Hello There, Guest! Login Register


Noua sita single La Marzocco

#1
La Marzocco au prezentat noua sita single, care de data asta functioeaza cu tamper de 58mm.
(Sita LM1 veche necesita un tamper de 41mm).

Pacat ca nu se demonstreaza in video si cum functioneaza practic. Asa cum interpretez eu geometria sitei, tamperul convex (care este standard la LM) ar fi binevenit, daca nu chiar conditia ca sita sa functioneze asa cum a fost proiectata.

LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#2
chiar nimeni nu are in familie copilasi intre 20-25 de ani pentru single [Image: smile.gif] Reteta de baza ramane 18g/30g.....
Vlad crezi ca se potriveste si 58,5? Unde o pot gasi?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#3
(09-06-2016, 08:24)Mariano Wrote: Vlad crezi ca se potriveste si 58,5? Unde o pot gasi?

Fiind o sita LM, presupun ca tamperul de 58,5mm se potriveste.
Nu stiu unde, si daca, a aparut deja pe piata - eu nu am gasit-o inca nicaieri.
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
#4
ok, imi dai si mie te rog un pm cand o gasesti pe undeva, impartim transportul.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#5
Câți dotitori am fi? Poate ne aduce un importator LM. Eu cunosc unul. Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#6
(09-06-2016, 20:22)zuluafonu Wrote: Câți dotitori am fi? Poate ne aduce un importator LM. Eu cunosc unul. [Image: smile.gif]

Șasă cai fromoși! Tongue
Minim 4. Una si eu.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#7
Count me in. Ce preț are?
Lelit PL41TEM, Lelit PL 043 MMI, Rancilio Epoca, Lelit Tamper 58, Motta Tamper 58 etc.
 
#8
(10-06-2016, 13:47)Bogdan D. Wrote: Count me in. Ce preț are?
Uil si! Nu știm nici de unde o luăm, d-apăi prețul. [Image: tongue.gif]
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#9
Am vesti bune! Sper ca luna asta sa avem sitele iar pretul aproximativ e promitator. Revin cu mai multe detalii cand vor fi sigure.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#10
perfect, tocmai ce voiam s-o iau pe cea veche [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#11
As vrea si eu una. O am pe cea veche si e buna.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#12
Vreo veste? Vreau si eu una.
Rocket R58/LMLu/Olympus/Mahlgut MOLA-e
 
#13
stau acum si ma gandesc, in sita trebuie sa pun 7g-8g, dar eu acum folosesc sita de 14g unde pun 18g macinatura de arabica. Cateodata mai uzez si de sita de 17g unde pun 21g arabica.
Fara robusta amestecata cu arabica ma va multumi 8g de arabica, acum cand copilasii au plecat la casele lor?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#14
(17-08-2016, 11:52)Mariano Wrote: stau acum si ma gandesc, in sita trebuie sa pun 7g-8g, dar eu acum folosesc sita de 14g unde pun 18g macinatura de arabica.
Fara robusta amestecata cu arabica ma va multumi 8g de arabica?
Faci 2 dacă e, a doua e și cu corecțiile necesare.Black Beauty la o singură clipire zobește încă o porție. Eu o prefer p-asta mică.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#15
Pentru ca vacanta i-a luat prin surprindere, sitele vor ajunge in septembrie.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
#16
Stefan vine maine cu noua sita, vedem ce iese [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#17
Buna sita, m-am dus pana la 10g, tampare cu 58,5 fara probleme si f important nu trebuie sa reglezi rasnita daca s-au folosit sitele de 14g-17g si 21g pentru 30sec. Gustul nu se discuta, dar seama f mult cu celelalte site la echilibru. Un membru al familiei se declara f multumit [Image: smile.gif]


Attached Files Thumbnail(s)
                   
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#18
A luat-o de la fabrica?
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
#19
daca se foloseste tamper obisnuit si nici nu se modifica macinatura, ma intereseaza si pe mine o buc.
de unde se cumpara? merci
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#20
sita este de la user-ul stefandinescu, firma la care lucreaza acum este importatoare La Marzocco. PM lui Stefan.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#21
(18-08-2016, 22:36)zuluafonu Wrote: Pentru ca vacanta i-a luat prin surprindere, sitele vor ajunge in septembrie.
Ceva noutati?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
#22
Daca sunt useri bucuresteni, la sfarsitul lunii vin in Bucuresti si transportul va fi gratuit. Pretul sitei este 60 lei.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#23
(18-09-2016, 10:08)stefandinescu Wrote: Daca sunt useri bucuresteni, la sfarsitul lunii vin in Bucuresti si transportul va fi gratuit. Pretul sitei este 60 lei.

Iau o bucata.
Mulțumesc !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#24
Stefan, mergem amandoi sa i-o ducem lui Radu, sigur bem ceva bun, poate vrea si Liviu si-n puscam doi iepurasi [Image: smile.gif]
Mai am un iepuroi in Brasov, dar sa vina sezonul de ski [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
#25
Sigur Mariano Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#26
perfect, merci.
si eu una.
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
#27
Notat bigdan_geor
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#28
(18-09-2016, 10:42)Mariano Wrote: Stefan, mergem amandoi sa i-o ducem lui Radu, sigur bem ceva bun .......[Image: smile.gif]

Am lipsit destul de mult si am rămas fără cafea !
Azi prăjesc Papua, Costa Rica si Malawi si le las sa se degajeze.
Acum depinde când veniți voi . 06
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
#29
Pe 28 am avion din Otopeni. Alegeti voi cafeneaua din capitala unde vreti sa ne vedem Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
#30
Multumim f mult Radu, vorbesc cu Stefan sa vad cand are avionul si gasim noi o portita, eu imi iau liber toata ziua.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)