• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL60 PlusT R1

Salutare,

Am vazut surprinzator de putine postari pe forum legate de acest espressor dual boiler cu PID (cel mai ieftin pe care l-am vazut cu aceste specificatii)

Stiu ca e cam la acelasi pret cu un Expobar HX si relativ aproape de Brewtus IV dar intrebarea mea este daca acest espressor nu este cumva mai potrivit pentru uz casnic (boilere mai mici, timp mai mic de incalzire, dimensiuni reduse).

Pare sa faca fata cu brio la un test cu 6 cappuccino:
https://youtu.be/2-KiJzO7exQ
E clar ca aburul este slab si ca nu poate fi vorba sa duca capete cu 3 4 gauri, dar din ce am citit pe primele pagini din topicul dedicat lui Brewtus IV, nici acesta nu exceleaza la acest aspect.

A avut cineva ocazia sa testeze modelul acesta?

Mulțumesc

EDIT: scuze, am uitat sa includ si un link catre pagina producatorului: http://espresso.lelit.com/product/10
Kinu M47, Gaggia Classic, Gene Cafe CBR-101

Reply
Eu m-as uita la PL60 simplu care e si mai ieftin (3500 cu tamper) iar un PID îl pune nickso cu 50E...  E ok mai ales pt cineva interesat în mare parte de cappuccino, caz în care, decât să iei un PL91T, mai bine mergi spre PL60. Acum câțiva ani, campionul barista Laurențiu Stefan am vazut ca îl folosea când era chemat la evenimente si conferințe (de mărime medie).

Mai multe discuții am observat pe kafe netz, unde topicul dedicat are peste 30 de pagini (folositi google translate în engleză).
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
A se lua in calcul ca PL60 simplu are portafiltru pe 57mm
Vibiemme Domobar Super 2B PID, Site IMS, Baratza Sette 270W, Cantar Brewista, Tamper dinamometric
Prev: LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E Type A, IMS Competition Shower Screen & Filters
Prev: Gaggia Evolution PID, Varion Home, Ascaso I-mini I1
Prev: Ariete Picasso 1365

Reply
(04-03-2017, 18:34)fmmirel Wrote: E clar ca aburul este slab si ca nu poate fi vorba sa duca capete cu 3 4 gauri, dar din ce am citit pe primele pagini din topicul dedicat lui Brewtus IV, nici acesta nu exceleaza la acest aspect.

Citeste un pic mai mult si o sa afli ca Brewtus 4 este foarte bun pe frotare. Chiar si cu 4 gauri.
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art., Hottop KN-8828B-2K+ 

Reply
Langa un profesional de bar nu va fi foarte bun in frotare, dar langa un E61, varianta asta de doi ani cu rezistenta de 2000W, cu presiunea ridicata  la 1.2bar, merge foarte ok pe duza cu 4 gauri.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Foarte utila pagina de pe kaffee netz! Multumesc mult Lyvyoo

Intr-adevar e o varianta buna si PL60. Luasem in calcul varianta "Plus" pentru:
-PID
-rezervorul de brew de 300ml (vs 250ml)
-manometru dublu
-grupul de 58 mm

Plus-ul are si 1 kg in plus, dar nu am sa listez asta la capitolul avantaje  [Image: smile.gif] E doar una din diferente.

Recunosc ca nu citisem topicul Brewtus IV pana la capat, cumva am incercat sa ma documentez despre mai multe aparate in paralel, nu am vazut partea cu upgrade-ul rezistentei. Oricum, e clar ca Brewtus IV era si atunci (cu rezistenta mai mica) in alta liga fata de Lelit.

In schimb din ce am citit despre Lelit, boilerul mic de abur 600 ml cuplat cu rezistenta de 1000 fac o treaba decenta. Boilerul de brew e amplasat direct deasupra grupului si aparent, espressorul e gata de treaba in mai putin de 5 min (bine, sunt contient ca daca s-ar pune si portafiltrul in calcul timpul s-ar duce mai degraba undeva spre 15 min).

Am gasit si un filmulet interesant pe youtube despre el. Mi-a atras in special atentia sistemul cu 2 pompe:
https://www.youtube.com/watch?v=PnWeG-n0hXs#t=6m8s

Nu stiu exact daca e ceva comun pentru espressoarele dual boiler sau nu, dar ma gandesc ca vine cu unele avantaje (desi mi se pare ca doamna din clip nu le explica foarte bine).
Kinu M47, Gaggia Classic, Gene Cafe CBR-101

Reply
(05-03-2017, 11:17)fmmirel Wrote: Foarte utila pagina de pe kaffee netz! Multumesc mult Lyvyoo

Intr-adevar e o varianta buna si PL60. Luasem in calcul varianta "Plus" pentru:
-PID
-rezervorul de brew de 300ml (vs 250ml)
-manometru dublu
-grupul de 58 mm

Plus-ul are si 1 kg in plus, dar nu am sa listez asta la capitolul avantaje  [Image: smile.gif] E doar una din diferente.

Recunosc ca nu citisem topicul Brewtus IV pana la capat, cumva am incercat sa ma documentez despre mai multe aparate in paralel, nu am vazut partea cu upgrade-ul rezistentei. Oricum, e clar ca Brewtus IV era si atunci (cu rezistenta mai mica) in alta liga fata de Lelit.

In schimb din ce am citit despre Lelit, boilerul mic de abur 600 ml cuplat cu rezistenta de 1000 fac o treaba decenta. Boilerul de brew e amplasat direct deasupra grupului si aparent, espressorul e gata de treaba in mai putin de 5 min (bine, sunt contient ca daca s-ar pune si portafiltrul in calcul timpul s-ar duce mai degraba undeva spre 15 min).

Am gasit si un filmulet interesant pe youtube despre el. Mi-a atras in special atentia sistemul cu 2 pompe:
https://www.youtube.com/watch?v=PnWeG-n0hXs#t=6m8s

Nu stiu exact daca e ceva comun pentru espressoarele dual boiler sau nu, dar ma gandesc ca vine cu unele avantaje (desi mi se pare ca doamna din clip nu le explica foarte bine).

Vad bine, doamna executa extractia la o temperatura de 236 grade Fahrenheit (113 grade Celsius)?!
Kinu M38, Lelit PL41TEM.

Reply
DB - PID arata temperatura pentru boilerul de abur și extracție.
Se lauda cu opțiunea. Smile
Saeco Poemia HD8427/19 + PID, KINU M38, filtru apa BWT.

Reply
Arata cateva secunde temperatura din boilerul de apa si schimba pt. aceleasi cateva secunde, aratand temperatura din boilerul pentru aburi, in cazul din clip, alterneaza 236 cu 277.
Kinu M38, Lelit PL41TEM.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)