Hello There, Guest! Login Register


Fresh Roast SR-500

#31
Nu stiu prea bine ce sunt alea...daca fac ceea ce zic ca fac, cred ca sunt bune. Eu sunt cu ochii de mult timp dupa un convertizor si aia mi se pare o oferta buna...pe langa posibilitatea reglajului frecventei (deci varierea aplicatiilor in care poate fi folosit) mai face ceva deosebit...transforma monofazatul in trifazat (eu asa inteleg din specificatii...sa ma corecteze cineva daca nu inteleg bine). Adica imi va da 3 faze defazate de 230v...destul pentru a incerca/folosi echipamente trifazate.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#32
Smile
 
Reply
#33
(25-06-2014, 12:07)hateganul Wrote: Smile
ce-am gresit? Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#34
(25-06-2014, 11:20)nickso Wrote: http://www.powtran.ro/convertizoare-de-frecventa.html

Aste-s pentru modificarea turatiei la motoare elctrice asincrone (alimentate in curent alternativ).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#35
pana la urma topicul asta ar trebui sa ne ajute, pe cei doritori, sa achizitionam prajitorul SR-700 sau ceva echivalent ca pret si facilitati; cca. 300 euro, nu? si, in afara unor conjuncturi favorabile: mostenire un prajitor, drum in sau din america, gasit ieftin si bun pe e-bay etc. nu merita sa intoarcem pe toate fetele utilizarea cu acest prajitor a unui convertor de tensiune si frecventa, sau, eventual, a unui transformator, ambele spre 100 euro!
e totusi un electrocasnic, relativ sensibil si care nu exceleaza in fiabilitate;
fie ajunge poporul chinez sa-l faca si pentru europa, ba sa-l mai vanda cineva si cu garantie, fie ne putem orienta pe prajitoarele ceva mai scumpe realizate de poporul corean (de sud) Smile

ref la convertoare/invertoare/convertizoare, acestea nu recurg la transformatoare de putere, care ar avea si rolul pozitiv de izolare galvanica; se parcurge o redresare si apoi reconstituirea electronica a formei de semnal cat de cat sinusoidale, la o alta frecventa, cea de 60HZ despre care se discuta; cu masa comuna;
la puterea necesara, peste 1600W, o asemenea scula costa spre 100 euro;
cam la acelasi pret e si un transformator de putere acoperitoare, de la 230 la 115V; tensiunea nominala in RO, ca si in UE este 230V, dar variatiile pot fi de 10% sau mai mult, functie de calitatea retelei electrice de distributie;

daca ar fi sa cumpar (convenabil) un SR-700 cu specificatii pentru SUA, i-as atasa un transformator, solutie care mi se pare mai fiabila si mai sanatoasa pentru echipament;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#36
Probabil tinand cont de faptul ca-n esenta e un aparat generator de caldura (de unde si consumul mare) un transformator e solutia realista. Electronica e greu de crezut sa fie sensibila la schimbarea frecventei, singurul ce poate "plange" e un eventual transformator pentru tensiuni auxiliare (precum cel al combinei data ca exemplu de verificare).
Dar problema cea mare nu-i alimentarea ci certificarea CE. Nu stiu cum e pentru persoane fizice, dar pentru mine la ultimele importuri din US a trebuit sa prezint certificari CE pentru fiecare produs importat (in cazul meu e vorba de produse industriale / polizoare pneumatice).
Daca producatorul nu va poate da un certificat CE atunci e posibil sa aveti o problema cu vamuirea.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#37
Se pot incadra la masini de popcorn, nu? Fiind o valoare aproape de 150 Euro poate scapa si de taxe vamale, sa ramana doar TVA.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#38
de modelul acesta ce spuneti?
are si o varianta mai ieftina aici
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#39
(22-07-2014, 14:33)cristian88 Wrote: are si o varianta mai ieftina
Mai ieftina, dar manuala. Daca ar fi fost din Europa (pentru tva), era mult mai atractiv. Asa sare de 2000 lei si ii trebuie sursa de caldura. Nu prea am vazut altceva legat de ele, pareri, review-uri.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#40
(22-07-2014, 15:35)baloozzy Wrote: Nu prea am vazut altceva legat de ele, pareri, review-uri.

am gasit mai multe demo-uri pe youtube - "Kaldi home roaster" si sunt concludente IMO: platesti inox-ul si o constructie solida ok, dar intr-un concept de ritual manual old fashioned, nepractic si rudimentar!
cel putin comparativ cu - discutatul in acest thread si ridicol de ieftin, 130$ - SR700: proces automatizat, programbil prin calculator etc...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#41
[/quote]
comparativ cu - discutatul in acest thread si ridicol de ieftin, 130$ - SR700: proces automatizat, programbil prin calculator etc...
[/quote]

la 130 usd cu transport devine rentabil sa dai 400lei pe convertor/transformator.
O intrebare ramane,este mai indicat un convertor din 110 in 220v sau inlocuirea transformatorului din prajitor cu unul ce suporta 220V?
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#42
(22-07-2014, 17:07)cristian88 Wrote: ...este mai indicat un convertor din 110 in 220v sau inlocuirea transformatorului din prajitor cu unul ce suporta 220V?

atentie, elementul de incalzire de 1600W al prajitorului nu e alimentat prin transformator! e alimentat direct la tensiunea de retea;
exista evident, intercalata in schema, o forma de control a puterii, probabil de tip on-off, ca la GeneCafe;

solutia in aceasta situatie este alimentarea SR700 cu un transformator 230V/115V care sa aiba in secundar peste 14A nominal (cca. 1600W);

restul partii electrice din prajitor (motor si circuite de control electrice si electronice) are o sursa de alimentare, care, posibil, include si ceva transformator de mica putere, si care, teoretic, ar putea fi inlocuit, impreuna cu alte componente electronice, in ideea de a reconstitui o sursa cu aceleasi tensiuni/parametrii de iesire, alimentata de la 220V;
In faza asta incepe sa devina interesanta abordarea DiY a unui proiect cu functionalitate egala cu a lui SR700 Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#43
Au trecut 5 ani... si apare o versiune noua, doar imbunatatiri cosmetice.

https://homeroastingsupplies.com/shop?ol...ee-roaster
 
Reply
#44
Si un tub de extensie pentru versiunile existente...

https://homeroastingsupplies.com/shop?ol...ube&page=2
 
Reply
#45
SR800, versiune upgradata la 226 grame, 259$:

https://homeroastingsupplies.com/shop?ol...ee-roaster

"All roasters are 120V"
 
Reply
#46
Nimeni nu a vrut sa le facă și pe 220V, ciudat.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#47
Nu vezi din text ca nu vand nici macar in Canada ?
Le ajunge piata US, si cu asta basta...
 
Reply
#48
Un "american de bine" se mai gaseste.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#49
Șei iulău tudi american.

https://a.aliexpress.com/D7ZTkCQc
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#50
Ai vazut clipul? ce carbuni scoate dupa numai 5 minute ?
Nu vad de ce ar fi de mirare, daca da cu 1400W in 80g de boabe... la fel ca un popcorn nemodat.

Deci tot la modare ajungi si cu asta... mai bine modez un popcorn de 100 lei decat unul de 180$ + taxe vamale
 
Reply
#51
Eu nu mi-as da masina mea de paine cu care prajesc lejer 500 de grame la o transa pe jucaria aia.
 
Reply
#52
Olandezul asta (l-am gasit pe ckoffiepraat.nl) prajeste asa:
https://www.youtube.com/watch?v=8Cp2C4QJq_A
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#53
Complet off-topic... Smile
Atata referitor la prajitoarele SR, cat si la nobila arta a prajirii...
 
Reply
#54
(08-01-2020, 11:50)Mihai.B Wrote: Olandezul asta (l-am gasit pe ckoffiepraat.nl) prajeste asa:
https://www.youtube.com/watch?v=8Cp2C4QJq_A
A mai avansat între timp...

https://youtu.be/xCwpui5qdzM
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)