• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Lelit 41TEM - modificari 2016

Sunt proaspăt posesor de espressor Lelit PL 41TEM. După ce am citit multe despre el pe acest forum am început să-mi doresc şi eu unul. L-am primit luna trecută, cu ocazia Crăciunului şi, la scurt timp după ce l-am pus în folosinţă, am observat unele diferenţe faţă de exemplarele celorlalţi forumişti posesori de 41TEM.
Exemplific mai jos, cu fotografii, ce diferenţe am găsit eu faţă de ediţia mai veche şi vă invit să contribuiţi dacă aţi observat şi altele.

Poza 1 - Mânerul portafiltrului nu mai are "umăr", ci este drept.
Poza 2 - Abţibildul mărcii nu mai are inscripţia "Made in Italy".
Poza 3 - Manometrul mai are colorat doar un sector de presiune.
Poza 4 - Sitele de double şi single sunt de dimensiuni mai mici.

Attached Files Thumbnail(s)

Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.

Reply
(16-01-2017, 16:03)Baldur Wrote: Sunt proaspăt posesor de espressor Lelit PL 41TEM. După ce am citit multe despre el pe acest forum am început să-mi doresc şi eu unul. L-am primit luna trecută, cu ocazia Crăciunului şi, la scurt timp după ce l-am pus în folosinţă, am observat unele diferenţe faţă de exemplarele celorlalţi forumişti posesori de 41TEM.
Exemplific mai jos, cu fotografii, ce diferenţe am găsit eu faţă de ediţia mai veche şi vă invit să contribuiţi dacă aţi observat şi altele.

Poza 1 - Mânerul portafiltrului nu mai are "umăr", ci este drept.
Poza 2 - Abţibildul mărcii nu mai are inscripţia "Made in Italy".
Poza 3 - Manometrul mai are colorat doar un sector de presiune.
Poza 4 - Sitele de double şi single sunt de dimensiuni mai mici.

Salut, al meu e fix la fel, cumparat in decembrie.

Dupa cate stiu, s-a facut un facelift in 2015, sper sa nu gresesc, de aici si diferentele.

O sa mai ai nevoie, zic eu, de o sita dubla Ascaso precision competition filter 57 mm, de la Beantec, "merge" mult mai bine decat varianta originala, o gasesti aici:

http://www.espressoman.ro/forum/Thread-A...5#pid48185
Bezzera Unica, Kinu M47

Reply
Mulţumesc pentru pont. Citisem threadul mai demult, dar la vremea respectivă nu aveam Lelitul şi nu am înţeles prea bine cât de mult contează să ai o sită bună.
Am lansat şi eu comanda pentru o bucată.
Lelit 41TEM+43MMI+XMC013+PL100, IMS CI200, Ascaso filter, Motta 35cl+thermo.
Hario Skerton, Clever Dripper, AeroPress, French press, V60, Moka pot, cezve.

Reply
Astazi mi-a sosit si mie Lelit-ul PL41TEM cumparat de la importator cu reducerea de forum. Confirm cele scrise mai sus referitor la aspect.
In legatura cu sita Acaso stie cineva daca se mai aduc in tara ? Am completat si formularul necesar de ieri dimineata dar inca nu am primit un raspuns.
Apropo de formular, raspunsul pt Lelit a venit rapid in cateva ore, am efectuat viramentul ieri si pana seara deja pleca spre mine - foarte multumit de promptitudine!
Multumesc celor (sau celui) care s-au ocupat de relatia cu importatorii, pretul e super ok.
PS : scuze de offtopic
Lelit PL41TEM, Tamper Lelit Inox PL100, Ascaso Precision Competition Basket-57mm, Rasnita si cafea de calitate in asteptare.

Reply
(19-01-2017, 12:14)cata078 Wrote: Astazi mi-a sosit si mie Lelit-ul PL41TEM cumparat de la importator cu reducerea de forum. Confirm cele scrise mai sus referitor la aspect.
In legatura cu sita Acaso stie cineva daca se mai aduc in tara ? Am completat si formularul necesar de ieri dimineata dar inca nu am primit un raspuns.
Apropo de formular, raspunsul pt Lelit a venit rapid in cateva ore, am efectuat viramentul ieri si pana seara deja pleca spre mine - foarte multumit de promptitudine!
Multumesc celor (sau celui) care s-au ocupat de relatia cu importatorii, pretul e super ok.
PS : scuze de offtopic

Da, se mai aduc site, eu am primit-o saptamana trecuta, vineri.

Trebuie sa ai putina rabdare si va veni si raspunsul. Smile
Bezzera Unica, Kinu M47

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)