• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL042EM vs Gastroback Advanced Pro G

Salut,

Am in prezent urmatoarele aparate: Nespresso, Caffissimo, Automat Saeco Vienna, Automat Royalproffessional.
Cele doua automate au facut intotdeauna cafea proasta, dar acum sunt practic neutilizabile, produc ceva ca un fel de ceai, desi am curatat tot ce se putea.

Vreau sa cumpar un espressor semi-automat, daca se poate cu rasnita integrata, ca sa mai economisesc putin spatiu. Stiu problema cu caldura si boabele, dar voi pune doar atata cafea cat imi este necesar ca sa nu stea la caldura.

Cunoaste cineva aparatul Gastroback? Cam 500 euro pe amazon.de. Se pare ca ar avea thermoblock, si asta nu e bine.
Lelit insa stiu ca produce numai espressoare, deci ar trebui sa fie mai bun.

Ce imi recomandati? Sunt deschis si pentru alte propuneri. Suma maxima espressor plus/inclusiv rasnita = aprox. 600 euro / 2.500 lei.

Multumesc.

Reply
La mine (GAggia Classic + M Vario) ocupa sub 50 cm din blatul de la bucatarie. Un automat nu va fi cu mult mai mic. Ca bani iesi o idee mai mult (app 2800).
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm

Reply
Aparatul asta este, de fapt, un Breville, bunicel dar mult plastic...

http://www.brevilleusa.com/the-barista-expresstm.html
Expobar Diamant base 2 gr, Mazzer Kony, Concept-art dinamometric, Reneka 16g+VST 7g, Espro toroid steaming picher.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)