Hello There, Guest! Login Register


Noua râșniță porlex mini

#1
        Va salut ! Noua Porlex Mini direct de la importator. A se vedea noul ambalaj cât și înlocuirea pentagonului de contact tija - mâner cu ceea ce vedem mai sus. O fi bine, o fi rău....
---------------------------------------------------
 
Reply
#2
Nu știu la ce ai putea face reclamă, căci nu prea e nimic de bine la porlex mini.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#3
(27-12-2018, 13:27)rdumitrescu Wrote: Nu știu la ce ai putea face reclamă, căci nu prea e nimic de bine la porlex mini.

Nu e nicio reclama, toti se plangeau nu de rasnita, asa cum sustii tu, ci de faptul ca acel pentagon se tocea
---------------------------------------------------
 
Reply
#4
Cred ca Radu voia sa zica printre randuri si ca azi se pot lua lucruri mai bune cu 200 lei, cat e un porlex de nou...
 
Reply
#5
(27-12-2018, 13:36)raffaelm Wrote:
(27-12-2018, 13:27)rdumitrescu Wrote: Nu știu la ce ai putea face reclamă, căci nu prea e nimic de bine la porlex mini.

Nu e nicio reclama, toti se plangeau nu de rasnita, asa cum sustii tu, ci de faptul ca acel pentagon se tocea      

Toti? Smile Ai facut sondaj cu toti posesorii de Porlex? Big Grin 

Am avut si eu Porlex si m-as fi putut plange de multe lucruri, nici nu stiu daca pentagonul ar fi fost pe lista.

Esti nou pe forum si presupun ca n-ai apucat sa treci prin foarte multe tipuri de echipament. Nu te hazarda sa tragi concluzii pana nu capeti mai multa experienta. Spre exemplu Radu & Renato sunt unii dintre cei mai experimentati useri de pe forum in ceea ce priveste rasnitele manuale (si nu numai). Keep an open mind, espressoman e o comunitate unde tot timpul vei avea ceva nou de invatat indiferent de vechime/experienta.

PS: Welcome to the forum
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#6
Din experiența cu Hario, o cafea mai light e chin și durere maxima.
 
Reply
#7
Nah, omul e nou si pe forum si in domeniu, din ce se vede, si doar entuziasmat de prima lui jucarie. Se apara si el de acuzatia de reclama, nu face nici mai multa nici mai putina decat toti ceilalti care fac sedinte foto cu noile scule. 

Daca o sa si mentina pasiunea pentru cafea o sa vada singur si curand limitele rasnitei. Eu zic ca e preferabila varianta asta decat sa i stricam placerea.

Topicul e legitim daca nu exista altul pe subiect.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
#8
(27-12-2018, 13:36)raffaelm Wrote: Nu e nicio reclama

Mda. La mine nu apăruseră pozele și părea cel puțin dubios threadul deschis. De aceea am și zis de reclamă. Din moment ce nu este cazul, e greșeala mea.

Sfatul meu este să găsești o râșniță mai veche gen PeDe Dienes (~50 de lei pe olx) și să compari. Ce fel de cafea bei? La ce o prepari?
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#9
(27-12-2018, 15:05)rdumitrescu Wrote:
(27-12-2018, 13:36)raffaelm Wrote: Nu e nicio reclama

Mda. La mine nu apăruseră pozele și părea cel puțin dubios threadul deschis. De aceea am și zis de reclamă. Din moment ce nu este cazul, e greșeala mea.

Sfatul meu este să găsești o râșniță mai veche gen PeDe Dienes (~50 de lei pe olx) și să compari. Ce fel de cafea bei? La ce o prepari? 

Am Guatemala Antigua si El Salvador Finca la Joya prajite saptamana trecuta la Ecuator Cafe ( Pitesti). Gaggia Classic 2015( cel cu boliler inox) cumparat recent.Sita nepresurizata de Lelit (se da cadou la espressor). Sper ca nu se considera reclama prajitorul de cafea si espressorul, le stie toata lumea. Intr-adevar, cu Porlexul iese o zeama lunga  sau mai scurta, in fct de macinatura, dar in ambele cazuri fara crema, si cu gust foarte acid, pot spune ca era mai buna o cafea gen jacobs facuta la presurizata stock. Aveti dreptate pe forum, e mult de experimentat sa iasa ceva ok...
---------------------------------------------------
 
Reply
#10
Nu Porlexul iti da aciditatea si zeama lunga. Trebuie insa sa stii ce vrei sa faci cu el si ce limitari are. Eu am exact modelul de Porlex pe care-l ai si tu. Cand l-am cumparat, stiam ca-l voi folosi numai la Aero. Si beau si acum o cafea exceptionala, rasnita cu Porlex, desi datorita durerilor de mana date de la efortul rasnirii, se intampla foarte rar.
AeroPress,Cafflano Kompresso,Staresso Mirage SP300,Eureka Mingnon Specialita 15BL,1Zpresso Q2 7 core burr 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)