Hello There, Guest! Login Register


Minipresso - Asa de amorul artei

#91
In ultimele luni s-a batut saua la un nou model, mai mic, mai bun, mai fortzos, mai sexy, mai... scump Smile

Si i-au zis nanopresso...

https://www.wacaco.com/blogs/news/nanopresso

Chestia cu presiunea as zice ca e un pas inapoi, dar deh, marketingul ...

La pret dublu fata de minipresso, no, gracias.

PS: chestia cu dubla vedeti ca e vraja, nu are cos/filtru mai mare sa faca un doppio adevarat curat, face doua single unul dupa altul, al doilea cu apa mai rece ca primul Wink
 
Reply
#92
Renatoa, stiu ca iti plac lucrurile logice si igineresti, si ca nu intelegi de ce ai da 3000euro pe un espressor pt acasa.

Problema este ca produsul asta e prea mainstream pt comunitatea de espressomani, nimeni nu vrea sa-si faca cafeaua altundeva inafara de bucatarie, dimineata. Nu vreau sa mi-o fac la munca, pt ca la munca e un mediu idiot, unde nu suporti sa stai, lucrurile bune le savurezi acasa, unde te simti cel mai bine.

Apoi, de ce ai vrea sa bei cafea facuta intr-un plastic?

3. aia folosesc cafea illy= nici nu merita mentionati, ce dracu, stim cu toti ce-i in aia.

Ma mir ca ti-ai luat asa ceva. Dupa cum te stiu eu pe tine, te-as vedea mai repede cu un espressor vintage mesterit de tine, decat cu plasticele astea new age.
 
Reply
#93
Merge și cu cafea la vrac Smile)) nu doar cu capsule, cred că ai văzut roșu în fața ochilor la primul click.

Există pro și contra consumului de apa din recipient metalic sau plastic.
Da eu îl văd ca un HX, apa prospăta in ceșcuță.
Îl poți spăla interior/exterior boss, nu rămâne apa stătută ( mediu pentru nuferi, ca sa folosesc un cuvant frumos Smile. ).
Îl depozitezi lejer și ești sigur că e etanș și să nu ai surpriza din spatiul de pe lângă boiler, să fie folosit ca incubator pentru ouțele de carcalaci sau alte insecte zburătoare.

[Image: Cr5lcl0.jpg][Image: l34a0I8.png]

Double, înseamnă pot că poți pune in baket 16 grame proaspăt prăjită și râșniță și să scot vreo 40ml de cafea?
Și expobar are portafiltrul pentru capsule ca și wacaco.

Mulțumesc frumos.
Prima parte este pamflet și va rog sa o luați ca atare Smile)))).
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#94
Sim, te rog sa-mi areti un shot de espresso corect extras cu acest aparat, ma intereseaza crema. Se lauda ca face espresso, deci vreau sa vad crema de espresso.
 
Reply
#95
E ce vezi in poze, ai si filme cu extragerea in sine, poti vede cum se formeaza.
El nu are cum sa iti arate inca, nu il are, dar daca nu te multumesc filmele de pe net, iti storc eu una cand imi ceri.
Lasa clabucii... ce pot sa iti spune este insa gustul, ca nu regret pavoni.
 
Reply
#96
Nu ai ajuns la potentialul maxim la pavoni, esti un inginer, nu artist, inginerii nu isi bat capul cu metodele de extractie si perfectionarea lor, ci cu parametrii aparatului. Iti lipsea rasnita peformanta cu desavarsire in momentul in care ai testat pavoni, deci te rog, nu mai arunca cu rahat in pavoni pt ca nu l-ai testat suficient.

Da, pe de o parte sunt de acord ca sunt useri care dau 2000Euro pe un espressor semiautomat si care si dupa 2 ani fac clabuci, dar e alegerea fiecaruia ce face cu banii, insa cand vii si imi zici ca mini aparatul ala de sus face espresso (si da, l-am vazut la lansare, doar ca acum mi-a venit cheful sa-l iau in vizor, citesc zilnic ce se scrie pe aici, insa intru rar in conversatii) e cale lunga.

Te rog sa ma lamuresti unde este crema produsa de un shot de espresso?:

https://youtu.be/hAGoJ87EMIQ?t=211
https://www.youtube.com/watch?v=hcSB5J9Ma2U

Spuma alba, de 3-4 milimetri?

Hai sa vezi ce inseamna un shot cu crema, pe un aparat entry, un shot prost executat insa nu ratat in totalitate:

https://www.youtube.com/watch?v=pY-dEA3Rjw8

Acum intelegi? minipresso e defapt un ceai de cafea, nu sunt contra altor metode de preparare a cafelei, am baut si beau si oparita in ceasca, la ibric, v60, insa cand ceri asa suma pe porcaria asta de plastic, si sa mai si zici ca face espresso, atunci da-o dracului de treaba, e o jucarie.

Nu mai privi lucrurile doar din perspectiva inginereasca, ca sa faci o cafea nu ai nevoie doar de partea tehnica, de apa la x grade, o presiune de 7-9 bari (forta cu care apa trece prin suprafata pucului), a face o cafea inseamna a fi implicat si este o forma de arta.

Daca nici asa nu vrei sa intelegi, atunci sa o disecam inginereste:
- minipresso= 60 lire= 300 ron+.
- daca vreau sa-mi fac si lapte - mai iau o frotiera- 300 ron. (nu, imi iau manuala french press, ca trebe incalzit laptele si apoi turnat si apoi dat la manivela, te rog, avem priza, suntem moderni), luam una electrica.
- un kettle cu temperatura- 200ron

Ca sa am cafea proaspata ne trebuie si o rasnita, da sa zicem ca o ignoram pt ca oricum trebe si la minipresso si la orice altceva.

Decat sa dau 800 ron pe minipresso+ aparat frotare+ kettle, mai bine imi cumpar altceva.
-
 
Reply
#97
Nu l am testat insa vad ca au aparut deja alternative, ambele par mai simplu construite. Eficiente, de testat. 
Asta l a mentionat Liviu zilele trecute.
https://www.facebook.com/fellowproducts/...444580253/
Asta il astept eu sa vina sa l testez : 
https://www.facebook.com/fellowproducts/...444580253/
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#98
Deenman sunt de acord cu tine, nu te contrazic.
Daca nu mai ai marca ta de tigari, nu fumezi alta marca de țigări?
Daca nu ai espresor marca ta, nu bei cafea de la alt tip de espresor?
Pentru concediu (mare, munte, orase, la tara Smile ...)sau servici (delegați) .
Vreau ceva ușor, nu din metal, să-mi fac perfuzia de cofeină cu cafea proaspăt prăjită și râșniță.
NU VREAU SA MĂ TREZESC IN FIECARE DIMINEATĂ ACASĂ SAU SA CAR ESPRESORUL PESTE TOT.
Vreau sa vad răsărituri de soare din mai multe poziți. Și îți dau cuvântul meu că nu mă voi plânge de ceiuț.
Mulțumesc frumos.
Viața e un compromis, nu poți să le ai pe toate peste tot și în același timp.
Cafflano Kompresso, Clever Dripper, Kinu M47, Brewista Kettle.
 
Reply
#99
De Prismo am scris in topicul de aeropress de ce nu poate fi considerat o alternativa.

deenman, Pavoni l-am testat 3 luni cu unul din Che-urile beta, mie mi-a fost suficient.
L-am dat in special pentru spatiul ocupat, timpul necesara ca sa il curat, si risipa de apa care o faceam, nu ma inspira deloc sa lasa apa in el de pe o zi pe alta.
Adica aceleasi criterii pentru care consider ca nu are rost sa tin un espressor in casa, de orice rasa.

nu judec o cafea dupa spume, ci dupa gust.
Minipresso m-a costat sub 200 lei, cu atat il iei din anglia, iar clabuci de lapte nu servesc, ar trebui sa te documentezi de ce este contraindicata chiar si nutritional amestecarea laptelui cu cafeaua.
Deci avem alte criterii si workflow.

@SIM78, ai uitat de apa bucovina, backflush-uri, decalcifiere, detergenti, sita oarba, tamper, cantar... Wink
 
Reply
(31-07-2017, 08:22)renatoa Wrote: nu judec o cafea dupa spume, ci dupa gust.
La tine aveam pretenții! Spume ai la Figaro când îți dă cu șuriul pe față și la calul din Marlboro, noi la espresso, avem cremă. Fă-ți te rog acum, o injecție, în os, care să doară.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Un glontz, ca sa terminam repede Smile
 
Reply
Inca o creatie similara, facuta sa aduca mai curand a aeropress.

 
Reply
Vad ca nu a precizat nimeni... dar mi s-a parut la mintea cucurigu... dar hai sa intreb, apropo de indoiala unora ca ce iese din el nu ar fi espresso...
Nu-i asa ca si voi folositi aparatul asta depresurizat, adica nu asa cum a venit ? Si evident cu cafea rasnita espresso, nu de filtru, care numai presurizarea o mai salveaza... Confused Huh
 
Reply
pe mine m-au convins cateva filmulete si am ales pressopump 
https://www.youtube.com/watch?v=rO9ZcolICPI

ce mi-a placut: presiune constanta, efort-less, usor de carat
ce nu mi-a placut: limitat la 8g in sita

Faptul ca are nevoie de un acumulator extern usb nu e chiar un inconvenient ci mai degraba ca temperatura apei si gradul de rasnire pare a fi cheia acestor aparate.

Am facut o singura incercare.. si pot spune cu mana pe inima ca e cel mai prost shot de cafea scos de mine vreodata (pe departe). Banui ca am gresit grav la rasnire si la temp apei... 
Are potential dar e de lucru la ea

[Image: Lq0cyx1.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Pai e copie minipresso facuta ... fara perdea Smile
In poza aia de mai sus vad grupul de minipresso identic, inclusiv capsula.
8 grame este in reclama lor, cu cafea de supermarket. Depresurizat si cu tampare reala intra si 11g
 
Reply
Citeam mai inainte ca nu vezi asa ceva pe olx... Aveam expus una noua la 190ron cu lunile. Nu ma asteptam ca pe aceasta platforma cu nivel sa aiba priza. S a dat acum doua saptamani.
Am pastrat handpresso, care scoate rezultat mai acceptabil.
Quick Mill Milano HX,E61+Eric / IMS Competition 18g; IMS The Single; Marzocco 7g / The Force Tamper / Honne Home Edition / Gene CBR101 Roaster ### Handpresso Pump / Hario Mini Mill
FOR SALE: Rancilio Silvia w.Auber PID / Mahlkonig Vario / Quick Mill Torino
 
Reply
@renatoa - am luat in serios review-ul tau si as vrea sa-mi cumpar si eu un Minipresso. Recunosc ca initial ma uitam la Cafflano Kompresso, dar nu sunt sigura ca forta mea de femeie face fata la presiunea necesara apasarii.  Big Grin  
As dori sa stiu daca si la Minipresso e nevoie sa imi iau abonament la sala, sau nu?
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
Ziua buna !
O propunere :  Pot oferi la 60 la suta din pret, varianta - mai evoluata - NANOPRESSO, inclusiv setul Barista Nanopresso. Nu le-am utilizat decat de 4 ori si sunt dispus sa raman cu Caflano Kompresso, la care colegul Kamasi mi-a livrat un tamper si un dossing-funell. Daca propunerea mea prezinta interes, contactati-ma prin MP.
 ECM Classika Pid / Aram Espresso Maker / G-iota + SSP MP /  Kinu M47 Classic / Acaia Lunar / Bravo Tools / Aram Ultimatum Tamper / Fellow Stagg EKG / BPlus Stirrer / DUOMO The Eight ||
  Past : Lelit PL81T / Lelit Mara X / Niche Zero ||
  
 
Reply
@Dianette, exista variante motorizate de Minipresso, dar nu am avut contact cu ele ca sa pot estima daca motorul si bateria sunt fiabile si livreaza presiunea necesara.
Azi as lua totusi Kompresso, ce scoate e mai apropiat de espresso decat Minipresso.
Nu ai nevoie de cine stie ce forta la Kompresso, daca te uiti pe HB la clipul de la lansarea jucariei, era mai mare focusul pe cate kg, sub 50 Big Grin, are prezentatoarea, o chinezoaica mignona, decat pe evaluarea solutiei tehnice folosite la noul tip de seringa.
Daca ne gandim la mecanica facuta prin scoala, la extractii si presiuni egale, efortul ar trebui sa fie egal.
Doar ca este diferit distribuit: la Minipresso ai miscari cu efort mai mic dar repetate, si se foloseste doar forta de strangere a mainii, pe cand la kompresso este o singura strangere, lunga dar constanta, si te ajuti si de forta de apasare, proportionala cu gabaritul.
 
Reply
(07-01-2020, 15:38)chilea viorel Wrote: Ziua buna !
O propunere :  Pot oferi la 60 la suta din pret, varianta - mai evoluata - NANOPRESSO, inclusiv setul Barista Nanopresso. Nu le-am utilizat decat de 4 ori si sunt dispus sa raman cu Caflano Kompresso, la care colegul Kamasi mi-a livrat un tamper si un dossing-funell. Daca propunerea mea prezinta interes, contactati-ma prin MP.
Pai inclusiv propunerea de vanzare pt Nanopresso face reclama mai multa lui kompresso  Smile .
(07-01-2020, 16:44)renatoa Wrote: @Dianette, exista variante motorizate de Minipresso, dar nu am avut contact cu ele ca sa pot estima daca motorul si bateria sunt fiabile si livreaza presiunea necesara.
Azi as lua totusi Kompresso, ce scoate e mai apropiat de espresso decat Minipresso.
Nu ai nevoie de cine stie ce forta la Kompresso, daca te uiti pe HB la clipul de la lansarea jucariei, era mai mare focusul pe cate kg, sub 50 Big Grin, are prezentatoarea, o chinezoaica mignona, decat pe evaluarea solutiei tehnice folosite la noul tip de seringa.
Daca ne gandim la mecanica facuta prin scoala, la extractii si presiuni egale, efortul ar trebui sa fie egal.
Doar ca este diferit distribuit: la Minipresso ai miscari cu efort mai mic dar repetate, si se foloseste doar forta de strangere a mainii, pe cand la kompresso este o singura strangere, lunga dar constanta, si te ajuti si de forta de apasare, proportionala cu gabaritul.

Multumesc! Kompresso sa fie, atunci.  Smile
Flair Signature Pro | Cafflano Kompresso | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Flair 58 | MyPressi Twist | Gene Cafe | Pavoni Europiccola Mill
 
Reply
Inca o creatie Wacaco, de data asta chiar are niste elemente care surprind, imersarea pucului, preparat in prealabil gen capsula, in apa fierbinte... si nu invers... extractia situata undeva la mijlocul drumului intre brew si presso, efectuata prin... desurubare... toate denota ca s-au straduit un pic sa gandeasca... fara tzugui.

https://www.wacaco.com/pages/pipamoka

... plus utilitatea functiei de termos, asta ar fi bonus.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)