Hello There, Guest! Login Register


Noul Proiect al nostru, rasnita manuala "Che" ( Kinu )

#1
UPDATE mai 2016:
- Finalizarea primei faze a proiectului a insemnat modelele M38 si M47, disponibile aici.
- Numele ptototipului Che a fost schimbat in Kinu die Muhle 


Salut,
Sunt nou pe forumul espressoman, de fapt, m-am inregistrat pe acest forum pentru a va prezenta noul nostru proiect- rasnita manuala "Che".
La inceput vreau  sa va spun cateva cuvinte despre noi ( nu dau numele societatii pentru a nu se crede ca vrem sa ne facem reclama), producem articole, accesorii pentru bucatarie cum ar fi: rasnite manuale de piper, sare si nu in ultimul rand cafea. Lucram pentru mari si foarte cunoscuti "producatori" mondiali (nu dau nume fiindca avem clauza da confidentialitate, cu toate ca in foarte multe cazuri detaliile si design-ul  produselor ne apartin) de mai bine de 20 de ani.
Am citit pe forum articole despre unele rasnite manuale, cum ar fi HG ONE, dar mai sunt si alte rasnite foarte bune din aceiasi linie -OE PHAROS sau  VERSALAB M3 si m-am gandit sa va spun si despre proiectele noastre, fiindca vrem in viitorul apropiat sa scoatem pe piata produse in nume propriu si unul dintre ele va fi rasnita manuala Che din aceiasi linie cu cele sus mentionate.
Atasez cateva imagini cu ansamblul de macinare a rasnitei, inca mai lucram la design-ul suportului.

[attachment=2383][attachment=2384][attachment=2385][attachment=2386][attachment=2387][attachment=2388]

Rasnita are mecanismul de macinare Mazzer D=63mm, se poate demonta foarte repede si usor aproape in totalitate prin desfacerea unei singure piulite. Suportul de prindere a mecanismului de macinare va fi modificat pentru a permite montarea oricarui mecanism de macinare din gama mazzer (deocamdata).
La testul axialitatii avem o toleranta de 0.02mm masurata cu ceasul comparator, care deja este o performanta, dar mai lucram la acest capitol, vrem sa o facem perfecta.
Modelul prezentat este unul de lucru, va rog sa nu luati in considerare calitatea finisajelor, in final piesele vor fi sablate, periate, etc.  inca mai lucram la acest capitol.
 
#2
Salut, Che,

in primul rind, mult succes!
Ar fi interesant de vauzt cum arata risnita in stare montata, si poate si dimensiunile.
Poate ne spui si ceva despre modul de reglaj, scala, cum se asigura reproductibilitatea dupa reasamblare, cam ce pret de vinzare aveti in colimator (pentru forum), etc...

Merci,
Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#3
Arata excelent.Nu stiucum ar putea arata finisata daca in faza asta arata asa de bine.Apoi ma gandesc ca motorul electric nus-a inventat ieris au azi si ca adaugat intr-o carcasa chic ar puteaa da ceva frisoane unor nume mari.Serios,de ce nu?Daca tot va pricepeti de ce nu ati face si asa ceva ,oare atributul asta sa fie numai al"supraoamenilor"?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#4
Bun venit, felicitari si mult succes!
Daca scoateti un Versalab romanesc, puteti sa ma puneti pe lista de asteptare. Sau poate incercati un proiect gen kickstarter. Cred ca cei de pe acest forum ar sustine un asemenea proiect.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#5
Bravo!
Mie nu mi se pare ca arata foarte bine, ci extraordinar de bine!!!
S-ar putea sa iasa destul de grea pentru o rasnita manuala, avand in vedere cutitele si restul pieselor. Precizia este insa mult peste necesar in cazul asta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#6
Tongue 
Felicitari!
Ca sa-l citez pe Margelatu: M-a facut mama de Florii si am ceva muieratic in mine. La mine place.
Chiar daca  va avea si o sora electrica, nu i-ar strica ceva adaptor pentru unelte rotative. Asta pentru ca noi espresso-men-ii suntem darnici cu toata lumea: ia si una cu lapte, ia si una decaf, ia vezi de asta ce zici... si se duce si pedichiura de atata lucru mecanic. Sau ca dinamul de la bicicleta, ajung la servici cu shotul fresh  Wink .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#7
Interesat, astept cu nerabdare sa vad ce iese. Un echivalent Versalab la un pret rezonabil ar fi mai mult decat binevenit!
 
#8
Bravo baieti! Piata de manuale inca sufera si este destul loc pentru rasnite bine facute si bine gandite.

Asteptam evolutia pe acest topic...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#9
Arata foarte bine!

La bataia axiala de 0.02mm ce vreti sa-i mai faceti? Smile
Reglajul pare destul de fin, permite râșnire si pentru espresso cat si pentru V60?
Rulmentul de langa cutite merge acoperit cu o piesa conica pentru a impiedica depunerea de boabe, sau mai exact bucati de boabe ce rezulta in urma procesului de râșnire.

Sunt curios sa vad cum v-ati gandit sa definitivati suportul! Manivela va fi amplasata orizontal sau vertical?
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
#10
Si totusi de ce nu si un motor?Nu ma pricep,dar parca e pacat dupa ce ati pus la punct asa o bijuterie.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
#11
...pentru ca este o rasnita manuala, proiectata pentru anumite costuri si pentru a fi...manuala. La fel si:

- Pharos - http://www.orphanespresso.com/oe-pharos-...636-1.html
- Versalab - http://www.versalab.com/server/coffee/grindernew.html
- HG One - http://hg-one.com/the-hg-one-grinder/features/

etc.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#12
(06-04-2015, 16:39)Lyvyoo Wrote: ...pentru ca este o rasnita manuala,
- Versalab - http://www.versalab.com/server/coffee/grindernew.html

etc.
Versalab are totusi motor.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#13
ups.. Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#14
Ideea cu adaptarea pt unealta electrica este foarte buna. Bosvh avea o linie de sirubelnite cu acumulator IXO la care oferea si tirbuson care conectat la surubelnita facea desfundarea sticlelor cu vin o joaca. Parca imbus de 9 se potriveste in suportii magnetici pentru biti de surubelnita. Si roata sau manivela pe verticala ca la fantana parca ar fi mai ergonomic.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#15
Din ce vorbe am mai schimbat cu dl. inginer de la fabrica, se pare ca in Romania va lua nastere unul dintre cele mai indraznete proiecte de rasnite manuale din lume, mai ales daca tinem cont si de pret. Pe masura ce toate datele vor fi publice, inclusiv pretul, o sa fim invidiati ca natiune si de Orphan Espresso Smile 

Detalii in curand, poate si un review.

Bravos!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#16
In călătorie , o rașnița manuală e tot ce trebuie.
Să ne mai pomenească străinii și de bine , că de rău .....
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
#17
E la nivel de Hg-One sau mai degraba Pharos?
 
#18
Asa de departe...Pharos / Lido dar posibilitatile sunt nelimitate, la ce pasiune au oamenii acestia!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#19
Ar fi binevenite (mult) mai multe detalii. Am in plan sa comand un Hg-One dar daca Che vine cu aceleasi caracteristici, sau foarte aproape, prefer sa sustin o firma romaneasca Smile.
 
#20
Si daca e si mica... sa rasneasca direct in aeropress... mai bine ma trezesc Smile

Si totusi... de ce nu cutite ceramice ? Confused
 
#21
Buna ziua,
incep prin a-mi cere scuze pentru inactivitate pe forum, dar vreau sa va confirm ca nu am abandonat acest proiect. Va multumesc foarte mult pentru aprecieri. 
De la prima postare si pana acum rasnita noastra a suferit nenumarate modificari si nu am revenit cu postari noi pentru a nu dezinforma. Avem varianta functionala 100%, dar nu este varianta finala a acestui model, insa am ajuns intr-un stadiu foarte avansat cel putin schitele (proiectul) sunt gata. Inovatia este ca aceeasi rasnita va putea fi utilizata in cel putin 3 suporturi si anume:
- trepied (o sa pun pozele mai jos)
- suport pentru prindere in peretele bucatariei (camerei)- in faza de proiect
- rasnita electrica- designul este gata.
Practic ai corpul rasnitei, iar suportul este "kit" si poti opta pentru orice varianta sau toate trei , fara a fi nevoit sa platesti de 3 ori rasnita.
Mai mult decat atat, exista posibilitatea sa putem folosi 3 tipuri de mecanisme pe aceiasi rasnita, cel putin asa este construit prototipul acum, dar la acest capitol ne mai gandim, probabil ne vom opri la un singur mecanism si anume  " robur " cu inel de 71mm si para (con) de 49mm, dupa parerea noastra este unul dintre cele mai bune mecanisme conice. Dar nimic nu este batut in cuie.
[attachment=2556][attachment=2557][attachment=2558][attachment=2559]

PS: Rasnita nu este finisata, aluminiul va fi eloxat, iar inoxul va fi periat pentru a-i da o textura 3D.
 
#22
Dupa ce termin cu minunatul nu pot decat sa va felicit. Asteptam continuarea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#23
Minunat, minunat... dar intreb si eu... vreti sa vindeti doar cateva aici pe forum ? Smile

Vorba capitalistului veros dintr-un film.. "show me the money" !

Nu ar putea fi un pic mai comerciala si mai putin... extraterestra Huh
 
#24
Interesanta solutia de demultiplicare. La cutite mici nu e necesara, dar daca se maresc se simte nevoia...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#25
Aproximativ cam in ce plaja de pret se va incadra rasnita + suport trepied & electric?
 
#26
(09-06-2015, 14:50)coffeesnob Wrote: Aproximativ cam in ce plaja de pret se va incadra rasnita + suport trepied & electric?

Nu este definitivat pretul, rasnita este in teste acum si modelul pe care-l vom produce va fi un pic diferit de acesta, am spus mai sus ca nu este modelul final. 
 
#27
Spor la treaba atunci si asteptam cu nerabdare produsul final Smile .
 
#28
Felicitari inca odata! Inteleg ca o sa folositi cutite conice de Robur?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
#29
(09-06-2015, 15:26)Pascalau Wrote: Felicitari inca odata! Inteleg ca o sa folositi cutite conice de Robur?

Este vorba despre mecanismul conic folosit in aparatul Mazzer Robur Electronic 110W.
 
#30
Felicitari si din partea mea.
Trebuie sa pun inca o data o intrebare postata mai sus, si care inca ma intereseaza: "Poate ne spui si ceva despre modul de reglaj, scala, cum se asigura reproductibilitatea dupa reasamblare.."
 
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)