• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Made in Romania

Smile 
Este proiectul la care am lucrat in ultima perioada de timp ,am vorbit in alt topic despre el si am zis ca o sa revin cu detalii,este vorba despre un espressor destinat catre HORECA pe care am vrut sa-l fac exact asa cum am considerat eu ca este cel mai bine ( sa ma incadrez si in buget)
Specificatii:
Capete tip Faema manuale
Boilere -cel de abur 5,6l ,2000w ,presostat
-pentru extractie boiler 2,7 l,2000w,PID,sonda RTD.
Toata tevaria din cupru ,carcasa inox si tabla de 2mm vopsita electrostatic .
Am sa pun cateva poze,sunt bine venite orice sugestii Smile
Pozitionarea boilerelor.

Montarea capetelor ,robinetilor...

Toate piesele montate .

Espressor VFA Expres,Honne,Dienes manuala,Homemade roaster.

Reply
WOW. Este fantastic de frumos si banuiesc ca si cafeaua iese foarte buna. FELICITARI.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola+PID, Mahlkonig Vario, La San Marco SM95, Kinu M68, cantar Brewista, V60, Aeropress, Hario mini  

Reply
Felicitari!

Cum iese cafeaua?
Din ce material sunt boilerele?
Cat te-a costat tot proiectul?
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
Multumesc!
Cafeaua iese super buna ,stabilitatea temperaturii apei in timpul extractiei este dementiala ,am o fluctuatie de 0.3 grade ,offsetul este de 8 grade C ,boilerele sunt din inox alimentar iar pretul.... Smile
Am sa incerc sa pun niste filmulete pe net zilele astea .

Reply
Succes pe viitor!
Bezzera BZ10 ,ranita Hario si multa pasiune;)...ajutata de Macap M2M

Reply
Felicitari! Asteptam si magazin on-line, cum stau sacii de cafea verde. Smile

Presiunea de extractie la manometrul de pe panou, e citita de langa OPV, la intrare in boiler? Ce diferenta este intre presiunea masurata la grup si cea de pe manometru?

Reply
AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAcum abia imi dau seama! Cei de la SCAE mi-au povestit de un anume Dragos Manciu care are pe mana prajitorul pe care l-a avut Monkaff si te-au tot laudat. Eu le-am zis ca avem pe forum un "dragos", foarte tare pe tehnica, dar stiam ca si-a construit singur prajtorul. De aia te-am intrebat pe Facebook daca prajesti, caci banuiam ca sunteti persoane diferite si ca trebuie sa sa te includ in lista de prajitori Smile

De fapt vorbim de una si aceeasi persoana Smile Cand esti gata de livrari, sa-mi spui sa mai pun un punct pe harta prajitoriilor.

Bravo pentru tot! Asemenea initiative mi-am dorit de la inceput sa apara si la noi.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Suuuper tare!
Adevarul e, ca cel mai bun espressor ,e cel pe care reusesti sa-l construiesti cu toate plusurile citite pe forumuri si din experiența.Arata profesional,cred ca si funcționează la parametrii profi.Bravo,bravo,bravo...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art

Reply
FELICITARI !

Aici se vede clar pasiunea !
Daca poti sa faci si bani din asta deja este fantastic .

Din cate imi dau seama , din poze , partea superioara pare inclinata in fata catre spate .
Acolo ar trebui sa stea cestile sa se incalzeasca . Daca panta este mica cred ca este OK .
Daca este prea mare s-ar putea sa fie mai incomoda manipularea acestora .

Parere personala , apreciez planul orizontal pentru acea zona .

Felicitari , din nou !
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply
Raducarutasu,ai dreptate este inclinata partea superioara este in lucru o mica balustrada care va tine cescutele ,unghiul nu este foarte mare undeva la 15 grade .

Reply
Astinga,presiune este citita inainte de opv ,numai ca la espressor acesta presiunea este reglata din bypass-ul pompei, opv-ul este pus doar pentru siguranta in caz ca o ia PID-ul razna sau pompa si este reglat la 12 bari,diferenta intre manometru montat pe portafiltru si cel de pe espressor este de 0,3 bari,acum nu stiu daca se pierde pe traseu sau manometrele nu sunt calibrate identic .

Reply
Nu ma pot pronunta asupra calibrarii manometrelor, insa cu siguranta se pierde pe traseu la fiecare cot, T, valva, boiler si chiar si pe teava dreapta. In eventualitatea in care vei vrea sa calculezi aceste pierderi poti cauta un normativ de instalatii sanitare si sa echivalezi, macar aproximativ, piesele pe care le ai cu ce gasesti acolo desi...nu vad de ce ai vrea sa faci asa ceva...Smile
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Diferenta intre presiunea de la pompa si cea de pe grup tinde spre zero, sau 0,3bari, functie de eroarea manometrelor. Mi-am primt raspunsul. Merci!

Era interesant varianta cu doua boilere de extractie, pe fiecare grup, cu temperaturi diferite functie de soi cafea si grad de prajire.

Reply
Omul mai trebuie sa si vand aparatul (banuiesc). Deci doua boilere pe fiecare grup ar fi fost cam costisitor Smile
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Lyvyoo ,nu este de vanzare se vor da doar in folosinta in locatiile care vor vinde cafeaua noastra .
Am in plan si o bucata cu boiler independent pe fiecare group ,clientul respectiv vrea sa fie cu dozaj electronic espressorul si in configuratia asta nu se poate asa ca o sa fie si unul cu trei boilere de brew (3 capete) si un boiler de abur .

Reply
Va salut si va felicit si eu. De unde ati achizitionat "Capete tip Faema manuale", m-ar interesa si pe mine. Multumesc, stima.
LA CIMBALI M15 si 2 buc automatic Saeco

Reply
Piesele le-am luat din Italia un furnizor din Milano .

Reply
(28-05-2013, 08:06)dragos5178 Wrote: Piesele le-am luat din Italia un furnizor din Milano .
Daca nu sunt indiscret, imi puteti spune pretul capetelor (eventual pe pm)? Multumesc.
LA CIMBALI M15 si 2 buc automatic Saeco

Reply
Dragos, cand ai timp, ar fi interesanta opinia ta aici.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)