Hello There, Guest! Login Register


Noul Proiect al nostru, rasnita manuala "Che" ( Kinu )

#31
(09-06-2015, 18:28)VladP Wrote: Felicitari si din partea mea.
Trebuie sa pun inca o data o intrebare postata mai sus, si care inca ma intereseaza: "Poate ne spui si ceva despre modul de reglaj, scala, cum se asigura reproductibilitatea dupa reasamblare.."
 

Reglajul se face prin intermediul piulitei de reglaj care se afla la partea inferioara a rasnitei, in poza 3 o vedeti, are un inel verde. Momentan nu este desenata scala , fiindca schimbam frecvent mecanismele si piulita de reglaj este provizorie, la varianta finala piulita va avea o forma mai prietenoasa. Pasul filetului este de 0,75mm, insemnand ca la o tura deschide 0.20mm (distanta dintre suprafetele rectificate ale mecanismului - inel si con) la mecanismul robur de 71mm, binenteles ca este in functie de unghiul pe care il formeaza inelul si conul ( sau statorul cu rotorul, asa cum am vazut ca le spuneti aici pe forum). Reglajul va fi continuu, adica fara sa sara de la o gradatie la alta asa cum este la Comandante sau alte modele la care ai avea nevoie de un reglaj intre 3 si 4 de exemplu. Rasnita o poti dezasambla complet doar prin desfiletarea totala a piulitei de reglaj. Modelul din poza are o piulita si la partea superiora pentru ca testam mai multe tipuri de mecanisme, care au inaltimi diferite, astfel nu trebuie sa facem cate un ax pentru fiecare mecanism. Reproductibilitatea se face simplu - inchizi rasnita la maxim  in acel moment punctul 0 va coincide cu markerul de pe con si deschizi pana la markerul avut anterior, tinand cont de cate ture ai desfacut la reglajul anterior. Avand in vedere ca pasul de reglare este foarte fin probabil va treui sa desfaceti piulita mai mult decat o tura.
 
#32
ieri m-am intalnit cu initiatorul acestui topic si cei ce coordoneaza acest proiect al rasnitei manuale Che;

oameni de un entuziasm molipsitor, dar entuziasm business oriented;
realitatea e ca m-au surprins cu realizarile lor: sunt impresionant de robuste si cel putin modelul cu Robur burrs pune la respect;
idei multe, un contur comercial inca putin vizibill; dar nu sunt incepatori si au o baza materiala adecvata;
putine se pot afla sau anticipa in legatura cu derularea proiectului - tot ceea ce s-a realizat sunt inca prototipuri;
dar merita mentionate ca highlight-uri:

1. robustetea ansamblului si precizia de prelucrare! nici nu se poate concepe ca montura pentru cutitele conice Robur, altceva decat o structura masiva metalica, ce asigura, prin conceptia de asamblare si calitatea prelucrarii, o abatere axiala zero, asa cum am fost asigurat! de altfel, uniformitatea macinaturii, vizibila in poze macro, dar si cu ochiul liber, confirma o precizie de exceptie, probabil principalul atu al acestui model;
se stie altfel ca in calitatea macinaturii, mai important decat marimea cutitelor este asigurarea echidistantei intre cutitul fix si cel mobil, adica abaterea axiala zero intre cele 2 piese; numai asa, rezultatul macinaturii este o distributie dimensionala bimodala conforma cu conceptia de taiere a cutitelor, cu particulele mari cat mai grupate ca dimensiune, in jurul valorii la care e reglata granulatia (sute de microni);
 
2. cateva idei originale care adreseaza probleme principale reclamate de utilizatorii rasnitelor manuale mari:
reducerea efortului la macinare, fie cu o manivela cu lungimea bratului reglabila, fie, spectaculos, cu un demultiplicator cu pinion si coroana dintata interior,
demontarea usoara pentru curatare interioara, fara a folosi surubelnita sau cleste, doar cu coada din tub de aluminiu a pensulei de curatare!
conceptia ce sta la baza este imbinarea pieselor interioare prin impanare pe suprafete conice;

3. design orientat pe calitate, adica ceea ce va fi - am inteles - argumentul principal de promovare;
nu vad cum s-ar vinde un produs, daca principalul sau argument de promovare ar fi ca foloseste cutite Mazzer Robur, si totul intr-o montura ieftina - aluminiu, plastic dur - pentru a mentine un pret mult mai redus decat concurenta...
lemn scump, lagare pe rulmenti, inclusiv la butonul parghiei de macinare, inox mult si de calitate, optiuni diverse la cumparare, de ex., posibilitatea de a primi sau a cumpara cu facilitati existente de montare, un alt ansamblu de cutite etc. - toate vorbesc de preocuparea existenta pentru ca produsul sa impuna respect si incredere;

4. toate obiectivele frumoase avute in vedere ar putea sa ramana la stadiul de incercari entuziaste, in orice caz bine intentionate, asa cum se intampla in multe cazuri din lumea - mai ales autohtona - a cafelei; dar aici intervine totusi in sprijin, o afacere deja existenta in lumea rasnitelor si nu numai, dar mai ales, o baza materiala si o logistica ce pot reduce din costurile dureroase ale inceputului;

am vazut si rasnita mai mica, cu adevarat portabila pentru backpacking, usor de manevrat la rasnire, dar totusi grea de... robusta ce e, cu ax pe rulmenti si abatere axiala nula la cutitele conice de 38 mm; 

insfarsit, ramane sa asteptam testele facute pe cateva exemplare dintr-o pre-serie de productie, poate si compararea acestora cu rasnite manuale mari sau rasnite comerciale, in cadrul unor sesiuni de degustari;

printre alte produse ce ar putea interesa aici, sunt tamperele dinamometrice de tip telescopic (gen Macap CPS) care in oferta actuala de piata sunt la 300-600 Euro!
nu par interesati de tampere simple, desi asa simple de uzinat cum sunt ele, pot ajunge la casele mari si cu finisaje de calitate (plus lemn scump sau integral inox), la 100-150 Euro;

atasez cateva poze la cele, deja multe existente, in special cu rasnita mai mica:
[attachment=2571][attachment=2572][attachment=2573][attachment=2574][attachment=2575]
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#33
Bang & Olufsen Smile...
 
#34
Ti-a ramas pentru teste?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#35
Pe mine lemnul nu ma impresioneaza, este un material perisabil in lumea asta umeda si calda a cafelei. Nici tripodul cu valente de OZN - pare a ocupa prea mult spatiu. Daca pretul va sari de cateva sute de euro atunci o sa fie din categoria produselor care nu isi merita banii - gen ferrari - pana la urma este o moara care macina un produs agricol.
Pe de alta parte le urez mult succes baietilor, pentru ca sunt frati romani.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#36
Se presupune ca se foloseste lemn special pentru asa ceva, tropicalizat.

De acord ca tot conceptul intra in clasa de lux (inutil Smile ), dar deh... cum scriam mai sus, un B&O face acelasi lucru ca LG-ul, doar ca la pret 10x...
De aia mi-am luat televizor LG, ca doar ei ofereau alb, sa ma amagesc ca am un pic din distinctia unui B&O in casa Smile
Pentru mine problema ramane dimensiunea, pe langa pret... e pur si simplu mare, daca iese din clasa unui Porlex, deja nu mai prezinta interes, nu rasnesc 100g la micul dejun ca sa se justifice cutite asa mari.
 
#37
(16-06-2015, 00:40)vct1976 Wrote: Pe mine lemnul nu ma impresioneaza, este un material perisabil in lumea asta umeda si calda a cafelei. Nici tripodul cu valente de OZN - pare a ocupa prea mult spatiu. Daca pretul va sari de cateva sute de euro atunci o sa fie din categoria produselor care nu isi merita banii - gen ferrari - pana la urma este o moara care macina un produs agricol.
Pe de alta parte le urez mult succes baietilor,  pentru ca sunt frati romani.


si eu sunt de parere ca vor fi tare putini in acest forum care ar dori sa cumpere o rasnita manuala scumpa, fabricata dupa standarde exigente de calitate!
pe de alta parte, in nisa asta aglomerata cu aparitii continue de rasnite manuale, un produs calitativ superior, are sanse mai mari de supravietuire pe piata; si nu ma refer numai la piata RO;

dar oare chiar asta sa fie opinia multor colegi din forum, ca e nevoie de produse-chilipir, de 'donatii' sau chinezarii?
sau e vorba de opinia ta, sau, cine stie, a unui grup - dar atunci, din motive de responsabiltate, merita mentionat asta ;

iar lemnul da, nu trebuie sa ni-l vare nimeni pe gat, mult mai potrivit poate fi pentru unii, omniprezentul lumii noastre plastic, imitatie de lemn, imitatie de calitate;

dar si gresesti; de 2 ori:

- pretul il estimezi gresit... cum ar putea sa se fabrice in conditii totusi industriale, nu artizanale, 'pe genunchi', o rasnita manuala robusta, metalica (inox), precisa, care sa foloseasca cutite conice originale Robur de 71mm, la un pret de burr grinder de supermarket?!
iar, o moara de cereale pentru bucatarie, costa si ea multe sute de euro; si macina, in cel mai bun caz, unimodal;
adica, nu pentru espresso; iar o rasnita profesionala de pravalie, tot unimodala, poate costa mult peste 2000 euro; electrica, nu manuala, ce-i drept;

imi permit sa mentionez ca o asemenea argumentatie ce ignora costurile reale de productie si un echilibru necesar pe piata, a adus Brasovul in situatia de a avea numai supermarketuri, centre si depozite comerciale in locul lui Tractorul, Hidromecanica, Rulmentul, Steagu', Metrom, Suruburi, Unelte si scule, Uzina 2 (Carfil), Nivea, Radiatoare, Cibo, mobila, stofe...
si acum totul, da, este direct sau indirect made in PRC...

cat priveste "ferrari" - oare nu mai toti espressomanii am cheltuit bani multi, pentru puterile fiecaruia, pe masini si accesorii espresso care fac parte din "categoria produselor care nu-si merita banii"?  adica, unii ar putea spune ca espressomanii nostrii au fiecare "ferrari"-ul lor...

- chestia cu succesul suna bine si nu costa nimic, ce-i drept; o mostenire si ea din vremea limbajului de lemn, intrata deja in tipare genetice;
doar ca "fratii nostri romani" s-au reintors in tara lor cu o alta cetatenie decat cea romana!
si au facut o fabrica, nu un supermarket...
odinioara Reghinului i se spunea si Reghinul sasesc (Sächsisch-Regen)...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#38
(16-06-2015, 10:24)renatoa Wrote: ... nu rasnesc 100g la micul dejun ca sa se justifice cutite asa mari.

atentie, in opinia mea, exprimata de multe ori in acest forum, cutitele mari nu trebuiesc preferate pentru o productivitate mai mare!
mai ales la o rasnita manuala, productivitate inseamna efort mai mare! pe langa toate cele demultiplicari si parghii;

cutitele mai mari inseamna un traseu mai lung al bobului, adica un control mai bun al maruntirii, asa cum e necesar pentru espresso traditional; maruntirea bobului rezulta intr-o distributie dimensionala bimodala;
urmare a felului cum sunt proiectate cutitele;
particulele rezultate se distribuie statistic in jurul a doua valori dimensionale (sau de volum, de greutate):
particulele mari, a caror dimensiune e controlata de fanta de iesire intre cutite (reglajul rasnitei), undeva in plaja 200-800 microni; cu cat distributia lor e mai stransa, mai grupata in jurul unei dimensiuni reglate, cu atat espresso-ul extras va avea un randament de extractie (yield) mai bun; deci o bautura mai buna! 
particulele fine - praful - rezultat ca produs al zdrobirii boabelor, mai moi sau mai casante, in zona 40-50 microni; 
particulele fine au rolul lor cheie in extractia espresso traditionala: (1) formeaza prin fines migration, patul de rezistenta hidraulica necesar pentru un debit controlat si, (2) unele ajunse in ceasca, dau acel inegalabil mouthfeel al bauturii;
sigur, 'valurile' actuale ale cafelei lucreaza din greu la noi metode de extractie, folosind mediul specific masinilor espresso; si se folosesc rasnite unimodale, de tip pravalie, sau moara; rasnite de mii de $;

o rasnita cu cutite mici, cum sunt chinezariile manuale de regula, da o imprastiere dimensionala a particulelor mult mai mare, imposibil de controlat in extractie; la fel ca atunci cand exista o abatere axiala mare intre cele 2 cutite, sau - si mai rau - cand se lucreaza cu rasnite 'cu elice'; particulele diferite ca dimensiune se extrag inegal si rezulta un procent mult mai mare decat de obicei, de cafea subextrasa si supraextrasa, adica un espresso slab calitativ!
etc.
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#39
Quote:dar oare chiar asta sa fie opinia multor colegi din forum, ca e nevoie de produse-chilipir, de 'donatii' sau chinezarii?

sau e vorba de opinia ta, sau, cine stie, a unui grup - dar atunci, din motive de responsabiltate, merita mentionat asta ;

Nu am zis chinezarii - BTW vezi ca in esenta si telefoanele Apple sunt niste chinazarii. In opinia mea exista o limita de bun simt de pret pentru fiecare produs - O chestie subiectiva.

Quote:iar lemnul da, nu trebuie sa ni-l vare nimeni pe gat, mult mai potrivit poate fi pentru unii, omniprezentul lumii noastre plastic, imitatie de lemn, imitatie de calitate;

Nu am pomenit nimic de plastic.


Quote:dar si gresesti; de 2 ori:

- pretul il estimezi gresit... cum ar putea sa se fabrice in conditii totusi industriale, nu artizanale, 'pe genunchi', o rasnita manuala robusta, metalica (inox), precisa, care sa foloseasca cutite conice originale Robur de 71mm, la un pret de burr grinder de supermarket?!
iar, o moara de cereale pentru bucatarie, costa si ea multe sute de euro; si macina, in cel mai bun caz, unimodal;
adica, nu pentru espresso; iar o rasnita profesionala de pravalie, tot unimodala, poate costa mult peste 2000 euro; electrica, nu manuala, ce-i drept;
Nu am estimat nimic.
Nu am cunostiinte despre costul de proiectare si productie pentru asa ceva. Nici despre marketing pentru un device. Dar s-ar putea ca marketingul sa coste mai mult decat productia si proiectarea.

Quote:imi permit sa mentionez ca o asemenea argumentatie ce ignora costurile reale de productie si un echilibru necesar pe piata, a adus Brasovul in situatia de a avea numai supermarketuri, centre si depozite comerciale in locul lui Tractorul, Hidromecanica, Rulmentul, Steagu', Metrom, Suruburi, Unelte si scule, Uzina 2 (Carfil), Nivea, Radiatoare, Cibo, mobila, stofe...
si acum totul, da, este direct sau indirect made in PRC...

Uzinele alea s-au dus pentru ca:
1) nu au facut fata competitiei vremii
2) si-au pierdut pietele desfacere (apropo de marketing)
3) au fost niste smecheri care au profitat de 1) si 2)

Quote:cat priveste "ferrari" - oare nu mai toti espressomanii am cheltuit bani multi, pentru puterile fiecaruia, pe masini si accesorii espresso care fac parte din "categoria produselor care nu-si merita banii"?  adica, unii ar putea spune ca espressomanii nostrii au fiecare "ferrari"-ul lor...

Nu. Ferrari ar fi cand as avea in casa un aparat de 20000 de euroi, http://www.bloomberg.com/news/articles/2...into-homes

Quote:- chestia cu succesul suna bine si nu costa nimic, ce-i drept; o mostenire si ea din vremea limbajului de lemn, intrata deja in tipare genetice;
doar ca "fratii nostri romani" s-au reintors in tara lor cu o alta cetatenie decat cea romana!
si au facut o fabrica, nu un supermarket...
odinioara Reghinului i se spunea si Reghinul sasesc (Sächsisch-Regen)...

Si eu regret plecarea sasilor si a svabilor (am avut prieteni svabi in copilarie).
Dar au plecat la mai bine si mai ales svabii (care au venit mai recent prin zona) s-au reintors acasa dupa vreo 200 de ani.

BTW - Urarea de success m-a costat cateva minute din viata sa o tastez - si inca o mentin. Imi pare rau ca a fost facuta in limbaj de lemn - dar asa sunt urarile , cam standard.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#40
@vct1976: raspunsul tau e pur speculativ, transferand totul din continut in aparente ;(
de unde si o anume senzatie de suprasimplificare si trimitere in derizoriu;
am transformat sabiile-n pluguri, iar mai apoi, plugurile in margele stralucitoare Smile

se vorbea despre o rasnita si din respect pentru cei interesati de topic, daca voi mai interveni, ma limitez la topic;
sorry pentru cele off-topic;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#41
Buna ziua,
in primul rand vreau sa multumesc lui @radudani pentru relatarea atat de elocventa a intentiei noastre.

Pentru a preintampina discutiile of-topic doresc sa adaug cateva detalii legate de activitatea noastra de pana acum. La inceputul acestui topic am spus ca producem rasnite manuale de mai bine de 20 de ani. In decursul acestei perioade am construit toate tipurile de rasnite existente pe piata in momentul de fata.

A intrebat cineva mai sus " de ce nu facem rasnite cu mecanism ceramic?", vreau sa va spun ca facem, dar nu ne laudam cu ele, fiindca nu te poti lauda cu o rasnita cu mecanism ceramic si va arat mai jos de ce?
[attachment=2577][attachment=2578]
In imaginile de mai sus am masurat diametrul unui mecanism conic ceramic (rotorul), este un mecanism de tipul celor pe care-l gasiti in porlex. Dupa cum vedeti, diferenta dimensiunii diametrului masurat pe doua directii este de 0,20mm (dintr-un lot de 1000 de mecanisme sub 10% sunt precise) , la aceasta adaugati eroarea de axialitate si trageti concluzia singuri. Procesul de fabricare a mecanismelor ceramice este de asa natura incat nu se poate asigura o precizie asa cum este in cazul mecanismelor metalice rectificate.

Noi am venit acum cu o noua conceptie de constructie a rasnitelor, ceva ce nu a mai facut nimeni, pe care am dorit sa o prezentam si binenteles asteptam un feedback de la voi, si unde daca nu aici. Vrem sa producem rasnite de foarte buna calitate, din materiale de foarte buna calitate, fiindca de rasnite de duzina e plina piata.

Si ma intreb de ce sa nu am un Bang & Olufsen la pret de LG?
 
#42
Pe mine m-a impresionat extrem de negativ imprecizia de constructie a ceramicelor cum o arati tu mai sus. Cred ca si un ceasornicar din evul mediu era mai precis.  Deci sa inteleg ca mult - laudatele rasnite ceramice nu sunt decat un "marketing bullshit"?  - Chiar si asta http://www.lamarzocco.com/en/products/swift.html?

Eu am un Porlex mini din asta si il folosesc pentru  Aeropress - il admir pentru dimensiunea mica dar nu neaparat pt omogenitatea macinaturii (care nu prea conteaza la metodele alternative). Eu cam atat de sus la pret mi-am permis sa ma duc pentru o manuala. Daca ai experienta in rasnite poti sa ne indici una manuala buna, care se poate folosi la espresor?
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#43
Eu admir foarte tare munca, daruirea si ideea lor. Rasnia pozata de radudani arata foarte bine si daca el a fost incantat sunt convins ca este un produs calitativ. Sunt foarte curios cam pe cand o putem gasi pe piata si care este pretul acela de LG Smile. Felicitari Che.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
#44
Chiar si daca ar fi perfect rotunda... la a mea este un pic mai stransa toleranta 30.74 cu 30.82... tot mai sunt multe alte jocuri intermediare.
Rotorul vine pe o piesa de plastic, cu un joc, aceea pe ax, cu alt joc, axul in lagare de plastic...
 
#45
Precizia are pretul ei.
O rasnita manuala care merge cu 30-60 rpm poate functiona si cu asemenea abateri fara probleme, mare parte sunt folosite cred pentru ibric sau metode alternative, de multe ori in conditii de mobilitate. Nu se pune problema de racire, cutitele sunt turnate, putin probabil finisate suplimentar (poate doar pentru eliminarea unor resturi de la turnare).
Un cutit facut din otel si prelucrat/rectificat/durificat creste foarte mult pretul rasnitei.

Pe de alta parte, presupun ca este extrem de incomod daca vrei sa macini pentru espresso. Am vazut personal ce inseamna sa fac o cafea odata si ce inseamna sa fac 4-6-8 cafele. Abia atunci am apreciat cu adevarat o rasnita electrica.  Big Grin

Pentru o rasnita manuala si eu zic ca avem un raport calitate pret bun daca are cutite mici, mai ales daca mobilitatea este importanta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#46
(16-06-2015, 21:56)Mihai L Wrote: Precizia are pretul ei.
O rasnita manuala care merge cu 30-60 rpm poate functiona si cu asemenea abateri fara probleme, mare parte sunt folosite cred pentru ibric sau metode alternative, de multe ori in conditii de mobilitate. Nu se pune problema de racire, cutitele sunt turnate, putin probabil finisate suplimentar (poate doar pentru eliminarea unor resturi de la turnare).
Un cutit facut din otel si prelucrat/rectificat/durificat creste foarte mult pretul rasnitei.

Pe de alta parte, presupun ca este extrem de incomod daca vrei sa macini pentru espresso. Am vazut personal ce inseamna sa fac o cafea odata si ce inseamna sa fac 4-6-8 cafele. Abia atunci am apreciat cu adevarat o rasnita electrica.  Big Grin

Pentru o rasnita manuala si eu zic ca avem un raport calitate pret bun daca are cutite mici, mai ales daca mobilitatea este importanta.

39 Confused
Londinium I , HG One, IMS competizione 17 &7 gr, tampere hand made 58.4 & 41 mm, Hario VST-200, Motta 35 &50 cl, Espro Toroid 35 cl, Hario Coffee Syphon, Fiftyeight Cups.
 
#47
Nu prea ma vad carand in rucsac un HG One...  Tongue
Daca vom creste insa pretentiile la calitatea macinaturii, trebuie sa trecem la alte standarde.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#48
(16-06-2015, 23:10)Mihai L Wrote: Nu prea ma vad carand in rucsac un HG One...  Tongue
Daca vom creste insa pretentiile la calitatea macinaturii, trebuie sa trecem la alte standarde.

Stiu ca o sa sara iar fanii pe mine, dar eu sunt mai pragmatic si zic ca HG One este un moft. Bun - cand o sa ma plictisesc si nu o sa mai stiu ce sa fac cu cele cateva zeci milioane ramase dupa ce mi-am luat cele 3 case in San Francisco, Ferrari-urile, etc, o sa o pun pe lista mea de shopping. Inteligenta mea de oltean prost de la tara imi spune ca este prea scumpa pentru ceea ce face: rasneste cafea. Scuze pentru deraiere de la topic.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#49
Nu prea esti pragmatic. Analizeaza-ti semnatura...
Ai preferat sa dai banii pe o Bezzera in conditiile in care cu 10-15% din pret luai un Hario sau un Porlex.
Care "decat" rasnesc cafea. Tongue

Revenind on topic, mie imi place proiectul si astept cu nerabdare o forma finala.
Pana la urma ei asteapta un feedback de la noi...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#50
(17-06-2015, 07:17)Mihai L Wrote: Nu prea esti pragmatic. Analizeaza-ti semnatura...
Ai preferat sa dai banii pe o Bezzera in conditiile in care cu 10-15% din pret luai un Hario sau un Porlex.
Care "decat" rasnesc cafea. Tongue

Revenind on topic, mie imi place proiectul si astept cu nerabdare o forma finala.
Pana la urma ei asteapta un feedback de la noi...

Am si un Porlex Mini,  il folosesc la munca pentru aeropress. Probabil, vazand consistenta macinaturii lui, ar fi dificil sa-l folosesc pentru espresor.  Bezzera  am primit-o cadou (fara posibilitate  de a alege) si prin urmare nu pot sa "scap" de ea, desi, ca sa fiu cinstit, desi costa de 2 ori cat cealalta rasnita din semnatura mea produce rezultate cu maxim 20% mai bune. Basca ca s-a blocat de cateva ori cu boabe prajite mai "light" de un anume prajitor  autohton (nu dau nume -  chiar imi place cafeaua lor).... Chinazarie italiana ca sa citez un coleg forumist. Marketing rules!
Sanatate!
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#51
Quote:Revenind on topic, mie imi place proiectul si astept cu nerabdare o forma finala.
Pana la urma ei asteapta un feedback de la noi...

imi pare rau, dar din respect pentru munca si buna intentie a celor ce discuta aici despre proiectul unei noi rasnite, solicit lui Lyvyoo sa considere limitarea interventiilor off-topic cu efect neplacut de maculare a ceea ce pentru unii reprezinta pasiune, consideratie, respect!

o propunere: transferarea postarilor off-topic cu continut 'de-a curmezisul' - practica de postaci - intr-un topic separat, fie el intitulat si "chinezariile italiene"; sau "loc de dat cu capu' " Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
#52
Am fost plecat putin, motiv pentru care nici nu am apucat sa ma intalnesc la Bucuresti cu echipa. Dar se va intampla cu siguranta...

Ceea ce a pornit pe acest topic este probabil primul proiect romanesc destinat entuziastilor cafegii, facut de la 0, in fabrica proprie, de catre oameni experimentati si pasionati. Pentru faptul ca in espresso lucrurile se complica mai mult decat in filtru, iar oamenii de la Che nu sunt bautori de espresso, au nevoie de noi pentru o serie de teste, opinii obiective, consideratii tehnice etc.  Cu siguranta vom fi recompensati la finalul proiectului cu un pret mai avantajos decat piata libera, dar mai mult decat acest lucru sunt sigur ca multi dintre noi vom avea satisfactia participarii intr-o masura mai mare sau mai mica la acest proiect si poate si la altele in viitor.

Si eu mi-as dori ca discutiile sa fie "pure" insa suntem pe un forum, suntem romani, suntem oameni si un anume procent de derapaj incipient poate fi tolerat. Sunt sigur ca si vct1976 a recitit firul discutiei si a realizat un usor contrast de tonalitate cu esenta discutiilor din acest topic. Spre exemplu, pentru cutite ceramice vs cutite inox se poate deschide oricand un topic nou pe aria de rasnite sau, daca e o propunere de imbunatatire a proiectului acesta, se pot aduce argumente tehnice, dar fara sa urcam in trenul polemicilor. Iar despre utilitatea unei rasnite mai scumpe si mai bine construita ca Hario / Porlex, se pot studia sute de materiale pe net despre legatura intre gustul unui espresso si uniformitatea rasnirii, multe aspecte fiind subliniate chiar de radudani pe acest forum (search dupa cuvantul "bimodala" Smile ). Faptul ca sunt useri cu diverse venituri, care isi permit trecerea la o rasnita mai avansata, este o problema personala de analiza si perceptie. Daca informatiile dobandite iti demonstreaza ca merita, atunci faci pasul, incadrandu-te in marimea buzunarului propriu. Este evident ca adoptarea  unui moto gen "espressorul face doar o cafea, iar rasnita doar rasneste" ar pune pe butuci si  home-barista si coffeegeek si espressoman Smile

Propun asadar ca pe acest topic sa disecam acest proiect in 100 de bucati dar argumentat, la subiect, cu zambetul pe buze si chiar tehnic pentru cine se pricepe mai bine.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#53
Sincer nu cred ca cineva renunta ,cel putin la nivel ipotetic la a-si procura atat un espressor cat si o rasnita din gama aparatelor prosumer.Daca lipsa resuselor te obliga in timp la renuntare aparenta,un fel de resemnare sau mai simplu zis"m-am obisnuit cu gandul"si nu o s a imi iau niciodata asa ceva,in timp mereu va exista o raportare ,o tendinta la ceva superior considerat a fi ideal.Cu vremea sper ca si in tarisoara asta oamenii sa isi permita un aparat de 1000 de euro sau mai mult.Eu unul sunt hotarat sa fac saltul,dar batran fiind de acum,stiu ca am de luptat cu jumatatea.Ori dupa atata amar de vreme impreuna ,stiu ca cea mai buna strategie este obosirea adversarului si nu atacarea lui frontala. Big Grin .Voi reusi pana la urma,sunt harsit am trecut prin atatea astfel de lupte de uzura,mercenar batran ce mai Smile .Merita sacrificiul. 57
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#54
Inapoi la dispozitivul in discutie: eu le-as sugera, daca au posibilitatea si sunt in faza de pre-productie, sa faca vreo cateva bucati si sa caute niste voluntari entuziasti pe aici pe forum (nu ma ofer  voluntar - asadar este o sugestie dezinteresata!) si sa dea in teste prototipul impreuna cu niste formulare de feedback, pe un termen mai lung, o luna, doua. Eventual sa ofere si niste premii la final. Asa fac cele mai multe firme care testeaza  produse.

Altfel poate ar trebui sa se gandeasca si la nume - nu cumva ca numele ales de "Che" sa insemne ceva nasol prin limbile romanice (presupun ca vizeaza piata din afara, asta din Romania este mica). In romana deja predispune la cacofonii.

Ca si celalalt comentariu (cel cu lemnul si cu ampreta la sol a versiunii cu trepied - de la care s-au aprins scanteii pe aici) eu consider ca si acest comentariu este constructiv.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
#55
Evident ca toata lumea s-a gandit la revolutionarul cu care ar vrea sa se identifice PM-ul nostru.
Dar chiar si acel Che-ul vine de la:

Quote:"Che (Spanish pronunciation: [tʃe], Portuguese: tchê, IPA: [ˈtʃe]; Valencian: xe, IPA: [ˈtʃe]) is a Gaucho diminutive interjection (a vocative expression) commonly used in Valencian Community, Argentina and Uruguay. It is a form of colloquial slang used in a vocative sense as "friend", and thus loosely corresponds to expressions such as "mate", "pal", "man", "bro", or "dude", as used by various English speakers.[1] "
 
#56
Daca-mi este permis, mi-as da si eu cu parerea.
O rasnita manuala presupune efort fizic, efort pe care esti dispus sa-l faci ca sa-ti satisfaci pasiunea de cafea in lipsa altor posibilitati.
Eu, ca posesor de asa ceva, afirm ca varianta manuala este:
1. ceva provizoriu, luata pentru ca a venit espresorul intai si nu mai ai rabdare pana vine si rasnita
2. ceva portabil, pe care o bagi in rucsac cand pleci in concediu impreuna cu punga de boabe, ca sa savurezi o cafeluta buna in concedii.

Sa ridice doua degete colegii care:
- folosesc acasa, la espresor, rasnita manuala. 

- isi cara cu ei in concediu espresoarele.

Ce vreu de fapt sa spun: salut din toata inima, respect si apreciez pasiunea colegilor implicati in acest proiect. Cu parere de rau insa, nu cred ca va avea un real succes la un pret mai mare de 100-150 de euro. Dincolo de acest prag intram pe taramul PL043MM/Ascaso I-mini i2, rasnite cu un raport pret/performante/calitate destul de bun (poate cel mai bun in gama sub 200 euro).
Rasnita manuala nu este folosita in mod curent la macinarea cafelei pentru espreso (din motivele enuntate mai sus), deci performantele (demne de lauda) ale acesteia sunt cam degeaba. In concediu iti faci cafeaua la ibric/aeropress/moka, metode care nu necesita acest nivel de performanta al rasnitei.

Inca o data: respect enorm acest proiect si pe cei implicati in el. Mereu mi-au placut lucrurile facute cu simt de raspundere. Se vede de la o posta ca oamenii sunt perfectionisti. Doar ca piata pentru asemenea rasnita este una foarte foarte foarte restransa (mai ales la pretul pe care presupun ca il va avea).
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#57
Ridic mana. Folosesc la birou o rasnita manuala impreuna cu colegii. Preparam V60. Niciodata n-o sa-i conving sa strangem 5-600eur pt. o rasnita folosita agresiv la birou. Dar una manuala mai buna decat Hario la un pret spre 150eur, probabil ca da.

Felicitari, si bafta cu proiectul.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
#58
Si exista... dovada ca se poate !

http://www.oehandgrinders.com/OE-LIDO-2-..._p_14.html

Pe rulmenti, ajustare micrometrica, 1.6kg Exclamation buna de fitness Smile
 
#59
Quote:Sa ridice doua degete colegii care:

- folosesc acasa, la espresor, rasnita manuala.

O sa ignor cuvantul acasa Sleepy
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
#60
Legat de lemn folosit in mediul cafenelolor, sa nu uitam ca lemnul se poate trata/lamina in asa fel incat sa reziste fara probleme. Exista cutite cu manere de lemn care sunt folosite de bucatari in medii mult mai umede si mai calde, si tin o viata.

Cat despre trepied, ideea e ca iti trebuie o baza stabila daca vrei sa rasnesti cu mecanism Robur. Nu este usor de invartit iar reducerea efortului cu mecanisme de demultiplicare vine cu o crestere a numarului de rotatii necesare pentru a macina acesi cantitate. Alternative nu sunt multe, sau folosesti o baza cu suprafata mare si aderenta  sau prinzi rasnita de masa cumva.

Intr-adevar, rasnitele manuale sunt de nisa, dar daca se va pastra idea de modularizare si vor oferi kit-ul electric atunci se rezolva si asta.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)