• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Lubrifiant E61

Poate ca s-a mai discutat, dar search-ul nu mi-a dat nimic.

Va rog sa-mi indicati un lubrifiant pentru "o ring" -uri si cama.

Am gasit vaselina alimentara de la Wurth (400 gr); Molyslip FMG si ceva pentru Saeco.
Bezzera Strega 
Macap M7 900R
Sanremo Treviso LX
Mazzer SJ

Reply
Eram curios ce folositi voi pentru lubrifierea pieselor interne ale aparatelor, acolo unde se cere ?
La urma urmei, dupa o decalcifiere, unele componente incep sa scartaie, sa isi piarda din manevrabilitate, asta pana cand uleiurile din cafea incep iarasi sa-si faca treaba. Ma refer mai ales la piesele din grup ( arcurile din ciuperca, garniturile, locul unde valvele ating cama s.am.d. ).
Inca mai sunt in cautare de un lubrifiant ,,food grade " care sa reziste bine la apa, temperaturi ridicate si sa ramana cat mai mult in locul unde a fost aplicat.
Multumesc.
ECM Giotto HX/Expobar Office Pulser, Quamar M80 Electronic/Mahlkoning Vario Home I, tamper dinamometric Concept Art, La Marzocco Strada 18g

Reply
Cred ca asa ceva te poate ajuta http://www.noelespresso.ro/piese.php?search=vaselina
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Altceva gen mai de prin ,, halele Obor " se poate folosi in siguranta pentur gresarea pieselor din grup ?
Multumesc bogy pentru info, dar mi-e putin neclar ce produs vand mai exact cei cu site-ul in pricina.
Nu mi-am dat seama ce gramaj are ( 5 grame cumva cf pozei de pe site ? ) si nu am vazut nici daca pretul de 16 RON este cu TVA sau fara.
ECM Giotto HX/Expobar Office Pulser, Quamar M80 Electronic/Mahlkoning Vario Home I, tamper dinamometric Concept Art, La Marzocco Strada 18g

Reply
Am cumparat de la ei acum vreo 6 luni un tub. Are 5g si costa 16,5 lei cu TVA
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
apar si eu destul de tarziu cu o inrebare lagata de discutia deja deskisa aici:
- de ceva timp observ ca imi scartzaie levierul de la grup cand il actionez pentru inceperea/terminarea extractiei.
Se poate unge cumva acea piesa?
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Si eu am aceeasi problema la micul Brewtus Smile
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
cred ca se poate rezolva...vedem daca a mai facut cineva daca nu...vb cu nickso si il desfacem Smile
Izzo Alex Duetto III, Mahlkonig Vario, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
Da, se poate unge. Am și lubrifiant Smile
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
Parca RaduCarutasu povestea o metoda aflata de la Sirpet de pe Softpedia, adica sa lasi portafiltrul montat dupa extractie pentru mai mult timp, astfel incat grupul sa se unga "natural"... Eu unul am mai tinut cont de reocmandarea asta si de un an nu a scartait nimic.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Părerea mea, proprie și personala, este ca ungerea se face în timpul unei extracții normale, datorita apei cu uleiuri care se evacuează la final. Scârțâitul apare (sau la mine asa s-a întâmplat) în urma backflush-ului dar ar trebui sa dispară după doua extractii care oricum trebuie făcute după backflush. Toate astea se aplica în cazul camei, dar poate sa nu fi fost uns suficient, din fabrica, în locuri în care apa nu ajunge.
În ceea ce privește lăsatul pf în grup cu pucul în el, nu cred ca afectează ungerea.. În schimb am avut întotdeauna probleme cu curățatul sitei și dusului.
Dip Dks65 || Nuova Simonelli Oscar 

Reply
L-as ruga pe RaduCarutasu sa detalieze putin aspectul "lubrifierii naturale" de care pomenea Liviu. Sau poate un link spre postarea respectiva? Mi se pare un subiect interesant.

Uitand de cateva ori absolut accidental portfiltrul in grup, am observat ca datorita aparitiei unei depresiuni, scoteam doar portfiltrul, fara sita. Aceasta era presata pe garnitura de cauciuc a grupului (fara ca pucul sa fie desprins de pe baza sitei). Dupa mai multe ore pucul era atat de uscat incat incepeau sa apara crapaturi vizibile.
E limpede ca se creeaza un flux invers, spre grup, cel mai probabil in procesul de racire a gazelor. Ma intreb daca acest flux este capabil sa transporte si uleiurile insa. Intuieste cineva vreo posibilitate de determinare a acestui aspect?
rasnita: Mazzer Major
espressor: Lelit PL62 (HX)
prajitor "DIY"

Reply
Eu cred ca este mai repede o priza intre garnitura si sita care se incing in timp ce portafiltrul este strans. Se poate intampla sa scoti si garnitura cu sita.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
30 lei pentru acest tub mic, e mult sau putin? Au la Spectrum

Attached Files Thumbnail(s)

Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Eu am luat 100 ml de la magpro cu 65 tva inclus.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)