• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

Lapte lipit pe duza dupa frotare

In afara de a sterge cu o laveta umeda voi ce solutie ati mai gasit pentru indepartarea laptelui care ramane si se lipeste pe duza cand se termina frotarea , sau la voi nu se lipeste !
  Poate vreo duza mai 'smechera' pe care sa nu mai adere si lipeasca laptele instant .La Lelit nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva cred ca duza era imbracata cu ceva , vreun lac/ silicon , sau stiu eu ce ca nu ramanea pic de lapte la o simpla stergere cu laveta uscata.
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , filtru BWT bestcare s , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale 

Reply
Eu cu o lavetă umeda pe care o încălzesc in prealabil cu abur rezolv problema...
La Pavoni Professional (Pre-Millenium), Macap M5 and Dienes Moka

Reply
Eu tot laveta umeda folosesc si cateodata mi se mai lipea si mie. De la o vreme tin laveta pe bratul de frotare, deasupra latierei, pana sa scot duza din lapte. Concomitent cu scoaterea duzei din lapte, cobor si cu laveta si sterg imediat, astfel nu mai las timp sa se usuce. Incearca si vezi.
Expobar Brewtus IV | Kinu-Die Muhle M47 | VST 20gr ridgedless | tamper dinamometric Concept Art 58,5 mm | pitcher Motta 35cl | Aeropress + Kohi filter | V60

Reply
Poate la Lelit avea un manson de plastic in teava(anticondens) si nu se incalzea asa tare .Se sterge usor cu o laveta de microfibra pe care o umezesti cu condensul pe care-l scoti din teava la inceput,înainte de frotare.Sau o moi in apa calda la chiuveta!PkhhhhPpPoate la Lelit
Bezzera BZ10,Ascaso i-mini i1,Kinu M47,IMS 14/17g,tamper Motta 58mm,latiera Motta 50 cl

Reply
Lelit-ul cu E61 are teava pentru abur de tipul "non burn " . Asta inseamna ca in ineriorul tevii metalice a fost montat un tub din silicon care nu permite aburului fierbinte ( 120-130 gc ) sa vina in contact direct cu metalul . Acest tub mai duce si la o micșorare a diametrului interior prin care circula aburul si deci si la o micșorare a debitului aburului , avand in vedere ca presiunea sacade si ea in boiler .
VBM nu are aceasta abordare in ceea ce priveste aburul pentru frotare .
Pentru a beneficia de un abur cat mai " uscat " si pentru a evita aparitia condensului la contactul acestuia cu suprafata rece a tubului din silicon au ales varianta transferului aburului din boiler in latiera direct prin teava metalica. Aceasta, infierbantandu-se nu produce condens iar aburul este mai  " uscat  " . 
Multi aleg sa scoata acel tub din silicon pentru a imbunatati calitatea aburului .

Efectul , uscarea rapida a laptelui pe duza si pe teava , se elimina rapid si usor cu ajutorul unei lavete umede pe care o pregătesc inainte de extractie . 
Eu intai sterg zonele pe care a ramas laptele si dupa aceea dau drumul la abur sa curat interiorul. Invers nu as face decat sa-mi ingreunez situatia  deoarece , daca as da intai drumul la abur , as usca si mai tare laptele depus .

Extractii reusite tuturor !
LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Kinu M68, Hottop P

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)