Hello There, Guest! Login Register


Moony

#1
Moony Coffee Room, desi era deschisa in prima parte a lui 2016, n-a fost pe radarul meu pentru ca traficul infernal de pe Stefan cel Mare nu ma relaxa suficient cat sa privesc chill pe geam la ce se mai intampla in jur Smile De fapt, amplasarea  (Iancu de Hunedoara 54B) o recomanda ca si cafenea de proximitate pentru corporatistii care lucreaza in zona, fiind cateva cladiri de birouri foarte mari, la doi pasi. Dar e ok si pentru intalniri de zi, caci terasa e mare si racoroasa, se gasesc si gustari,  iar fix in zona aia nu prea stiu sa mai fie alta cafenea de nivel mare, decat spre Dorobanti sau spre Romana.  Cat e cald afara, se fumeaza doar la ultimile mese de pe terasa, asezate in afara peretilor retractabili. Eu nu sunt fumator, iar in interior nu am sesizat iz de tutun, ceea ce ma bucura. Dar in vizita mea am fost insotit de un fumator convins (managerul Kinu in vizita la Bucuresti), care s-a bucurat Smile 

[Image: bvqRDgo.jpg][Image: XSqHQC7.jpg]

Arhitectul si-a facut bine treaba, inserand elemente traditionale in liniile minimaliste, drepte, ale cadrului general in care este asezata:

[Image: 48TKyFI.jpg][Image: gBL1z2X.jpg]

[Image: ddnUNEB.jpg]

In bar avem un SanRemo Verona cu doua grupuri, o rasnita K30 si inca una de brew (cred ca este o NS Grinta).  

[Image: cjJOhld.jpg]

Cafeaua vine de doua ori pe luna de la Five Elephant Germania si cel putin pe espresso mi s-a parut punctul forte, o Brazilia Serra Do Cigano foarte aromata, pe care la niciun blind test nu as desemna-o ca Brazilia. Extrasa la 92 de grade, nu se simtea deloc bitter-ul, sesizand usor o aciditate fina de fruct dulceag necopt complet. Chiar buna. Pentru acasa nu se poate lua.

[Image: OUWeN0Q.jpg]


Extractia impecabila, crema suficienta pentru un medium roast:

[Image: kWS9OfC.jpg][Image: plcW2LB.jpg]

Pentru V60 si pentru multitudinea de coldbrew-uri (din care nu am apucat sa beau), se foloseste o Kenya Kamwangi AA, cu urmatoarea eticheta:

[Image: IMby2Gh.jpg]

 
Preturile le vedeti in partea de sus, si se incadreaza in linia zonei (7-9 lei espresso), cold brew 14 (250ml) etc. 

[Image: 5AZPBsq.jpg]

Si cum noul val al berii artizanale a patruns si in cafenelele de specialitate, doua tipuri de Ground Zero sunt la loc de cinste. Dupa un espresso s-au lipit la fix Smile 

[Image: Qf2Gk03.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#2
Prima intrebare: de ce Five Elephant si nu ceva local?
 
#3

De ce nu se poate lua si acasa?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#4
posibil venind stocul odata la 2 saptamani, pot ramane fara boabe la un moment inoportun Smile
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
#5
In poza cu preturile in stanga vedem o punga de cafea de la P.J Smile
Lelit PL41TEM ,Eureka single dose, Kinu M47, sita ascaso 14/20, sita ims 12/18 , PF naked
Tamper Lelit 57.35 , Latiera 350ml, LOGOCUPS ,
AEROPRESS , CAFFLANO COMPRESSO
 
#6
Mai completeaza cand raman fara
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#7
Ca voi nu aveți în dulap si poze cu fosta iubita... Smile E un gest frumos
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#8
Felicitari pentru initiativa, asteptam varietati interesante si de la alte prajitorii.
Pachetele mele sunt rezervate, deabea astept sa ajunga la mine.

Multumesc
 
#9
Abia acum vad si eu postul....Foarte frumos aranjat locul, te invita sa lasi la odihna espressorul de acasa!
Pacat ca nu sunt corporatisti si prin Constanta, auzisem ca  Simona Halep a deshis o cafea  si am tras o fuga asta vara....dezamagire crunta, noroc ca era showroomul Volvo in zona si am facut un drive test cu noul XC60!
Bravo Moony, o data la cativa ani regret ca nu stau in Bucuresti!
Brewtus 4, Niche Zero, Eureka Zenith 65, IMS 17g, SmartScale II
 
#10
Mergand spre o intalnire cu Alin T. am oprit la Moony pentru un espresso din cafea de la Five Elephants. Recunosc, n-am mai baut de la intalnirea forumistilor din toamna, cand foloseau in bar El Salvador.

Domnilor, alaturi de o cafea in teste de la colegul bogdan_geor, si inca doua sortimente de la prajitorii locale diferite, Biftu Godina de la Five Elephants mi s-a parut printre cele mai expresive de anul asta (baute de mine, evident), cu note fructate fine clare, dar nu violente, astfel incat sa nu sperie nici corporatistii din jur Smile Bitter zero bineinteles, iar de ciocolata nu poate fi vorba Smile  Am luat si pentru acasa, desi nu este o cafea ieftina, si voi reveni cu ceva concluzii pe alt topic. Pam pam:


[Image: bGYwJJd.jpg]

[Image: tWOGznR.jpg]
[Image: 34p8oKI.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
#11
Am incercat sa trec astazi dar era mutu' la usa. Huh
V60, Chemex, Ascaso I1-steel, Porlex mini, M47, Eureka Olympus 75E, Niche O...
 
#12
S-a inchis. A aparut Narcoffee in loc
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)