Hello There, Guest! Login Register


Modele de racire externa

#1
Voi cum raciti extern ? Asta e modelul meu :[Image: 2eoaa8m.jpg][Image: 2641d6r.jpg][Image: 1538ay8.jpg]
 
Reply
#2
Exact asa. Smile E metoda folosită si de Huky
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#3
Cumparat sau facut ?
Daca e facut, ce vase sunt acelea de inox ?

Vad ca elicea trage aerul, nu e mai bine sa il impinga de jos in sus, sa mai elimine si din pleava, decat sa traga aer incins care va topi palele de plastic... Confused
 
Reply
#4
(03-09-2016, 19:48)renatoa Wrote: Cumparat sau facut ?
Daca e facut, ce vase sunt acelea de inox ?
Păi nu au etichete? Sunt site de Ikea.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
Merci, link ca sa nu mai caute si altii Smile

http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/30152346/
 
Reply
#6
ideia este buna. multumim pt share.

si ventilatorul de unde l-ai luat?
(03-09-2016, 19:48)renatoa Wrote: Vad ca elicea trage aerul, nu e mai bine sa il impinga de jos in sus, sa mai elimine si din pleava, decat sa traga aer incins care va topi palele de plastic... [Image: confused.gif]

 garantez eu ca nu ajunge aer atata de fierbinte la elice incat sa deformeze palele. [Image: smile.gif] si in varianta in care elicea trage aerul se poate pune o plasa deasupra elicei care sa colecteze pleava care mai iese din boabe. bine, la varianta la care impinge poti sa pui sita deasupra boabelor, dar cand opresti ventilatorul iti cade din nou pe boabe.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
Eu ma gandeam sa ventilezi la geam afara, pleava poate fi si ca faina, nu m-as baza pe o sita ca o retine, si o sa vezi plutind in casa ...
 
Reply
#8
(04-09-2016, 09:03)Fane Wrote: ...si ventilatorul de unde l-ai luat ?

Ventilatorul l-am luat din panoul lateral al pc-ul meu de video gaming [Image: biggrin.gif] [Image: biggrin.gif] . Dark Souls 3 nu incalzeste prea tare [Image: biggrin.gif] .Dar trebuie sa-l inlocuiesc...pt ca iese Titanfall 2 [Image: biggrin.gif] . Iar modelul este asta: BitFenix
 
Reply
#9
baga si la lidl maine vase pt gatit in abur, pt cei care nu ajung la ikea.

http://www.lidl.ro/ro/Oferte-513.htm?act...l&id=59717
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#10
multumiri lui Gheorghe pt idei.

       

cei care vreti asa ceva grabiti-va la lidl sa cumparati oala cu "aburitor". va explic cum puteti construi o jucarie din asta folosind numai "aburitorul", oala o faceti cadou sotiei. o sa fie ceva mai putin elegant, dar o sa presupuna mai putina prelucrare si o sa fie perfect functional. va mai trebuie un ventilator de 20cm (la PC garage daca-l achitati cu cardul aveti transportul moka) si un alimentator de 12V.

later edit:
l-am si pus la treaba. foarte eficient. in 3, maxim 4 minute cafeaua e racita.

   
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#11
De ce sa ne grabim la Lidl sa luam cu 90 lei, cand la Ikea e doar partea cu sita este 30 lei, sau sunt deja in alte parti seturi complete, mai ieftin ca la Lidl: Confused Huh
http://www.pretulverde.ro/produse/317-pe...-2254.html
 
Reply
#12
ikea nu livreaza in tara produsul asta. pt bucuresteni e ok, pt provincie - nu prea. decat sa frec la cap un prieten din bucuresti sa mearga sa mi-l ia mai bine dau banii pe cel de la lidl sau link-ul tau. cel pus de tine ajunge tot pe acolo cu tot cu transport. nu stiam de el si la lidl baga articolele pt o saptamana si dupa aia nu stii cand le mai baga, daca le mai baga...

later edit:
de fapt ikea livreaza, acu am vazut, cu livrare ajunge la 59.30 lei. ai si tu dreptatea ta. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
Plus ca mai e actiunea magica numita... "group buy" Smile
 
Reply
#14
am vazut si o sita de 20cm in selgros cu 14 ron care cu putina ingeniozitate merge adaptata pt asa ceva. probabil site de 20cm se gasesc in multe magazine universale si e cam cea mai ieftina varianta.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#15
Asta voiam sa adaug si eu, nu au aparut astea pe lume fix acum ca ne-am apucat noi sa prajim cafea... Smile
In orice engross cu chinezisme cred ca te impiedici de site fara sa cauti mult.
 
Reply
#16
Intram puternic in noul an cu un nou device de racire externa.

Materiale folosite:
- ventilator de geam Argis VG51, alimentare la 220v, debit 8 m3/min. (statea nefolosit prin casa)
- sita, cos inox cu minere reglabile Arcorom (Auchan 32 lei)
- 1 cutie de carton de la pantofii sotiei

   Am optat pentru folosirea unei site deoarece suprafata de contact cu aerul este mult mai mare fata de variantele prezentate mai sus.
   Deasemeni am vrut sa ajut ridicarea naturala a aerului cald si nu invers.


Attached Files Thumbnail(s)
               
 
Reply
#17
Incerca sa ridici toata instalatia pe niste picioruse asfel incat ventilatorul sa traga aer rece pe dedesupt .
 
Reply
#18
Nu-i trebuie piciorușe. Are cam 2 cm pe partea de jos pe unde poate trage aer. Ventilatorul sta pe motor, motor care este mai înalt decât rama aceea circulara care se vede în poze.
 
Reply
#19
Am testat instalatia si pot spune ca functioneaza ireprosabil. Nu am cronometrat dar estimez ca in aproximativ 3 min. boabele sunt doar usor caldute.
 
Reply
#20
Ce faci cu pleava de se ridica din sita aia, daca tu sufli de sus in jos ?
Nu ti se imprastie in toata camera ? :unsure:
 
Reply
#21
Pai nu se ridica nicio pleava.
 
Reply
#22
Ciudat... eu mai am pleava pe boabe prin orice metoda as praji... si am vreo 3... Confused Huh
 
Reply
#23
Pai si la mine se face fum la prajire si la tine nu.
Ma gandesc ca la mine temperatura de prajire si agitarea boabelor sunt mai mari si astfel are loc o decorticare completa.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)