Hello There, Guest! Login Register


Normcore. Alternativa de buget?

#1
Cu ceva timp în urmă am deținut un set de accesorii de le Bravo. Extraordinare! Calitatea finisajelor era de excepție, piesele se îmbinau perfect iar eventualele mici probleme au fost remediate rapid de către producător. Accesoriile erau aproape perfecte având un singur defect: prețul! Nu mai știu exact cât am dat pe setul sus amintit dar suma totală depășea prețul unei râșnițe manuale decente. În fine, am vândut „bijuteriile” în completarea bugetului de upgrade pentru espressor, considerându-l pe cel din urmă mai important. Totuși, în prezent, am simțit nevoia unui tamper dinamometric cu autopozitionare și am încercat găsirea unei alternative la sus amintitul Bravo. După o perioadă de căutare și documentare m-am oprit asupra tamperului „Normcore V4” care a ajuns la mine după 50 de zile de la comandă.
Accesoriul vine într-o cutie ce îi oferă protecția necesară, setul conținând tamperul, trei arcuri cu duritate diferită (unul instalat) și un suport metalic. Calitatea construcție este bună, potrivirea cu sitele VST este perfectă. Prețul acestui accesoriu este de 50$, transport inclus + 20 lei taxe poștale și vamă (plătibile la oficiul poștal de apartenență).

[Image: H4dJKpAl.jpg][Image: aVnD7wnl.jpg][Image: Lkbqkugl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#2
Ceri pareri sau faci reclama?  Smile

Il am si eu, chiar ma gandeam sa-l pun la vanzare pentru ceva mai bun.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#3
E un subiect de discuție pentru că prețurile lor sunt destul de accesibile și au mai multe produse. Sper la cat mai multe păreri pentru a ști dacă merită sa dăm bani pe produsele lor.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#4
Tamper-ul mi se pare super ok pentru cat costa. As zice ca e semi-calibrat, n-am foarte multa incredere in arcul ala dar totusi isi face treaba. E bine finisat, materialele sunt ok. Si eu folosesc in sita VST, se potriveste perfect.

Cutia in care a venit e destul de premium. Livrarea la mine a fost in sub o saptamana (a venit din Germania parca).

Singurul minus pentru mine e ca nu e foarte "smooth" miscarea, parca freaca putin mecanismul din interior. Probabil o sa-l vand si o sa iau ori Bravo ori Force.

Am si puck screen-ul, mi se pare bine facut si ala. E discutabil cat e de util, probabil in functie de setup si workflow. La mine nu face mare diferenta (in afara de curatenie), dar la un amic cu lever e enorma imbunatatirea.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#5
Cauta tamper la care partea de sus sa ramana pe pf,asa ai sa tampezi egal tot timpul, forta de apasare nu e megaimportanta te inveti.tamper CU auto nivelare
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#6
(14-12-2021, 21:47)flipu2k Wrote: Singurul minus pentru mine e ca nu e foarte "smooth" miscarea, parca freaca putin mecanismul din interior.

Si mie mi-a dat aceeași senzație la prima utilizare. M-am jucat puțin cu el în seara asta, dar mâine îi fac proba.

(14-12-2021, 21:47)flipu2k Wrote: Probabil o sa-l vand si o sa iau ori Bravo ori Force.

Am înțeles că Force are un sunet de frecare metalic și uneori, deranjant. Mie mi-a plăcut mult Bravo.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#7
Pai Bravo e Bentley-ul  tamperelor manuale cu autonivelare...imposibil sa nu iti placa.
Eu am un tamper de la decent. Sunt foarte multumit de el.
Cat priveste forta de apasare sunt de acord cu @orwo mult mai importanta e tamparea egala.Cu forta de apasare te obisnuiesti repede
 
Reply
#8
Da, Bravo e lux Smile Pe force inca nu am apucat sa pun mana, de-asta nu ma grabesc sa iau acum decizia.

orwo, ceva se pierde in comunicare. Normcore fix asta face, are o parte ce se aseaza pe sita cat sa tampezi perfect orizontal, iar partea ce intra in contact cu sita e "franata" de un arc (care se poate schimba cu altele doua) ca sa-ti asigure cat de cat aceeasi forta de apasare.
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#9
Arcul sincer ar trebui să aibă un singur rol de readucere a mânerului in pozitia de baza.faza că are o anumită rezistenta e interpretabila.daca ar avea că la cheia dinamometrica acel clic în care poți să apeși dar apeși degeaba ar fi ok .tamparea e importanta dar nu e cea mai importanta.
zeci de ani a a tampat clasic...
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#10
Isi face treaba suficient de bine si fara click, am testat pe un cantar de corp. Intr-adevar e discutabil cat e de importanta forta, dar asta e un hobby de perfectionisti pana la urma, nu?  Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#11
Mda un hobby platit scump...De multe ori suprataxat acest hobby.
rocket giotto timer evoluzione r ,rasnita eureka atom 75s, staresso mirage, tamper panthera gear powered by suncoffee , kinu M 47, WDT tool by panthera&dijon, hario v60, ibric, nivelator mota, BWT filter.

 
 
Reply
#12
Eu am luat de la Milan făcut de el un tamper la care tu ii controlezi apăsarea ,nu știu dacă mai are...
 
Reply
#13
(15-12-2021, 17:42)orwo Wrote: Eu am luat de la Milan făcut de el un tamper la care tu ii controlezi apăsarea ,nu știu dacă mai are...
Are site Milan sau cum luam de acolo? Am tot vazut pe forum, am cautat si pe Google dar nu am gasit mare lucru...daca poți să-mi zici, ms
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#14
E vorba de Sun Coffee din Timișoara, dar din păcate nu mai merge site-ul de ceva vreme. Probabil nu mai există afacerea?
Încercați cu un PM sau email către Milan pentru siguranță: https://www.espressoman.ro/forum/User-Milan-SunCoffee
 
Reply
#15
Ms fain, am trimis email dar nu aparea online de o luna
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#16
Câteva impresii la cald.
1. Tamperul este bine făcut, se potrivește foarte bine cu sitele de la VST (nu rămâne cafea pe pereții interiori ai sitei) și pare că are aplicată o vopsea rezistentă în timp;
2. Este adevărat că se simte puțin că se atinge ceva dar nu are un zgomot deranjant și nici nu încetinește cursa de apăsare, deci nu deranjează în timpul utilizării;
3. Am măsurat forța de tampare și este constantă în limita a +/- 1Kg;
4. Am inspectat vizual zona de înfiletare a tălpii în bolțul cu arc și nu are probleme de planeitate (am văzut pe net că au existat probleme la această îmbinare făcând astfel ca tamparea să nu mai fie plană).
Odată cu tamperul am cumpărat și două site ptr. puck. Voi scrie aici ce constat în comparație cu sita simplă de la Coffee Sensor.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#17
Au trecut mai mult de 3 luni de când folosesc tamperul sus menționat. Am constatat că a dispărut senzația de frecare și nu îmi dau seama când. S-a întâmplat pur și simplu natural. Mai mult, am constatat că față de Bravo, nu se adună atât de multe particule fine de cafea între talpă și umărul care se așază pe gura portafiltrului.
Despre sitele ptr. puck s-a tot vorbit așa că nu voi mai insista însă, voi menționa o preferință personală: pentru cafelele 1W folosesc sita tip mesh (fără o încălzire prealabilă) iar pentru cafelele 3W prefer sita tip screen (fiind foarte subțire nu necesită încălzire prealabilă).
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)