• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Model mai vechi de Gaggia Classic?

Buna ziua,

Recent am facut aceasta achizitie, Espressor + rasnita Gaggia.

Sunt curios daca acest model este Classic-ul cu un aspect mai vechi?

De asemenea as vrea sa stiu la ce sa fiu atent cand ma apuc de reconditionarea aparatului si daca decalcifierea o pot face cu sare de lamaie.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Salut,

Teoretic poti sa incerci solutia cu sare de lamaie / eu nu am reusit decat cu calgon solutie, pentru un espressor Gaggia Coffee / cel mai bine este sa incerci cu detergent specializat.

Succes.

Reply
Doamne fereste, cum sa pui Calgon? Daca ingurgitezi vreo urma de Calgon s-ar putea sa faca mai mult decat un deranj la stomac. Daca un espressor nu raspunde la clasica procedura cu sare de lamaie, atunci trebuie desfacut piesa cu piesa si curatat. Un asemenea espressor vechi poate fi plin de calcar dar si de negreala sau alte depuneri scarboase si se recomanda a fi desfacut pana la zero. Uite aici o astfel de experienta frumoasa. E placut sa reconditionezi aparate cu potential.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Ok, multumesc pentru sfaturi!
Am mers pe varianta cu sare de lamaie.
Sunt la a 4 decalcifiere in 2 zile.Fiecare decalcifiere o fac cu un 1 litru si ceva de apa plus 2 linguri pline cu sare de lamaie. Negreală nu iasa din aparat, dar in schimb sunt multe cristale albe ce raman pe fundul oalei in care iasa apa din aparat. Dupa fiecare decalcifiere observ ca sunt tot mai putine cristale,dar tot continua sa iasă. Mai are rost sa insist cu decalcifierile clasice sau trebuie desfacut boilerul??
Nu am vrut sa desfac boilerul pentru ca interiorul aparatului arata bine dupa parerea mea si speram sa nu am multa bataie de cap. Sper sa va dati si voi cu parerea...
Tot sunt nelamurit cu privire la intrebarea mea daca acest aparat este un model mai primitiv de Gaggia Classic?
Va intreb pentru ca momentan detin un Gaggia Evolution si sunt curios daca este mai bun acest model mai vechi decat Evolution-ul.
Am atasat si niste poze cu interiorul aparatului.

Alta poza.

Reply
Este un Gaggia Dandy, dar mai multe nu stiu sa iti spun. Poate cineva care are Evolution ne face o comparatie cu interiorul sau.

Mai ales ca espressorul are foarte multi ani la bord, fiind iesit demult din fabricatie, iti recomand sa desfaci boilerul si eventual sa ne arati si noua niste poze. Eu zic ca e negru in interior, daca nu s-a curatat bine dupa atatea incercari.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Am sa mai incerc azi cu niste decalcifieri, si daca tot iasa cristale am sa-l desfac.

Mersi pentru promtitudine Liviu.

Reply
Buna ziua,

In sfarsit am reusit sa desfac boilerul. Sunt curios cum o sa arate dupa o noapte de stat in apa cu lamaie. Voi posta maine poze cu rezultatul.

Stie cineva codul pentru garnitura ce se afla intre partea de jos si partea de sus a boilerului? Vad ca pe mag-pro sunt multe garnituri dar nu stiu exact de care am nevoie.

Reply
Iti recomand kit-ul de garnituri de pe ebay. http://www.ebay.com/itm/GAGGIA-Evolution...43c3fae721
Codul producatorului este: DM0041/082. Mag- Pro au alte coduri.

Cred ca trebuie si alt boiler.Sad

Reply
Aparatul are 20 de ani sigur

Reply
Am nevoie de ajutor!
1.Cum se numeste piesa aceasta? Am gasit doar pe engleza (shower holding plate), dar nu si pe romaneste.
2. Mai pot sa o folosesc avand in vedere faptul ca este marginea fisurata?
3. Se poate cumpara din Romania?

Reply
(02-05-2014, 16:00)asdas Wrote: Am nevoie de ajutor!
1.Cum se numeste piesa aceasta? Am gasit doar pe engleza (shower holding plate), dar nu si pe romaneste.
2. Mai pot sa o folosesc avand in vedere faptul ca este marginea fisurata?
3. Se poate cumpara din Romania?

Poti sa o sudezi, daca esti din Bucuresti pe Colentina o sudezi.
Lelit PL41TEM, Mahlkoenig vario,Naked Pf,VST - 18gr, La Marzocco - 7gr, Tamper dinamometric Concept-art 58 American curve, Jura Milk Frother

Reply
@asdas daca tot e boilerul desfacut, ai putea sa-i masori volumul? Multumesc!

Reply
(02-05-2014, 23:57)astinga Wrote: @asdas daca tot e boilerul desfacut, ai putea sa-i masori volumul? Multumesc!

Astinga, volumul boilerului este de sub 100 de ml.
Am atasat o poza cu apa ce a fost turnata din boiler in recipientul de masurare.

Poze cu boilerul dupa curatare.

Reply
Pare un espressor din seria "Gaggia Viva", adica niste bombite scoase de dragul brand-ului si retrase rapid de pe piata...

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)