• Bun venit pe forumul Espressoman
Hello There, Guest! Login Register

La Spaziale mini Vivaldi vs alte DB

Salutare tuturor si bine v-am regasit,desi citesc zilnic forumul.Sunt un mare amator de bauturi cu cafea pe baza de lapte,detin in prezent un Lelit pl41 TEM acompaniat de rasnita Pl43 MMI de care sunt foarte multumit la nivelul meu de pretentii,nu foarte ridicat. Rolleyes Intentionez sa-mi cumpar in viitorul nu foarte indepartat un DB si nu ma pot hotara-sa fie modelul din titlu,un Expobar DB (nu prea ma omor dupa finisajul lui) sau alta marca.Ca si consum zilnic,undeva la 4 cafele/zi,cand mai am invitati (cel mult o data pe saptamana) maxim 10,majoritatea pe baza de lapte.Ce vreau de la viitorul aparat,pe langa capacitatea de frotare mai mare,sa fie si fiabil,fiindca nu vreau sa-l schimb mai devreme de 10 ani.O sa-mi upgradez si rasnita,ma gandeam la Ceado 5p parca-i zice,insa le iau treptat sa nu se sperie sotia de cheltuiala. Big Grin Am vazut ca La Spaziale asta il gasesc undeva la 1400-1500 eur pe site-urile din afara,la noi nu stiu cine comercializeaza exact.M-am uitat p site-ul beantec,insa nu are preturile afisate.Ce ma atrage la modelul asta,este boilerul de cafea de dimensiuni mai mici decat la alte DB,practic ma gandesc ca mai mare ca asta nu as avea nevoie pentru regimul meu de utilizare.Un alt aspect care ma multumeste este amprenta si inaltimea mai mici decat la alte DB.Din ce am mai vazut pe net,nu s-ar pune problema de stabilitate termica la el.Ce alte sugestii imi dati?Multumesc anticipat.

P.S.-pretul de 1500 eur. este unul maximal,n-as vrea sa depasesc acest buget.

Reply
daca nu-ti place Brewtus nu ai alta varianta la 1500E, dar Mini Vivaldi II l-am testat la doi useri din forum, o dulceata de espressor....
Quick Mill Silvano, Quamar Q13E, cosuri 7-14-17-21g  La Marzocco Strada, accesorii Concept Art, Gene CBR 101.

Reply
Dulceata, dulceata, dar S1 DreamT are in plus si control electronic de temperatura, ceea ce la sume de astea maricele investite, ar fi cam necesar.

Sau daca ai vreun prieten care sa te ajute cu un cod de TVA intracomunitar, gasesti r58 de la 1600E  ...
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
S1 DreamT,am citit ca ar avea ceva probleme de soft.In plus,nici Vivaldi nu e o frumusete,insa afisajul de pe DreamT,mi se pare chiar ieftin si generator de probleme.Ar mai intra in cursa si Profitec Pro300 ,imi place mult finisajul acestuia si vad ca pretul e tot cam pe acolo,insa cred ca e sub Vivaldi ca performanta overall.Sau ma insel?

Reply
discutam si in 2014 despre Vivaldi:

"... pe baza a ce am gasit si eu pe net, am inteles ca schema respectiva, cu acel schimbator de caldura gaz-lichid cu care m-a cucerit La Spaziale, nu se aplica din pacate la S1 Vivaldi;
am ramas pe urma incantat totusi de uriasa popularitate a acestei masini, care ocupa cumva, o 'liga' a ei: exista forum specializat, exista puzderie de informatii si manuale etc.
deci S1, foloseste acelasi boiler/grup de extractie ca si S5 de ex., dar care nu mai are in interior tubul cu aburi dintr-o prelungire a boilerului de aburi; nu, are un capac, in care e montat elementul de incalzire si senzorul controlului electronic; ca toate celelalte;
totusi, cu o mare deosebire: boilerul e solidar - se poate spune, corp comun - cu grupul de extractie! nu mai sunt tuburi de termosifon etc.
intre boiler si dus (acesta, complicat, cu mai multe site, dispersia e foarte buna si rezistenta la contaminare) exista doar acele caneluri in blocul capului grupului, ca si in schita cu schimbatorul de caldura"

nu am lucrat cu masini La Spaziale, cu atat mai putin asa cum se poate aici de ex., nici atunci, nici pana acum, dar cele de mai sus sunt consideratii de common-sense tehnic, cu respect pentru fabricant in general si pentru deschiderea pentru inovatie tehnica in care vad amprenta engineering division a lui Bruno si apoi Paolo Dalla Corte!

p.s.  gugle zice ca exista La Spaziale Romania
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
Multumesc de link-uri si informatiile utile radu.Intre timp am luat legatura cu La Spaziale Romania,mi-au facut o oferta de pret si m-am linistit.Cu siguranta in conditiile astea nu cumpar de la ei-1755 eur fara tva.

Reply
Vezi un pret pt La Spaziale si la Beantec, poate are si alte surse.

Pro 700 poate fi o varianta, desi e bataia mai mare la 2000 si ceva de euro, dar Pro300 e cam subtire pentru 1400E. Nici nu are grup E61 macar, boilere micute, pompa vibratoare (la 1400 mergea o rotativa), fara manometru de extractie. E un nivel la care nu vorbim de rau sau bun ci de cate alte functii si constructii poti primi in aproximativ aceiasi bani.  La Spaziale, e mai uratel din fire, dar din alta liga fata de Pro300.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30, rasnita manuala Kinu M47, VST 18g, Tamper Concept Art dinamometric, Tidaka Tamper Cube 

Reply
Quick mill qm67, nu este o varianta? Am intrat si eu in discutie ca de cand cu cardul de la ING, cu rate fara dobanda oriunde, ma mananca tot mai mult palma. Imi pare rau ca am ratat acum o luna jumate un Izzo Duetto 3 care era sh, la 1570 de euro pe perfect espresso. Asa e in Romania cu birocratia... Dureaza 3 saptamani sa-ti dea un amarat de card de cumparaturi.
PS: Stiu ca s-a mai discutat despre QM67, insa fara un rezultat clar si mai ales poate are cineva noul model...
Isomac Venus + PID Auber // Eureka Mignon // Tamper Motta Bubinga // Tamper dinamometric L-Beans // Site La Marzocco-7g, Bezzera-14g si VST-15g // Latiera Espro Toroid

Reply
Pai raspunsul e unul simplu Manu din partea mea-pentru ca e peste 1500 euro,nu pentru ca nu as avea,insa asta e maximul de pret pe care mi l-am impus.E aproape 1800.Sincer,o fi ca finisaje peste Expobar,insa nu intr-atat sa merite diferenta.Eu ma uitam la La Spaziale,fiindca e mai altfel decat celelalte si mi se pare mai mic,ca si amprenta pe blat ma refer.Acum,nu stiu cum vi se pare voua,insa,fara sa ofensez pe nimeni,espresoarele cu grup E61 sunt identice toate ca forma si design.Difera doar gradul de finisare.Liviu,merci de raspuns,ai dreptate,Vivaldi e un exemplar uratel,de fapt chiar urat as putea spune,insa chiar lucrul asta ma atrage la el intr-un mod ciudat. Smile S-ar putea in realitate sa arate mai bine totusi.Pe de alta parte,sunt absolut convins ca piesele din interior sunt de prima mana.

Reply
Scuzati-ma ca ma bag si eu in discutia asta , dar am fost si eu tentat sa iau un La Spatiale mini Vivaldi II , iar ce mi-a atras atentia in mod negativ era distanta mica intre portafiltru si tavita , o ceasca de cappuccino intra doar inclinata , electronica toata nu este in module protejate ci doar lacuite , deci termic nu au protectie , lipsa pompei rotative la minivivaldi , la vivaldi exista , preinfuzie programata doar la modelul vivaldi , in rest bijuterie DB se poate si moda cu led la picurator.Dar ce se intampla cand pica un triac sau vrem un portafiltru naked ? Si ce am mai observat ca uneori nu se potrivesc temperaturile setate , astfel ca trebuie umblat in setari pentru modificarea incrementului de pas stricand varful scalei de temperaturi (grupurile acelea a cate 3 leduri 3 galben , 3 oranj, 3 rosu. In alta ordine de idei exista un filmulet pe youtube cu un defect din fabrica in care curgea un racord peste o placa cu circuite.?...si nu in ultimul rand , reprezentare cam slaba de service....se plang cei de afara...pe afara vopsit gardul , inauntru....La Spatiale [Image: 77.gif]
Bezzera Strega Top / La Pavoni Expo 2015 / MK Vario Home / Kinu M47 , M68 / ECM S64 (Titanium) / accesories Motta , Richard , Bezzera / Concept Art Dynamo / Gene CBR 101 / aeropress / frenchpress Bodum ...

Reply
Levo,n-ai idee cat m-ai ajutat.Multumesc mult!Cred ca pana la urma tot Expobar voi lua.

Reply
Nu intentionez sa schmb alegera nimanui , dar stiu ca atunci cand omului "ai pica pata " are tendinta fireasca de a vedea doar lucrurile bune , care al intereseaza , iar pe cele mai putin bune le minimalizeaza sau le ignora . Dupa un timp de la achizitie , incep sa deranjeze putin " lucrurile minore " , apoi devin motiv de upgrade si tot asa...azi-noapte eram obosit si am uitat sa spun ca din start era ceva aiurea , pentru ca exista acolo un switch ce comuta intre 15A si 20A respectiv cate un boiler se va incalzi separat sau amandoua simultan , pentru treaba asta au gasit ei de cuviinta sa modifice si cablul de alimentare , astfel ca daca privim atent , ori taiem si inlocuim stecherul cu unul schuko obisnuit sau , schimbam priza pentru ciudatenia aia de stecher cu 3 borne , insa nu stiu daca diametrul dozei de perete corespunde , adca sa si incapa acolo. Ei dau o bocata de cablu pentru un tip de amperaj insa tot la fel este cu cate 3 borne la ambele capete neobisnuite la noi in tara. Aparatul e ok iar Dream , propus de Lyvyoo e tunat din fabrica , cu tot cu led - uri , chiar cu port USB ( pentru profile sau resoftare cred ) numai ca apa calda aburul , temperatura nu place contactelor , display-ului si pe sub plastic se pot intampla multe , iar noi traim in Romania , unde mai palpaie becurile , furtuna , vant / chiar si soare....sudeaza cineva...etc. Nu de altceva , dar pentru o piesa mica , poti sa devii bun amic cu frechpress-ul...ceea ce nu prea... [Image: wink.gif] ( si-apoi sa intervii in La Spaziale interior poate deveni zi de lucru )
Bezzera Strega Top / La Pavoni Expo 2015 / MK Vario Home / Kinu M47 , M68 / ECM S64 (Titanium) / accesories Motta , Richard , Bezzera / Concept Art Dynamo / Gene CBR 101 / aeropress / frenchpress Bodum ...

Reply
Eu nu as face chiar asa un amestec între versiunea europeană si cea pentru piața SUA
LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E Type A, IMS Competition Shower Screen & Filters, Naked PF, Cantar Brewista, Tamper by dobro_c, Sotie aproape exasperata

Reply
Da , numai ca doamna aceea din Canada , a dat 3 saptamani telefoane la firma La Spaziale  pentru a face o sesizare ( a plans  de nervi  la propriu ), ca nu-i mergea espressorul si in disperare de cauza , ajunsese sa intrebe pe forum daca si in EU tot asa patesc si europenii...pana la urma s-a indurat cineva sa-i dea un nr. de tel. de aici nu mai stiu cum s-a terminat...cam asa sta treaba si pe piata SUA. ( reprezentare slaba sau lipsa ) in rest numai de bine.

Mentionez ca acest tip de espressor are un forum separat , o comunitate de posesori pasionati de Vivaldi si mini vivaldi.

Reply
Merci levo,m-am interesat mai indeaproape si mi-a iesit complet din ecuatie.O sa merg pe ceva testat,verificat si de incredere.Pana la urma asta-i una din conditii-sa fie fiabil!Nu de alta,insa nici n-am timp sa-l surubaresc si in plus de asta am 2 maini stangi. Smile Multumesc tuturor celor implicati in discutie,din punctul meu de vedere se poate inchide acest topic.

Reply
In Canada nu știu ce se întâmpla dar in America exista cineva pe nume Chris https://www.chriscoffee.com de care lumea zice numai de bine. Am luat si eu câteva piese de la el.

Pana una alta noi suntem in România unde exista service si reprezentanta LaSpaziale unde se poate găsi absolut orice si cei de acolo sunt foarte amabili.

Le-am trimis o lista întreaga cu PN si am primit lista de prețuri si dupa ce am făcut comanda am primit pana la ce mai mică garnitura si piuliță etichetate.
LaSpaziale S1 Vivaldi II, Mazzer Mini E Type A, IMS Competition Shower Screen & Filters, Naked PF, Cantar Brewista, Tamper by dobro_c, Sotie aproape exasperata

Reply
Asta e de bine , eu am avut ocazia sa-l achizitionez nou  de la un magazin din Italia , prin intermediul nepotului meu stabilit acolo , la pretul de 1480 E , a-mi faceam probleme ca avea 28 kg si ma agitam de transport apoi  am renuntat la DB si doream ( doresc si acum  ) un grup Bosco CMA autentic sau mai bine un San Marco , dar din cauza timpului mare de incalzire ( cca. 8kg alama ) am recurs la ...strutocamila , cu care m-am imprietenit. [Image: wink.gif]

Reply
(14-10-2016, 22:43)Levo Wrote:
...Mentionez ca acest tip de espressor are un forum separat , o comunitate de posesori pasionati de Vivaldi si mini vivaldi.

e ceea ce atentionam si eu in 2014 - mai dadeam si link-uri; treaba repetata in postul #5 de mai sus...

ce vreau sa spun:
- ce pacat ca discutiile astea pe thread-uri nu folosesc memoria - memoria colectiva carevasazica, cea din forum!
- masina Vivaldi, in succesive incarnari, e veche, parca din 2005 si de atunci s-au strans ceva utilizatori, mai ales ca a fost si este foarte populara; statistic, mi se pare normal sa se scrie si atatea lucruri rele despre ea;
n-am urmarit cati o barfesc pentru extractia proasta din ceasca...
ca eu sunt incantat de partea tehnica, cu mici detalii mostenite de la creatorul primei La Spaziale, in 1969;
Bezzera STREGA (PID grup, dimmer pompa, dataloger), rasnita Macap M7 (900rpm), site IMS, Hario V60, prajitor DIY cu Artisan

Reply
La masina  Vivaldi  un lucru e cert  , bun si de necontestat : conceptia ( si aici ma refer la acel grup iesit din boiler parca ) cu toate avantajele lui , dar si restul , cu care vine la pachet , ca un ou care nu are numai galbenus....

Reply
Dragilor, eu sunt goarte multumit de S1 Vivaldi II. Weekendul trecut am facut la un eveniment un kilogram si jumatate de cafea si am frotat 8 litri de lapte. I-am pus led poduri de la Ikea, am strunjit portafiltrul single si l-am facut naked si nu am ce sa ii reprosez decat ca la flush stropeste mobila in fata espressorului. DB, PID, preinfuzie programabila.... Ce mi-as putea dori mai mult? A, da, sa coste portafiltrul naked mai putin de 50 de ero si asemenea kitul de conectare a drip tray-ului la scurgere. Portafiltrul l-am rezolvat cu 20 lei, kitul de scurgere il incropesc eu cumva si pe ala.[Image: 6682a5b257efbb061bd0a8d2385456b2.jpg]

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
San Remo Treviso LX, Mazzer Super Jolly, DIP DK-30, IMS 12-18gr,VST 9gr, VST 15gr,  sita dus IMS E61-200um, tamper dinamometric.
"Sa iti urmaresti termometrul nu doar cu parcel tracking number la curier ci si cu flightradar, asta inseamna sa fii espressoman!"

Reply
Sa-l stapanesti sanatos si extractii cat mai reusite . E un aparat bun cand functioneaza , destept in conceptie ( dar nu se compara cu fratii sai respectabili , bine si cu alte preturi [Image: biggrin.gif] ) . Daca l-ai luat nou si e totul ok e de bine.

Reply
vivaldi si spaziale in general sunt aparate la care nu prea ai ce sa strici......
electronica putina si destul de simpla, boilere separate fiecare cu controlul lui, tastatura cat se poate de simpla, practic in afara de partea electronica, totul e servisabil ACASA, reprezentanta in bucuresti, ORICE piesa pe stoc;
in afara de pretul aparatului destul de mare, piese cam scumpe, aparatul e genial.....

de ex la vivaldi:
2 sonde de temperatura identice, triac-urile de incalzire boilere identice, se poate detecta oricand o problema de incalzire inversand apa calda cu cafeaua.....in 5 min daca rezistentele sunt bune, il pui pe picioare 
electrovalva cafea cu miez de sticla ca la profesionale (nu am vazut niciuna defecta, se decalcareaza si merge in continuare) , nu cu cauciuc la ca cele uzuale de casa
pompa rotativa, reglaj temp, etc

cauza la posibilele erori de temperatura (reala cu ce afizeaza aparatul) - sonda de temp e aseazata intr-o teava, care la randul ei e in apa, practic sonda sta in aer in teava respectiva, nu o tine nimic lipita de teava, astfel incat de la vibratiile pompei sau orice alte miscari, aceasta se poate deplasa in acea teava si nu mai are contact direct pe toata suprafata
La Spaziale S1 Vivaldi 
Ibric de urgenta
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX

Reply
Da ...., multumesc frumos pentru precizarile facute , apreciez cat ai muncit sa scoti la lumina acea masina.... am simpatizat si eu cu La Spaziale , intr-adevar m-a speriat un pic "inghesuiala" ( in cazul in care ar fi trebuit sa intervin eu , acasa ) , dar cel mai tare electronica si tastatura....in rest , jos palaria , espressorul e genial. Acum , sunt molipsit de leviere , si va fi greu sa trec din barca asta , cel putin o perioada buna si daca trec la DB - uri , trec direct la LM GS3 / Strada / ECM Controvento / Slayer la care am o slabiciune ( si ce-o mai apare pana atunci ) , in rest upgrade acum ar fi cam Bosco sau Izzo Valchiria. Dar stau bine si asa cum sunt , sunt multumit...deocamdata... [Image: wink.gif] .

Reply
nu am zis ca e aparatul suprem, doar ca e un aparat de care nu trebuie sa se fereasca lumea din pricina electronicii si constructiei mai "spaziale"   [Image: wink.gif] .  
      levierele isi au locul lor intre espressoare, dar oferta e destul de limitata pe piata sh la preturi decente, cum e si cu spaziale, la aparatele noi e alta discutie...; cand daca iar vb de sh, as prefera oricand un sh la 2000 lei decat unul nou la 2000 lei... [Image: angel.gif]
La Spaziale S1 Vivaldi 
Ibric de urgenta
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)