Hello There, Guest! Login Register


Lido 3 vs Kinu M47 pentru brew (V60, Aeropress etc.)

#1
Buna ziua,

Fiind primul meu post aici, vreau in primul rand vreau sa salut comunitatea de espressomani!

Asa cum o spune si titlul, am nevoie de opinia voastra in privinta alegerii unei rasnite pentru metode de brew/infuzie. Detin momentan un Aeropress, un V60 si o rasnita Hario Mini Mill, ale carei limitari incep sa se vada, mai ales in ceea ce priveste prepararea cu V60. Pe scurt, rasnirea este mult prea inconsistenta, rezulta foarte multe particule fine indiferent de cat de mare setez granulatia, iar cafeaua iese, de cele mai multe ori, supraextrasa.

Initial hotarasem sa merg pe varianta celor de la Orphan Espresso, si sa comand un Lido 3, insa am descoperit recent rasnita Kinu M47, despre care am citit foarte multe lucruri bune, in special in privinta calitatii macinaturii pentru espresso.

Luand in calcul metodele de brew mentionate, cum se compara Kinu M47 cu Lido 3? Voi pe ce varianta ati merge, si de ce?
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#2
In afara de bling, si avantajul unei istorii / marketing, care o face mai vizibila pe net la cautari, Lido nu are nici un avantaj fata de M47.
Marime, portabilitate, pret, cutite... M47 o bate la toate capitolele. Si de ce nu... si patriotism Smile

Daca mai conteaza, nu am nici una din ele, dar le-am "gustat" pe ambele.
 
Reply
#3
(23-03-2017, 11:44)renatoa Wrote: In afara de bling, si avantajul unei istorii / marketing, care o face mai vizibila pe net la cautari, Lido nu are nici un avantaj fata de M47.
Marime, portabilitate, pret, cutite... M47 o bate la toate capitolele. Si de ce nu... si patriotism [Image: smile.gif]

Daca mai conteaza, nu am nici una din ele, dar le-am "gustat" pe ambele.

Lasand la o parte indoielile legate de calitatea lui Kinu M47 (vs Lido 3), ce asteptari pot sa am de la rasnita in plaja de macinaturi pentru infuzie/brew: V60, Aeropress, si pe viitoare poate si Chemex, French Press? Cum se descurca cu macinarea "medium-fine" spre "coarse"?

Ideea este ca intr-un buget de aproximativ 200-250 euro, intra atat Kinu M47, cat si un Baratza Virtuoso (cel din urma putin mai scump, intr-adevar). Cat de complicata devine ecuatia daca iau in calcul si electrica de la Baratza, dat fiind ca nu cred ca ma va interesa espresso facut acasa prea curand (s-ar putea sa ma insel amarnic... cine stie)?
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#4
Vezi ca baratza o sa scoata sette 30 in vara
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#5
Atunci, in plaja asta de preturi mai poti lua in considerare si Knock Feldgrind, Commandante M40 sau chiar rasnita aia chinezeasca, imi scapa acum numele... ceva cu H.

Nu stiu la ce indoieli de calitate te referi, hai sa le scapam pe jos pe ambele, si vorbim pe urma... Smile

Referitor la calitate rasnirii, aprecierea e mult prea subiectiva, si nu am gasit analize de distributie particule la nici una din ele.
 
Reply
#6
(23-03-2017, 12:05)renatoa Wrote: Atunci, in plaja asta de preturi mai poti lua in considerare si Knock Feldgrind, Commandante M40 sau chiar rasnita aia chinezeasca, imi scapa acum numele... ceva cu H.

Nu stiu la ce indoieli de calitate te referi, hai sa le scapam pe jos pe ambele, si vorbim pe urma... [Image: smile.gif]

Referitor la calitate rasnirii, aprecierea e mult prea subiectiva, si nu am gasit analize de distributie particule la nici una din ele.

Ma refeream la indoielile mele intiale, si despre care ai mentionat ca nu sunt fondate Smile Se pare ca ma intorc la etapa de research... cu Knock Feldfrind si Commandante M40.
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#7
Ca idee de indoieli personale... inca de pe vremea cand nu se banuia ca va apare Che, deci nu aveam cu ce sa compar, nu am considerat o clipa Lido, chit ca o puteam lua la pret USA, fara transport, fara vama...
Pur si simplu era prea mare, incomoda de folosite, si nu suport neportabilitatea.
Ma uitam la vremea aia dupa Commandante, dar era 400 E-uri, Knock nu aflasem de ei, asa ca alegerea finala a fost o manuala vintage, care o folosesc si acum pentru brew, si pot sa iti spun ca este alegerea ideala, daca suporti ideea de a rasni folosind o masina facuta pe vremea cand poasibil nici sa nu te fi nascut Smile Ca poti procura una la sub 30 Euro nici nu mai zic... aia e bonus Smile
Am scris mai multe pe tema asta in topicul de manuale vintage.
 
Reply
#8
Vorbeam ieri cu bubucalu, un pasionat al V60-ului, care spunea ca trebuie sa-i soseasca un Kinu M47. Fiind un forumist priceput si activ, si prajitor pe deasupra, cu siguranta va lasa si un review detaliat pe V60 si nu numai. Putina rabdare doar.

Oricum, sunt destul de putine motive pentru care merita sa platesti diferenta de pret de la M38 spre mai sus. Nu uitati ca exista un marketing al cutitelor, in care producatorii de conice ne spun marimea inelului de macinare (statorul) nu marimea rotorului (para aceea). Deci tu spui ca ai cutite de 47 dar de fapt ai aproape aceeasi para de macinare ca si un cutit de 38.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#9
(23-03-2017, 12:39)renatoa Wrote: Ca idee de indoieli personale... inca de pe vremea cand nu se banuia ca va apare Che, deci nu aveam cu ce sa compar, nu am considerat o clipa Lido, chit ca o puteam lua la pret USA, fara transport, fara vama...
Pur si simplu era prea mare, incomoda de folosite, si nu suport neportabilitatea.
Ma uitam la vremea aia dupa Commandante, dar era 400 E-uri, Knock nu aflasem de ei, asa ca alegerea finala a fost o manuala vintage, care o folosesc si acum pentru brew, si pot sa iti spun ca este alegerea ideala, daca suporti ideea de a rasni folosind o masina facuta pe vremea cand poasibil nici sa nu te fi nascut [Image: smile.gif] Ca poti procura una la sub 30 Euro nici nu mai zic... aia e bonus [Image: smile.gif]
Am scris mai multe pe tema asta in topicul de manuale vintage.

Ugh... nici nu vreau sa ma gandesc cat de mult mi s-ar complica alegerea daca as introduce "rasnite manuale vintage" in ecuatie. M-am resemnat si incerc sa imi dau seama care dintre cele 3 rasnite mentionate pana acum (Kinu M47, Commandante C-40, MBK Feldgrind) este cea mai potrivita pentru mine avand in vedere ca: 
  1. Va fi folosita in special pentru Aeropress, V60 si Moka, iar pe viitor posibil French Press si Chemex;
  2. Nu e obligatoriu sa fie extrem de portabila avand in vedere ca in 90% din cazuri rasnesc acasa;
  3. Nu am nevoie de o capacitate mai mare de 40g odata.
Optional, daca ma va tenta vreodata sa investesc intr-un espressor decent, ar fi ideal sa o pot folosi si pentru astfel de extractii. De Kinu am tot citit aici pe forum ca se descurca onorabil la espresso. De C-40 si Feldgrind, inca incerc sa imi dau seama cat de capabile sunt atat pentru brew cat si pentru espresso.
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#10
Eu zic ca te-ai speriat prea usor relativ la Lido. Este exact cit trebuie ca sa o poti tine cum trebuie in mina, odata setata nu mai misca, retentie ca si cum nu ar fi ... 

Are probleme ca orice manuala in zona cafelei prajite light, ca orice manuala.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#11
Nu exclude ca in viitor sa vrei sa treci pe espresso. Eu am zis ca nu o sa beau niciodata chestia aia amara si denaturata. Dar uite ca V60-ul si Aeropress-ul stau dulap in timp ce eu trag de un Pavoni. Cea de la Knock pare mititica pt espresso. Si la Commandante ma gandesc ca o sa platesti frumusetea lemnului destul de mult. Nu am vreun interes sa recomand Kinu, desi e drept ca am luat-o cu reducere de pe espressoman.ro. Trecand de la Hario Mini, cand am rasnit cu Kinu pt V60 am ramas uimit de uniformitatea macinaturii (masurata ochiometric, bineinteles).
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#12
(23-03-2017, 12:45)Lyvyoo Wrote: Vorbeam ieri cu bubucalu, un pasionat al V60-ului, care spunea ca trebuie sa-i soseasca un Kinu M47. Fiind un forumist priceput si activ, si prajitor pe deasupra, cu siguranta va lasa si un review detaliat pe V60 si nu numai. Putina rabdare doar.

Oricum, sunt destul de putine motive pentru care merita sa platesti diferenta de pret de la M38 spre mai sus. Nu uitati ca exista un marketing al cutitelor, in care producatorii de conice ne spun marimea inelului de macinare (statorul) nu marimea rotorului (para aceea). Deci tu spui ca ai cutite de 47 dar de fapt ai aproape aceeasi para de macinare ca si un cutit de 38.

Da, vezi aici cifre exacte pe tema asta:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-K...5#pid52655
 
Reply
#13
Pana acum am urmatoarele informatii: 
  • Lido e cea mai populara dintre toate, si recenziile pe net indica faptul ca este o rasnita manuala cat se poate de buna;
  • Kinu e ceva mai putin cunoscuta ca Lido, insa, din ce am vazut eu pana acum, e foarte capabila de rasnire espresso de calitate; cat despre V60 si alte metode de brew, voi astepta impresiile user-ului amintit de Lyvyoo;
  • Commandante e o rasnita foarte aratoasa, intr-adevar, imi imaginez ca se pricepe sa rasneasca destul de bine, insa nu are reglaj stepless; iar asta ma gandesc ca o face inferioara unui Kinu, spre exemplu, cand vine vorba de espresso;
  • Felgrind imi pare ca intra in aceeasi categorie cu Commandate; o rasnita foarte capabila, dar fara reglaj stepless.
Nu imi dau seama daca pot sa am pretentia de la o rasnita manuala sa scoata macinatura atat pentru espresso cat si pentru brew. Kinu, cu reglajul ei stepless, pare sa fie singura care incearca sa le faca pe ambele, asa ca incerc sa aflu cum se misca si pe partea de brew. Insa, la momentul prezent cel putin, decizia mea va fi sa merg cu rasnita care ofera cea mai buna consistenta in rasnirea pentru V60.
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#14
Pana la urma, la toate reglajul se face dintr-un surub, natura de stepless e data de niste adancituri in care sare o bilutza, daca ai scos-o, ai facut rasnita stepless.
Cel putin la Commandante asa este, avand mecanismul de reglaj identic cu Zass Panama.
La espresso cam e nevoie de stepless... la Kinu daca te misti intre gradatii... 2 si 3 sa zicem, poti constata ca nici una nu corespunde, idealul e undeva la mijloc. Deci finetea de reglaj necesara este sub 1/10 tura.
 
Reply
#15
Mai nou pe M38/47 s-a trecut la filet cu pas de 0.5  [Image: 03.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
(23-03-2017, 15:57)renatoa Wrote: Pana la urma, la toate reglajul se face dintr-un surub, natura de stepless e data de niste adancituri in care sare o bilutza, daca ai scos-o, ai facut rasnita stepless.
Cel putin la Commandante asa este, avand mecanismul de reglaj identic cu Zass Panama.
La espresso cam e nevoie de stepless... la Kinu daca te misti intre gradatii... 2 si 3 sa zicem, poti constata ca nici una nu corespunde, idealul e undeva la mijloc. Deci finetea de reglaj necesara este sub 1/10 tura.

La lido 3 nu este nici o biluta ... sunt 2 inele care se autoblocheaza ... stepless 100%.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#17
Si s-a revenit la 0.75, revezi discutia de acum cateva luni:
http://www.espressoman.ro/forum/Thread-R...0#pid48110

(23-03-2017, 16:14)Lyvyoo Wrote: Mai nou pe M38/47 s-a trecut la filet cu pas de 0.5  [Image: 03.gif]
 
Reply
#18
Revenind putin on-topic si luand in calcul modelele de rasnite manuale mentionate pana acum, exista diferente semnificative in ceea ce priveste calitatea rasnirii ce poate fi obtinuta, in special pentru V60 si Aeropress?

Incerc sa imi daca nu cumva diferentele constau mai degraba in constructie, design si cat de capabila e fiecare rasnita sa intre in teritoriul espresso sau nu.
Aeropress, Hario V60 Coffee Dripper 02, Hario V60 Range Server, Hario Buono Copper Kettle, Hario Mini Mill
 
Reply
#19
Salutare
Eu am rasnit pentru brew (V60) cu doua rasnite aflate in discutie:
1. Comandante C-40
2. Kinu M47
Intre cele 2 rasnite sunt diferente, legate preponderent de modul de constructie si design; nu am observat diferente mari in ceasca.
La provocarea lui Lyvyoo  [Image: tongue.gif] , incerc sa rezum, mai jos, observatiile mele:
- Kinu are o constructie de tanc; este foarte solida; la stabilizarea axului sunt folosite piese metalice si rulmenti (fata de piese de plastic si rulmenti la Comandante); M47 iti lasa impresia ca va supravietui oricarui razboi; soliditatea lui M47 conduce la o greutate mai mare fata de Comandante.
- Viteza de rasnire este mai mare la Kinu M47 - aceeasi cantitate de boabe este rasnita de Kinu necesitand mai putine rotatii ale manivelei; este insa nevoie de o forta mai mare aplicata manivelei.
- Comandante pare mai matur din punct de vedere al designului: borcanul se ataseaza rasnitei cu filet (nu se desface accidental; se desprinde usor de rasnita), cele 2 borcane oferite odata cu C-40-ul au greutate aproape identica - nu mai setezi tara cantarului cand torni boabele, borcanele se potrivesc perfect pe rasnita cand torni boabele cantarite pentru a le rasni, C-40 inchide camera boabelor si nu le da voie sa sara accidental in timpul rasnirii in timp ce la M47 pot sari boabe (in practica sar foarte putine bucati de bob), modalitatea de reglaj la C-40 mi se pare mai facila, dar nu e stepless (la V60 eu nu am avut nevoie de reglaj stepless).
- "La ochi", rasnirea este destul de similara. Poate o diferenta mica pe particulele foarte mici: ceva mai putin fine la C-40.
- Curatarea este mai facila la C-40: este mai mult loc pentru pensula in camera boabelor si se ajunge mai usor la cutite; asta pentru ca sistemele de fixare a axului sunt mai subtiri la C-40 si mai masive la M47 - din nou, soliditatea M47!

Concluzia mea: avantajul lui Kinu M47 este soliditatea iar al lui C-40 designul/practicalitatea.
Nu pot face o recomandare clara pentru / contra uneia dintre cele 2 rasnite. Sfatul meu este sa le incercati pe ambele si sa o alegeti pe cea care vi se potriveste mai bine. E de "cantarit" si pretul - feelingul meu e ca la Kinu M47 primesti mai multa rasnita / unitate monetara.
Hario V60 no. 2, Comandante Mk3, Thermapen 3, Hario Buono Kettle, Hario Drip Scale
 
Reply
#20
C-40 ar trebui sa aiba acelasi dezavantaj ca si Zass Panama/Quito, cu care impartaseste mecanici aproape identice, sau Porlex, dezavantaj dat de pozitionarea reglajului in partea de jos, care duce la griparea lui cu fines.
Ca sa culiseze usor rotorul, daca schimbi frecvent de la o macinatura la ala, in acel hexagon trebuie sa existe un joc, infim, dar exista. E mai mare de 0.1mm, nu e chiar infim... Cand jocul asta s-a gripat cu fines, rasnita trebuie desfacuta si curatata.
De asemenea, jocul asta nu are cum sa nu se reflecte in macinatura.
Din acest motiv as prefera un Knockfeldgrind unui C-40, are reglajul sus, stepless, ca si Kinu, pe langa pretul mai mic, decat C-40.
Un Feldgrind la 95 lire, cu cutite de 38, daca ai cine sa ti-l targuiasca din Edinburgh, sa salvezi transportul, iese la pret ca un M38, leu pe leu. Dar mult mai stylish... si permite actionare electrica.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)