Hello There, Guest! Login Register


Mahlkonig EK43S / EK43 - user experience

#61
(25-10-2018, 17:30)Laddu Wrote: Vad ca se tot arunca termenul asta "corect prajita", cum ar putea fi elaborat astfel incat sa reprezinte acelasi lucru pentru toata lumea. 

Asa cum imi pare mie acum, a fi "corect prajita" inseamna a corespunde cerintelor/pretentiilor de gust ale celui ce posteaza sau prajeste, deci ne intoarcem la dezbateri similare celor discutate mai sus.

Scuze pentru offtopic...
@Laddu, pe thread-ul cu Omniroast mai multi useri scriu despre ce inseamna o prajire corecta, mi-a placut mai ales postarea lui Razvan de la Yume. Nu stiu daca prajesti sau nu, eu nu, insa cred ca pt un "neprajitor", orice informatie despre prajire e searbada si de neinteles, in lipsa practicii.

Sent from my Nokia 5.1 using Tapatalk
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#62
(25-10-2018, 17:38)Zwanger Wrote: Corect prăjită înseamnă pentru unii sa curga ușor, sa fie ușor de extras, sa fie ușor de solubilizat printr o extracție de 25-30sec.
Gustul la final. Da sa fie corect prăjită

Deci daca tunam un fan prin macinatura, cantitate, sita, presiuni, etc. "sa curga ușor, sa fie ușor de extras, sa fie ușor de solubilizat printr o extracție de 25-30sec" dar are gust de borhot spunem ca e "prajita corect"?
 
(25-10-2018, 18:31)cradun Wrote: @Laddu, pe thread-ul cu Omniroast mai multi useri scriu despre ce inseamna o prajire corecta, mi-a placut mai ales postarea lui Razvan de la Yume. Nu stiu daca prajesti sau nu, eu nu, insa cred ca pt un "neprajitor", orice informatie despre prajire e searbada si de neinteles, in lipsa practicii.

E usor irelevant daca prajim sau nu, ce vreau de fapt sa punctez e ca ceva "prajit corect" pentru mine poate fi prajit incorect pentru tine sau invers. 

De ce tratam ca la carte toate chestiile ce tin de preferinte personale?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#63
(25-10-2018, 18:58)Laddu Wrote: De ce tratam ca la carte toate chestiile ce tin de preferinte personale?

In contextul prajirii cafelei, prefer o abordare bazata pe ceva stiinta si experienta, e preferinta mea personala.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#64
Daca tot facem incursiuni off-road in off-road, eu raman la parerea ca fiecare cafea verde are un singur profil de prajire corect. Faptul ca-i spunem omniroast e doar o conventie acceptata ad-hoc. 

Si daca luam totul in contextul 3rd wave, al scoaterii originii in fata mai presus de orgolille sau aplecarile prajitorului, nu cred ca se poate pastra caracterul originii intact la o cafea dusa bine peste first crack. Problema e ca e mult mai comod sa prajesti pe "auto" pana in "buza" second crack-ului decat sa cauti "pete in soare". 

Vestea buna ar fi ca exista clienti pentru orice fel de prajire la fel cum exista posesori de echipament comercial folosit acasa.
 
Reply
#65
nu-i problema, daca ne ducem spre subiecte legate de prajire, mutam unde e cazul. Ii dam o floare lui @radudani sa nu se supere pe bisturiu si suntem fericiti cu totii Smile))
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
@Lyvyoo:  ideea cu floarea e buna... sau cu florile; dar neaparat sublimari, mterializari de arome din ultimul val si cu boabe decolorate Smile
altfel sigur, cu bisturiul, sau cu foarfeca, se pot opera destule, de-om ajunge sa 'cantam'... subtire... curgere subtire, vreau sa spun!

@RaduCarutasu:  exercitiul tau de 'detasare' mi se pare extrem de normal, de contrastant in bine, fata de aiureala pseudotehnica a unuia care dojeneste participantii la thread: " Forumul nu este făcut doar pentru începători "
luati aminte carevasazica! amarastenii cu amarastenii, intindeti covorul rosu si lasati sa treaca... cireada Smile
ca astia, initiatii, stiu si mai lasa pe la cusaturi sa curga din putzul lor, din cele intelepte Smile

de fapt, ceea ce imi pare mie ca avertizezi, este pericolul disolutiei, golirea de semnificatie a ideii de preparare espresso acasa, golirea de caldura adica - nu degeaba ziceam ceva de temperatura mai sus!
si dece? sau cum? pentru ca se face gargara cu nume mari, cu notiuni odata valoroase, totul e adus la nivelare, in totul se intra cu senilele vorbelor goale, dar grele!
(... Bucovina e o apa mediocra, Monolith e o gluma, ca sa ai corp trebuie sa aplici un altfel de profil... dar cum o fi fost profilul celalalt, daca asta-i altfel si cum e asta etc.... si da-i cu rasnite unimodale, cu Synesso s.a.m.d.)

exemplu recent dintr-un 'ciot' al acestui thread: definitia cafelei corect prajite e ceva ce sta batz in apa!
cum stii ca ai solubilizat cafeaua?! e vre-un ac pe-acolo in zona verde a unui cadran? sau apare pe ecran in forma digitala? sau ni se amintesc asa in treacat, notiuni penibil de banale, pentru care ar trebui sa ne fie rusine ca intrebam!
" Forumul nu este făcut doar pentru începători " ok, dar cine l-o facut asa!? sau... nu l-o facut asa?!

"De ce userii care au început sa comande cafea de afara nu prea mai cumpără cafea din Ro? De ce userii care prăjesc acasă după ce iau cafea de afara se cam lasă de prăjit ? "
or fi din aia care "se proclama home roasteri"  ?!

si tot asa, rostiri sonore, fara acoperire, fara precizari, fara exemple!
altfel, numai vorbe goale, tabla de plastic!
s.a.m.d.

atentie, repet din postarea #50 mai sus:
cum sunt numiti cei ce "posteaza intr-un forum internet pentru a castiga atentie si nu pentru a contribui la continutul de fapt"?
care, mai departe ... "sunt imuni la critica si argumente logice... nu au remuscari; au tendinte sociopate... se considera in afara ordinii sociale si a oricaror responsabilitati sociale, nu se conformeaza unor reguli de eticheta sau curtoazie sociala... etc."


ne facem ca intelegem, sau intelegem fiecare in felul lui, sau nu intelegem dar ne minunam !?

do not feed the trolls!
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#67
Pai vad ca iti place sa stai acolo sus pe piedestral, si sa dai cu maciuca la cine comenteaza inafara ideilor spuse de tine de acum cativa ani.

Ia spune-mi tu ce experienta ai cu cafeaua? ce cafea prajesti, de unde o procuri?  Unui prajitor mare ii dau feedback clientii, participa la competitii, este testat periodic si tras de maneca daca greseste. Feedbackul este important. Pe tine cine te verifica? imi place ca nici macar nu mi te adresezi direct. De unde stii tu ca esti pe calea cea buna, si nu esti total pe langa?

Forumul zice multe si multe sunt baliverne, de exemplu a aparut Ceado e37S cu reclama pe forum si tot tacamul. Au luat-o pe putin 10 useri, la nici 1 an dupa achizitie au scapat toti de ea. Forumul, nu?

Au scos cei de la Hedonne sub insistentele unor useri de pe forum (multumesc) o rasnita adaptata pentru acasa, gandita foarte bine, o rasnita corecta. Da vad ca te abtii de la afirmatii impotriva ei, cum de? o fi scumpa.  Se pune accentul gresit, pe lucrurile marunte si nesemnificative. Pe alte forumuri se discuta despre cafea, surse de cafea, review-uri la cafea, arome, punctaj in diferite metode de preparare, poze la ambalaj, la boabe.

Stii cum faci tu? vii cu o idee, si dupa spamezi ideea aia inca 1 an prin toate postarile tale, iti dai link catre ideea aia, sa nu care cumva sa fie trecuta cu vederea. Dar spui ca eu am o problema de comportament.
Am deschis un topic, cel cu dozarea mult sub capacitatea sitei, ca acu sa vina si Jim (pe care-l iubesti atat) cu o idee similara.  Esti prea orbit de ideile fixiste, exprimarile cat mai corecte, si termenii cat mai potriviti ca sa vezi ceva.

Este ca si cum ai manca aceasi mancare cu aceleasi condimente, dar daca tu nu ai testat si alte retete de unde stii ca nu poti obtine mai mult?  Sau dupa ideologia ta, nu ar trebui sa faca nimeni nimic, sa cumpere ce zice forumul si sa faca ce zice forumul si aia e, orice alegere inafara acestor idei argumentate sunt gresite, chiar daca uneori ce ti se potriveste tie nu se potriveste altuia?

Recomanzi sette ca e buna, usor de folosit, ieftina, dar de partile rele de ce nu zici? nu e normal ca atunci cand faci un review, o recenzie, sa incepi cu ce-i rau?  Daca tot vreti sa ajutati userii noi, voi astia cu ceva vechime de ce nu va axati pe chestiile simple si ieftine dar care dau rezultate imediate? apa, cafeaua, rasnita si abia apoi espressorul.

Cine vine pe forumul asta cu ce incepe? cu espressorul. Apoi cumpara boabe crude si se strica rasnita, sau nu poate sa rasneasca suficient de fin pentru ca e descentrata si se ating cutitele.  Nu inteleg de unde vine frustrarea asta de a nu cheltui bani mai multi pe scule. Zici ca e interzis.

Si mai important, cum poti tu asa zis Radudani sa vii cu idei la niste produse pe care nu ai pus mana niciodata pe ele?

Argumente, vrei argumente? iti dau argumente, on-topic, pana maine daca vrei:
De ce sa cumperi ek43S, argumente dpmdv:
- rasneste single dose- retentie spre zero
- rasneste rapid si uniform- 18 grame ~ 2 secunde
- este compacta si nu este inalta
- este un produs masiv, axul rasnitei are 18mm fata de alte rasnite care au sub 10mm.  Kinu 38 avea axul de 6 sau 8mm. Asta inseamna stabilitate.
- se poate moda foarte usor, sunt multe firme care ofera piese aftermarket pentru rasnita (hopper, palnie de evauare, dozaj volumetric, cutite de n tipuri (brew, espresso, turkish, si tot felul de acoperiri).
- tutoriale pentru masuratori, modificari, cum sa o folosesti mai multe decat orice alta rasnita.
- este foarte usor de verificat si aliniat, chestie care duce la o schimbare in gust (bine sau rau, e decizia fiecaruia).

- cel mai important pentru mine, pot sa rasnesc cu ea foarte fin, sa merg in extractii de peste 1 minut (ceiut asa cum insulti tu acest tip de extractie) fara sa am amar, bitte. Cu alta rasnite eu nu am reusit treaba asta.

E ultima mea postare la adresa ta, si am sa-ti ofer un ignore din taptalk, consider ca nu am ce sa invat de la tine.
 
Reply
#68
@Zwanger
....O mica precizare, că vad ca exista confuzii mari, mai ales în randul celor care se proclamă home roasteri...
___________

Chiar nu am inteles care sunt marile confuzii, pe care tu le-ai remarcat, acelea care exista mai ales in randul ălora ce se proclama home roasteri? 
Acesta?
"....Când comanzi cafea, de la prăjitoriile mari îți alegi din doua variante:
Espresso sau filter/Brew. Pe pachetul cafelelor prăjite pentru filtru găsiți metodele cele mai frecvente de preparare v60, chemex, filtru, aeropress....
"
Si ce daca au ei cafea pentru espresso sau filtetr/brew. Putem fi usor pacaliti de etichete. 
Sunt dintre cei care au cumparat si cumpara cafea prajita de afara, in grup sau singur, si compar Am destule insatisfactii; acestea insa se raporteaza doar la dorintele si la asteptarile mele, si nu este obligatoriu sa se regaseasca si la altii.
Sau acesta?
"...Nu consum și nu cumpăr cafea omniroast, mare parte a prajitorilor internaționale nu agreează acest stil de prăjire..."
Ce este rau la o prajire omni roast, daca soiul se preteaza bine la o prajire medie, care sa performeze si pe espresso si pe combinatii cu lapte sau alte metode de preparare, iar cel ce prepara are abilitati in a identifica si stabili retete de preparare, cu rezultate bune,  pentru toate acestea.

Nu pot sa nu apreciez pasiunea pe care ai dezvoltat-o in jurul acestui domeniu, cel al cafelei.
Sincer iti spun ca daca apar confuzii mari in capul meu, ca home roaster desconspirat de mult (nu pot sa vorbesc si despre altii deoarece nu stiu ce confuzii au), acestea, confuziile apar de la modul in care faci afirmatii atat de categorice, de multe ori cu tonuri de sentinte, afirmatii care vin in totala contradictie cu parerile si convingerile pe care mi le-am format deja ca pasionat, la fel ca si tine, de acelasi domeniu.
Nu sunt un fixist, dovada ca permanent caut, scotocesc, experimentez si doresc sa imbunatatesc.
Desi in multe directii am cateva experiente care, pentru mine, au devenit certitudini, nu indraznesc sa le impun altora, nu le expun ca fiind axiome si nu am nimic impotriva celor care, cu argumente verificate de ei, vin si spun ca au alte opinii.
Pentru mine, conceptul acesta de cafea corect prajita nu este decat o lozinca lipsita de continut, atata timp cat nu este insotit si de clarificari. 
in opinia mea, corect prajita nu inseamna nici bine si nici rau prajita.
Acest "corect prajita" se refera la ceva, in raport/fata de altceva. La fel, doza de relativitate, de subiectivism din jurul notiunii duce orice apreciere personala pe un camp deschis oricaror abordari, aprecieri, opinii contrare.

De unde ideea conform careia:
"...De ce userii care au început sa comande cafea de afara nu prea mai cumpără cafea din Ro? De ce userii care prăjesc acasă după ce iau cafea de afara se cam lasă de prăjit?.."
Imi permit sa am alta opinie.
Stiu, nu doar unul -pe mine- ci mai multi home roasteri care nu se supun acestei afirmatii categorice/sentinte.
Cumpar cafea din Romania, toti prajitorii carora le-am solicitat acest lucru mi-au vandut.
Am avut/am majoritar experiente pozitive. Am si in prezent cafele de la ei si si nu sunt mai prejos de cele de afara.
A fost o perioada cand vindeau aproape oricui le solicita acest lucru. Motivele pentru care nu se mai ntampla asta sunt pe larg dezbatute pe forum.

Revenind la acea "mica precizare", despre care pomeneai in citatul transcris de mine, te rog sa o faci, precizarea, ca sa ne luminezi si pe noi, cei care inca nu ne dam seama ce amestecatura, talmes balmes, de cunostinte este in capul nostru ca sa le punem in ordine, in ideea de a lamuri acele "mari confuzii" pe care le-ai constatat. Asta da, ar fi o mare contributie adusa pentru aseasta comunitate, a carei existenta nu se poate compara, ca vechime, acumulari, experiente si contributii cu cele de afara, HB, kaffee netz, coffeegeek......(deh, cand ei preparau espresso, la noi se dadea nechezolul pe sub mana!)

Pot extrage multe alte afirmatii/semtinte din postarile tale care produc multa ceata si confuzie (despre prajire, macinaturi, extractii, echipamente, apa...... despre orice si despre toate) la care, insa, nu aduci si explicatiile, experientele personale care sa starneasca curiozitatea de a fi testate, verificate de cei ce doresc sa adauge noi cunostinte la cel pe care le-au acumulat deja.

Eu pot sa inteleg si sa accept ca, odata cu cerere, industria a dezvoltat tehnologii noi si aparate si echipamente, la fel de noi, pentru preparare.
Problema este ca toate folosesc acelasi lucru, cafeaua prajita.
Indiferent de echipament fiecare dintre noi isi doreste sa aduca in ceasca lichidul care sa contine cat mai multe din elementele cu gustul pe care si-l doreste. 
De aici constat incrancenarea, lupta pentru suprematie care sa arate ca unul scoate o cafea mai buna ca altul. 
Stiu o multime de membri ai forumului care nu mai posteaza, tocmai deoarece nu doresc sa intre pe acest teren de lupta.
In alte medii insa se dezbat lucruri foarte interesante, despre preparare, echipamente, prajiri, grafice , experiente,  toate departe de aceasta lume, devenita prea agitata, ostila chiar a forumului
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#69
57 Smile
ECM Automatik 64 | V60 | Aeropress

 
Reply
#70
(24-10-2018, 16:51)radudani Wrote: EK43 a facut-o Perger renumita pentru ca a facut si 'filtru' pe masina espresso (a folosit initial si sitare, ceea ce a regretat ulterior), a folosit si lapte SO, a folosit si cesti racite in frigider, a folosit - sau trebuia oricum sa foloseasca - incantatii magice - totul trebuia sa fie original si sa socheze! si totusi, n-a luat premiul I la WBC!

Perger nu, dar Berg Wu si Aga Rojewska da Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#71
Nu stiu unde sa postez asta:

https://socraticcoffee.com/2016/06/explo...xtraction/
 
Reply
#72
Mergea mai curand la site, putea fi folosita orice rasnita...  Confused
 
Reply
#73
Am sa las aici o postare tradusa cu translate de la omul pe care il urmaresc de aproape, mentorul meu. De la el m-am inspirat in mai multe proiecte, si i-am cerut sfaturi, are o experienta foarte vasta si imi place caracterul lui  arogant si direct.

Raspunsul este dat unei persoane care a zis ca ek43 este o rasnita scumpa (in tarile din Vest, la salariile din Vest, un salariu pe o luna costa cat un ek43. La noi un salariu pe cateva luni costa un ek43, dar in fine:

"
Quote:For most people, an EK43 would be too expensive
The EK43 is no more expensive than other TOP espresso grinders.
The K30, for example, is just as expensive, is slower, worse and has the wrong grinding discs, so it needs to be upgraded. The ProM is a top mill, but misconstructed and is therefore no longer delivered.
Most other espresso grinders are not stable because of the electronics, because in 15 years there will be no spare parts for it.
The Favorite 2a is a super mill, but needs as Espressomühle just like the EK43 a Dosingtool and a ST-holder. The price of the mills must be considered less the purchase price of the grinding discs. Then the EK43 is cheaper than the K30, € 500, - more expensive than the proM and € 1000, - cheaper than a well-preserved Favorite.
Because the EK43 achieves more extraction, with 50 kg of coffee and espresso consumption per year, it has also saved over € 1000, - in 10 years. And then comes the better result in the cup.
Since the latter is most important to me, there is no alternative to the EK43.
It amazes me again and again that in a coffee forum when comparing devices again and again the price difference of a few hundred euros is shown as a buyer-decision. Let everyone take a look at themselves and reflect on how much money is wasted by the dumb new purchase of equipment, because the purchased equipment does not bring the expected result.

In my circle of acquaintances, I only make the following recommendation:
Either HH-ST machine with PID and EK43
or
Nespresso.
The latter never tastes bitter, never sour and never overextracted and always the same, so almost 100% reproducible in the result. "
 
Reply
#74
ce e HH-ST?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#75
Acum stim de unde vin chiftelele pe care le arunci pe forum Smile))

Serios acum, de acord cu domnul, oricat de categoric si arogant ar parea, asta daca iei in considerare in primul rand calitatea gustului.

Dar cand te gandesti la ceilalti factori, adica la bataia de cap cu alinierea si la costuri (a cam supraevaluat consumul la 50 kg pe an), parca o rasnita cu cutite plane de 64 si un E61 care-o fi el sunt putintel peste Nes...so.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#76
Asta intră la interpretările extrem de liberale despre ceea ce înseamnă espresso. Se trece de la cafea prăjită bine, E61 și râșniță conica la aparate cu tabletă, râșnițe de aprozar și cafea care nu "vede" first crack. Un fel de nișă in nișă sub alta nișă.

Nu știu cum e sa masori ey-ul in fiecare ceașca dar îmi imaginez că e al naibii de stresant daca nu iese numărul corect și se cam duce "economia" pe chiuvetă.
 
Reply
#77
Eu am folosit, pentru o perioada suficient de lunga incat sa imi pot forma o opinie si EK43 si K30 dar si Honne si nu impartasesc opiniile domnului arogant dar direct.
Legat de cantitatea de cafea consumata stiu multi espressomani care abia daca ajung la 15 kg anual (ma numar printre acestia). Pana vor/vom ajunge sa macine cele cca 400 de kg pentru care cutitele sunt garantate ca maxim de performanta vor trece peste 25 de ani. Sa fim noi sanatosi si sa mai bem cafea in tot acest timp.
In plus tehnologia avanseaza si este posibila aparitia unei alte rasnite supreme in acest timp, iar cheltuiala/investitia pentru altii, sa se dovadeasca a fi una neadecvata.
Face domnul, cel arogant dar direct, trimitere la viteza cu care EK macina si ne spune ca ca o rasnire in 5-7 secunde este una inceata fata de cele 2-3 ale sale; asta, de parca diferenta ar fi una de natura sa iesim pe locul doi la vreo cursa cu obstacole, sa pierdem trenul (vietii) sau ar fi unica manopera pentru prepararea unui espresso sau a unei combinatii cu lapte.
Daca la acesta operatiune, de macinare,  adaugam si timpii de cantarire a dozei, scuturare a cefelei de pe traseul de curgere din rasnite, nivelarea, tamparea, montarea portfiltrului in expresor, extractia in sine si celelalte, pana la momentul in care bem preparatul, ne dam seama ca acest timp, cel alocat rasnirii, este nesemnificativ in cel total al prepararii. Daca mai facem si o crema din lapte atunci nici nu mai conteaza....
Acelasi domn, arogant dar direct, arata ca ca, in opinia domniei sale, cutitele sunt foarte importante.
Impartasesc in totalitate acest punct de vedere. Doar ca, acestea, cutitele, in afara unei alinieri corecte, a unei constructii solide a rasnitei in ansamblul sau, adica metal si nu plastic, nu prea fac mare lucru.
Aici EK-43, desi exceleaza la capitolul materiale, ca si K30 si Honne de altfel, are mari deficiente la capitolul aliniere. Ori, cand dai atatia bani si cand stii ca ai achizitionat,  ceea ce domnul arogant dar direct numeste rasnita suprema, mai trebuie sa cauti un super meserias cu scule scumpe, dedicate si sa aduca geometria mecanismului/ansamblului de macinare in parametrii necesari realizarii si a unei macinaturi supreme (daca aceasta o fi existand!), parca stai sa tegandesti mai mult inainte de a o achizitiona. Ma gandesc acum si la faptul ca nu toata lumea este Minirehnicus  si sa aiba timpul, rabdarea si priceperea sa faca singuri asta.
Daca ar fi sa gandim in trmeni de macinatura suprema, de gust maxim atunci, in opinia mea, o singura rasnita pe blatul de lucru nu este suficienta.
Cafele diferite, prajiri diferite, principii de functionate si de extractie diferite (levere, SBDU, HX, DB, GS, E61 cu si fara profilari...) gusturi si evaluari diverse au nevoie, dupa preferinta fiecaruia, de macinaturi diferite.
De ce ar fi o macinatura aproape unimodala mai buna decat una bimodala sau multimodala?
Doar ca asa zice unul sau altul?
Am intampinat dificultati in a extrage cafele foarte light prajite, din macinatura provenita de la EK43; am avut si gusturi care mi-au placut mai putin cu aceeasi macinatura, dar si extractii care mi-au placut mai mult, prin comparatie cu celelalte modele. 
Da, sunt de acord ca spectrul aromatic al gustului este diferit, dar eu ma opresc aici deoarece asta nu inseamna mai bun. 
Acest cuvant, diferit, nu este sinonim cu mai bun sau cu mai rau. Trimite insa la alternative care genereaza posibilitati, pentru noi, ca sa ajungem la preferinte si sa facem, apoi, clasificari, ierarhii si alegeri.
Ca o concluzie la cele pe care le-am scris, in opinia mea cele spuse de domul arogant dar direct este bine sa fie luate doar ca niste alte experiente, alte opinii si preferinte in zona rasnitelor performante si nu ca pe niste aspecte de natura a genera concluzii cu caracter de sentinta: EK43 cea mai buna rasnita, unica, suprema iar celelalte doar niste glume sau incercari esuate, nereusite.

PS, 
Am folosit exprimarea cu acel domn arogant dar direct, nu ca sa fiu eu ironic, arogant, ci pentru ca mi-a placut modul in care tu l-ai calificat si l-ai numit, pe baza acestor calitati (in opinia ta).
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#78
Domnul arogant si direct nu pierde timp cu clăbuci de lapte. Deține o cafenea și are 5 ek-uri, printre multe alte rasnite. Dar nu asta contează. Spun asta pentru ca asta ii ofera posibilitatea de a experimenta si acumula mai multe experienta decat daca ar face 2 cafele pe zi acasa.

Uite asta contează și ar trebui sa genereze niste curiozități.

"Am intampinat dificultati in a extrage cafele foarte light prajite, din macinatura provenita de la EK43; am avut si gusturi care mi-au placut mai putin cu aceeasi macinatura, dar si extractii care mi-au placut mai mult, prin comparatie cu celelalte modele.
Da, sunt de acord ca spectrul aromatic al gustului este diferit, dar eu ma opresc aici deoarece asta nu inseamna mai bun. "

Pot să ți zic sigur că nu ai atins extracțiile care trebuie cu timpii convenționali și cu extracțiile convenționale. Dar dacă pt tine nu a funcționat e ok și asa. Un detinator de cafenea de specialitate imi spune mereu cand ne mai intalnim ca se fac cafele bune si la 9 bar si cateodata ii mai dau dreptate.
 
Reply
#79
Și totuși... ce e HH-ST???
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#80
HH- handhebler = lever
St- siebträger = sieb e sita, basket.

Repet, are o varsta, e de multi ani cu cafeaua, de cand nu existau aparatele moderne  cu posibilitate de profilare, si tot ce avea la dispozitie erau leverele. Are o preferinta pentru leverele vechi.

Semnatura domnului arogant: Slayer, Strada EP, EK43, Faema Urania & Marte, WMF Blitz & 2000.
 
Reply
#81
Hai Liviu, e sansa voastra, eu inca rad de ieri continuu:

https://www.scottrao.com/blog/2019/1/5/b...-is-better
 
Reply
#82
Urmeaza sa fie crucificat, probabil de Matt Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#83
Din perspectiva userului casnic, fara pretenții exagerate, nu vad unde e problema.

Se știa de ceva timp că Vario cu cuțite metalice, aka Forte, oferă rezultate destul de ok pentru aproape toate metodele de preparare. Și pe un aparat de genul DE, care permite manipularea extracției in orice directie, mai contează atât de mult râșnița?
 
Reply
#84
Yuy ai grija ce zici. Rasnita conteaza foarte mult, dejeaba ai control in orice directie daca macinatura te limiteaza dpdv al rezistentei hidraulice.

Despre Scott Răul pot sa spun ca nu consuma espresso. Bea brew+ americano.

Foloseste cafea bine prajita, corect prajita ca sa fiu in trend cu forumul. Rasnitele astea s-ar putea sa faca clabuci daca le dai graunte necoapte.

Vario nu are acelasi sistem de prindere ca si Forte. Forte are ansamblul de prindere al cutitelor din metal, pe cand Vario are teflon sau ce e acolo, eu nu mi-as pune banii pe Vario.

[Image: IIryjqy.jpg]
 
Reply
#85
Da, depinde de espressor. Intr-o comparatie one to one, pe un espressor de 500-2000E, cu o cafea medium - light, probabil majoritatii userilor le va iesi mai usor espresso cu o rasnita gen Mahlkonig decat cu EK43 aliniata la noroc. 
Dar la fel se poate spune si ca un user average cu un Brewtus + Honne, va scoate mult mai repede espresso corect decat acelasi user cu La Marzocco Strada EK43. 
E de vazut insa dupa ce aliniezi EK43 si pui mana pe carte, daca lucrurile nu capata cumva alta turnura.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#86
Cand zici Strada+Ek43 te referi la Bogdan?

Strada are nevoie de instalarea unui jigleor mai mic pentru ca la trecerile intre valori de debit diferite o face cam brutal, iar asta rezulta in canale. Ek43 nealiniat e nasol, e cam cum zice Răul cu cafea de la Bob nu s-a putut rasni suficient de fin incat sa poti extrage, a curs rapid.
 
Reply
#87
Nu ma refer la nimeni. Ziceam in general ca multe scule complicate si nisate pot parea (si chiar sunt) greu de utilizat initial, mai ales pe cafele mai light.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#88
Folosesc EK43S pentru espresso de 9 luni.
Rasnita stock a fost echipata cu coffee burrs si coffee burr carrier, in combinatia aceasta am constat ca in sitele mai mici de 18g pe Speedster IM nu puteam macina suficient de fin ca sa ma pot incadra in paramatrii de curgere doriti (folosesc preponderent cafele lent solubile).
Am fost nevoit sa inlocuiesc cutitele de cafea cu 98mmSSP Red Speed.

Cu ocazia asta,ajutat de un prieten de nadejdie Smile,am masurat abaterile de la perpendiculariatea fata de ax.
Suportul cutitului fix avea abatere de 0.030mm,acest lucru a permis alinierea cutitului fix relativ usor folosind foite de aluminiu .
Cutitul mobil a fost mai greu de masurat,el avea abateri peste 0.030mm cu zonele inalte in dreptul celor 4 prebreak-ere.
Solutia alinierii cutitului mobil presupunea rectificarea la strung sau CNC a burr carrier-ului.
Am ales sa comand un carrier de turkish rectificat.Pasul mai mic al melcului permitand aducerea boabelor spre cutite mai lenta.

Odata aliniat si cutitul mobil ,zona de espresso s-a mutat intre intervalul 0.4-1.5 cu nevoia de a recalibra 0 la atingerea cutitelor periodic.
In teorie aducerea la 0 se face dupa curatarea rasnitei.
Intotdeauna am nevoie de multa atentie la centratul shear-plate-ului in ax si de pozitionarea corecta a capacului din fata ce poarta surubul de reglaj.
In cazul pozitionarii imperfecte ,saua mecanismului de reglaj nu se centreaza in shear plate,rasnita vibreaza si macinatura livrata nu mai permite high EY.
Contactul imperfect intre shear plate si saua mecanismului de reglaj apare atunci cand strang excesiv suruburile frontale sau cand strang mai tare cele 2 suruburi ce fixeaza capacul surubului de reglaj.
Atingerea cutitelor in mers este reltiv safe in cazul EK pentru  ca sensul rotatiei aduce cutitele bont-pe-bont.Pentru majoritatea rasnitelor care rotesc sharp-on-sharp este o manevra riscanta.Metoda de aliniere cu markerul a fost promovata de Perger pentru EK,eu o consider profund imprecisa datorita multor repetitii ce cresc riscul de a pozitiona imperfect reglajul-in-shear plate,pentru restul rasnitelor plate este un risc asumat in necunostinta de cauza.
Macinatura fina generata de cutitele SSP creaaza un inel de retentie in jurul orificiului de evacuare,motiv pentru care am inlocuit bag-holder-ul cu unul scurt metalic si am improvizat o ansa cu diametrul mai mare cu care sa inlatur retentia fara a face contact cu cutitele.
Inaltimea joasa a permite rasnitul direct in portafiltru,dar a trebuit sa adaptez o palnie inalta pentru macinatura si sa confectionez un suport de portafiltru.Tot din cauza inaltimii rasnitul in pungi eu il gasesc incomod.

Impins de nevoia de a desface rasnita am achizitionat si ceas comparator pentru verificarea aliniamentului(am constatat ca nu il pierde Smile ).Tot din cauza EK am ajuns sa si masor refractia.
Experienta mea cu EK a avut darul de a ma scoate mult in afara zonei de confort Smile ,dar pana la urma am invatat sa surubaresc mai mult,sa ung mai bine si sa obtin EY inalte Cool
 
Reply
#89
Pare un efort destul de mare, atât financiar cât și ca timp / documentare necesar înțelegerii și îmbunătățirii funcționarii rasnitei.

Consideri ca merita efortul?
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#90
[Image: sbZjdH7.jpg][Image: 0LiRQXq.jpg]
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)