Hello There, Guest! Login Register


La Pavoni

#1
Salutare,

Sunt in cautarea unui expresor La Pavoni manual la un pret decent.

Multumesc!
 
Reply
#2
Buna alegere Smile

Arunca un ochi pe eBay.it, alege unul si hai sa-l analizam...
 
Reply
#3
Un exemplu: http://www.ebay.com/itm/La-Pavoni-Europi...SwSzdXBSLy
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#4
Acum, dupa ce i-am urcat pretul la cat era cel rezervat, nu mai e asa atractiva, gasesti mai bine in Italia.
Si cu free shipping iese peste cat am gasit eu un Pro.
 
Reply
#5
Mda...ebay-ul ar fi o varianta dar greu gasesti.
Ma tot uit de ceva vreme dar nu am vazut inca ceva care sa ma multumeasca Smile
Adevarul este ca nici bugetul nu ma ajuta prea mult in rezolvarea problemei Smile)
Are cineva idee cu ce rasnita se impaca bine La Pavoni-ul de care vorbim?
 
Reply
#6
Pai ti se pare ca piata noastra asta de doua parale ar putea oferi mai multe decat ebay ?

Vezi discutiile cu Tito, e in Italia si a gasit pe forumurile locale niste preturi de nu ne-a venit sa credem, dar nici nu a trambitzat ca ar fi finalizat ceva...
 
Reply
#7
(08-04-2016, 11:21)atxcris Wrote: ...Are cineva idee cu ce rasnita se impaca bine La Pavoni-ul de care vorbim?

O manuala indubitabil... daca e sa faci totul Zen...
 
Reply
#8
www.subito.it
www.kijiji.it
In proportie de 90% au cam aceleasi anunturi.
Moccamaster Cup One^^Ascaso i*Steel 1
 
Reply
#9
Mda...din pacate n-am vreme pt. espresso 100% manual.
Espressorul manual este suficient, mai mult nu cred ca pot duce Smile)
 
Reply
#10
Adica 30 de secunde macinarea ?!  [Image: confused.gif]
Mai mult dureaza tamparea, cantarirea boabelor si macinarea o faci in timp ce se incalzireste apa !
 
Reply
#11
@renatoa
Adevarul este ca n-am folosit niciodata rasnita manuala dar nici electrica, nu stiu cum s-ar descurca colega de apartament cu ea...nu stiu cat efort trebuie depus, nici cat dureaza o macinare pentru 2 espresso.
Dimineata avem o ora in care sa ne organizam cu: trezirea, cafea (facut + baut), pachet pt. copii, imbracat. Cred ca ar fi cam strans timpul daca as merge cu toate pe manual. Ai experienta cu La Pavoni + rasnita manuala? Cam cat dureaza 2 cappuccino, excluzand incalzirea care o rezolv cu un termostat...
 
Reply
#12
Nu m-am cronometrat, dar cu siguranta macinarea a 14g, 30 secunde, imi ia mai putin decat cantarirea boabelor, sau decat asezarea in sita , nivelarea si tamparea.
Efortul mi se pare rezonabil, daca doamna poate sa dea la o masina de tocat carne, atunci rasnirea cafelei este mai lejera.
Vorbesc de o rasnita serioasa cu cutite metalice, gen Che sau vintage Dienes/Zassenhaus, nu de una cu cutite ceramice Hario/Porlex. 
Pe langa feeling, si pret, avantajele ar mai fi retentia zero, cu consecinta curatare mai usoara si mai rara, spatiu mai mic ocupat, una electrica cere locul ei de regula pe blatul unde doamna toaca diverse sau aseaza vase, una manuala poate sta intr-un sertar.
Nu in ultimul rand, mai sunt iesirile in natura, unde o poti lua cu un Aero/Frenchpress/V60 si savura cafeaua proprie oriunde ai apa fiarta.
 
Reply
#13
Hmmm...suna interesant. Partea cu spatiul sigur ma ajuta enorm. Voi incerca sa gasesc pe cineva cu una manuala si sa vad cum merge. Che-ul este terminat? Se vinde? Daca da, unde?

Cele manuale au reglaj pentru granulatie?
 
Reply
#14
Rănirea cu manuala, în cazul meu porlex mini, nu durează cu mult mai mult decât cu electrica ascaso i1 din dotare. Sa zic ascaso macină 12.5g în sub 20 sec pe când manuala undeva la 30 40. Diferența nu e fenomenala. În schimb reglajul la manuala e dificil nu ai atâta precizie, și în schimb la mine la ascaso pe lângă măcinare mai durează pana scot toată cafeaua pierduta prin rasnita.

La manuala asigură-te ca este capabila espresso spre deosebire de porlex.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#15
(10-04-2016, 18:37)atxcris Wrote: Hmmm...suna interesant. Partea cu spatiul sigur ma ajuta enorm. Voi incerca sa gasesc pe cineva cu una manuala si sa vad cum merge. Che-ul este terminat? Se vinde? Daca da, unde?

Cele manuale au reglaj pentru granulatie?

Tu ai avea avantajul ca poti lua o manuala vintage pe testate, ai un colectionar in Brasov care are doua pe OLX, si mai este una la Sfantu Gheorghe, deci aproape:

http://olx.ro/oferte/q-dienes/
 
Reply
#16
Eram hotarat pt un La Pavoni..dar acum tare ma bate gandul pt un prajitor . O parte di colegi deja stiu , ca i-am stresat cu pm-uri pt sfaturi. Asa ca varianta cu La Pavoni o "parchez" deocamdata ?
 
Reply
#17
... mutat in topicul celalalt...
 
Reply
#18
Pima parte rezolvata Big Grin
Acum tamper si rasnita...huh...


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
#19
Cat, cum... Smile
 
Reply
#20
In mare cam 1800 ron cu tot cu drum, cumparat din Italia.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)