Hello There, Guest! Login Register


La Pavoni Europicolla - Zen in espresso

#1
Review-ul meu pentru espressorul manual La Pavoni Europiccola Lusso se gaseste pe blogul Espressoman, aici.

Pe acest topic astept comentariile voastre.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#2
Felicitari Fane!
Trebuie sa uiti regulile care le credeai sfante pana acuma si cred ca asta iti va deschide papilele gustative Wink
 
Reply
#3
Sa-l stapanesti sanatos.
Dupa ce te "imprietenesti" cu el, avand in vedere ca e ceva mai altfel Wink poate faci si un filmulet.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#4
multumesc de urari.

Liviu m-a ajutat cu achizitionarea si mi-a cerut in schimb un mic review, cerinta care i-am indeplinit-o cu placere. sper sa fi iesit bine.

cu aparatul am avut timp deja sa ma "imprietenesc" in schimb nu sunt foarte prieten cu filmarile. eu sunt adeptul fotografiilor. am scos trepiedul si aparatul de filmat si fac o incercare de filmare acu. daca iese bine o postez, daca nu...

L.E.
o extractie, nu tocmai din cele mai reusite cu acest aparat. cam asa e cand vrei sa te dai "profesor".

am sa incerc sa mai fac o filmare, poate imi reuseste mai bine, asta de acu a fost cam subextrasa.

Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#5
Sa-l stapanesti sanatos!

Review-ul e atat de interesant incat se preteaza mutat ca articol pe blog, semnat Fane! Ce spui?

P.S. Cand mai aduce Marian Alexe un astfel de aparat si va fi de acord sa expuna unul in magazinul de pe Mosilor, vreau sa organizam o "delegatie" de espressomani sa vedem cum functioneaza, sa-l intoarcem pe toate partile... Eu unul sunt super curios. Va anunt cand aflu vesti!

P.S. 2 Acum am vazut si clipul! Bravo Fane!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
muta pe blog, nici o problema. chiar am scris ca poti sa faci asta.

am scris ca shoot-ul nu a fost ditre cele mai reusite, nu stiu de ce a luat-o razna tocmai acu, dar nu-mi vine a strica cafea pana am un shoot impecabil. pana una alta ramane asta, incerc pe maine sa filmez unul calumea.

daca lumea vrea sa faca review-uri la aparatele pe care le are sa imbogatim cu informatie comunitatea e binevenita.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#7
Super aparatul!
Sa il folosesti sanatos si sa te bucuri de el.

Cu stima,

Ovidiu
Lelit PL41 EM,Hario Skerton,Self Made Tamper:P
 
Reply
#8
Felicitari @Fane pentru "bijuterie"!

Se pare ca ai fost cuminte (de treaba) in 2012 si Mosul nu te-a uitat. Smile

Acum vei avea doar grija procurarii unor cafele/miscele pe masura espressorului. Nu uita sa
mai destainui din secretele extractiilor manuale pe masura ce le descoperi. Filmuletul ti-a
iesit chiar bine, scurt si la obiect.

P.S. In ceea ce priveste PID-ul, sa stii ca se poate, dupa cum am scris aici.
Rasnite: La Cimbali Junior, PeDe Dienes, BeHa, Leinbrock's Ideal
Espressor: Gaggia Evolution cu OPV si PID
 
Reply
#9
Wow ce frumusete de espressor! Multe extractii reusite iti doresc!
Vorba aia: Less is more. Big Grin
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#10
eBay-ul este plin de model la sub 200 euro, avand intre 5 si 15 ani, unele declarate full functionale, cel mult cerand schimbarea setului de garnituri, care se gaseste la aprox 20-25 euro.

Intrebarea ar fi... cat valoreaza pana la urma corect o astfel de masina, sa zicem 10 ani functionala?

Am vazut la bursa ca la noi nu s-a vandut la 200 euro, pana la urma fiind vanduta tot pe eBay, ceeace imi spune mai multe... dar nu o iau ca sa o revand.
Si sa nu uitam ca se mai adauga si un transport de 30-40 euro... devine costisitor ... Smile
 
Reply
#11
Nici o parere ? Huh Macar ceva contra putem sa incercam atunci ? Smile

- nu mi-a lua asa ceva pentru ca utilizarea ei e prea... Zen, pentru mine
- nu mi-a lua asa ceva pentru ca e prea scumpa; de fapt asta a fost subiectul postarii, cam cat merita ?
- nu mi-a lua asa ceva pentru ca nu folosesc obiecte second hand...
- sunt in vacanta si nu pot sa raspuns Smile
- ...
 
Reply
#12
Sigur ca merita, este simplu si solid. Am evitat sa scriu ca desi il am de 8 luni nu l-am folosit. Dupa ce i-am stricat presostatul, am decis trecerea lui la PID, dar mai dureaza ceva.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
De ce nu ar merita? Cu siguranta scoate un espresso mult mai bun decat alt espressor care costa 200 de euro. Cauta pe net review-uri si vei vedea ce poate Smile. Trebuie doar sa ai rabdare cu el pana inveti ce trebuie sa faci. Eu il am de peste 2 ani si nu am de gand sa-l inlocuiesc. I-am pus si pid de ceva timp si merita aceat upgrade. Acest espresssor te poate tine o viata pentru ca nu prea are ce sa se strice si sa nu poata fi inlocuit. O data la cativa ani trebuie schimbate garniturile. Pentru mine a fiat dragoste la prima vedere Smile.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#14
Am lasat sa se duca o ocazie care poate ar fi meritat plusat... una cica noua care s-a terminat la 252 Euro, eu oprindu-ma la 233.
http://www.ebay.co.uk/itm/121726423388?_...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Urmarim in continuare... au fost exemplare in stare buna buna chiar pe la 150.
 
Reply
#15
Iti recomand ori un europicolla cu manometetru sau un prifesional care vine din fabrica cu el. Modelul din link-ul de mai sus este pre milenium adica are grupul vechi. Acest model il am si eu.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Bentwood v63, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Felicita Arc
 
Reply
#16
Deci "nou" depozitat timp de 15 ani ? cum or fi fost garniturile... Huh

Un pro s-a dat tot azi la mai putin:
http://www.ebay.co.uk/itm/131574798723?_...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
 
Reply
#17
(16-08-2015, 22:56)renatoa Wrote: ... au fost exemplare in stare buna buna chiar pe la 150.
Asta chiar era in stare buna, pacat ca l-ai "iertat".
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#18
Vad ca are si Gaggia asa ceva... Huh

http://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-Lever-C...1834917867

Pe de alta parte, vad un Rok la vanzare, vi se pare ca ar fi conceptual diferite, nu ar trebui sa iasa "cam" aceasi licoare din ambele ? M-ar tenta... e mai portabil... Huh
 
Reply
#19
(21-08-2015, 08:42)renatoa Wrote: Vad ca are si Gaggia asa ceva...  Huh

http://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-Lever-C...1834917867

Pe de alta parte, vad un Rok la vanzare, vi se pare ca ar fi conceptual diferite, nu ar trebui sa iasa "cam" aceasi licoare din ambele ? M-ar tenta... e mai portabil...  Huh
Faptul ca ii torni apa calda si ca sita e din silicon eu le consider minusuri. Nu mai vorbesc de brate rupte si acel piston care dupa mine e prea fragil. E atat de portabil incat consider ca regimul lui de functionare e numai in concedii si mici calatorii. Poate ma insel.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#20
Felicitari pt aparat. 
ma tenteaza de mult sa yau o jucarie ca asta la birou...inca ma mai gandesc.
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#21
Felicitari... cui ?  Huh

Topicul e vechiutz, 2 ani, iar OP-ul nu prea intretine Zen-ul Smile
 
Reply
#22
(24-08-2015, 14:36)renatoa Wrote: Felicitari... cui ?  Huh

Topicul e vechiutz, 2 ani, iar OP-ul nu prea intretine Zen-ul Smile

Lui Fane pt aparat si review Smile
eu acum l-am vazut....shame on me
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#23
Astazi, cu aportul nepretuit al sotiei care nu m-a anuntat in timp util ca suna alarma, am facut o "economie" de vreo 600 lei, ratand asta Smile

http://www.ebay.co.uk/itm/121760682960?_...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Pe 14 noiembrie vin in Bucuresti la un botez, pot incerca si eu la cineva o cafea la manivela, macar sa stiu daca ma mai agit ?
 
Reply
#24
Cred ca e putin 600, fiind nefunctional. Si daduse si cafeaua in foc.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#25
Chiar una functionala cere schimbare set garnituri, ca la orice masina second, alti 40 Euro.
Dar dupa aia e ca noua. Plus ca mi-ar fi placut sa ma bag in ea Smile
Sub 200 Euro nu gasesti una functionala care sa nu necesite un service minimal.
Nu, nu vreau noua Smile
 
Reply
#26
(26-09-2015, 00:06)renatoa Wrote: Pe 14 noiembrie vin in Bucuresti la un botez, pot incerca si eu la cineva o cafea la manivela, macar sa stiu daca ma mai agit ?

Ceva pretentii in legatura cu provenienta manivelei ? Smile
 
Reply
#27
Vezi ca nefunctional poate inseamna rezistenta, presostat (la noi e cam 200lei, deci mai repede pui PID). Oricum, e bine sa stii inainte ce cumperi, ca sa-ti faci niste calcule unde ajungi la final (ca tot e super promo pentru noi Tongue).
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#28
(26-09-2015, 09:31)eugenm Wrote:
(26-09-2015, 00:06)renatoa Wrote: Pe 14 noiembrie vin in Bucuresti la un botez, pot incerca si eu la cineva o cafea la manivela, macar sa stiu daca ma mai agit ?

Ceva pretentii in legatura cu provenienta manivelei ? Smile

Nici una, nu mai fiti rai... Smile doar daca nu este vreo hiba cunoscuta de care nu am citit... de genul ca dupa un timp nu mai iese cafeaua buna :p

Adevarul este ca suntem subiectivi pana in maruntaie... eu as putea sa jur ca nu mi-a mai iesit niciodata o cafea ca prima care am presat-o la aeropress... aia m-a izbit pur si simplu, dar acum nu mai tin minte ce mi-a placut exact la ea Smile
 
Reply
#29
In cazul acesta pe 14 Noiembrie la Bucuresti te asteapta cafea proaspat prajita numai buna de rasnit intr-un Lido 2, dar aduci tu Aeropress-ul Smile
 
Reply
#30
Te-am notat, mmm... Lido2, bun de vazut...si gustat Big Grin dar eu ma refeream la manivela de espressor manual, La Pavoni, subiectul de fata Smile

Lever = manivela, traducere las fierbinti Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)