Hello There, Guest! Login Register


Modificare Lelit PL41PlusT

#1
Ultima intalnire a forumistilor m-a convins ca ceea ce obtin eu in ceasca, acasa, poate fi imbunatatit. Am baut acolo o cafea care mi-a placut foarte tare. Malawi. De la Contego Coffee. A doua zi am comandat la Stefan Iordache cafeaua, dar, dezamagire totala. Nu am regasit nici pe departe gustul care ma impresionase cu 2-3 zile mai devreme.
La vre-o cateva zile dupa asta am avut ocazia sa schimb rasnita. Mahlkonig Vario. Nu am stat mult pe ganduri, m-am scormonit prin buzunare si am schimbat rasnita. S-a simtit o schimbare in bine dar tot dezamagit am ramas. Asa ca m-am hotarat sa modific si espressorul. Aveam de la colegul de forum, kum, espressorul lui defect, Taurus, din care am recuperat boilerul. Un boiler mic de vre-o 150-200ml, pe care l-am pus intre pompa si boilerul Lelit-ului. Partea buna a fost ca nu am avut nevoie decat de ceva scule. Toate mufele, furtunasele si filetele s-au potrivit perfect.
Acum temperatura scade maxim 2 grade la extractia unui espresso dublu.
Gustul s-a mai imbunatatit un pic dar tot nu am ajuns la ce cautam. Dar ma apropii cu pasi mici...


Attached Files Thumbnail(s)
                           
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#2
Vezi ca bagi apa fierbinte in boilerul principal si ai pid degeaba. Fa un calcul ! Poate schimbi bimetalul ala din boileru mic, cu unu la 60grC/75grC nu 95grC cat presupun ca e acuma!
Oricum ai face...iti da peste cap temperatura la extractie. In niciun caz nu e aia care te astepti !
 
Reply
#3
Cam intr-un sfert de ora temperatura din boilerul mare se stabilizeaza. Sa zicem la 94 grade. In boilerul mic avem o temperatura de 85-95 de grade sa zicem. Ce crezi ca se poate intampla in cele 25-30 secunde de extractie? PID-ul abia "chitzaie". Teoretic la sfarsitul extractiei ar trebui sa avem o temp. mai mare de 94grade. Si totusi senzorul de la Pid arata 92-93 grade. Care crezi ca ar fi temperatura reala?
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#4
O intrebare - ti-a aparut vreodata un mesaj gen "PRC" in loc de temperatura, pe PID? Avea cineva problema asta.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Pop rep of China ?! Smile
 
Reply
#6
(19-12-2013, 23:00)Lyvyoo Wrote: O intrebare - ti-a aparut vreodata un mesaj gen "PRC" in loc de temperatura, pe PID? Avea cineva problema asta.
Nu.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#7
(19-12-2013, 23:00)Lyvyoo Wrote: O intrebare - ti-a aparut vreodata un mesaj gen "PRC" in loc de temperatura, pe PID? Avea cineva problema asta.

Nici la mine nu a aparut .
In ce context ti-a afisat mesajul ? ( Seamana cu ce a remarcat hateganul ! )
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#8
Tot il rog pe user sa posteze detaliat pe forum, dar inca nimic....
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
Stie cineva cum se scot acest furtune,as vrea sa imi montez un boiler asemanator cu a colegului Pascalau.


Attached Files Thumbnail(s)
   
 HX,F6.
 
Reply
#10
(29-01-2014, 13:39)hhanu Wrote: Stie cineva cum se scot acest furtune,as vrea sa imi montez un boiler asemanator cu a colegului Pascalau.

Presezi plasticul verde spre boiler, si tragi de furtun.
 
Reply
#11
(29-01-2014, 13:58)astinga Wrote:
(29-01-2014, 13:39)hhanu Wrote: Stie cineva cum se scot acest furtune,as vrea sa imi montez un boiler asemanator cu a colegului Pascalau.

Presezi plasticul verde spre boiler, si tragi de furtun.
Si un cot ca cel din prima poza a colegului Pascalau, si un furtun mai lung sa il montez intre cele doua boilere de unde as putea achizitiona ?.
 HX,F6.
 
Reply
#12
De la GICA
 
Reply
#13
Multumesc
 HX,F6.
 
Reply
#14
Eu nu am umblat la acele furtunase. Am scos mufa cu totul cu o cheie hexagonala.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#15
(25-11-2013, 01:10)hateganul Wrote: Vezi ca bagi apa fierbinte in boilerul principal si ai pid degeaba. Fa un calcul ! Poate schimbi bimetalul ala din boileru mic, cu unu la 60grC/75grC nu 95grC cat presupun ca e acuma!
Oricum ai face...iti da peste cap temperatura la extractie. In niciun caz nu e aia care te astepti !
Un PID pe al doilea boiler ar fi o solutie?
 HX,F6.
 
Reply
#16
Pai, solutia am scris-o mai sus.
Omu' nu vroia sa bage apa rece in boilerul principal(sa-l numim B). Asa ca, a adaugat un boiler(sa-l numim A).
Problema apare cand in B ai PID si deci nu depasesti 95grC iar in A ai bimetal la 95grC care are inertie termica mare si se duce lejer spre 100grC.
Ideea e sa nu bagi apa mai fierbinte(din boilerul A) decat aia din boilerul principal B. De ce? Pentru ca e mai greu sa racesti decat sa incalzesti.
Ca sa ai precizie trebuie sa incalzesti treptat totul. 30C in rezervorul cu apa => 60C in A => 90C in B. Ceva de genul...oricum e trial and error.
Asa ca un bimetal de 60/75grC pe boilerul A rezolva simplu si ieftin situatia, cu imbunatatirile evidente.
 
Reply
#17
(05-02-2014, 12:56)hateganul Wrote: Pai, solutia am scris-o mai sus.
Omu' nu vroia sa bage apa rece in boilerul principal(sa-l numim B). Asa ca, a adaugat un boiler(sa-l numim A).
Problema apare cand in B ai PID si deci nu depasesti 95grC iar in A ai bimetal la 95grC care are inertie termica mare si se duce lejer spre 100grC.
Ideea e sa nu bagi apa mai fierbinte(din boilerul A) decat aia din boilerul principal B. De ce? Pentru ca e mai greu sa racesti decat sa incalzesti.
Asa ca un bimetal de 75grC pe boilerul A rezolva simplu si ieftin situatia, cu imbunatatirile evidente.
Scuze nu m-am facut inteles,am un pid,merita sa il pun pe al doilea boiler sa este suficient un bimetal de 75gr.
 HX,F6.
 
Reply
#18
Nici acum nu te faci inteles. Am mai adaugat intre timp ceva explicatii la textul de sus. Incearca sa explici situatia ta. Eu credeam ca vorbim de situatia lui Pascalau.
 
Reply
#19
Daca ai un pid la indemana cu siguranta merita deoarece vei putea sa experimentezi si sa vezi ce valoare a temperaturii in boilerul secundar face ca temperatura din cel principal sa isi pastreze valoarea cat mai constanta...il vei putea regla astfel incat pidul de pe boilerul principal sa nici nu clipeasca...

Spor la treaba...
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#20
(05-02-2014, 13:04)hateganul Wrote: Nici acum nu te faci inteles. Am mai adaugat intre timp ceva explicatii la textul de sus. Incearca sa explici situatia ta. Eu credeam ca vorbim de situatia lui Pascalau.
Exact aceeasi modificare vreau sa o fac si eu.Este suficient un bimetal de 75grC sau sa pun un pid separat pe cel de al doilea boiler?
 HX,F6.
 
Reply
#21
Eu zic ca e suficient dar, daca ai un pid la dispozitie, te poti juca, cum bine zice si nickso. In final, decizi daca e suficient bimetalul.
Important e gustul cafelei si sa stabilitate termica pe durata shot-ului.

(05-02-2014, 13:14)nickso Wrote: ...il vei putea regla astfel incat pidul de pe boilerul principal sa nici nu clipeasca...
Daca nu clipeste ii intra praf in ochi.
 
Reply
#22
Multumesc!
 HX,F6.
 
Reply
#23
(05-02-2014, 12:56)hateganul Wrote: Problema apare cand in B ai PID si deci nu depasesti 95grC iar in A ai bimetal la 95grC care are inertie termica mare si se duce lejer spre 100grC.
Ideea e sa nu bagi apa mai fierbinte(din boilerul A) decat aia din boilerul principal B. De ce? Pentru ca e mai greu sa racesti decat sa incalzesti.

Niciodata nu mi-a crescut temperatura in timpul extractiei. La single scade un grad, la dublu scade doua grade.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#24
Am senzatia ca nu ai inteles ce am scris mai sus. Nu am spus ca o sa creasca temperatura in timpul extractiei. Este imposibil daca alimentezi cu apa la, sa zicem, 30grC.
In final, este vorba de stabilitate. Ca e un grad, ca sunt doua, ca sunt cinci...tocmai asta vrem sa evitam, nu?! Ca sa nu mai spunem ca(presupun) citesti alea una doua grade pe afisajul pid-ului. Iarasi presupun, ca la putin timp dupa final de extractie afisajul arata ca temperatura a scazut mai mult de doua grade. Alea una, doua grade citite de senzor pe o bucata de metal plina cu apa cum se "traduc" in ceasca?
Este important ca lichidul(in ceasca/portafiltru/grup) sa aibe o temperatura constanta pe perioada extractiei precum si faptul ca daca in boiler, avem o scadere mica de temperatura isi va reveni rapid si ne va ajuta sa preparam urmatoarea bautura.
Asta nu se poate obtine cu un grup atasat direct la un boiler(masini mici SBDU). Mai ales daca boilerul in discutie este mic si alimentat cu apa la o temperatura mult diferita de cea dorita.
In acelasi timp, nu am dubii ca ce ai facut acolo este mai bine decat deloc, chiar daca, este un artificiu care, nu are cum sa ajunga la performantele unui boiler de, sa zicem, 500ml cu grup masiv(cum este unica).
Iata un exemplu http://www.youtube.com/watch?v=T0g8yL_yGXQ unde putem urmari ce indica pid-ul pe perioada extractiei. Si asta nu din cauza ca boiler-ul e foarte mare(doar 500ml) sau masina are un pid extraordinar ci, pentru ca, grupul e masiv si mentine totul stabil(mai ales lichidul ce ajunge in ceasca).
 
Reply
#25
Eu inteleg ce zici si zici bine. Sunt de acord cu asta. Eu ziceam doar ca bimetalul pe care i-l are acum pe boilerul A, cel care deschide la 95 de grade, e foarte bun. Nu trebuie sa caute altul la 75.
Brewtus, Honne, Mazzer Major, Kinu M47 Classic
 
Reply
#26
hhanu, iata dovada practica ca poti incepe experimentul cu bimetalul stock de 95grC. Incearca si cu pid-ul. Bimetalul de 95grC poate ramane ca si protectie.
Asteptam rezultatele !
 
Reply
#27
Ce racorduri ma sfatuiti sa cumpar? asa sau asa.
 HX,F6.
 
Reply
#28
In primul rand vreau sa va multumesc (in special lui Liviu) pentru sfaturile primite, am achizitionat un expresor -Lelit PL41 Plus T Pid.
Pana acum merge brici insa mi-a luat ceva vreme sa-i prind dichisurile.
Vad ca va faceti probleme mari despre aparitia pe ecranul de temperatura a unui simbol de genul PRC.?????
Am eu asa ceva insa nu este PRC ci PrG. ceea ce insemana dupa parerea mea programare temperatura.Shy
[size=small][font=Times New Roman,Times,serif]Lelit PL 41 PLUS T PID, Lelit PL 43 MMI, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18g[/font][/size]
 
Reply
#29
am facut si o fotografie


Attached Files Thumbnail(s)
   
[size=small][font=Times New Roman,Times,serif]Lelit PL 41 PLUS T PID, Lelit PL 43 MMI, tamper Lelit 58 mm,sita VST 18g[/font][/size]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)