Hello There, Guest! Login Register


Masa de tampare - Utila sa unu?

#31
Cat de tare! "Laser, frate!"
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#32
Foarte frumos lucrat!
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#33
Ar trebui sa te apuci sa faci in masa o marca proprie Smile

*Ce E61 aveai prin 2008?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#34
(10-03-2015, 10:20)Lyvyoo Wrote: *Ce E61 aveai prin 2008?

ECM Mechanika III, putin modificat ...

Vlad Smile
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#35
Mai este de actualitate acest topic? As dori si eu sa cumpar o masa de tampare, iar in comert ce exista este foarte scump iar pentru un portafiltru fara fund nu este potrivita (http://www.cauti.ro/produse/detalii/mott...74029.html) , deoarece trebuie ca portafiltru sa se fixeze in momentul tamparii pe acele "urechi" in care se si fixeaza si in expresor si sa stea nemiscat! Si eu am crezut multa vreme ca este o copilarie aceasta masa, dar 1 din 3 pucuri facute cu portafiltru naked ies strambe, pentru ca baza de tampare, adica blatul de bucatarie, este ori inegal cu asperitati ori in momentul tamparii portafiltru aluneca putin sau se balanseaza pe suprafata lucioasa...Daca are cineva ceva idei si poate sa ma ajute intr-un fel, as aprecia enorm, iar daca cineva are de vanzare vreun suport custom made ca cele de mai sus (inox sau lemn) as fi profund recunoscator! Multumesc!
Expobar Brewtus IV-R Mahlkonig Pro M Espresso Grinder TORR Elite Titanium 58.4mm Softconvex E61 Original-Bottomless  IMS E61 Competition Shower IMS Basket Set Competition, ECM Tamper Station
 
Reply
#36
Nu lua acea masa caci e foarte proasta. Am vazut-o la cineva care nu prepara toata ziua espresso si nici nu are niste muschi sau o greutate peste medie, iar partea unde apesi cu tamperul s-a crapat dupa jumatate de an pe o portiune de 5cm, craterul avand cam jumatate de cm latime.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#37
Stie cineva daca pot gasi modelul asta? 
http://www.ecm.de/1/accessories/tampers/ (tamping station, poza a 4-a dreapta sus)
Am inteles ca este cel mai bun pentru portaffiltru naked, multumesc
Expobar Brewtus IV-R Mahlkonig Pro M Espresso Grinder TORR Elite Titanium 58.4mm Softconvex E61 Original-Bottomless  IMS E61 Competition Shower IMS Basket Set Competition, ECM Tamper Station
 
Reply
#38
(27-10-2015, 13:57)grill Wrote: Stie cineva daca pot gasi modelul asta? 
http://www.ecm.de/1/accessories/tampers/ (tamping station, poza a 4-a dreapta sus)
Am inteles ca este cel mai bun pentru portaffiltru naked, multumesc

Acum ma uitam si eu de un stand de tampare si am vazut modelul ECM pe Amazon.de dar lumea nu parea multumita de el, nu stiu exact de ce ca scriau in germana dar erau multe semne de exclamare acolo.

Eu mi l-as lua pe acesta: http://www.amazon.de/Concept-Art-tspu-Ta...?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1454437406&sr=1-6&keywords=tamping+station

Are cineva? Pare sa fie potrivit pentru orice tip de portfiltru si are si suport de tamper cum imi doream.
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#39
E util pentru portafiltre cu un singur picurător . Pentru portafiltrele cu picurător dublu cred ca nu e foarte util. Părerea mea...
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#40
Portafiltrele cu picurator dublu (nu toate), din cauza inclinatiei manerului, stau perfect drepte pe masa. Dar daca folosesti picurator pentru o ceasca sau chiar portafiltru fara fund, e util un stand de tampare. Totul e sa fie unul solid. Eu sunt foarte multumit de suportul meu caci sta foarte bine fixat pe blat, fiind greu si cu picioare de cauciuc, chiar daca ascutimea muchiilor portafiltrului fara fund, a mai ras din vopseaua neagra.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
Eu am tamping mat de cauciuc concept art cu profilil portafiltrului pe muchie si tampez fara probleme. Poti tampa si pe un prosop impaturit cu coprtafiltrul dublu sau la single pe marginea blatului de bucatarie cu laterala portafiltrului sprijinita pe cant. Distributia este foarte importanta.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#42
..si tamparea dreapta
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#43
Da, daca tot o faci, sa o faci bine Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#44
Si aici o varianta: http://pentrubar.ro/totul-pentru-barista...iltru.html [Image: 76dee0de92c83feb2839459273b3871e.jpg]
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)