Hello There, Guest! Login Register


Macap M42M / M42D

#91
Am facut astazi "operatiunea" si am scos tamburusul. Intradevar, asa cum a banuit @ Lyvyoo , acesta se poate scoate si fara a desuruba total partea de sus. 
  Cred ca maine o voi pune la treaba (imi vine espressorul PL 92T) cu o cafea de la Sloane - Brazil Cachoeirinha.
  Sincer, citind pe forum cate variabile sunt in prepararea unui espresso, cate lucruri trebuie sa controlez, am nistee emootiii,... este prima intalnire cu un echipament mai profi.
 Daca aveti ceva sfaturi pentru acest setup + cafeaua de la Sloane - Brazil Cachoeirinha... sunt binevenite.
Lelit PL 92T / MacapM42M
 
Reply
#92
Salutare ! Pentru detinatorii de macap m42m am si eu o intrebare privind timer-ul . La mine in pozitia 4 (adica la maxim) rasnirea dureaza aproximativ 5.5 sec ceea ce mi se pare inutil de folosit din moment ce pentru a rasni 16g de cafea , timpul este de peste 10 sec (nu am cronometrat exact )Nu mai vorbesc de pozitiile 2 sau 1 unde rasnirea este de 2-3 secunde . Se poate mari acest timp ?
 
Reply
#93
Salut, ar fi interesant de aflat, mi se pare chiar inutil timer-ul acela, daca știam luam varianta fara el...
Dalla Corte Studio, Honne
 
Reply
#94
Îl potriviți astfel încât din două râșniri să aveți cantitatea pentru un double.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#95
Solidă ca construcție dar greu de reglat,timer-ul dacă îl dau la maxim adică la 4 nu râsneste mai mult de 14,6g,nu prea sânt mulțumit de alegerea făcută,poate mă înșel eu.
[Image: Chfu4Ac.jpg]
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
#96
(04-12-2020, 00:12)lig76ct Wrote: Solidă ca construcție dar greu de reglat,timer-ul dacă îl dau la maxim adică la 4 nu râsneste mai mult de 14,6g,nu prea sânt mulțumit de alegerea făcută,poate mă înșel eu.

Ce te opreste sa reglezi timer-ul pe 2,5 si sa rasnesti doua ture pentru filtrul dublu?
Din cate-mi aduc aminte asa faceam pe rasnita M2D.
 
Reply
#97
(04-12-2020, 01:08)bogy Wrote:
(04-12-2020, 00:12)lig76ct Wrote: Solidă ca construcție dar greu de reglat,timer-ul dacă îl dau la maxim adică la 4 nu râsneste mai mult de 14,6g,nu prea sânt mulțumit de alegerea făcută,poate mă înșel eu.

Ce te opreste sa reglezi timer-ul pe 2,5 si sa rasnesti doua ture pentru filtrul dublu?
Din cate-mi aduc aminte asa faceam pe rasnita M2D.
Exact, asta faceam eu cand aveam M42M.
Lelit Bianca, Eureka Helios 80, Lelit Pl481A, PL121 plus, Acaia Lunar, Bravo Tamper.
Past: Lelit PL81T, Hario Skerton, Macap M42M
 
Reply
#98
Ma intereseaza si pe mine sa aleg intre cele 2 si sa nu fie nevoie sa adaug eu dispozitivul stepless.
La reduceri vad – Macap MC42 Stepped – 1450 lei (nu stepless) si – Macap M42M Stepless – cutite plate 58mm, motor 250W, timer doze programabile – 1990 lei 

Si la importator vad tot o diferenta similara intre cele doua, de 550RON - semnificativa consider.
https://cremaperfecta.ro/produs/rasnita-...-stepless/ - 2200
https://cremaperfecta.ro/produs/rasnita-...-stepless/ - 1650

Inteleg ca singura diferenta este timerul si in oferta de reduceri este trecut gresit Stepped in loc de Stepless?
Din ce am cautat si adaptat nevoilor mele ( o rasnita mai buna decat PL043MMI, nu ma intereseaza retentia) cred ca una dintre cele doua s-ar potrivi (buget 1400-2000 RON).

Pe scurt ma intereseaza sa rasneasca cat mai fin si sa fie fiabila sa nu-mi tataie fundul ca la PL043.
Cu PL043MMI nu prea reusesc sa scot ceva decent din cafele prajite cu o vechime mai mare de 0 luna, nici vorba de cele din magazin. Am si stricat-o odata la 2-3 luni de la cumparare Smile
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
#99
(16-01-2021, 18:04)Danielu Wrote: Ma intereseaza si pe mine sa aleg intre cele 2 si sa nu fie nevoie sa adaug eu dispozitivul stepless.
La reduceri vad – Macap MC42 Stepped – 1450 lei (nu stepless) si – Macap M42M Stepless – cutite plate 58mm, motor 250W, timer doze programabile – 1990 lei 

Si la importator vad tot o diferenta similara intre cele doua, de 550RON - semnificativa consider.
https://cremaperfecta.ro/produs/rasnita-...-stepless/ - 2200
https://cremaperfecta.ro/produs/rasnita-...-stepless/ - 1650

Inteleg ca singura diferenta este timerul si in oferta de reduceri este trecut gresit Stepped in loc de Stepless?
Din ce am cautat si adaptat nevoilor mele ( o rasnita mai buna decat PL043MMI, nu ma intereseaza retentia) cred ca una dintre cele doua s-ar potrivi (buget 1400-2000 RON).

Pe scurt ma intereseaza sa rasneasca cat mai fin si sa fie fiabila sa nu-mi tataie fundul ca la PL043.
Cu PL043MMI nu prea reusesc sa scot ceva decent din cafele prajite cu o vechime mai mare de 0 luna, nici vorba de cele din magazin. Am si stricat-o odata la 2-3 luni de la cumparare Smile
Eu am Macap M42M și sânt foarte mulțumit de rezultate,construcție solidă,retenția este 0

Trimis de pe al meu SM-A705FN folosind Tapatalk
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
E o greseala la importator in site. Cand am primit reducerile Macap pt espressomani se specifica faptul ca MC42 nu se mai aduce decat stepped (in trepte) pt ca adresabilitatea rasnitelor de acest gen este de obicei spre magazinele ce vand cafea vrac, deci nevoia de a sari usor de la ibric la filtru cere rapiditate in manevrarea reglajului. Dar optional se poate adauga melcul stepless.
Diferenta MC42 - M42M ar fi acel timer si suportul de portafiltru, alaturi de acea clama prezenta pe MC42, clama care poate fi utila pentru cine va pune un pahar sub evacuare (ca la EK43) sau incomoda pt cine va adauga in viitor un suport de portafiltru.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(18-01-2021, 01:58)Lyvyoo Wrote: E o greseala la importator in site. Cand am primit reducerile Macap pt espressomani se specifica faptul ca MC42 nu se mai aduce decat stepped (in trepte) pt ca adresabilitatea rasnitelor de acest gen este de obicei spre magazinele ce vand cafea vrac, deci nevoia de a sari usor de la ibric la filtru cere rapiditate in manevrarea reglajului. Dar optional se poate adauga melcul stepless.
Diferenta MC42 - M42M ar fi acel timer si suportul de portafiltru, alaturi de acea clama prezenta pe MC42, clama care poate fi utila pentru cine va pune un pahar sub evacuare (ca la EK43) sau incomoda pt cine va adauga in viitor un suport de portafiltru.

Multumesc! Si melcul il adauga ei gratuit sau contracost daca mentionez la MC42?
Lelit PL41TEM ( Sita dubla Ascaso Precision Competition) | Lelit PL043MMI | Tamper Lelit | Latiera Motta 50cl
Gaggia Classic model nou | PL43MMI | Tamper Etolia 58mm
 
 
Reply
Daca te referi la cost, nu e gratuit, dar nici scump. Daca te referi la montaj, posibil...precizeaza la showroom acolo ca esti de pe forum si eu spun ca vei gasi intelegere daca nu e service-ul aglomerat. Altfel e foarte usor de montat acasa...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(04-12-2020, 00:12)lig76ct Wrote: Solidă ca construcție dar greu de reglat,timer-ul dacă îl dau la maxim adică la 4 nu râsneste mai mult de 14,6g,nu prea sânt mulțumit de alegerea făcută,poate mă înșel eu.
[Image: Chfu4Ac.jpg]
Salve,
Gandeste-te la un dublu-clic de mouse si aplica la rasnire Smile , in cazul meu functioneaza perfect.
Spor
Bianca, Macap M42, (ex. Gaggia Classic), (ex. Bezzera BB005)
 
Reply
Va salut cu respect,
Oare ce rol are piesa metalica de sub evacuare?


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
Daca te referi la piesa care are o curbura interioara (chiar sub gura de evacuare), acea puesa are rol de sustinere a portafiltrului in timpul rasnirii (hands free).
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
E ceva ce îmi scăpa? [Image: xbYzYoU.jpg]
 
Reply
Evident…
Daca vrei sa-l folosesti asa, trebuie sa-l pui cu buza portafiltrului in acea scobitura. Nu mai sta pe furca.
Prin propria greutate va actiona si butonul de la rasnita.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Mecanismul sigur nu e făcut sa lucreze cu portafiltre de la Rocket (cu scurgerile posterioare), pentru ca nu e absolut nici o poziție fireasca de echilibru în acest caz.
 
Reply
Asa pare. Vezi cu unul simplu…
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
O voi face, de îndată ce voi achiziționa unul naked. Mulțumesc de sugestii.
 
Reply
(31-08-2021, 08:39)Andi_371 Wrote: O voi face, de îndată ce voi achiziționa unul naked. Mulțumesc de sugestii.
La modelul tau, furca de sustinere, nu se regleaza pe inaltime ? In principiu, cam toate rasnitele indiferent de marca, au acest sistem simplu de sustinere a portafiltrului, cu posibilitatea de reglare pe inaltime astfel incat sa poti adapta filtrul din dotare.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
Nu, însă căutând pe net, am văzut ca rasnita venea cu un picioruș culisant de stabilizare a portafiltru lui, pe care eu, bineînțeles, nu l-am primit la achiziția sh...

[Image: aCH9RKH.jpg]
 
Reply
Cam la cât timp se schimbă cuțitele,cum ne putem da seama că cuțitele trebuiesc schimbate?
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI
 
Reply
In mod normal niciodata in regim casnic. Exista o limita de kg specificata de producator dar pana sa se atinga acea limita la 3-4 cafele pe zi ori face upgrade ori o lasam cunoscutilor mostenire. Desi Macap nu a fost problematica de-a lungul timpului, vorbind de rasnite in general e posibil sa ai alte piese care sa se defecteze inainte de a schimba vreodata cutitele.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)