• Cafeaua, jumatate din motivul pentru care ma trezesc dimineata!
Hello There, Guest! Login Register

Lapte special pentru frotare - Albalact Bardezzi

Ciudat ca nu-l găsim și în supermarket. Până acum zuzu își face treaba extraordinar.
Izzo Alex Duetto III, Honne Custome Build, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Cantar Hario,Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
si müller-ul de 1.5 are 3.5 proteine (evident daca e adevarat ce scrie pe eticheta)
oricum asta uht suf fix apa chioara....sau suc....deci doar un gust si nimic altceva
 // i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

Reply
Am reusit sa frotez un lapte de cocos și de orez Wink doar ca vine cu un gust anume care strica cafeaua. Deci merge și apă chioară Wink
Izzo Alex Duetto III, Honne Custome Build, Tamper Concept Art dinamometric, baza tampare Concept Art, VST 22g + VST 18g + VST 7g, V60, Cantar Hario,Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress

Reply
am incercat si eu cu lapte de soia: bleah
Expobar Brewtus IV + ECM V-Titan 64, V60+Kinu M47

Reply
(05-11-2015, 08:46)Mihai.B Wrote: Ciudat ca nu-l găsim și în supermarket. Până acum zuzu își face treaba extraordinar.

Eu il iau din Carrefour.
Bezzera Strega, Mazzer Major, Lelit PL41PlusT, Mahlkonig Vario.

Reply
mai jos noile exemplare pentru teste
valori mari de proteine inscriptionate pe ele (5,9 respectiv 3,4).....daca vrea cineva de prin Timisoara sa testeze mai pot aduce cand ma mai excursionez extern Smile

Attached Files Thumbnail(s)

// i-steel-1 , m7k-c83-r |T| cellini-evo-2 \\

Reply
Laptele Bardezzi de la Albalact l-am gasit sambata in Selgros Pantelimon la pretul de 4,25 lei -1 litru.Am facut deja de 2 ori din el si pentru mine a fost ok.L-am cumparat din curiozitate dar nu pot sa zic ca pana acum m-a convins in detrimentului altui lapte.
LeLit PL41TEM,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric-57.5 mm,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express

Reply
laptele 3.5 de la unicarm e ok,poti face si crema iar daca ii dai aer face un cappuccino de sta lingurita in picioare
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper made by suncoffee & motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Exact Unicarm am cumparat vineri (sa mai incerc si alteva decat Raraul la care ma stablisem de ceva timp )si sambata am dat peste Bardezzi la selgros.

Dupa cum ziceam nu m-a convins Bardezzi de pretul extra dar e totusi o gaselnita de marketing inspirata pentru segmentul celor pasionati ca noi si binenteles pentru Horeca.
LeLit PL41TEM,Mahlkoning Vario,Tamper Concept Art Dinamometric-57.5 mm,Motta Europe Pitcher,Aeropress,Hario Skerton,Bialetti Moka Express

Reply
O mica precizare, pe cutia Pilosului scrie in Poloneza si tara de origina Polonia Smile
S-au schimbat, sau se gaseste si mixt?
in descoperirea lumii cafelei . . . Gran Gaggia Prestige si in cautare de rasnita :)

Reply
Cel de 3.2 este polonez iar cel la sticla de 3.5 este facut la Brasov...parca asa ceva
Gastroback Dual Boiler, Porlex Tall

Reply
La ultima intalnire a espressomanilor din Tm am participat si eu, Milan a trebuit sa froteze niste lapte pt un client si ceea ce a mai ramas s-a pus peste cafeaua ce urma sa o degustam. Laptele folosit era Bardezzi varianta pasteurizata (cutia patrata daca ne uitam de sus) pe mine m-a dat pe spate cat de buna a fost acea inghititura de cafea, afland ca se gaseste doar la Selgos am venit inapoi in Arad si inainte de a merge acasa am intrat la Selgros sa imi iau lapte, din pacate nu am gasit decat varianta UHT (cutia mai dreptunghiulara) si tind sa cred ca e diferenta inre ele nu a iesit la fel de bun. Mai zilele trecute am mai facut o vizita la Selgros si tot negativ, varianta pasteurizata la Arad se pare nu aduc, insa langa Bardezzi UHT pe raft era un alt lapte tot UHT de la Meggle, Barista scrie pe el, am zis sa incerc, pretul era parca 5,79 iar Bardezzi e sub 5 lei nu retin cat. Rezultatul si cu Meggle tot la fel a fost parca are o amareala, acra ciudat de tot, strica tot gustul cafelei, nu stiu poate le incalzesc prea tare (temperatura pana la care frotez nu o stiu ma bazez pe sensibilitatea pielii) desi am gasit un lapte care e pe gustul meu adica cel de la Milli mi se pare foarte gustos si dulceag , de Milli pot spune ca se apropie Pilos, si daca ar fi sa ma uit la pret 5 lei vs 3,20....cele din urma sunt ambele varianta pasteurizata nu UHT
Now: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Kinu M47, tamper Lelit, pithere
History: Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard

Reply
Eu folosesc lapte bio de la Olympus si Monor, ambele de 3,5 % grasime. Rezultatul este o crema foarte dulce si se prepara destul de bine si facil.
Gaggia Classic '15 12 bar/Lelit PL043MMI/Sita IMS Competizione 14 g, 641 găurele/Tamper custom made® 58,5 mm

Reply
Încearcă de la unicarm, profi și pentru, eu fac cu cel fără grăsime de 1,5 (ma rupe colesterolul) și e ok
Bezzera  BZ 40 DE HX, tamper made by suncoffee & motta, rasnita MSJ. BWT filter

Reply
Macrici  Sigur gustul bun nu era si de la cafeaua lui Milan?  Smile  Adica ai gustat separat doar crema de lapte sau a fost cu tot cu cafea? Acasa in testele ce au urmat ai folosit  aceeasi cafea, extrasa la fel de bine ca la intalnire?
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
La degustare a fost o gura mica de cafea peste care am turnat sa zicem tot cam o gura de spuma de lapte, nu am gustat doar cremă de lapte. În ceea ce privește extracția la fel de bine ca la întâlnire nu pot sa o confirm acolo e un HX profesional eu acasă am Lelit cu siguranta nu am cum sa scot aceeași treaba acasă însă cafeaua era aceeași daca îmi amintesc bine era vb de Costa Rica de la Milan normal.
Eu doar am o vaga banuiala ca laptele UHT are alt gust decât cel pasteurizat
Now: Lelit PL41TEM la 9 bari, sita dus IMS, sita Ascaso Precision Filter, Kinu M47, tamper Lelit, pithere
History: Saeco Poemia HD8423, Prolex Mini, Tamper Cafes Richard

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)