Hello There, Guest! Login Register


Mentenanta PL41Tem

#1
Salutare. Mi-am comandat si eu ieri un Lelit PL41Tem si vreau sa-l folosesc mult timp de acum. Daca puteti sa-mi ziceti de unde sa cumpar detergent si sita pentru backflush, cat de des e nevoie de mentenanta daca fac 3-4 cafele pe zi si daca o apa de robinet de duritate medie e foarte daunatoare pentru aparat. Mersi.
 
Reply
#2
Salutare. 

Găsești pe forum toate informațiile de care ai nevoie, trebuie doar să cauți. Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#3
(13-04-2021, 10:50)sycorax Wrote: Salutare. Mi-am comandat si eu ieri un Lelit PL41Tem si vreau sa-l folosesc mult timp de acum. Daca puteti sa-mi ziceti de unde sa cumpar detergent si sita pentru backflush, cat de des e nevoie de mentenanta daca fac 3-4 cafele pe zi si daca o apa de robinet de duritate medie e foarte daunatoare pentru aparat. Mersi.

Intradevar, este un topic dedicat PL41TEM-ului. 
Foarte pe scurt:
- apa: recomandarile sunt sa folosesti Bucovina (la 2l si nu la 5l)
- backflush: saptamanal
Current  : ► Kinu M47 ◄•► PL41TEM ◄•► PL121 ◄•► XMC013 ◄•► BS1533 ◄•► BS1097 ◄•► Cafflano Kompresso ◄
Obsolete: ► Russell Hobbs Allure 18623 ◄
 
Reply
#4
În mod normal sita blind pentru backflush ar trebui să fie livrată cu aparatul. Dacă nu o ai, vezi la secțiunea de reduceri, accesorii lelit sau pe site la barshaker.ro.
Curățarea prin backflush este recomandata o dată pe săptămână, găsești la secțiunea accesorii și întreținere.
Ca și detergent eu folosesc puly caff pudră
https://barshaker.ro/PulyCaff1Kg-Verde
Crem One 2B VP PID WTN, Bentwood Vertical 63, Fiorenzato AllGround, Kinu M47 Phoenix, Felicita Arc, IMS. Anterior: Lelit PL042TEMD
 
Reply
#5
(13-04-2021, 11:30)iliescu.iulian Wrote: În mod normal sita blind pentru backflush ar trebui să fie livrată cu aparatul. Dacă nu o ai, vezi la secțiunea de reduceri, accesorii lelit sau pe site la barshaker.ro.
Curățarea prin backflush este recomandata o dată pe săptămână, găsești la secțiunea accesorii și întreținere.
Ca și detergent eu folosesc puly caff pudră
https://barshaker.ro/PulyCaff1Kg-Verde

Si o data pe luna se face decalcifierea, cu sare de lamaie ?
 
Reply
#6
(15-04-2021, 21:06)cronnso888 Wrote: Si o data pe luna se face decalcifierea, cu sare de lamaie ?

Nuuu, sa nu faci asa ceva. Decalcifierea se face cel mult anual sau la nevoie, în funcție de duritatea apei care întra în aparat, iar la efectuarea procedurii se folosește soluție de Decalcifiere recomandata de producător - exista asa ceva, soluție lichida, de la Pully. Nu folosi sare de lămâie. Chiar dacă este tot acid citric, concentrația necorespunzătoare poate dauna aparatului.

Backflush poți face cu apa cât de des, iar cu detergent PullyCaff lunar, conform instrucțiunilor
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#7
Notă: Puly Descaler, adică soluția recomandată de către producător, NU conține acid citric ci acid amidosulfonic.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#8
That is corect! Scuze, nu aveam ochelarii la mine Smile)
Multumesc @TVTVTV pentru clarificare
[Image: OAqcja9.jpg]
[Image: aHU7Vai.jpg]
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#9
A folosit cineva PulyCaff pudra pentru curatarea interna a circuitelor folosind procedura de declacifiere? sau nu este recomandat si ar trebui folosit doar Puly descaler?
 
Reply
#10
Din ce citesc pe plicuri, varianta pudră are altă compoziție (acid citric, acid tartaric) deci nu este același lucru cu varianta lichidă. Lelit recomandă varianta lichidă deci sugestia mea este să o folosești doar pe aceea.

Găsești la Barshaker cu 30 de lei 2 sticluțe, plus 16-20 de lei transport. Te ține 2 ani deci mi se pare o investiție mică în viața espressorului. Plus că sigur mai ai nevoie de ceva de la BS, inclusiv cafea, deci poți amortiza costul transportului printr-o comandă mai mare.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#11
(15-04-2021, 23:31)marst Wrote:
(15-04-2021, 21:06)cronnso888 Wrote: Si o data pe luna se face decalcifierea, cu sare de lamaie ?

Nuuu, sa nu faci asa ceva. Decalcifierea se face cel mult anual sau la nevoie, în funcție de duritatea apei care întra în aparat, iar la efectuarea procedurii se folosește soluție de Decalcifiere recomandata de producător - exista asa ceva, soluție lichida, de la Pully. Nu folosi sare de lămâie. Chiar dacă este tot acid citric, concentrația necorespunzătoare poate dauna aparatului.

Backflush poți face cu apa cât de des, iar cu detergent PullyCaff lunar, conform instrucțiunilor

Multumesc frumos! Anterior am avut Gaggia Classic , care avea alte nevoi...

(15-04-2021, 23:31)marst Wrote:
(15-04-2021, 21:06)cronnso888 Wrote: Si o data pe luna se face decalcifierea, cu sare de lamaie ?

Nuuu, sa nu faci asa ceva. Decalcifierea se face cel mult anual sau la nevoie, în funcție de duritatea apei care întra în aparat, iar la efectuarea procedurii se folosește soluție de Decalcifiere recomandata de producător - exista asa ceva, soluție lichida, de la Pully. Nu folosi sare de lămâie. Chiar dacă este tot acid citric, concentrația necorespunzătoare poate dauna aparatului.

Backflush poți face cu apa cât de des, iar cu detergent PullyCaff lunar, conform instrucțiunilor

Salut .
Vrand sa iti urmez sfatul , am observat pe site-ul Barshaker.ro ca exista 2 variante de PULY CAFF : rosu si verde .
Care este diferenta ? De care ar trebui sa cumpar?
De asemenea , stii cumva de unde sa cumpar o sita ASCASO ? Nu gasesc pe nicaieri .
Multumesc !
 
Reply
#12
Ia de care o fi. Văd că cel verde este produs sustenabil/pe bază de ingrediente naturale.

Eu folosesc roșu fără probleme (am cumpărat o găleată, să am).
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#13
(19-04-2021, 15:53)TVTVTV Wrote: Ia de care o fi. Văd că cel verde este produs sustenabil/pe bază de ingrediente naturale.

Eu folosesc roșu fără probleme (am cumpărat o găleată, să am).

Multumesc!
 
Reply
#14
Salut.

De unde cumparati garnituri? Ma intereseaza MC047SIL si MC195. In special a 2-a, prima aparent se gaseste pe barshaker.

Mersi
Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus, Lelit Anna 2012 + dimmer
Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Simplicity
 
Reply
#15
Uite de aici stiu ca se mai dadeau comenzi:

https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/lelit.html
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
#16
Vezi aici pt MC195 : https://www.ricambiservice.ro/products/o...afea-lelit.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#17
Super. Aproape ca merita sa le iau din Italia  Dodgy

Multumesc de ajutor.
Lelit Anna PL41TEM, Bialetti Venus, Lelit Anna 2012 + dimmer
Eureka Mignon Specialita, Kinu M47 Simplicity
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)