• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL043MMI vs. Ascaso I-mini I2

Salutare. Pentru cei care urmeaza sa intre in lumea rasnitelor electrice de buget m-am gandit ca ar fi utila o analiza comparativa a acestor modele apropiate ca pret. Inteleg ca modelul Gaggia MDF nu e foarte iubit asa ca cine urmeaza sa-si achizitioneze o rasnita electrica , pana la Vario or beyond Tongue , ar avea de ales intre aceste modele. Propun compararea modelelor din inox , sa eliminam plasticul din ecuatie Smile . Plusuri si minusuri de fiecare parte , mai ales daca sunt colegi care au lucrat cu ambele modele : fiabilitate , macinare , reglaje , curatenie , zgomot etc. Let the show begin !
Gaggia Classic Gold edition , Lelit PL043MMI , VST 18 g ridgeless , Motta Europa 50 cl .

Reply
Sunt fost posesor de Lelit.Am ajuns la Vario in urma unui accident sa -i zic ,nu din cauza rasnitei,nu are rost sa insist e nerelevant pentru cineva atent(atentie la sensul in care desfaceti atunci cand curatati!).Revenind la exploatarie si avantaje si dezavantaje.Deci pretul imbatabil si constructia solida,usurinta in exploatare si reglare.Reglajul este foarte bun si usor de facut indiferent de tipul de prajire(nu ai eventiuale dificultati cu reglajele din fabrica cum se poate intampla la Vario).Problema este legata de retentie care este destul de pronuntata si cu necesitatea curatariid eresturi de cafea destul de des.Cred ca aici se vede superioritatea evidenta a lui Vario,faptul ca nemacinand atat de uniform (ma refer la inegalitatea particulelor de cafea si plusuluid e praf de cafea), determina o acumulare serioasa de resturi compacte ce trebuie neaparat indepartate prin desfacere.Aceasta se face uosr cu conditia desfacerii corecte si la semn(pe care il dai singur cu markerul)si a reinfiletarii corecte.dar atat nu mai umblati si la alte reglaje pentru ca o dereglati si nu o mai puteti reaseza la loc ci mai degraba o puteti strica(ca mine).In rest daca respecati swmarimea ei regulile astea nu rpea are ce sa se intample ,este foarte solida si fiabila, nu va lasati pacaliti de dimensiunile ei reduse.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario,tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
Imi cer scuze pentru incoerenta scrisului ,dar am o tastatura care imi face figuri.Merita lelitul daca nu aveti bani de Vario sau pana faceti rost de bani pentru Mahlkonig.Despre ascasso nu stiu ce sa zic,dar cred ca fac parte din aceeasi categorie.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario,tamper Lelit 58 mm,sita VST 18 grame,pahare test espresso Concept-Art, ,sita blind,latiera 350 ml Concept-Art.

Reply
Salut initierea acestui topic pe care chiar azi vroiam si eu sa-l deschid.Cel tarziu maine trebuie sa-mi iau o rasnita si m-am gandit la acest Lelit.Bugetul pana la urma e unul destul de larg(pot cu ceva efort sa achizitionez si Vario la urma urmei)insa neavand abilitati tehnice si indemanare,prefer sa ma incadrez la o rasnita simpla si fara batai de cap.Nu sariti va rog,este punctul meu de vedere.Am vazut destule probleme la Vario rasfoind internetul,incat sa ma faca sa fug de ea.Pentru mine un lucru pe care-l cumpar trebuie sa fie in primul rand robust,,sa tina macar cativa ani.Vario am vazut ca este foarte laudata atat pe acest forum cat si pe forumurile din strainatate,are calitati certe indiscutabil,insa dupa parerea mea de necunoscator,pierde la pret-calitate chiar cu reducerea de pe forum.Adica se apropie destul de mult ca nivel de pret cu rasnitele profesionale,mai fiabile.Asadar,in jurul volorii de 800-1000 ron mai pot lua ceva nou in afara de Ascasso?Multumesc.

Reply
Eu am avut Lelit si am facut upgrade la Vario. La momentul respectiv nu-mi permitea bugetul, insa daca ai fi dispus sa platesti banii de Vario, iti recomand sa-ti iei. Diferenta se simte din plin.
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Multumesc Alin de feedback.Rog pe Liviu sa mute interventia mea pe acest topic in locul potrivit.Pana la urma titlul e altul si cu ocazia asta ii cer scuze initiatorului ca am transformat topicul intr-un Lelit versus Vario.In continuare initiativa e laudabila pentru rasnitele entry,iar daca nu se mai scrie nimic pana maine,o sa aleg Lelit-ul pentru raportul pret-calitate foarte bun in opinia mea,enumerat mai sus.

Reply
Oare de ce nu se poate discuta pe acest forum despre rasnite fara sa se ajunga in final la Vario?
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Am avut doi ani in utilizare rasnita Ascaso i-mini 2, timp in care nu am avut nici o problema cu ea. Ca puncte forte in procesul de rasnire as mentiona consistenta macinaturii si ca nu face bulgari.

In schimb, as enumera mai multe aspecte care pot deranja, dar peste care se poate trece cu vederea: este zgomotoasa, bolul in care stau boabele de cafea tremura serios cand rasnesti (de multe ori am avut senzatie ca va cadea, dar nu s-a intamplat), pe ciocul de evacuare a macinaturii cafeaua se electrizeaza, datorita materialului (abs) si o ultima observatie, pur subiectiva, am fost nemultumit (uneori) de ce a livrat in ceasca dpdv al gustului (prea acru).

Per total, pentru mine a fost o experienta utila, o rasnita de inceput in ale cafelei de calitate.
Sab Antica Levetta HX (rotary pump), Eureka Mignon, La San Marco 92/A, sita IMS

Reply
(05-04-2015, 20:11)bogy Wrote: Oare de ce nu se poate discuta pe acest forum despre rasnite fara sa se ajunga in final la Vario?
Pentru ca sunt multi care au avut-o, o au, sau si-o doresc. In plus. retentia mica si usurinta cu care poti trece de la drip la espresso, de exemplu, nu o vei gasi la altele, chiar din clase superioare de pret. Aceste atribute nu o fac perfecta, dar este mai speciala, nu o poti trece la si altele.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Brikka|Aero Press|Anfim Lusso|Kinu M47F|Aillio R1 Bullet|.

Reply
Acest thread a fost deschis pentru o analiza comparativa intre Lelit si Ascaso, nu pentru a arata din nou cat de speciala e Vario
Prezent: Expobar Brewtus IV-R, MACAP M2D, Kinu M47, VST 15, Aeropress, French Press, Prajitor DIY
Trecut: GC PID (XMT7100+PT100), SW RS3

Reply
Exact. Vario e in alta clasa de preț deci nu intra in discuție aici . E clar ca e superioară dar prețul ii limitează clientela serios . Cu espressoare entry degeaba vizam râșnite de top ca ne limitează espressorul... Ideea e sa vedem părerile despre râșnițele electrice entry mai exact Lelit si Ascaso cu modele lor la 7-800 lei . Dilema celui care caută o astfel de râșnița in acest buget , ca sa aleagă si mai ales de ce ? Asta încercam sa aflam. Nu sfaturi gen , mai bine aduna bani si ia un Vario...care il putem la fel de ușor extrapola in : nu lua Lelit TEM mai bine mergi pe un Expobar Brewtus IV ca e altceva...mersi fain Tongue
Gaggia Classic Gold edition , Lelit PL043MMI , VST 18 g ridgeless , Motta Europa 50 cl .

Reply
Pai si ce e rau in asta?Eu cel putin am povestit cat mai obiectiv posibil experienta mea cu lelit,si pentru ca am facut trecerea, si avantajelelui Vario.La fel cum ,da ,evident ca doresc sa schimb si expresorul.Cred ca majoritatea celor de pe acest forum isi doresc ca mai devreme sau mai tarziu sa achizitioneze ceva mai bun decat au in momentul de fata.Nu e vorba de a epata ci de a comunica,ori una dintre modalitati este sa transmiti tot ceea ce stii si inevitabil ajungi si la comparatii.Toata viata comparam,tine de procesul cunoasterii si comunicarii,nu avem ce face ,nu inventam apa calda.

Reply
Nu zice nimeni ca e rău si chiar mulțumim pentru sfaturi . Doar ca de data asta vorbim despre o anumită categorie de râșnite si de prețul lor . E ca si cum ne-am chinui sa adunam bani de-un Logan cu greu si primim sugestii sa ne luam Audi A4 , înțelegi ce vreau sa zic. Toți am vrea numai Vario si Expobaruri dar vorba aia , nu poti fi cu tăte...luam pas cu pas lucrurile...azi am râșnița manuala, urmează primul pas la electrică , care sigur nu va fi Vario deocamdată . Deci : Lelit sau Ascaso ? Sau altceva in zona asta de preț ? Am văzut in State o Baratza Encore la 129 $. Știe cineva cum e pentru măcinare espresso ?

Reply
Marea diferenta intre cele doua rasnite este modalitatea de reglaj. Lelit are sub cosul de boabe acea roata zimtata care se invarte la actionarea rotitei laterale si iti creeaza un reper fata de surubul din mijlocul ciocului de evacuare. Pe Ascaso ai doar rotita laterala. In plus, I-mini are timer, Lelit nu are.

Altfel difera doar carcasele si preturile:
- inox pe PL43MMI ( la 808 lei)
- plastic pe I-mini la 670, aluminiu negru la 750 si aluminiu polish la 880.

Avand aceleasi cutite si cam acelasi interior, cred ca alegerea este destul de subiectiva si tine de preferinta fiecaruia dintre noi.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Functia de timer in ce consta mai exact si daca e utila sau nu din punctul vostru de vedere ?

Reply
Din punctul meu de vedere poti trai si fara, dar poate unora le e utila
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Hehe , te cred Smile Mai exact in ce consta functia asta de timer , ce face ?

Reply
(06-04-2015, 08:44)raulc Wrote: Hehe , te cred Smile Mai exact in ce consta functia asta de timer , ce face ?

Pai este un timer - pur si simplu: opreste macinarea dupa un timp - setabil "ochiometric". 

Astfel, teoretic, poti scapa de cantarirea dozei de cafea. Dupa ce ai fixat acest parametru "timp" poti obtine rezultate consistente de la o macinare la alta.

Poti trai si fara ea, pentru unii este chiar inervanta....

PS: vorbesc din propria mea experienta, nu am vazut un Ascaso din asta cu timer.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)