Hello There, Guest! Login Register


"Lecție de viață" Dacă bei cafea proastă, vei ajunge cumva să fii mai fericit

#31
Articol din ciclul:
"Mai bine urata si proasta, decat frumoasa si desteapta!  Bc
"Mai bine putin si prost, decat mult si cu rost!" Av  
"Mai bine sărac şi bolnav, decat bogat si sanatos!" Bm

Cine vede realitatea in acest fel ar fi bine sa cunoasca  cele cele cinci porunci ale vietii:
Sa nu gandesti.
Daca gandesti, sa nu spui.
Daca spui, sa nu scrii.
Daca scrii, sa nu semnezi.
Daca semnezi, sa nu te miri...   Write  

Fericirea este o stare, o alegere pe care fiecare are libertatea sa o faca dupa bunul plac.
Este fericit cel care vrea sa fie astfel! Ar
Ce legatura are cu asta pretul cafelei, al aparatelor, cel al masinii, al hainelor samd....?  Wall
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#32
Perfect de acord!
Lelit PL62X | Eureka Mignon Specialità | Kinu M47 Classic
ex. Lelit PL41TEM | Ascaso Precision Competition Filter 57mm | Lelit PL100
 
Reply
#33
(26-01-2018, 02:25)laurstef Wrote: P.S. Abia astept a ma inviti la un espresso, cat mai aproape de perfectiune, facut de tine la Brewtus saunla Dalla Corte. He, he, he...   Az

Ai invitatie deschisa Big Grin

PS: intr-adevar, sunt sanse mai mari sa-ti si placa espresso-ul daca apuc sa fac upgrade intre timp Smile)
Acum pe moment nu mai sunt multumit deloc de ce-mi iese ...  Blush
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
#34
Articolul face cumva referire la unul dintre principiile stoicismului dar cum la noi multe sunt forme fara fond, este interpretat prost si de aici si articolul e de toata jena.

Stoicii au observat aceasta adaptare hedonista care ne indeamna sa nu mai fim multumiti cu ce avem si sa ne dorim tot timpul mai mult si mai mult si sa nu fim niciodata cu adevarat fericiti. Stoicii spre deosebire de cinici nu promovau neaparata un stil de viata spartan. Ei puneau accentul pe a ne bucura de ce avem deja si sa realizam ca se poate de 100 de ori mai rau. Este multumirea fata de ce ai deja si folosirea energiei catre dezvoltarea caracterului si urmarirea unor scopuri nobile. Este bucuria de a te folosi de ce ai fara sa te atasezi emotional de obiecte.

Dupa cum a spus si Liviu, cafeaua de calitate nu tine exclusiv de suma investita. Daca intelegi cultura cafelei si pentru tine este mai mult decat o bautura, ci o pasiune, vei gasi solutii sa te bucuri de ea indiferent de bugetul pe care esti dispus sa-l investesti.

Este vorba de a te bucura cu adevarat de cafeaua ce poti sa ti-o faci in clipa asta versus a te gandi non-stop la ce poti sa mai faci upgrade si tot timpul sa spui pas cafelei din prezent.
Gaggia Baby Millenium | Eureka Mignon | Hario Skerton
 
Reply
#35
Singurul "dezavantaj" pe care l-am remarcat si eu de cand mi-am crescut pretentiile legate de cafea e faptul ca, intr-adevar, iesitul "la cafea" in oras cu prietenii nu mai e la fel. 90% din cafelele din cafelele din comert nu ma mai satisfac. Mai bine imi iau o limonada decat o cafea proasta. Nu mai vorbim de cazurile in care conduc si am nevoie sa opresc sa beau o cafea sa ma tina "in priza". Cateodata ma gandesc sa iau tablete cu cofeina decat sa consum majoritatea "cafelelor" din benzinarii.

Daaar, asta ma face sa apreciez si mai mult ce imi prepar acasa sau ce savurez in cafenelele de calitate. Nicidecum nu vad o solutie in coborarea standardelor.
Lelit PL41TEM, Kinu M47, Ascaso i-mini i1, Cafflano Kompresso, tamper+nivelator Motta, Bialetti Moka /w IMS.
 
Reply
#36
Eu vad altfel treaba asta cu cafeua proasta. De cind beau cafea facuta acasa, nu mai  pot bea cafea mai nicaieri. Zic mai nicaieri referindu-ma la chefuri, nunti, mers la restaurant ... Cine bea cafea 
"proasta" nu are aceasta problema. Smile
Expobar Brewtus IV DB - cu profilare de presiune,Baratza Sette 270W, OE Lido E,IMS Competition 10, 18 și 20 g, Shower Screen IMS Competition, Tamper dinamometric Concept Art.
 
Reply
#37
Cred ca duduia mai putea sa exploreze cu succes si domeniul saltelelelor, pe langa cel al cafelei/berii... Smile
Ma refer la preturile vehiculate, nu va ganditi la prostii Tongue
 
Reply
#38
(26-01-2018, 10:43)Lyvyoo Wrote: Ei, nu trebuie sa fim nici asa de duri in cuvinte caci suntem o comunitate civilizata pana la urma, chiar daca pe fond cam asta am zis si noi dar in alte cuvinte. Putea sa se lege de ceasuri, iar comunitatea ceasornicar.ro i-ar fi sarit in cap sau putea sa se lege de tunatul masinilor si atunci baietii de pe 4tuning.ro sau vreun site de detailing ar fi luat-o pe sus. Riscul si l-a asumat singura...
Poate cuvintele sunt mai incisive , dar in ultima vreme aud numai "socant" de la "romanca...din Anglia , Germania , etc." , "profesoara" ...cu Eminescu si alti/alte "valori" ! Deja gradul de suportabilitate a fost depasit ! Cafeaua buna de acasa a devenit un must have si din acest motiv tot ce beau in alta parte mi se pare horror .
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#39
De fapt noi suntem in normalitate, celorlalti le este greu sa accepte ca se poate mai bine, le e frica de normalitate.

Sau o refuza.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#40
(26-01-2018, 20:23)Gozmin Wrote: De fapt noi suntem in normalitate, celorlalti le este greu sa accepte ca se poate mai bine, le e frica de normalitate.

Sau o refuza.  

E doar o perceptie, chiar daca adevarata.

Asa zic si cei de la spitalul 9, actual Obreja   Smile)

Adica nu uitati ce crede lumea "de afara".
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#41
imi aduce aminte de un banc:

Un sofer mergea pe autostrada 76 ...
La radioul la care asculta soferul nostru, crainicul face un anunt:
"Atentie: un sofer nebun merge pe contrasens pe autostrada 76!"
Reactia soferului nostru a fost:
"Unul doar??? Sunt, sute , suteeee!"
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#42
Gandirisme despre fericire, fara cafea...

https://eusuntv.ro/cred-pe-undeva-ca-si-...-depresii/
 
Reply
#43
... Fericirea ... fara cafea  ... Cool , in viziunea mea , cel mai bine este ilustrata in Targu Jiu , la creatia lui Brancusi - respectiv la Coloana Infinitului ... adica ... (  cand te strange ..., cand te lasa ... Big Grin ... )


[Image: wbPUITS.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
#44
Probleme de varsta a treia ? Smile
 
Reply
#45
... Big Grin ... Doar banuiesc , ca asa ar fi ... fara seringa si / sau espressor ... Big Grin  ... ( dar tot nu sunt convins ca o sa scapam ... Cool  ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)