul da un aspect placut, natural (daca nu este laminat prea grosier), dar poate exista si alte solutii daca tot cocheteaza cu piata asta a produselor de lux ( sugestii: ceramica cu aspect de piatra sau  rasini compozite cu aspect similar)

(17-06-2015, 15:59)coffeesnob Wrote: Cat despre trepied, ideea e ca iti trebuie o baza stabila daca vrei sa rasnesti cu mecanism Robur. Nu este usor de invartit iar reducerea efortului cu mecanisme de demultiplicare vine cu o crestere a numarului de rotatii necesare pentru a macina acesi cantitate. Alternative nu sunt multe, sau folosesti o baza cu suprafata mare si aderenta  sau prinzi rasnita de masa cumva.

O alta sugestie ar fi ca trepiedul sa fie demontabil, picior cu picior.
Apropo de stabilitalte, uitandu-ma la poze am impresia ca oricum va trebui ca operatorul sa aplice ceva forta in plan vertical in jos ca sa asigure stabilitatea la rasnire.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#65
@renatoa - am mutat discutiile despre OE, pe topicul dedicat. Am editat si micile fumigene Peev / kum  :Smile Am zis ca discutam fara patima, cu zambetul pe buze  Ax

Asa cum au spus, oamenii fabrica rasnite manuale de foarte multi ani si ar trebui sa fim siguri ca foarte putine dintre acestea au ajuns in Romania. Deci munca lor nu se rezuma doar la o comunitate minuscula, raportata la populatie, ma refer la Espressoman / Romania, ci vor merge catre export in cea mai mare parte, acolo unde Pharos sau HG One s-au vandut foarte bine, fiecare in categoria lor de pret.

In cazul Che, pana nu va fi proiectul gata, banuiesc ca nici fabricantii nu au batut in cuie pretul si nici nu vor specula aici nimic, la cat de nemti sunt. 

Numele este subiectiv. Nici "Orphan Espresso" nu suna prea comercial dar nu au mai facut fata comenzilor.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#66
(18-06-2015, 00:59)Lyvyoo Wrote: Numele este subiectiv. Nici "Orphan Espresso" nu suna prea comercial dar nu au mai facut fata comenzilor.

"Orphan Espresso" are cateva calitati, in primul rand socheaza putin si apoi este memorabil.
"Che" este scurt, deci OK, poate ar putea sa il redacteze "Ke" - este numai o sugestie, nu critic nimic, dar in romana a trebuit sa imi fortez cateva fraze ca sa evit niste cacofonii in posturile anterioare.

Acum multi ani am lucrat ca om tehnic intr-o agentie de publicitate si am invata cateva chestii, printre care fapul ca numele si sigla conteaza enorm cand vinzi un produs.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#67
(18-06-2015, 00:59)Lyvyoo Wrote: Am zis ca discutam fara patima, cu zambetul pe buze  Ax

Despre o bjuterie tehnica nu prea poti discuta fara patima Sleepy
Cu scuzele de rigoare pentru luatul pe aratura, m-am simtit direct vizat [...]*


*admin edit
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#68
(18-06-2015, 00:59)Lyvyoo Wrote: @renatoa - am mutat discutiile despre OE, pe topicul dedicat.

Pacat, am crezut ca era cea mai directa comparatie cu ce se asteapta de la Che  Huh
Stiu ca ei ar spera sa il scoata la pret de HG One si sa fie coada, dar am niste indoieli.
Si postarea mea initiala despre OE a fost ca un reply la Gicu Serban, despre ce ar putea lua la birou pasul urmator dupa Hario, multumesc ca pe aceea nu ati mutat-o Smile
 
#69
Bineinteles ca se pot pune in discutii comparatii cu alte rasnite manuale, ca si solutii de dezvoltare. Dar deja discutiile vizau exclusiv Pharos-ul si experienta oamenilor cu rasnita respectiva, loc pentru care este deja un topic.

Kum, no problem, toti avem zile mai grele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#70
Buna ziua,
revin cu noile update-uri ale rasnitei  noastre, dar pentru inceput as dori sa raspund la cateva dintre intrabarile sau mai bine zis indoielile pe care le aveti in legatura cu functionalitatea rasnitei:
-picioarele trepiedului sunt demontabile prin dessurubare,
-se poate macina fara efort mare "pe direct" fara reductor cu manivela reglabila din imaginile de mai jos,
-cu reductorul montat, care se aplica usor la partea superioara ca si cum ai pune un capac, ar putea macina fara mare efort si un copil de 10 ani (verificat).

In ceea ce priveste pretul rasnitei/lor, vreau sa va spun ca avem deja o baza de pret, dar o sa le comunicam dupa ce terminam toate testele pe care ne le-am propus.

Am adaptat o palnie din aluminiu (care va fi eloxat in diferite culori). Pentru a nu ocupa prea mult loc in bucatarie ne-am gandit sa o agatam de perete, pentru care am facut un suport( vezi imaginile de mai jos).

[attachment=2590][attachment=2591][attachment=2592][attachment=2593][attachment=2594]

PS: este gata prototipul electric, dar este in teste si o sa revenim cu poze si video dupa perioada de testare.
 
#71
Incepe sa imi placa... la pret de OE si greutate sub un kg, aveti un client Smile

Chiar asa, puteti pune o greutate asa cum e acum in momentul acesta, fara picioare ?
 
#72
(19-06-2015, 15:05)renatoa Wrote: Incepe sa imi placa... la pret de OE si greutate sub un kg, aveti un client Smile

Chiar asa, puteti pune o greutate asa cum e acum in momentul acesta, fara picioare ?

Avand in vedere ca in afara de capac (acril) si maneta (minge golf) toate piesele sunt din inox si alte metale, si este conceputa in asa fel incat sa oferim garantie pe viata, nu poate avea sub 1 Kg.
Cu manivela fara reductor cantareste 1,6 Kg, iar cu reductor 1,9 Kg.
 
#73
Si cele din raft imbracate in lemn ? sunt pentru alte "cereale" ? Smile
 
#74
Si inca n-ati vazut toate rafturile Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#75
Interesant, astept cu nerabdare urmatoarea runda de update-uri Smile In special video pentru prototipul electric si preturile cand vor fi stabilite.
 
#76
Hmmm... Blush Suna din ce in ce mai frumos. Aveti grija ce faceti, ca io sunt putin mai impulsiv: odata bag mana-n buzunar. Cam asa procedez daca-mi place ceva in mod deosebit: scot banu' si cumpar. Dup-aia ma gandesc: chiar aveam nevoie? Big Grin
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#77
Super tare ideea cu agataul pe perete pentru depozitare.
Dati si niste date (greutate, dimensiuni) despre versiunea mica - cea finisata in lemn.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#78
(19-06-2015, 16:09)renatoa Wrote: Si cele din raft imbracate in lemn ? sunt pentru alte "cereale" ? Smile

Sunt prototipuri, in mare parte, rasnite de sare si piper, dar si alte ustensii mai "deocheate", multe dintre ele sunt sau au fost in producite.
 
#79
Rasnita finisata in lemn va fi prima rasnita, din familia  Che, care va intra in productie. Modelul din postarea lui @radudani a fost in teste aproximativ un an, a rasnitat cel putin o cafea pe zi, este finisata cu lemn masiv wenge.
Se va produce modelul negru (vezi poze mai jos).
Dimensiuni :

-Inaltimea cu tot cu pahar -169 mm
-Diametrul maxim - 63 mm
-Diametrul minim - 46 mm

Rasnita cantareste 670 g.

Corpul rasnitei este din teava de inox imbracat in lemn de esenta tare. Axul rasnitei din inox este sutinut de 2 rulmenti cu bile ( nu bucse din bronz) montati in bare din inox. Manivela este din inox imbracat in lemn, iar maneta ruleaza pe  2 rulmenti. Paharul va fi din acril cu guler din inox si se va atasa magenetic rasnitei.
Lemnul la modelul negru este sablat si vopsit cu vopsele speciale in mediu controlat. La modelul din poza este paltin , lemn din care se fabrica instrumentele cu coarda. Prin sablare se scot la iveala toate imperfectiunile lemnului (fisuri, degradari, etc.) , deasemenea este inlaturat tesutul moale, descoperind fibra tare a lemnului conferindui o rigiditate sporita . In acest fel se face o selectie riguroasa a materialului lemnos inainte de asamblare.

Mecanismul de macinare va fi din otel cu suprafete rectificate cu diametrul inelului de 38 mm ( in poza este mecanizm cu miez de titan).
Capacitate maxima 18 g boabe de cafea.

[attachment=2596][attachment=2597][attachment=2598]
 
#80
Un pret (macar aproximativ)?
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#81
Pretulrile vor fi comunicate doar dupa lansarea oficiala a produselor. Pana atunci va rog respectuos- un pic de rabdare.
 
#82
Sunt interesat de rasnita manuala Che si fara sa fiu insistent as vrea sa stiu cam in jur de ce suma s-ar invartii jucaria. Momentan am luat un Porlex mini sa-mi tina de urat pana in toamna dar strang banuti pentru ceva mai ok si as fi dorit sa stiu spre ce ma orientez in viitor : ori un expressor Lelit gama mai de sus eventual PL41PlusT PID si mai trag de Porlex sau astept si fac un compromis cu un Gaggia Classic 2015 + rasnita mai buna in toamna si fac mai tarziu un upgrade semnificativ(peste un an)...
Scuze daca am fost off-topic. Multumesc anticipat.
Kinu M47 ,Hario V 60 ,Kafflano Kompresso ,Bonavita kettle ,ocazional cafea la ibric...
 
#83
Mergi cat de sus poti. Lelit si mai dai la manivela rasnitei pana strangi bani de o rasnita buna. Nu vei regreta. Che va fi foarte buna pentru french press sau ibric sau daca faci 1-2 espresso pe zi. Nu ma vad rasnind 60 de grame de cafea pt 3 doppio dar ar fi o partenera de nadejde in delegatii pt V60 sau alte metode de preparare.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#84
(27-06-2015, 09:00)stefandinescu Wrote: b]Nu ma vad rasnind 60 de grame de cafea pt 3 doppio dar ar fi o partenera de nadejde in delegatii pt V60 sau alte metode de preparare[/b].

Exact acest mit dorim noi sa-l spulberam cu noile noastre rasnite. Rasnita cu mecanism robur de 71 mm rasneste 3 doppio foarte usor si foarte repede, iar calitatea macinaturii este premium, de referinta. Rasnita cu finisaj din lemn rasneste 16 grame (espresso) in 42 ture adica 21 secunde, iar efortul depus este mult sub Lido sau Hario.
 
#85
Ceva nu suna... Smile
De la mecanica stim ca trebuie sa maresti lucrul mecanic daca vrei sa scurtezi timpul... cat o fi el de demultiplicator, ar trebui o manivela de jumatate de metru ! Huh

Cu hario mini am macinat dimineata asta 16 g in 3 minute, ca sa coboare la 21 secunde ar trebui marita turatia de vreo... 9 ori... ori asta presupune si bratul manivelei la fel daca efortul este acelasi. Huh
 
#86
(29-06-2015, 13:47)renatoa Wrote: Ceva nu suna... Smile
De la mecanica stim ca trebuie sa maresti lucrul mecanic daca vrei sa scurtezi timpul... cat o fi el de demultiplicator, ar trebui o manivela de jumatate de metru !  Huh

Cu hario mini am macinat dimineata asta 16 g in 3 minute, ca sa coboare la 21 secunde ar trebui marita turatia de vreo... 9 ori... ori asta presupune si bratul manivelei la fel daca efortul este acelasi.  Huh

Eu cred ca si dimensiunea cutitelor influenteaza cantitatea de cafea care se macina la o rotire a manivelei, nu?
16 grame in 21 de sec suna bine de tot, cam ca mazzerul meu. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#87
Pai cea de lemn are de 38mm, Hario/porlex au de 30mm diametrul de iesire macinatura... prea mica diferenta sa se castige doar de aici Huh
 
#88
Pai de la 38 la 71mm este ceva arie de macinare in plus.
Un Pharos care are mecanism de 68 macina 18g in 19 secunde (dupa testele unui tip de pe home-barist, link http://www.home-barista.com/grinders/han...21359.html) .
Chiar compara tipul in postul respectiv cat ii ia sa macine 18g de cafea cu 3 rasnite. Lido: 1 min 5 sec. Portaspresso Rosco: 51 sec. Pharos: 19 sec.
Cu HG-One ia si mai putin dar are mecanism mai mare, de 83mm.
 
#89
Mai citeste odata, cea de lemn are 38mm, de ea se spune ca macina in 21 secunde.

Nu discutam acum de cea mare de 71mm.
 
#90
> Mai citeste odata, cea de lemn are 38mm, de ea se spune ca macina in 21 secunde.
Da, gresala mea.

Probabil se rezolva din profilul cutitelor + multiplicator + manivela mare.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)