Hello There, Guest! Login Register


Mahlkonig Vario - unde o gasesc?

#1
Salut

Dimineata asta am constatat ca rasnita mea Scala, incepe din nou sa dea rateuri. Am reparat-o de mai multe ori, dar incepe sa ma enerveze si cred ca e timpul sa o schimb. Are o rotita din plastic care impinge cafeaua si aia se uzeaza in timp. Oricum, ajutata un pic, si-a facut treaba zi de zi, timp de 8 ani, dar e timpul sa fac un upgrade.
Am citit cateva pareri pe net si am vazut ca Mahlkonig Vario este o rasnita buna .. Mi-ati putea recomanda un magazin serios de unde sa o cumpar? Sau poate imi recomandati o rasnita echivalenta? Pot aloca un buget in jur de 800 EUR..
As dori sa fie compacta, silentioasa si evident sa am un control bun asupra finetii (folosesc o un expressor Pavoni Europiccola).

Multumesc pentru ajutor!
 
Reply
#2
Cu Ceado E5P vei fi pe deplin multumit.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
Cu 800 de euto iti poti achizitiona o rasnita profesionala. Vezi Ceado, Mazzer, Quamar, Fiorenzatto.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#4
O gasesti la 1800 de lei aici, click pe "EXPOBAR--VARIO--ASCASO--PAVONI--ROK--CONCEPT ART"
Una din aceeasi categorie ca dimensiuni (mai rezistenta as zice) dar pretu dublu e asta.
Daca dimensiunea nu e chiar asa o problema, ai mult mai multe optiuni, mult mai bune aici.
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#5
Vezi la secțiunea de reduceri, dat tot la 1800 e și acolo
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#6
(20-05-2016, 09:15)stefandinescu Wrote: Cu 800 de euto iti poti achizitiona o rasnita profesionala. Vezi Ceado, Mazzer, Quamar, Fiorenzatto.

Tu pe care ai cumpara-o? [Image: smile.gif] N-am rabdare sa mai citesc comparatiile, oricum comparativ cu cea care am avut-o (Scala) oricare va fi avion.. Mersi
Parca as prefera una fara atata electronica, n-am nevoie de display si alte gadgeturi. Dar sa-si faca treaba bine..
 
Reply
#7
Eu am Mazzer Super Jolly. Nu am avut de ales. A fost o ocazie. Rasnita second hand. Am vazut-o in multe cafenele londoneze pe langa espressoare Synesso, Slayer, KVDW si am mers pe experiwnta lor. 850 lei pret second, 2100 lei aproximativ noua.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#8
Daca ai buget asa mare nu îți lua Vario, vei fi dezamăgit de instabilitatea reglajului!
Vibiemme Super 2B/PID, Honne/Arco, Bullet R1 v2
Prev: Breville BES920XL 2B, Niche Zero, K30, KN-8828B-2K+
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E, Baratza Sette 270W, Kinu M47
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
 
Reply
#9
(20-05-2016, 21:36)sorinherea Wrote: Daca ai buget asa mare nu îți lua Vario, vei fi dezamăgit de instabilitatea reglajului!

Multumesc, mai studiez atunci..
 
Reply
#10
Asta am vrut sa spun si eu nepomenind de Vario.Eu am vazut-o oa lucru la Sorinherea langa Mazzer mini si diferenta este mare. El le-a avut si in paralel si este inmasura sa raspunda obiectiv la o comparatie Vario-Mazzer mini.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#11
Depinde ce cauti mcrasus, noua sau SH. In general gasesti si la SH lucruri ok, care trebuiesc restaurate putin, schimbate cutitele si scos optional scos dozatorul daca nu ai chef de el (e o chestiune de preferinta a modului de lucru) . Mai multe detalii despre modificarile propuse ai in topicurile deschise pe tema reconditionarii, cum ar fi acesta spre exemplu.

Ca si rasnita noua, observam ca se iefitneste accesul la cutite mai mari, gen 64mm, cu functie stepless si speram sa vedem mai multi producatori batandu-se la preturi mici cu discuri de macinare mari. Deci sustin opinia lui ballozzy, Ceado E5p este mai solida ca si rasnita noua. Topicul dedicat e aici dar gasesti si afara diverse comparatii si review-uri. 

Vario a punctat si puncteaza la calitatea macinaturii, dar E5P e mai robusta si cel putin la fel de silentioasa.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Instabila sau nu,personal vad ca daca o setez pe granulatia corecta ,potrivita pentru o anumita cafea, nu am probleme de nici un fel.A,cand schimb cafeaua trebuie umblat,dar asta e valabil pentru orice rasnita .Din punctul meu de vedere este ok.In plus nu pierzi cafea ,neavând practic retentie.Adica nu o fi ea perfecta ,dar nici de evitat nu este,ramanand una din alegerile de luat in seama in cazul unei achizitii.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#13
Caut o rasnita noua, de preferinta sa nu am de facut modificari. Cea care am avut-o Solis Scala, a trebuit sa o modific sa macine mai fin. O voi repara si pe asta oricum, cand am timp, trebuie sa ii inlocuiesc piesa care impinge cafeaua: https://www.baratza.com/cgi-bin/commerce...add=action&key=5080 Accesul este un pic dificil la ea, pana acum am inlocuit-o de vreo 3 ori cu rotite fabricate de mine. Oricum prefer sa fac un upgrade.
Cumpar cafea la kg, care o consum cam intr-o luna, doua, 2-4 cafele ristretto pe zi .. mi-ar place sa isi pastreze reglajul in timpul asta. Cred ca reglajul mecanic este mai bun si nu prea imi plac butonasele si displayurile. Este unul dintre motivele pentru care am ales expresorul Pavoni Europiccola, care este simplu si usor de intretinut. As dori ceva similar.
As dori o rasnita de calitate, in asa fel incat sa nu o mai schimb macar 10 ani. Sunt dispus sa dau si mai mult daca este justificat. Rasnitele mari mi se par facute pentru uz intensiv, nu stiu in ce masura se preteaza la 3-4 rasniri pe zi. Acum incep sa ma interesez si la rasnita manuala Che care am descoperit-o pe acest forum.
Va multumesc mult pentru sfaturi.

Ceado E5P cred ca e exact ce am nevoie. Dar cred ca voi comanda si una manuala, asa de pasiune Smile Mersi inca o data tuturor.
 
Reply
#14
In final am comandat un Ceado E5P si un Kinu M47. Si daca tot am luat rasnita manuala, am cumparat si un Aeropress sa il duc in vacante. Acum le astept cu nerabdare!
 
Reply
#15
Am primit azi mail ca au expediat rasnita Kinu M47. O veste buna, pentru ca initial mi-au zis ca doar dupa 1 iunie.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)