Hello There, Guest! Login Register


METODA COMPARARE RASNITA

#1
Salutare,

Propun spre discutie o metoda de comparare rasnite, pentru ca personal am incercat sa gasesc solutii si asta e tot ce am resusit sa fac pana acum. 

Am 2 rasnite, modele diferite, marci diferite, rasnita 1 si rasnita 2. 

1. Stabilesc doza si ratia, as merge pe 18 g cafea si 40 g in ceasca.
2. Macin la rasnita 1 si extrag cafele pana cand iese o extractie de care sunt multumit. Sa zicem ca am un timp de extractie de 30 de sec.
3. Reglez macinatura la rasnita 2 astfel incat sa reusesc sa extrag  aceeasi doza si ratie in acelasi timp : 18 g 40 ml 30 sec. 
*uneori in functie de rasnita ( stepped/steppless) nu e usor sa reusesti sa gasesti macinatura diferita pe ambele rasnite la care doza/ratia/timpul sa fie identic pe cele doua rasnite, ca sa poti compara. Eu atunci schimb doza, in ambele cazuri si o iau de la capat, mentinant ratia si timpul de referita identice pe cat posibil. 

4. Verific gustul : daca va fi mai bitter sunt sanse ca distributia sa fie mai neuniforma pe rasnita 2 si sa avem mai multe particule mici ( fines). Putem presupune ca rasneste mai neuniform. 

Eu personal dublez cu refractometru aceste teste. Verific TDS ul. 

O idee recenta si mai simpla ar fi si achizitionarea unui set de filtre tip Kruve, care ar strecura particulele si am putea vedea distributia per marimi. 

Nu trebuie omisa si verificarea vizuala a unui mic sample din macinatura pe o foaie alba. Uneori e evidenta macinatura. 

Toate metodele de mai sus presupun teste, imposibil de facut in lipsa fizica a rasnitelor si a timpului necesar. 

Cine are posibilitatea poate incerca sau poate folosi alte metode, pe care poate ni le impartaseste aici. Tot ce vreau sa spun este ca faptul ca o rasnita cu cutite de 65 mm ( gen Mahlkoenig) nu va fi inferioara niciodata uneia cu cutite de 75 mm sau 84 mm, si culmea, uneori nici mai lenta! Astea sunt de multe ori criterii de evaluare "virtuale" a unei rasnite de catre multi dintre noi, fara experienta practica. Timpul si experienta le rezolva pe toate insa pentru cei care vor sa mai scurtcircuiteze, poate metodele de sus ajuta.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#2
(09-08-2017, 16:58)razvanMB Wrote: ...Tot ce vreau sa spun este ca faptul ca o rasnita cu cutite de 65 mm ( gen Mahlkoenig) nu va fi inferioara niciodata uneia cu cutite de 75 mm sau 84 mm, si culmea, uneori nici mai lenta! ...

N-as fi asa sigur de adevarul nici unei din afirmatii, dar deh, numerele vinde...
In lipsa unor posibilitati hobby-istice de evaluare a macinaturii, care depinde mai mult de dantura decat de diametru, ne inchinam la cifre, ce sa facem...

Si inca n-ati ajuns la compararea/echivalarea conice vs plate... Smile

Iar cu viteza... aia de 65 este suficient sa aiba turatia 20% mai mare si le ajunge pe cele mai mari... si ce-i cu asta ?
 
Reply
#3
(09-08-2017, 16:58)razvanMB Wrote: Tot ce vreau sa spun este ca faptul ca o rasnita cu cutite de 65 mm ( gen Mahlkoenig) nu va fi inferioara niciodata uneia cu cutite de 75 mm sau 84 mm, si culmea, uneori nici mai lenta! Astea sunt de multe ori criterii de evaluare "virtuale" a unei rasnite de catre multi dintre noi, fara experienta practica.

Eu tocmai aici cred ca e diferenta data intre marimile cutiltelor, si anume viteza de macinare. Normal ca poti mari turatiile, dar asta poate influenta rezultatul macinat, si anume temperatura macinaturii.

Ce ne intereseaza sa comparam de fapt este fix rezultatul macinat, acceptand si lasand la o parte variabilele care difera de la o rasnita la alta, viteza, marimea cutitelor, automat pretul.

Adica, mi-as dori sa aflu daca rezultatul macinat in 8-10 secunde la o rasnita de 1500ron, este calitativ la fel ca cel macinat in 2 secunde la o rasnita de 5000ron.

Astept cu drag diferite rezultate de la diferite rasnite.
 
Reply
#4
marimea cutitelor nu are legatura cu pretul : vezi Mahlkoenig 65 mm vs ceado 84 mm. 
viteza de macinare are legatura cu dim cutitelor si turatia insa nu neaparat cu calitatea macinaturii. Vezi iar Mahlkoenig vs restul Smile

Concluzia mea personala e urmatoarea : pentru espresso cele mai bune macinaturi ( constante, uniforme) sunt pe rasnite care costa minim 1500 de euro. Pentru zona de 500 de euro nic nu prea conteaza ce iei, vor fi la fel de "bune" comparativ cu cele de top, adica neuniforme. daca va avea vreodata sens sa cheltui peste 1500 de euro pe o rasnita, atunci e bine sa mergi pe carari batute, sunt ceva branduri conssacrate care fac bine asta de mult timp. La nivelul ala o sa vezi ca diferentele nu le mai fac dimensiunea cutitelor si nici timpul de rasnire, pur si simplu sunt solutii total diferite, proprietare, si de regula functioneaza, adica esti oarecum safe. 

Din pacate, cu putine exceptii, pretul reflecta calitatea, cel putin la rasnite. Singura problema este ca nu poti sa verifici calitatea prin timpul de rasnire, retentie si dimensiune cutite, ci prin consistenta macinaturii si de asta am dat mai sus 3 metode prin care poti incerca sa faci asta, cu conditia sa poti testa fizic rasnitele.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#5
razvane nu mai incerca, stii cum sta treaba? lumea nu prea are bani multi, asa ca incearca sa faca compromisuri si sa se amageasca ca la bugetul lor iau rasnita suprema, si ca de ce sa dea mai multi bani pe o rasnita, ca oricum diferenta este mica spre inexistenta.

Exact cam asa e si cu kinu, de ce sa-mi iau un k30, cand pot sa-mi iau un kinu de 610 ron si sa nu mai am nevoie de nimic.


Cine bea 1-2 cafele pe zi, nu e pasionat la modul exagerat, nu are nevoie de produse de top, nu degusta multitudinea de cafele prezenta pe piata, nu se gandeste la fiecare 10 minute la ceva legat de cafea. Hai sa-i dam unui espressoman infocat, cu acces la cafea un kinu, sa prepare cate 3-4 cafele pe zi, fiecare din soiuri diferite, sa vezi ce o sa-i iasa pe gura, a pai stai, ca eu nu beau 3-4 soiuri de cafea pe zi, eu imi iau cele 500de grame saptamanal, fac asta de 3 ani, si nu am nevoie de alte setari ale rasnirii, sac.

Pasiunea de cafea pt unii este redata de tabietul de a te trezi dimineata sa prepari ceva, in speranta ca o sa-ti faca dimineata mai captivanta, usoara, frumoasa. Pentru unii asta inseamna procesul de a prepara o cafea.

Eu sunt destul de prezent pe o multitudine de forumuri, din diverse categorii (auto, muzica, instrumente, etc). Inca sunt oameni care nu sesizeaza diferente intre un logan si o alta masina, cum ai vrea sa fie oameni care sa sesizez diferente la nivel microscopic intre doua rasnite?
 
Reply
#6
(09-08-2017, 22:14)deenman Wrote: razvane nu mai incerca, stii cum sta treaba? lumea nu prea are bani multi, asa ca incearca sa faca compromisuri si sa se amageasca ca la bugetul lor iau rasnita suprema, si ca de ce sa dea mai multi bani pe o rasnita, ca oricum diferenta este mica spre inexistenta.

Ai foarte mare dreptate ca lumea face compromisuri, astia suntem si asta facem, compromisuri, zilnic, de cand ne trezim pana ne culcam. Si cred ca n-ai inteles scopul si rolul acestui thred, se numeste "METODA COMPARARE RASNITA", fix pentru a ajunge la o metoda (de compromis, ieftina; fac aceste precizari ca la urma iar imi sare lumea-n cap ca "Exista deja metode de verificare a macinaturii, in laboratoare speciale cu lasere si jedi") de a delimita clar rasnitele de 2000ron de cele de 6000ron cat si intre ele.

Prin afirmatia ta "razvane, nu mai incerca" .. practic ii spui omului "de ce ai deschis ma topicul asta, nu e indeajuns ca avem ca si comparatie pretul ? cu cat mai mare cu atat mai bun, ce microni, ce refractometre, ce filtre tip Kruve".
 
(09-08-2017, 22:14)deenman Wrote: Eu sunt destul de prezent pe o multitudine de forumuri, din diverse categorii (auto, muzica, instrumente, etc). Inca sunt oameni care nu sesizeaza diferente intre un logan si o alta masina, cum ai vrea sa fie oameni care sa sesizez diferente la nivel microscopic intre doua rasnite?

Calitatea si confortul sunt total diferite intre un logan si o masina de 15000, 20000, 30000 euro.
Insa, daca eu nu tin la calitatea materialelor masinii, la confortul in scaun, la quality-of-life stuff, si judec, doar din punct de vedere al bugetului, ca vreau o masina care sa fie capabila sa ma duca cu 120-130KM/h la destinatie, merita sa iau o masina de 15000euro sau un logan de 7000euro ? Sau daca am doar 9000 euro, iau masina de 7000 euro sau merg pe jos, resemnat, ca sunt sarac si nu am cei 15000euro ?

Ia-ti tu placa video GTX 1080TI, "ca e cea mai scumpa", si foloseste-o sa te joci in rezolutie 1080p@60Hz@60FPS, sa vedem cat de intelept este sa cumperi cea mai scumpa placa video, ca doar ce e cel mai scump e si cel mai bun, nu conteaza ca ai sau nu nevoie de el.

E si vorba aia "one man's trash is another man's treasure".
 
Reply
#7
(09-08-2017, 22:14)deenman Wrote: razvane nu mai incerca, stii cum sta treaba? lumea nu prea are bani multi, asa ca incearca sa faca compromisuri si sa se amageasca ca la bugetul lor iau rasnita suprema, si ca de ce sa dea mai multi bani pe o rasnita, ca oricum diferenta este mica spre inexistenta.

Exact cam asa e si cu kinu, de ce sa-mi iau un k30, cand pot sa-mi iau un kinu de 610 ron si sa nu mai am nevoie de nimic.

Eu nu incerc nimic special, mai mult decat sa impartasesc niste informatii ( discutabile, as prefera) si sa capat la schimb altele, invatand. Chiar si azi am avut o discutie un mare pasionat de cafea, am gustat peste  25 de cafele impreuna si am invatat o gramada de lucruri de la el. 

Dreptul unui om de a invata si a se perfectiona este din fericire, de cele mai multe ori, ( o dovedesc destul exemple chiar pe forum) independent de posibilitatile financiare, tine mai mult de interes si ambitie. There is always a way..

Desi nici asa nu as fi on topic, ci inca off topic, as comenta Kinu vs K30. In semnatura poti vedea ca am si una si alta ( K30 sub forma rasnitei Max de la DC). Am facut in viata mea 2-3 espresso pe Kinu, am macinat cam 1 min la fiecare, nu a iesit ce trebuie niciodata pentru ca nu am nimerit macinatura corecta si am abandonat sa mai folosesc Kinu pt espresso de atunci, pentru ca eram aprope epuizat fizic la nivel de antebrat Smile La fel si cu Comandante. Imi place f mult calitatea macinaturii pentru Brew, le folosesc cu drag aproape zilnic, timpul de macinare scade la jumatate, deci si efortul de rasnire. Pentru espresso nici nu pot sa ma pronunt la calitate, pt ca mi se pare un pic dificil de macinat si apoi de ajustat. Deci Kinu vs rasnita electrica de 500 de euro, pt mine = rasnita de 500 de euro. Kinu vs EK 43 pt Brew = Kinu.

Dar suntem toti diferiti, din fericire.

(10-08-2017, 00:24)A_C_M Wrote: E si vorba aia "one man's trash is another man's treasure".

Smile si ce bine ca este asa!
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#8
(09-08-2017, 22:14)deenman Wrote: razvane nu mai incerca, stii cum sta treaba? lumea nu prea are bani multi, asa ca incearca sa faca compromisuri si sa se amageasca ca la bugetul lor iau rasnita suprema, si ca de ce sa dea mai multi bani pe o rasnita, ca oricum diferenta este mica spre inexistenta.

Exact cam asa e si cu kinu, de ce sa-mi iau un k30, cand pot sa-mi iau un kinu de 610 ron si sa nu mai am nevoie de nimic.


Cine bea 1-2 cafele pe zi, nu e pasionat la modul exagerat, nu are nevoie de produse de top, nu degusta multitudinea de cafele prezenta pe piata, nu se gandeste la fiecare 10 minute la ceva legat de cafea. Hai sa-i dam unui espressoman infocat, cu acces la cafea un kinu, sa prepare cate 3-4 cafele pe zi, fiecare din soiuri diferite, sa vezi ce o sa-i iasa pe gura, a pai stai, ca eu nu beau 3-4 soiuri de cafea pe zi, eu imi iau cele 500de grame saptamanal, fac asta de 3 ani, si nu am nevoie de alte setari ale rasnirii, sac.

Pasiunea de cafea pt unii este redata de tabietul de a te trezi dimineata sa prepari ceva, in speranta ca o sa-ti faca dimineata mai captivanta, usoara, frumoasa. Pentru unii asta inseamna procesul de a prepara o cafea.

Eu sunt destul de prezent pe o multitudine de forumuri, din diverse categorii (auto, muzica, instrumente, etc). Inca sunt oameni care nu sesizeaza diferente intre un logan si o alta masina, cum ai vrea sa fie oameni care sa sesizez diferente la nivel microscopic intre doua rasnite?

Ceea ce ai scris tu e din categoria "captain obvious". In orice domeniu te lovesti la un moment dat de diminishing returns. Crezi ca cei care cumpara cabluri audio de 1000 de euro nu sunt constienti ca diferenta fata de un cablu mai ieftin e doar autosugestie?

Iar sa incerci sa rationalizezi de ce unii aleg sa investeasca mii de euro pentru 2-3 cafele pe zi e munca de sisif. Orice activitate curenta dusa in zona entuziasta nu mai are explicatii logice sau corecte.

Analogia cu masinile e fortata fiindca masina intra in categoria "unelte" sau rau necesar in timp ce un espressor, chiar si ieftin, si o rasnita decenta intra in categoria hobby/pasiune. Iar diferenta intre o cafea facuta la un automat sau de ce nu un "espresso" de la un restaurant/cafenea preparat gresit dintr-o cafea de proasta calitate si o cafea pregatita acasa cu un setup ieftin cu o cafea proaspata, e poate mai mare decat diferenta dintre o masina ieftina si una mult mai scumpa.
 
Reply
#9
Mergeti inainte, voi astia mici faceti cel mai mult scandal pe forum, ca si cum noi nu am avut aparatele voastre si nu am trecut prin aceasi situatie. Pt mine sofatul si masina sunt tot o pasiune.
 
Reply
#10
Stimati colegi espressomani, pentru linistea pe forum, imi doresc si va rog sa respirati adinc, sa faceti doi pasi inapoi, si sa incercam sa raminem la subiect. Daca acesta nu este interesant, atunci nu contribuim, si threadul se dizolva de la sine.
Peace & love!
Angel
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#11
(10-08-2017, 15:07)deenman Wrote: Mergeti inainte, voi astia mici faceti cel mai mult scandal pe forum, ca si cum noi nu am avut aparatele voastre si nu am trecut prin aceasi situatie. Pt mine sofatul si masina sunt tot o pasiune.



Ma indoiesc ca daca ai prepara minim 500 de espresso zilnic sau ai sofa 200-300 de km zilnic prin Bucuresti ar mai fi tot din pasiune.

Din ce observ eu, la tine frustrarea a depasit pasiunea si in momentul asta tot ce e in zona entry-level pute rau de tot a gunoi. Nu mi se pare o atitudine constructiva mai ales ca nu-ti solicita nimeni expertiza si parerile in mod direct. Accepta faptul ca sunt unii multumiti cu putinul, din punctul tau de vedere, pe care il au si evita discutiile sterile.
 
Reply
#12
(10-08-2017, 15:07)deenman Wrote: Mergeti inainte, voi astia

Din ciclul "you people" Smile Vezi, aici iti arati o fata foarte aroganta si am avut un spirit de observatie destul de corect atunci cand am zis ca faci unele afirmatii "rasfatate". Iti respect parerile, si te sfatuiesc sa lasi "prostii" sa se zbata in "prostia" lor fara sa le spui treaba asta, caci daca si spui treaba asta, poti sa denoti superioritate si aroganta.

Sunt destule persoane cu experienta, dar si cu rabdare si dorinta sa ajute sau sa claseze lucrurile mai bine decat sunt ele clasate la ora actuala. Pe mine unul nu ma multumeste doar afirmatia "ia-ti ce vreo la 2000ron ca toate-s lafel", si "doar la 6000ron gasesti o rasnita decenta". In schimb apreciez o abordare mai prietenoasa si incurajatoare ca cea a lui @razvanMB care zice "Daca vrei ca cele 2 cafele sa fie ca in coffee shop ( evident cu asumarea pierderilor pe teste) e evident ca nu vei reusi cu rasnita la un sfert de pret, decat ocazional, intamplator si pe anumite cafele.", ceea ce-mi da speranta, si ma face sa fiu increzator si sa nu fiu deprimat ca "daca nu dau 6000ron, nu o sa beau un espresso bun".

Inca a considera rasnita de 6000 ron "rasnita cu pretentii", si apoi a sustine "la 6000 ron o rasnita incepe sa fie decenta", este fix o contradictie in sine, caci decent = fara pretentii. Daca o rasnita de 6000ron HIGHEND este decenta, atunci rasnitele MIDRANGE sau ENTRYLEVEL cum sunt ?
(10-08-2017, 15:21)dev Wrote: Din ce observ eu, la tine frustrarea a depasit pasiunea si in momentul asta tot ce e in zona entry-level pute rau de tot a gunoi. Nu mi se pare o atitudine constructiva mai ales ca nu-ti solicita nimeni expertiza si parerile in mod direct. Accepta faptul ca sunt unii multumiti cu putinul, din punctul tau de vedere, pe care il au si evita discutiile sterile.
Fix ce spuneam mai sus de parerea incurajatoare care te face sa speri, si parerea care te deprima si te face sa te lasi de aceasta pasiune.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#13
Scuza ma ti se pare ca incercam sa ascund ca sunt un tip flegmatic, arogant? Nu toti trebuie sa fie ajutatori si buni, persoanele difera intre ele.

Sunt asa cu tine pt ca desi primesti sfaturi de ce rasnita sa ti iei tot cum te duce capul faci, desi ti se spune sa nu te stresezi prea tare pe un aparat entry tot cum vrei tu faci, pai atunci despre ce mai vorbim aici? Ne racim gura dejeaba si adunam posturi inutile? Ma comport diferit cu fiecare persoana in parte, dar daca cineva ma scoate din pepeni atunci devin arogant. Poti pune rachete pe gaggia tot la fel o sa scoata cafeaua.

Cat despre condus, am 10.000km in 3 luni de zile, 40 km naveta prin Bucuresti zilnic,imi place sa conduc pt ca am masina potrivita.

Un aparat mai scump nu produce o cafea mai buna de la sine, conteaza mult cum o prepari. Iti pot demonstra ca iti fac o cafea proasta cu scule de mii de euro, opusul e mai dificil. Stii ce e si mai dificil? Sa faci o cafea buna cu ceado 5p si gaggia. Si mai dificil de atat ar fii sa accepti ca exista diferente intre produse de pret diferit, si sa nu iei in considerare aspectele care te avantajeaza pe tine.
 
Reply
#14
(10-08-2017, 15:42)deenman Wrote: Ma comport diferit cu fiecare persoana in parte, dar daca cineva ma scoate din pepeni atunci devin arogant.
Eu pe "prosti", "ignoranti" sau oameni "batuti in cap" ii ignor daca nu vor sa ia in considerare cele expuse de catre mine prima sau a doua oara. Incearca sa faci la fel si o sa vezi ca o sa fie mai bine.
(10-08-2017, 15:42)deenman Wrote: Poti pune rachete pe gaggia tot la fel o sa scoata cafeaua.
Sunt extrem de constient de acest fapt, si mai ales ca am Evolution care nu are valva 3way, pid si alte unelte de control al presiunii si temperaturii. Cu toate astea nu am zis niciodata ca "vreau espresso perfect pe Gaggia Evolution", si nici n-am avut atitudine de genul "Da rasnita aia de 6000-9000ron face si cartofi prajiti de banii aia?".
(10-08-2017, 15:42)deenman Wrote: Desi ti se spune sa nu te stresezi prea tare pe un aparat entry
Uite aici cred eu ca e problema, tu cataloghezi rasnita aia ca fiind ENTRY LEVEL, si desi iti respect decizia, din p.m.d.v. poti sa consideri ca Monolith este "decenta cat de cat", dar te intreb Ascaso, Gaggia, Eureka Mignon, Cunill la 200euro ce fel de rasnite mai sunt ?

(10-08-2017, 15:42)deenman Wrote: Stii ce e si mai dificil? Sa faci o cafea buna cu ceado 5p si gaggia.
Dificil, normal. Dar nu imposibil Wink Vorba lui razvan, daca-mi ies 2 cafele bune din 10, tot e mai bine decat 0 cafele. Atat imi permite bugetul actual, I make the best of it.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#15
(10-08-2017, 15:42)deenman Wrote: Scuza ma ti se pare ca incercam sa ascund ca sunt un tip flegmatic, arogant? Nu toti trebuie sa fie ajutatori si buni, persoanele difera intre ele.

Sunt asa cu tine pt ca desi primesti sfaturi de ce rasnita sa ti iei tot cum te duce capul faci, desi ti se spune sa nu te stresezi prea tare pe un aparat entry tot cum vrei tu faci, pai atunci despre ce mai vorbim aici? Ne racim gura dejeaba si adunam posturi inutile? Ma comport diferit cu fiecare persoana in parte, dar daca cineva ma scoate din pepeni atunci devin arogant. Poti pune rachete pe gaggia tot la fel o sa scoata cafeaua.

Cat despre condus, am 10.000km in 3 luni de zile, 40 km naveta prin Bucuresti zilnic,imi place sa conduc pt ca am masina potrivita.

Un aparat mai scump nu produce o cafea mai buna de la sine, conteaza mult cum o prepari. Iti pot demonstra ca iti fac o cafea proasta cu scule de mii de euro, opusul e mai dificil. Stii ce e si mai dificil? Sa faci o cafea buna cu ceado 5p si gaggia. Si mai dificil de atat ar fii sa accepti ca exista diferente intre produse de pret diferit, si sa nu iei in considerare aspectele care te avantajeaza pe tine.

Pe forumurile de pasionati din afara am vazut destule combinatii casnice de genul K30 + Gaggia Classic. La noi e considerata o abominatie demna de toata jena, ceva de genul daca nu ai pus macar un HX E61 langa o rasnita de calitate iti bati joc de tine si de cafea. Iar la un moment dat discutia devine foarte personala.

De ce nu poti accepta ca oamenii au nevoi si prioritati diferite de ale tale si alegi sa devii arogant si acid? Nu exista adevar absolut si nicio reteta de succes garantat.
 
Reply
#16
Acm eu ma refeream la espressor ca entry level nu la rasnita, rasnita entry level ar fi in gaggia mdf sau un hario manual.

Eu ma retrag din conversatie deoarece avem idei diametral opuse, extractii reusite tuturor.
 
Reply
#17
Guys, respectuos,...suntem off topic rrrau de tot! Iar comparatiile cu masinile personale chiar nu ajuta, nici cu cablurile audio si nici placile video.. Sad

Boabele de cafea prajite sunt neregulate ca forma, densitate, grad prajire. Cafeaua e aliment, evolueaza, se descompune, se degradeaza, zilnic, in functie de umiditate, temperatura. De asta e un mare challenge sa rasneti uniform boabe neuniforme.

Despre asta e topicul so let s please stick to it, altfel compromitem subiectul. E vorba de teste practice si sesiuni de cupping nu teoretizari si comparatii abstracte.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#18
Lumea are timp. În loc să tragă fiecare cate un shot si sa-l savureze eventual sa-l plănuiască pe următorul (mai fin mai rece etc) stau si trag unii in altii. 

Shoturi reușite tuturor ! Si mai beți cate un cold brew sa va mai răcoriți!!!
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#19
Eu am inceput cu Gaggia Pure si Gaggia MDF, a urmat Gaggia Classic cu tunning: PID Sestos si team wand de Rancilio Silvia, apoi Mazzer Suoer Jolly, SanRemo Treviso LX, La Spaziale Vivaldi II si Cimbali Conik iar acum La Marzocco GB5, Mazzer Volcano si Eureka Myhos. Ma bucur ca nu mi-am permis de la inceput echipamentele de acum si m-am bucurat de fiecare treapta pe care am urcat-o. Am simtit in ceasca si schimbarea sitei de dus cu IMS Competition 200 um, si schimbarea sitelor cu VST, si PID-ul si steam wandul, si termometrul Eric pe HX E61, si dual boilerul cu preinfuzie.
Am crescut din punct de vedere al gustului in ceasca la fiecare upgrade. Evolutia a durat 6 ani pana acum, in fiecare zi citesc despre cafea, invat, experimentez, degust.
Evolutia este importanta si acum ma bucur ca am avut entuziasmul de a-mi rupe de la gura ca sa economisesc pentru echipamente mai bune.
Personal nu incerc sa imi explic de ce cafeaua rasnita pe conice imi pare mai buna decat pe plate, de ce pe 63 mai buna decat pe 80. Este multa stiinta la mijloc, turatii, aliniere, arhitectura cutitelor, unghiuri de taiere, acoperiri cu titaniu. Toate conteaza.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#20
Eu as participa, cu foarte mult interes, la o comparatie, sub orice forma, intre o k30 si o mazzer sj cu cutite de k30 (nu bag mana in foc ca se potrivesc...orice alta rasnita la care s-ar potrivi ar fi buna de teste)...

Ideea este ca rasnitele sunt, dpmdv, echipamente simple...si am impresia ca nici macar producatorii nu se streseaza atat cat o facem noi. Mai departe de planeitatea cutitelor, eu nu vad ce mai poate influenta calitatea macinaturii (bineinteles, cu exceptia cutitelor)...modul in care se alimenteaza cutitele? Sau modul de evacuare? Sau brandul?

Se mai punea intrebarea, pe aici, de ce apreciem kinu (tin sa mentionez ca nu am kinu)...pentru ca, dpmdv, lipsa abaterilor in mecanism este tot ceea ce vad important la o rasnita (inca o data, cu exceptia cutitelor).

Razvan, parca ai 2 rasnite Max...ce zici, incercam sa luam cutitele de la una sa le punem la alta rasnita? Putem incerca si cu dip dks 65, ca o am si s-ar putea sa se potriveasca Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#21
Un ax lung cu 2 rulme ti oentru abateri axiale minime, turatie mica, motor inclinat, stabilizare termica si mecanism de aliniere a cutitelor, asa as vedea eu evolutia
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#22
Nikso, stii bine ca mi casa e su casa Smile  Vino si desfa le si imperecheaza le cum vrei. Am si un Anfim mai nou pe care il mai testez cand am timp, cu rezultate surprinzatoare, o alta tehnologie, alta abordare, pret f corect. 
Pe mine ma intereseaza orice test care imi poate explica cum unele macina mai uniform si altele mai putin uniform, mai ales in game de pret similare, pentru ca sunt diferente uneori chiar mari, desi zici ca la 1500 2000 de euro ar trebui sa fie toate bune.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#23
Stiu ca:
1. nu e despre rasnite;
2. reclama-i sufletul comertului;
3. reclama nu reprezinta intotdeauna realitatea, sau nu in totalitate;
Cu toate astea, nu pot sa nu zic ca mi-a facut placere sa vad filmuletul asta: $300 vs. $3,000 Espresso Machine Challenge
Ca e show, ca e teatru, ca din pasiune pentru espresso, acel "brand" a ramas doar un promoter/reseller, eu am vazut destule reviewuri cu partile pozitive dar si negative alea echipamentelor verificate.
Espressor: Bezzera Magica MN, Rasnita: Ceado E5P; Tamper: Custom Made 58.5mm si Lelit 58mm; Sita VST 18grame Rigidless; Distribuitor - Macaron 58.5mm; Tamper - Macaron 58.5mm; Tamp stand - Silicon + Stainless Steel; ABS Coffee Knockbox
Exes: Gaggia Evolution; Gaggia MDF.
 
 
Reply
#24
Parca cei de la Strauss aveau un aparat care masura uniformitatea particulelor de cafea rasnita. Daca sunt deschisi, eu imi aduc rasnitele la testat pe cheltuiala mea.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#25
Posibilă metodă:
https://www.coffeechemistry.com/quality/...ndamentals 

Edit - s-a amintit mai sus ... căutam să văd cam cât de mică trebuie să fie o particulă de cafea râșnită pt. espresso (0.2mm se pare) comparativ cu excentricitatea/abaterea axială/radială a (zic bine?) râșniței mele (probabil +/- 0.02mm).
Niche Zero (fost Kinu M47), Lelit Elisabeth-PL92T (fost Victoria-PL91T)
 
Reply
#26
guys, tot vad discutii pe tema retentiei..sunt curios daca cineva a investigat pana acum "the popcorn effect"? Adica in loc sa pui minim 2-300 de grame in hopper care sa aiba o greutate asupra cafelei ce intra la macinare intre cutite, sa pui doar doza dorita de 15-18-20 g? Presupun ca multi acasa fac treaba asta si sunt curios daca nu genereaza inconsistenta?

e semi off topic discutia dar am adus o in atentie tocmai pt ca vad intensa discutia cu retentia si atunci imi imaginez ca se pune des doar doza dorita de cafea. asta sigur merge f ok pe EK 43 insa in rest, cam toti marii baristi o dezaproba. personal am remarcat o inconsistenta facand asa, o sa testez mai mult. doar ca inconsistenta se vede doar daca faci minim 4 espresso consecutive, daca nu le facem putem crede ca e consistent ca nu avem termen de comparatie. 

asa ca intrebarea mea ar fi care e raul mai mic? sa ai o retentie de cafea care "imbatraneste" in rasnita pana la urmatorul shot sau o macinare proaspata dar inegala ca si dimensiune particule datorita popcorn effectului?
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#27
M-a tentat de cateva ori sa fac teste despre asta, n-am ajuns insa pana acolo.

Nu sint sigur in ce masura exista acel popcorn efect daca peste doza unica de boabe de macinat pui un obiect care sa simuleze pe cat posibil greutatea si forta de apasare a altor boabe care apasa de deasupra (de exemplu un saculet cu boabe de cafea sau orez de cateva zeci de grame puse de fiecare data in locul hopperului).
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
#28
Pai asta cred ca ar ajuta insa recent am vazut cum coffee geeks ca Ben Kaminski sau legende precum Tim Wendelboe spun ca EY ( extraction yield) creste la o cafea cu 1% doar din faptul ca tii hopperul plin cu cafea, min 1 kg. E cam greu acasa sa faci asta cum cumparam noi doar cate 250-500 de g insa a pune un saculet peste e o idee si a testa efectul.

Se pare ca ajuta la mai toate rasnitele de espresso, mai putin EK43, care evident nu are nevoie de asa ceva.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
#29
Și Hedone, aș adăuga.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#30
Legendele sunt cladite de credinciosi...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)